Evropsko prvenstvo je najvažniji turnir u Evropi. Održava se na svake četiri godine i okuplja najbolje evropske reprezentacije.
Evropsko prvenstvo u fudbalu – Европско првенство у фудбалу (ćir.) organizuje evropska kuća fudbala (UEFA) i to je drugo najgledanije fudbalsko takmičenje na svetu posle Svetskog prvenstva.
Prvo Evropsko prvenstvo u fudbalu održano je 1958. godine, pre više od šest decenija i do sada je održano 16 zvaničnih turnira.
Predstojeće Evropsko prvenstvo u Nemačkoj 2024. godine biće 17. takmičenje po redu.
Vremenom se turnir menjao, povećavao se broj učesnika, kao i sistem kvalifikacija. Trenutno na takmičenju učestvuju 24 reprezentacije koje se takmiče za titulu najbolje na Starom Kontinentu.
Tokom istorije 10 reprezentacija se pelo na pobednički tron. Najuspešnije selekcije u istoriji takmičenja su Nemačka i Španija koje su po tri puta bile šampion Evrope.
Evropsko prvenstvo uvek donosi veliki broj golova, neverovatne utakmice, preokrete, sjajnu atmosferu i piše istorijske priče koje se kasnije prepričavaju decenijama.
Evropska prvenstva u fudbalu istorija se mora znati, zato vas Soccer vodi na put u prošlost i na sve reprezentacije i igrače koji su ušli u istoriju ovog takmičenja.
Table of Contents
ToggleEvropsko prvenstvo: Kako je sve krenulo?
Prva ideja o osnivanju Evropskog turnira pojavila se od strane Genrija Delaunaja 1927. godine, koji je bio sekretar u Fudbalskom savezu Francuske.
Međutim, ideja nije bila prihvaćena od strane svih reprezentacija. U tom periodu zaživela je ideja o Svetskom prvenstvu koje je odigrano 1930. godine i nastavilo da se igra na svake četiri godine.
Od kada je prvobitna ideja o osnivanju Evropskog prvenstva predložena, počeo je da se održava Centralni Evropski Internacionalni kup.
Na njemu su učestvovale Italija, Čehoslovačka, Mađarska, Rumunija, Poljska, Jugoslavija, Švajcarska i druge reprezentacija i od 1927. do 1960. godine ovaj turnir se održao šest puta.
Prvo Evropsko prvenstvo u fudbalu
Prvo Evropsko prvenstvo u fudbalu – Европско првенство у фудбалу (ćir.) održano je 1960. godine u Francuskoj i na njemu je učestvovalo 17 reprezentacija.
Broj je trebalo biti veći, ali su mnoge reprezentacije odbile da učestvuju na takmičenju. Zapadna Nemačka, Italija, Holandija i Engleska su još tri godine pre osnivanja istakle da su protiv osnivanja takvog takmičenja, dok je Španija odbila igra sa Sovjetskim Savezom iz političkih razloga.
Kvalifikacije za turnir sastojale su se iz preliminarne runde, osmine finala i četvrtfinala.
Nakon što su te tri runde odigrane, završnica turnira održana je u Francuskoj od 6. do 10. jula.
Četiri reprezentacije koje su učestvovale na završnom turniru su:
- Francuska
- Sovjetski savez
- Čehoslovačka
- Jugoslavija
Utakmice su igrane u dva grada Parizu i Marselju na stadionima Parku Prinčeva i Velodromu.
Polufinalnu dueli su bili Francuska i Jugoslavija, odnosno Čehoslovačka i Sovjetski Savez.
Jugoslavija je u spektakularnom meču savladala Francusku sa 5-4, dok je Sovjetski Savez pobedio Čehoslovačku sa 3-0.
Treće mesto pripalo je Čehoslovačkoj koja je sa 2-0 bila bolja od domaćina Francuske, dok je prvi šampion Evrope bio Sovjetski Savez nakon pobede nad Jugoslavijom u finalu sa 2-1 posle produžetaka.
Golove za Sovjetski Savez postigli su Slava Metreveli i Viktor Ponedelnik, dok je gol za Jugoslaviju postigao Milan Galić.
Na četiri meča postignuto je 17 golova, što je prosek od 4,25 golova po meču. Pet igrača je postiglo po dva gola.
Finale Evropskog prvenstva
Finale Evropskog prvenstva je jedan od najgledanijih utakmica, ne samo u Evropi, već na svetu. Radi se o meču koji pobedniku donosi titulu najbolje reprezentacije na Starom kontinentu.
Prvo finale Evropskog prvenstva odigrano je u Parizu 1960. godine između Sovjetskog Saveza i Jugoslavije gde Sovjetski Savez pobedio sa 2-1.
Prvi gol u finalima postigao je jugoslovenski fudbaler Milan Gajić.
Poseta u prvom finalu na Parku Prinčeva iznosila je 17,966 navijača i to je najmanja poseta u istoriji finala Evropskog prvenstva. Najveća poseta u finalu zabeležena je 1964. godine kada su se na stadionu Santijago Bernabeu u Madridu sastali Španija i Sovjetski Savez.
Crvena furija je trijumfovala sa 2-1 pred 79,115 navijača.
Tokom istorije od 16 finala:
- 9 je rešeno u regularnom delu utakmice
- 2 su odlučena Zlatnim golom
- 1 je odlučeno ponovljenom utakmicom
- 3 su rešena posle produžetaka
- 2 puta je pobednik određen posle izvođenja penala
Najviše plasmana u finale ima Nemačka koja je šest puta igrala u finalima. Nemci imaju polovičan učinak sa tri pobede i tri poraza. Španija, Italija i Rusija imaju po četiri plasman u finale Evropskog prvenstva, dok je Francuska tri puta stizala do poslednjeg koraka.
Plasmani u finale:
- Nemačka – 6
- Italija, Rusija, Španija – 4
- Francuska – 3
- Srbija, Češka, Portugal – 2
- Holandija, Danska, Grčka, Belgija, Engleska – 1
Finale Evropskog prvenstva u Nemačkoj 2024. godine biće odigrano na Olimpijskom stadionu u Berlinu u nedelju 14. jula.
Evropsko prvenstvo: Proširanje na 8, 16, pa na kraju na 24 tima
Prva četiri Evropska prvenstva održana su u Francuskoj, Španiji, Italiji, Belgiji i Jugoslaviji. I na završnom turniru na svakom od tih pet Evropskih prvenstava učestvovale su četiri reprezentacije.
Prvo povećanje broja učesnika dogodilo se na 6. Evropskom prvenstvu 1980. godine koje je održano u Italiji. Osam reprezentacija nadmetalo se u četiri grada.
U kvalifikacijama je učestvovala 31 reprezentacija i završni turnir igrao se od 11. do 22. juna.
Takođe, ovo Evropsko prvenstvo bilo je prvo na kom je uvedena grupna faza i ujedno i poslednje na kojem je igrana utakmica za 3. mesto.
Grupa 1:
Pozicija | Reprezentacija |
1. | Zapadna Nemačka |
2. | Čehoslovačka |
3. | Holandija |
4. | Grčka |
Grupa 2:
Pozicija | Reprezentacija |
1. | Belgija |
2. | Italija |
3. | Engleska |
4. | Španija |
Iz svake grupe po prve dve reprezentacije išle su direktno u polufinale.
Evropsko prvenstvo u fudbalu – Европско првенство у фудбалу (ćir.) u Italiji 1980. godine, kao i naredna tri 1984. u Francuskoj, 1988. u Nemačkoj i 1992. godine u Švedskoj, okupljale su po osam reprezentacija.
Naredno povećanje u broju reprezentacija dogodilo se 1996. godine za Evropsko prvenstvo u Engleskoj kada se broj selekcija udvostručio sa 8 na 16.
To 10. Evropsko prvenstvo održano je od 8. do 30. juna i odigralo se u osam engleskih gradova. Timovi učesnici bili su podeljeni u četiri grupe sa po četiri tima. Prva dva tima iz svake grupe išli su dalje u četvrtfinale.
Format sa 16 reprezentacija učesnica održao se sve do 2016. godine. Naredna četiri šampionata u Belgiji i Holandiji 2000. godine, Portugalu 2004, Austriji i Švajcarskoj 2008. godine i Poljskoj i Ukrajini 2012. godine odigrana su sa po 16 reprezentacija na završnom turniru.
Još 2007. godine javila se ideja kod čelnika UEFA da se broj učesnika na Evropskom prvenstvu poveća sa 16 na 24. Tri godine kasnije odlučeno je da Evropsko prvenstvo u Francuskoj bude prvo sa 24 reprezentacije na završnom turniru.
Evropsko prvenstvo 2016. godine bilo je istorijsko sa 24 reprezentacije koje su bile smeštene u šest grupa sa po četiri. Iz svake grupe su direktno u osminu finala prolazile prve dve selekcije, kao i četiri najbolje trećeplasirane.
Trofej
Trofej na prvom Evropskom prvenstvu zvao se Henri Delaunaj trofej u čast sekretara UEFA čija je prvobitna ideja 1927. godine bila da se osnuje Evropsko prvenstvo. Henri je preminuo pet dana pre prvog Evropskog prvenstva 1960. godine.
Njegov sin Pjer bio je zadužen za pravljenje trofeja.
Vremenom je trofej menjao svoj izgled i veličinu i sada teži osam kilograma i visok je 80 centimetara.
Evropsko prvenstvo u fudbalu: Najbolji strelac
Na prvom Evropskom prvenstvu u istoriji pet igrača je podelilo nagradu za najboljeg strelca sa po dva gola. Na naredna dva Evropska prvenstva takođe je najbolji strelac postigao dva gola, da bi Gerd Miler bio prvi koji je 1972. godine u Belgiji turnir završio sa četiri postignuta gola.
Rekord po broju golova na jednom Evropskom prvenstvu drži bivši francuski fudbaler Mišel Platini sa devet postignutih golova na Evropskom prvenstvu 1984. godine.
Od tog dostignuća, najveći broj golova na jednom turniru imao je Antoan Grizman koji je 2016. godine tresao mrežu 6 puta.
Najbolji strelac u istoriji Evropskih prvenstava je legendarni portugalski fudbaler Kristijano Ronaldo koji je postigao 14 golova. S obzirom da će sa Portugalom učestvovati i na Evropskom prvenstvu 2024. godine, ima dobre šanse da popravi svoj saldo.
Njega prati Mišel Platini koji je postigao devet golova, dok su Antoan Grizman i Alan Širer postigli po sedam golova na završnom turniru.
Najbolji strelac Evropsko prvenstvo:
- Kristijano Ronaldo – 14 golova
- Mišel Platinin – 9 golova
- Antoan Grizman, Alan Širer – 7 golova
Evropsko prvenstvo osvajači
Na prethodnih 16 evropskih prvenstava dobili smo 10 različitih šampiona Evrope.
Prvi šampion Evrope bio je Sovjetski Savez koji je na prvom Evropskom prvenstvu u Francuskoj 1960. godine pobedio Jugoslaviju u finalu sa 2-1.
Tokom istorije najviše učešće na završnom turniru ima Nemačka koja je nastupala na 13 Evropskih prvenstava, dok je Rusija na drugom mestu sa 12 nastupa na završnom turniru. Dvocifreni broj učešća imaju još Španija sa 11 i Francuska, Italija, Holandija, Češka i Engleska sa po 10.
Na prethodnih 16 Evropskih prvenstava takmičilo se 35 reprezentacija i jedina koja nije osvojila ni poen u istoriji je Severna Makedonija.
Kada govorimo o broju titula, najuspešnije su Nemačka i Španija sa po tri titule. Njih je osvajala 1972. i 1980. kao Zapadna Nemačka i 1996. kao ujedinjena Nemačka.
Španija je po prvi put postala šampion Evropa na Evropskom prvenstvu 1964. godine kada je bila domaćin, potom i 2008. i 2012. godine.
Po dve titule imaju Italija i Francuska, dok Rusija, Češka, Portugal, Holandija, Danska i Grčka se mogu pohvaliti sa po jednim šampionatom Evrope.
Evropsko prvenstvo fudbal svi osvajači:
- Nemačka, Španija – 3 trofeja
- Italija, Francuska – 2 trofeja
- Rusija, Češka, Portugal, Holandija, Danska, Grčka – 1
Evropsko prvenstvo fudbal: Najveća evropska fudbalska smotra
Evropsko prvenstvo je drugi najgledaniji svetski turnir posle Svetskog prvenstva.
Svake godine dobija sve više na značaju i svojim proširenjem od 2016. godine postao je još zanimljiviji i ujednačeniji.
Sve više reprezentacija dobija priliku da bude deo najveće evropske fudbalske smotre i svaki turnir nam ispiše neku novu priču.
Evropsko prvenstvo u Nemačkoj svi jedva čekamo jer smo sigurni da će istorija Evropskih prvenstava dobiti novo poglavlje, nove priče i neke nove junake.
Od 1960. godine, kada je odigrano prvo Evropsko prvenstvo u Francuskoj, pa sve do 17. Evropskog prvenstva 2024. godine, uživali smo u prelepim golovima, istorijskim trenucima i pričama koje se i dan danas prepričavaju.
Evropsko prvenstvo nikad ne razočara i svi jedva čekamo da krene naredno.