Finale Evropskog prvenstva: Utakmica godine koju svi čekamo

finale evropskog prvenstva maskota

Finale Evropskog prvenstva je kruna svakog turnira i utakmica koja donosi odluku od pobedniku Evropskog prvenstva 2024.

U njemu se sastaju dve najbolje ekipe na turniru i dva tima koja uspeju da premoste sve prepreke i koje se dođu do samog kraja.

Ovaj meč uvek privlači veliku pažnju evropske i svetske javnosti i u godini kada je igra evropski šampionat to je najvažnija utakmica u godini.

Finale uvek privlači veliki auditorijum širom sveta i samo poslednje Finale Evropskog prvenstva 2020 gledalo je preko 300 miliona ljudi širom sveta. Finale Evropskog prvenstva 2024 biće 17. finale u istoriji.

Tokom prethodnih 16 prisustvovali smo fantastičnim mečevima, golovima, iznenađenjima i uzbuđenjima. Pisali smo više o Istoriji Evropskih prvenstava.

Soccer će vam približiti sve potrebne informacije o predstojećem finalu, ujedno ćemo se osvrnuti na prethodna tri koja su se odigrala 2012, 2016. i 2020. godine. 

Finale Evropskog prvenstva: Gde i kad se igra? 

Biće odigrano 14. jula 2024. godine na Olimpijskom stadionu u Berlinu i u njemu će se sastati Španija i Engleska. Zakazano za 21 čas po srednjeevropskom vremenu. Finale Evropskog prvenstva 2024. godine u Nemačkoj je 17. po redu u istoriji turnira.

Olimpijski stadion u Berlinu je otvoren 1936. godine i može da primi nešto malo manje od 75,000 navijača i nema dileme da će stadion biti rasprodat i atmosfera fenomenalna.

Na ovom stadion igrano je finale Svetskog prvenstva 2006. godine između Italije i Francuske, kao i finale Lige šampiona 2015. godine između Juventusa i Barselone. Takođe, na njemu je odigran i jedan Svetskog prvenstva za žene 2011. godine između Nemačke i Kanade. Na njemu se od 1985. godine igra finale Kupa Nemačke.

Finale Evropskog prvenstva zatvara turnir i kao i svaki put biće održana svečana ceremonija zatvaranja turnira.

Kao i u svakom meču nokaut faze ukoliko ne bude pobednika posle 90 minuta, igraju se produžeci dva puta po 15 minuta, a ukoliko ni posle njih ne bude pobednika šutiraće se penali.

Finale Evropskog prvenstva: Statistika prethodnih finala 

Prvo finale Evropskog prvenstva odigrano je 1960. godine u Francuskoj na stadionu Park Prinčeva između Sovjetskog Saveza i Jugoslavije. Meč je odlučen posle produžetaka pobedom Sovjetskog Saveza sa 2-1 i to je bio prvi i istorijski meč u finalima koji je otišao u produžetke.

Prvi gol u finalima postigao je reprezentativac Jugoslavije Milan Gajić.

Sve do 1976. godine nije bilo penala i ukoliko bi meč posle produžetaka bio bez pobednika igrala bi se ponovljena utakmica.

Jedino finale koje je ponovljeno bilo je 1968. godine između Italije i Jugoslavije. Prvi meč na stadionu Olimpiko završen je 1-1 posle produžetaka 8. juna i potom je dva dana kasnije odigran ponovljeni meč na istom stadionu koji je Italija dobila sa 2-0.

Prvo finale gde je pobednik odlučen nakon penal serije bilo je 1976. godine u Jugoslaviji. Na Stadionu Crvene zvezde sastale su se Čehoslovačka i Zapadna Nemačka.

Posle 90 i 120 minuta rezultat je bio 2-2 i pristupilo se izvođenju penala. U penal seriji Čehoslovačka je bila bolja i pobedila je sa 5-3.

Pravilo „zlatnog gola“ u produžecima uvedeno je 1996. godine i važilo je na samo dva turnira, pomenute godine i četiri godine kasnije. Pravilo je značilo da tim koji prvi postigne gol u produžecima dobija utakmicu i utakmica se tog trenutka prekida.

Oba finala 1996. i 2000. godine odlučena su zlatnim golom.

U prvom finalu 1996. godine Nemačka je dobila Češku Republiku zlatnim golom Olivera Birofa u 95. minuta, dok je četiri godine kasnije 2000. Francuska dobila Italiju zlatnim golom Davida Trezegea u 103. minutu.

Posle turnira 2000. godine pravilo zlatnog gola je ukinuto.

Tokom prethodnih 16 finala:

  • Dva su odlučena zlatnim golom
  • Jedno je odlučeno ponovljenom utakmicom
  • Dva su odlučena posle penala
  • Dva su odlučena posle produžetaka
  • Devet je odlučeno u regularnom vremenu

Najefikasnija finala odigrana su 1976. i 2012. godine. U njima su viđena po četiri gola. U prvom su Čehoslovačka i Zapadna Nemačka odigrale 2-2, dok je u drugom Španija ubedljivo savladala Italiju sa 4-0, što je ujedno i najubedljivija pobeda nekog tima u finalu.

Interesantan je podatak je samo jedno finale Evropskog prvenstva u istoriji završeno bez golova. Bilo je to finale 2016. godine u Francuskoj između domaćina Francuske i Portugala koje je završeno 0-0.

Najveća poseta u finalima viđena je 1964. godine kada su se na stadionu Santjago Bernabeu u Španiji sastali Španija i Sovjetski Savez. Meč je gledalo 79,115 gledalaca.

Poslednje finale Evropskog prvenstva odigrano je na stadionu Vembli u Londonu između Engleske i Italije.

Najviše nastupa u finalima Evropskog prvenstva ima Nemačka koja je igrala čak šest puta. Na drugom mestu je Španija sa pet, potom slede Italija i Rusija, odnosno Sovjetski Savez sa po četiri učešća.

Najviše nastupa u finalima:

  1. Nemačka – 6
  2. Španija – 5
  3. Italija, Rusija (Sovjetski Savez) – 4
  4. Francuska – 3
  5. Češka, Portugal, Srbija (Jugoslavija), Engleska – 2
  6. Holandija, Danska, Grčka, Belgija – 1

Finale Evropskog prvenstva 2012 

Finale Evropskog prvenstva u fudbalu 2012. godine odirano je 1. jula na Olimpijskom stadionu u Kijevu. Učesnici su bili Italija i Španija i meč je završen pobedom Španaca s 4-0.

To je jedno od najefikasnijih finala u istoriji i ujedno najubedljivija pobeda nekog tima u finalima Evropskog prvenstva.

Španija je došla na Evropsko prvenstvo kao aktuelni šampion, osvojivši Evropsko prvenstvo 2008. godine i pobedom 2012. postala je prva i jedina reprezentacija koja je uspela da odbrani titulu i osvoji dva vezana Evropska prvenstva.

Španci su do finala došli preko Italije, Irske i Hrvatske u grupi sa dve pobede i remijem, potom su u nokaut fazi eliminisali Francusku u četvrtfinalu i Portugal u polufinalu.

Put Španije do finala:

  • Italija – 1-1
  • Irska – 4-0
  • Hrvatska – 1-0
  • Francuska 2-0
  • Portugal – 0-0, 4-2 posle penala

Sa druge strane, Italija je došla do finala tvrdim fudbalom i dobrom odbranom. Bilo je to prvo finale za Azure od 2000. godine.

Italija je prošla grupu sa Španijom, Hrvatskom i Irskom sa pobedom i dva remija. U drugoj fazi takmičenja eliminisali su Englesku u četvrtfinalu i Nemačku u polufinalu.

Put Španije Italije do finala:

  • Španija – 1-1
  • Hrvatska – 1-1
  • Irska – 2-0
  • Engleska – 0-0, 4-2 penalima
  • Nemačka – 2-1

Selektori bili su Visente del Boske na klupi Španije i Ćezare Prandeli na klupi Italije.

Golove za Španiju postigli su David Silva, Đordi Alba, Fernando Tores i Huan Mata. Igrač utakmice bio je Andres Iniesta.

Finale Evropskog prvenstva 2016 

Finale Evropskog prvenstva 2016. godine odigrano je 10. jula na stadionu Francuska u Sent Deniju između domaćina Francuske i Portugala.

Utakmica je posle 90 minuta završena bez golova i tako postala prva utakmica finala koja je završena bez golova u regularnom delu.

Pobednik finala bio je Portugal koji je slavio golom Edera u 109. minutu:

Portugal je u finalu bio autsdajder i niko nije očekivao njihovu pobedu. Posebno nakon povrede Kristijana Ronalda koji je morao da izađe iz igre u 25. minutu.

Francuskoj je to bilo treće finale u istoriji i prvi poraza nakon dva trijumfa, dok je Portugal igrao svoje drugo finale i upisao prvi trijumf u njemu nakon poraza koje je doživeo kada je organizovao Evropsko prvenstvo u fudbalu 2004.

Portugal je na impresivan način stigao do finala. Prvo su grupnu fazu prošli bez pobede, sa tri remija, kao trećeplasirani u grupi sa Islandom, Austrijom i Mađarskom, da bi potom u osmini finala eliminisali Hrvatsku posle produžetaka, potom Poljsku posle penala, da bi u polufinalu bili bolji od Velsa sa 2-0.

Put Portugala do finala:

  • Island – 1-1
  • Austrija – 0-0
  • Mađarska – 3-3
  • Hrvatska 1-0 posle produžetaka
  • Poljska – 1-1, 5-3 posle penala
  • Vels – 2-0

Francuska je grupi prošla sa dve pobede i remijem. Pobeđene su Rumunija i Albanija i remizirali su sa Švajcarskom. Potom u osmini finala poražena je Irska, u četvrtfinalu Island, dok je u polufinalu preskočena Nemačka.

Put Francuske do finala:

  • Rumunija – 2-1
  • Albanija – 2-0
  • Švajcarska – 0-0
  • Irska – 2-1
  • Island – 5-2
  • Nemačka – 2-0

Strelac jedinog gola bio je napadač Portugala Eder, dok je nagrada za igrača utakmice pripala defanzivcu Portugala Pepeu.

Selektori u finalu bili su Fernando Santoš na klupi Portugala i Didije Dešamp na klupi Francuske.

Finale Evropskog prvenstva 2020 

Finale Evropskog prvenstva 2020. godine, odigrano je godinu dana kasnije.

Pandemija korona virusa je Evropsko prvenstvo koje je bilo zakazano za jun i jul 2021. godine odložila za godinu dana na jun i jul 2021. godine.

Finale Evropskog prvenstva u fudbalu 2021 odigrano je na stadionu Vembli u Londonu između Engleske i Italije.

Iako je igrala u finalu Engleska nije bila zvanični domaćin Evropskog prvenstva već je turnir igran širom kontinenta i bio je prvi takav u istoriji.

Pobednik u finalu bila je Italija koje je pobedila sa 3-2 posle penala, nakon što je utakmica posle 120 minuta završena bez pobednika rezultatom 1-1.

To je bilo četvrto finale za Italiju i druga pobeda u njemu, prva još od 1968. godine kada su bili domaćini. Engleskoj je to bilo prvo finale Evropskog prvenstva u istoriji.

Ujedno to je bilo drugo finale u istoriji Evropskih prvenstava koje je odlučne posle penala, prvo od 1976. godine.

Strelci u finalu bili su Luk Šo u 2. minutu za Englesku i Leonardo Bonući u 67. minutu za Italiju.

Selektori na klupama bili su Roberto Manćini na klupi Italije i Geret Sautgejt na klupi Engleske.

Italija je do finala došla sa sve tri pobede u grupi i bez primljenog gola. Azuri su lako izašli na kraj sa Turskom, Švajcarskom i Velsom. Potom je osmini finala savladana Austrija posle produžetaka, u četvrtfinalu Belgija, potom u polufinalu Španija posle penala.

Put Italije do finala:

  • Turska – 3-0
  • Švajcarska – 3-0
  • Vels – 1-0
  • Austrija – 2-1 posle produžetaka
  • Belgija – 2-1
  • Španija – 1-1, 4-2 posle penala

Engleska je do svog prvog finala u istoriji došla preko grupe u kojoj su bili sa Hrvatskom, Škotskom i Češkom. U tri utakmice nisu primili gol i imali su sedam poena. Svoj impresivni niz bez primljenog gola nastavili su protiv Nemačke u osmini finala, Ukrajine u četvrtfinalu, dok je u polufinalu savladana Danska.

Put Engleske do finala:

  • Hrvatska – 1-0
  • Škotska – 0-0
  • Češka – 1-0
  • Nemačka – 2-0
  • Ukrajina – 4-0
  • Danska – 2-1 posle produžetaka

Finale Evropskog prvenstva: Utakmica godine 

Finale Evropskog prvenstva je utakmica godine koju svi jedva čekamo. Datum 14. jul je zaokružen i svi ćemo pomno pratiti utakmicu dva najbolja tima na 17. Evropskom prvenstvu u fudbalu na Olimpijskom stadionu u Berlinu, utakmicu između Španije i Engleske.

S obzirom da je samo jedno od prethodnih 16 finala završeno bez golova u regularnom delu utakmica, a nikada se nije desilo da ne bude golova posle 120 minuta, golovima se možemo nadati sa punim pravom. Zato klađenje na golove te čeka, kao i klađenje uživo tokom utakmice.

Ostaje nam da se nadamo da će ovo finale Evropskog prvenstva biti najefikasnije i najbolje i da ćemo uživati u fudbalu dva najbolja tima na turniru i biti deo milionskog auditorijuma koji će prisustvovati istoriji.

About Jovan Nenadić 92 Articles
Jovan je jedan od najiskusnijih članova našeg tima, pravi fudbalski veteran i enciklopedija znanja. Njegovo fascinantno poznavanje svih aspekata igre, od istorije do najnovijih dešavanja, čini ga nezamenjivim resursom za naš sajt. Dugogodišnje iskustvo pisanja za brojne portale omogućava mu da pokrije sva takmičenja širom sveta, s dubokim razumevanjem i preciznošću. Njegovi tekstovi obogaćuju naš sadržaj, pružajući čitaocima sveobuhvatan uvid u globalni fudbal.