Srbija Engleska je meč prvog kola Grupe C Evropskog prvenstva 2024. godine i meč koji sa velikom pažnjom očekuju, kako mediji u Srbiji, tako i mediji u Engleskoj.
Susret koji bi mogao da definiše nastavak turnira i za jedne i druge biće odigran u Gelzenkirehenu, na stadionu Veltins Arena 16. juna.
Biće ovo prvi turnir za Srbiju kao samostalnu zemlju i 11. za Engleze. Ono što je interesantno, ovo će biti prvi duel između Srbije i Engleske u istoriji.
Na jednoj strani fudbalske zvezde kakve su Hari Kejn, Džud Belingem i ostali velikani engleske reprezentacije koji igraju u po mnogima najjačoj ligi na svetu, Premijer ligi. Na drugoj strani Dušan Vlahović, Aleksandar Mitrović, Sergej Milinković-Savić, Filip Kostić i ostali asovi srpskog nacionalnog tima.
I jedni i drugi žele da započnu turnir na što bolji način i da sa tri boda startuju Evropsko prvenstvo 2024, zato je duel Srbija Engleska veoma važan za oba tima, možda i za čitavu Grupu C.
Soccer je spremio kompletnu najavu utakmice, sa vremenom, stadionom, vrednostima ekipa, međusobnim učinkom, najboljim strelcima i svim korisnim informacijama u vezi jedne od najvažnijih utakmica na startu turnira.
Kad se igra Srbija Engleska utakmica?
Utakmica između Srbije i Engleske igra se 16. juna u 21 sat na stadionu Veltens Arena u Gelzenkirhenu, stadionu na kom igra nemački drugoligaš Šalke.
To će biti druga utakmica u grupi C tog dana na programu, nakon što će Slovenija i Danska odigrati prvi meč tri sata ranije.
Meč između Srbije i Engleske igra se u nedelju, trećeg dana turnira, koji počinje u petak 14. juna utakmicom između Nemačke i Škotske.
Srbija Engleska karte
UEFA je na svom zvaničnom sajtu pustila u prodaju jedan deo karata koji je bio dodeljivan preko lutrije. Prijava za karte bila je otvorena do sredine decembra, svaki navijač je birao mečeve koje želi gledati i karte za deo stadiona na kom želi sediti. Cene su se kretale od 30 do 200 evra.
Nakon zatvaranja prijave, karte su dodeljene do kraja januara. Tako da trenutno nije moguće aplicirati niti kupiti karte za Srbija Engleske, niti bilo koju drugu utakmicu putem zvaničnog sajta UEFA.
Svim navijačima koji žele da budu deo spektakla i da pogledaju utakmicu Orlova i Gordog Albiona, ostaje nada da putem nekih alternativnih sajtova ili putem zvaničnog sajta UEFA dođu do preostalog broja karata.
Srbija Engleska: Vrednost reprezentacija
Razlika između Engleske i Srbije u vrednosti reprezentacija prema proceni sajta Transfermarkt, je veoma velika. Gordi Albion je skoro pet puta vredniji od Orlova. Procenjena vrednost reprezentacije Engleske prema ovom sajtu iznosi 1,15 milijarde eura, dok je procenjena vrednost Orlova na svega 272 miliona.
Kao reprezentacija koja ima igrače u nekim od najboljih klubova sveta, Englezi su sa pravom toliko vredni i na ceni.
Geret Sautgejt ima na raspolaganju neke od najboljih fudbalera u Evropi kao što su Hari Kejn koji trese mreže u Nemačkoj u dresu Bajern Minhena, Džud Belingem koji je jedan od najboljih fudbalera Real Madrida ove sezone, Deklana Rajsa koji je plaćen 100 miliona od strane Arsenala prošlog leta, kao i Fila Fodena, Džeka Griliša i ostalih.
Veći deo reprezentacije Engleske igra u engleskoj Premijer ligi, ali ima i onih koji nastupaju u španskoj La Ligi, nemačkoj Bundesligi i italijanskoj Seriji A.
Najvredniji igrači Engleske:
- Bukajo Saka – 120 miliona
- Hari Kejn – 110 miliona
- Deklan Rajs – 110 miliona
- Fil Foden – 110 miliona
Sa druge strane, srpski tim ima neke od sjajnih igrača koji takođe igraju u Ligama petice poput Dušana Vlahovića, Lazara Samardžića, Saše Lukića, Đorđa Petrovića, Filipa Kostića i ostalih.
Prema proceni Transfermarkta, najvredniji srpski fudbaler je 24-godišnji napadač Dušan Vlahović sa procenjenom vrednošću od 60 miliona evra. Fudbaler Juventusa ima za sobom sjajnu sezonu i biće glavno oružje Dragana Stojkovića Piksija u Nemačkoj.
Među vrednijim fudbalerima su Aleksandar Mitrović koji brani boje Al-Hilala, defanzivac Salcburga Strahinja Pavlović, vezni fudbaler Udinezea Lazar Samardžić i mladi Ivan Ilić koji igra za italijanski Torino.
U reprezentaciji Srbije ima fudbalera i iz Premijer lige, La Lige i Serije A, kao i ostalih jačih liga Evrope.
Najvrednijih fudbaleri Srbije:
- Dušan Vlahović – 60 miliona
- Aleksandar Mitrović – 28 miliona
- Strahinja Pavlović – 25 miliona
- Lazar Samardžić – 20 miliona
- Ivan Ilić – 18 miliona
Srbija Engleska: Najava utakmice
Srbija na Evropsko prvenstvo u fudbalu dolazi posle više od dve decenije i kao uvek očekivanja su velika. Orlovi su konačno, posle pet neuspešnih ciklusa kvalifikacija, došli do završnog turnira i voljom žreba smešteni su u Grupu C sa Engleskom, Danskom i Slovenijom.
Pred svaki turnir od Srbije se očekuje mnogo, ali se često dešavalo da fudbaleri ne isporuče ništa. Grupnu fazu nekog takmičenja nismo prošli upravo od Evropskog prvenstva 2000. godine u Holandiji i Belgiji kada smo eliminisani u četvrtfinalu od Holandije.
Na prethodna četiri turnira (SP 2006, 2010, 2018. i 2022. godine) učešće smo završavali u grupnoj fazi.
Razlika na ovim novijim izdanjima Evropskog prvenstva u odnosu na starija i u odnosu na poslednje na kom smo igrali je veći broj timova, jedna runda više u nokaut fazi i to što čak i treći tim na tabeli može proći dalje u osmini finala.
Pored prva dva na tabeli prolaze direktno u osminu finala, kao i četiri trećeplasirane selekcije.
Utakmica protiv Engleske je veoma važna, ali čini se da će reprezentacija Srbije svoje važnije utakmica igrati u drugom i trećem kolu protiv Danske i Slovenije.
Ono što je interesantno, Srbija stadionu u Gelzenkirhenu ne pamti baš po dobrom. Tokom Svetskog prvenstva 2006. godine reprezentacija Srbije i Crne Gore na istom stadionu doživela je debakl od Argentine sa 6:0 u drugom kolu grupne faze.
Engleska dolazi na Evropsko prvenstvo sa veoma velikim očekivanjima, kao i uvek. I Englezi, poput Srba, uvek imaju velika očekivanja od svoje selekcije, nekad čak i nerealna, ali mora se priznati da poslednji godina Englezi imaju zaista dobar tim.
Englezi nikada nisu osvajali Evropsko prvenstvo i najveći uspeh im je finale 2020. godine kada su na svom Vembliju poraženi od Italije posle penala. Pre toga, Englezi 14 godina, od domaćinstva 1996. godine nisu imali zapaženiji rezultat. Na tom Evropskom prvenstvu 1996. godine završili su u polufinalu.
S obzirom da su i većinu utakmica na Evropskom prvenstvu 2020. godine igrali na domaćem terenu, može se reći da Englezi igraju dobro samo kada su domaćini.
Geret Saurgejt ima prave u svom timu kao što su Hari Kejn, Bukajo Saka, Deklan Rajs, Džud Belingem i ostali i očekivanja od njih su najveća s punim pravom. Kvalifikacije su pregazili bez poraza, kao po navici, i po mnogim kvotama su jedni od favorita na ovom turniru gde žele da u najmanju ruku ponove rezultat od pre četiri godine.
Engleska Srbija dueli
Od kada je Srbija postala samostalna zemlja nikada nije igrala sa Engleskom tako da će ovo biti prvi put u istoriji da se ove Srbija Engleska sastaju bilo u prijateljskom ili zvaničnom meču.
Engleska je tokom svoje duge istorije, 14 puta odmerila snage sa Jugoslavijom i u tim mečevima upisala pet pobeda, pet remija i četiri poraza, dok je protiv Srbije i Crne Gore odigrala jednu utakmicu. Bila je to prijateljska utakmica na stadionu u Lesteru koja je završena pobedom Engleske sa 2:1 odigrana 3. juna 2003. godine.
Golove za Englesku postigli su Stiven Džerard i Džo Kol, dok je strelac za Srbiju i Crnu Goru bio Nenad Jestrović.
Kada govorimo o duelima Engleske i Jugoslavije, poslednji je bio prijateljskog karakter odigran u decembru 1989. godine koji je Engleska dobila sa 2:1.
Ipak, pamti se meč sa Evropskog prvenstva 1968. godine kada je Jugoslavija sa 1:0 savladala Englesku u polufinalu Evropskog prvenstva golom Dragana Džajića i obezbedila plasman u finale gde je kasnije poražena od domaćina Italije.
Engleska Srbija učinak u međusobnim duelima:
Utakmice | Pobede Engleske | Pobede Jugoslavije/Srbije i Crne Gore | Nerešene |
15 | 6 | 4 | 5 |