Prva liga Saudijske Arabije – Прва лига Саудијске Арабије (ćir.), poznata i kao Pro liga Saudijske Arabije predstavlja centralnu tačku saudijskog fudbala. Njeno osnivanje i rani počeci igrali su ključnu ulogu u razvoju fudbala u zemlji.
Saudijska Prva Liga osnovana je 1976. godine. Osnivanje ovog takmičenja predstavljalo je ambiciozan korak prema unapređenju fudbala u zemlji. Liga je bila odgovor na rastuću strast prema fudbalu u Saudijskoj Arabiji i potrebu da se ojača infrastruktura igre.
U svojim ranim godinama, Saudijska Prva Liga bila je mesto gde su se sastajali najbolji fudbalski klubovi iz različitih regija zemlje. Ova liga predstavljala je platformu za izazovne mečeve, izuzetne igrače i strastvene navijače. Fudbal je brzo postajao sve popularniji, a klubovi su se takmičili za prestižnu titulu prvaka.
Osnivanje lige omogućilo je lokalnim talentima da se razvijaju, a klubovima da izgrade svoje identitete. Fudbalski tereni postali su mesta gde su se stvarali heroji, a rivalstva su dobijala na intenzitetu.
Nastanak Saudijske Prve Lige postavio je temelje za uspešnu budućnost saudijskog fudbala. Tokom godina, ovo takmičenje je evoluiralo i prilagođavalo se promenama u sportu i društvu, postajući ključnim faktorom u popularizaciji fudbala u zemlji.
Iako su od tada prošle godine, rani počeci Saudijske Prve Lige ostaju duboko ukorenjeni u istoriji saudijskog fudbala. Ovo takmičenje ostvarilo je svoj cilj da unapredi i promoviše fudbal u Saudijskoj Arabiji, ostavljajući neizbrisiv trag u sportskoj kulturi zemlje.
Tekstove o azijskim fudbalskim ligama započinjemo verovatno i najjačom ligom ovog kontinenta. Soccer je tu da vam donosi zanimljive fudbalske tekstove i posluži kao neka vrsta fudbalske enciklopedije.
Table of Contents
ToggleKako je nastala Prva liga Saudijske Arabije?
Do kraja 1950-ih godina, fudbalska scena u Saudijskoj Arabiji bila je organizovana na regionalnom nivou, a nacionalno takmičenje ograničavalo se na Kraljevski kup. Tek 1957. godine, prvi kvalifikacioni proces objedinio je regionalna takmičenja iz Centralne, Zapadne, Istočne i Severne regije.
Klubovi su se učlanili u svoje regionalne lige sa ciljem kvalifikacije za Kraljevski kup, koji je predstavljao finalnu etapu takmičenja. Važno je napomenuti da pobednik Kraljevskog kupa nije bio automatski i pobednik lige.
Zatim, 1976. godina obeležila je početak prve profesionalne fudbalske lige u Kraljevini Saudijskoj, sa osam timova. Sledeće sezone, broj klubova povećan je na deset. Ključna sezona bila je 1981-82, kada su se Saudijska Premijer liga i Saudijska Prva liga privremeno spojile zbog procesa kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u fudbalu 1982. godine. Tada su dvadeset timova bila podeljena u dve grupe, A i B, gde su prva dva tima iz svake grupe ulazila u polufinalnu fazu radi određivanja ukupnog šampiona. Nakon toga, liga se vratila regularnom takmičenju svako sa svakim, a broj klubova u Prvoj ligi povećan je na 12 tokom sezone 1984-85.
U decembru 1990. godine, Fudbalski savez Saudijske Arabije donosi odluku o spajanju lige sa Kraljevskim kupom, stvarajući jedinstveno takmičenje. Ovom odlukom reorganizuju se lokalna takmičenja, uvodi se profesionalni fudbal i formira novo prvenstvo lige pod nazivom “Kup Čuvara dve svete džamije”. Ovo prvenstvo je imalo dva nivoa takmičenja.
Prva faza predstavljala je regularno takmičenje sa dvokružnim utakmicama, gde su najbolja četiri kluba izborila mesto u finalnoj fazi, poznatoj kao “zlatna kutija”. Klubovima je dozvoljeno da angažuju igrače na profesionalnoj osnovi, što je značilo da je liga postala poluprofesionalna.
Ovaj sistem je opstao sedamnaest sezona pre nego što se vratio redovnom takmičenju svako sa svakim, a potpunu profesionalizaciju lige doživeli smo 2007. godine.
Od 2008. godine, u zavisnosti od nacinalnog koeficijenta, četiri tima iz Saudijske Arabije se godišnje kvalifikuju za AFC Ligu šampiona. Ovih četiri tima uključuju prva tri kluba iz lige, zajedno sa pobednikom Kraljevskog kupa.
U slučaju da pobednik Kraljevskog kupa već zauzima jedno od prva tri mesta u ligi, tada četvrti tim ima šansu da se kvalifikuje za plej-of, a ako pobednik Kraljevskog kupa nije u prvih troje u ligi, prva dva tima direktno ulaze u grupnu fazu, dok treći tim ima priliku za plej-of AFC Lige šampiona.
Saudijska Arabija liga transfermarkt: Prebogata liga koja mnogo napreduje
Prva liga Saudijske Arabije – Прва лига Саудијске Арабије (ćir.), kao liga koja ima veoma bogate vlasnike, odnosno državu koja stoji iza klubova jedna je od najbogatjih na svetu. Timovi koji se takmiče u prvoj ligi ove zemlje troše asrtonomske svote novca na nova pojačanja i na potpisivanje evropskih zvezda.
Zbog toga klubovi iz ove lige svake godine vrede sve više i više. Prema podacima sa popularnog sajta Transfermarkt, Saudijska Arabija Liga ima impresivnu tržišnu vrednost od 1,2 milijarde evra, koja odražava kvalitet i potencijal ovog fudbalskog takmičenja i koja dovoljno govori o jačini i kvalitetu lige.
Evo šest najvrednijih klubova u Saudijskoj Arabija Ligi prema Transfermarkt:
- Al Hilal – 257,4 miliona evra
- Al Ahli – 200,9 miliona evra
- Al Nasr – 195,5 miliona evra
- Al Ittihad – 133,2 miliona evra
- Al Šabab – 69,4 miliona evra
- Al Etifak – 66,8 miliona evra
Ovi klubovi predstavljaju elitu Saudijske Arabija Lige sa visokim tržišnim vrednostima igrača i snažnim timovima.
Transfermarkt pruža korisne informacije o tržišnoj vrednosti igrača i klubova, što pomaže u boljem razumevanju dinamike fudbala u Saudijskoj Arabiji.
Saudijska Arabija prva liga i njen format takmičenja
Saudijska Arabija Prva Liga je fudbalsko takmičenje koje okuplja 18 klubova i igra se u formatu koji obezbeđuje uzbuđenje i izazov tokom cele sezone.
Svaki klub se susreće sa ostalim klubovima dva puta tokom sezone, koristeći dvostruko kružno takmičenje, što znači da svaki klub igra kod kuće i na terenu svakog od svojih protivnika, ukupno 34 utakmice po klubu.
U takmičenju postoji sistem promocije i ispadanja između prva i druge lige.
Tri najlošije plasirana tima u Prvoj Ligi ispadaju u drugi rang, dok tri najbolje plasirana tima iz drugog ranga idu u viši.
Prva tri tima imaju plasman u azijska takmičenja.
Prva liga Saudijske Arabije oborila rekorde: Potrošena milijarda na transfere
Fudbalski klubovi Saudijske Arabije dominirali su svetskim fudbalom tokom leta 2023. godine. Država je stala iza klubova, obezbedila jaku finansijsku potporu i potrošena je suluda svota novca.
Klubovi Sudijske Arabije potrošili su na pojačanja blizu milijardu evra, što je nezamisivo. Kada pogledate da u ovoj ligi igraju igrači poput Nejmara, Kristijana Ronalda, Rubena Neveša, Rijada Mareza, Fabinja, Sergeja Milinkovića-Savića, Aleksandra Mitrovića i ostalh, biće vam jasno koliko se kvaliteno potpisivalo.
Za Brazilca Nejmara Al-Hilal je izdvojio 90 miliona, što je bio najveći transfer leta, a među 10 najvredniji nalazi se dvojiac iz reprezentacije Srbije.
Lista najvećih pojačanja tokom letnjeg prelaznog roka:
- Nejmar – Al-Hilal – 90 miliona evra
- Otavio – Al-Nasr – 60 miliona evra
- Malkom – Al-Hilal – 60 miliona evra
- Ruben Neves – Al-Hilal – 55 miliona evra
- Aleksandar Mitrovic – Al-Hilal – 52,6 miliona evra
- Sergej Milinković-Savić – Al-Hilal – 40 miliona evra
- Fabinjo – Al-Ittihad Club – 46.7 miliona evra
- Gabri Vega – Al-Ahli – 40 miliona evra
- Rijad Marez – Al-Ahli – 35 miliona evra
- Seko Fofana – Al-Nasr – 25 miliona evra
Saudijska Arabija fudbalski klubovi: Ko ima najviše titula?
Najdominantniji klub u istoriji prve lige Saudijske Arabije je Al-Hilal koji se može pohvaliti sa 18. titula šampiona zemlje.
Svoju prvu su osvojili već u drugoj zvaničnoj sezoni i vremenom postali najdominantniji tim takmičenja.
A-Nasr, koji je bio prvi šampion Saudijske Arabije u istoriji lige, i Al-Itihad, ga prate sa po devet titula.
Od kada je osnovana Saudijska Arabija Prva liga, sedam različitih klubova okitilo se titulom prvaka zemlje.
Prva liga Saudijske Arabije – Lista osvajača:
- Al-Hilal – 18 titula
- Al-Ittihad – 9 titula
- Al-Nassr – 9 titula
- Al-Shabab – 6 titula
- Al-Ahli – 3 titule
- Al-Ettifaq – 2 titule
- Al-Fateh – 1 titula