Search
Close this search box.

Austrijska liga – Riznica talentovanih fudbalera i trenera

Austrijska liga je najjači rang fudbalskog sistema Austrije. Osnovana je 1911. godine i od 1971. postoji pod imenom Austrijska Bundesliga.

Nalazi se na visokom 11. mestu na UEFA rang listi ispred švajcarske lige i austrijska liga ima pet predstavnika u evropskim takmičenjima: jedno mesto u Ligi šampiona, jedno u Ligi Evrope i tri u Ligi Konferencija.

Austrijska liga ima 12 klubova i fincioniše po sistemu plej-ofa i plej-auta. Takođe, i po sistemu promocija i ispadanje. Prvi tim na tabeli je osvajač lige i šampion Austrije, dok poslednji na tabeli ispada u drugi rang takmičenja.

U regularnom delu sezone timovi igraju svako sa svakim po dva meča i posle 22 odigrane utakmice liga se deli na dve grupe, plej-of i plej-aut, u kojima se igra još 10 utakmica. 

Timovi koji se takmičenje u austrijska liga imaju pravo učešća u Kupu Austrije. Najuspešniji tim u istoriji austrijske lige je Rapid iz Beča koji je 32 puta bio šampion zemlje.

Putovanje Starim kontinentom Soccer nastavlja novim tekstom o evropskim fudbalskim ligama.

Austrijska liga istorija

Fudbal u Austriji ima veoma dugačke korene za razliku od većine evropskih liga. Fudbal u Austriji počeo je da se igra veoma rano, još krajem 19. veka.

Početkom 1900-ih godina i početkom 20. veka počela je da se rađa ideja o osnivanju nacionalnog šampiona, ali tada bilo osnovano Kup takmičenje koje se igralo u Beču.

Posle nekoliko godina ideja o osnivanju lige je konačno realizovana i austrijska liga je rođena 1911. godine.

U svojoj prvoj sezoni okupljala je 11 timova i igrano je 20 utakmica. Prvi šampion je bio Rapid iz Beča koji je završio sezonu sa 31 poenom i imao je samo poen prednosti u odnosu na drugoplasirani Viener Sportklub. 

Interesantno je to da je u prvoj sezoni broj golova u toku sezone bio 521, što je prosek od čak 4,74 gola po utakmici.

Od svog nastanka 1911. godine, pa sve do 1923. godine, u austrijska liga fudbal bilo je dozvoljeno samo učešće timovima koji su iz Beča. 

U tim godinama najtrofejniji klub bio je Rapid Beč koji je osvojio čak osam titula u prvih 12 sezona.

Svi šampioni od 1911. do 1923. godine:

  • Rapid Beč – 8 titula
  • Viner AF, Viner AC, Floridsdorfer, Viener Sport-Klub – 1 titula

Prvenstvo je u međuvremenu smanjivano na 10, pa povećavano na 13 klubova. U prvim godinama lige, sve do 1920. godine nije bilo ispadanja. 

Prva sezone u kojoj je uvedeno ispadanje bila je 1920/21 kada je poslednji tim na tabeli ispadao u drugi rang takmičenja. Prvi tim u istoriji koji je ispao bio je Viner AC.

I pored ranog osnivanja austrijske lige, fudbal u Austriji nije bio profesionalan sve do 1924. godine.

Od 1938. do 1945. godine, austrijska liga bila je deo Nemačke.

Austrijska liga fudbal posle Drugog svetskog rata

Posle Drugog svetskog rata, austrijska liga je napustila Nemačku, ali se organizacija lige vratila prvobitnom sistemu i ponovo su u najjačem rangu bili prihvaćeni samo klubovi iz Beča. 

Posle tri sezone, od 1948/49 godine dozvoljen je povratak i klubovima van Beča.

U godinama posle rata liga se kretala između 10 i 16 klubova i nije bilo ispadanja. Igrale su se po dve utakmice u sezoni.

Krajem 40-ih i tokom 50-ih godina bečki klubovi Austrija i Rapid dominirali su ligom i osvojili 11 od 15 titula. 

Njihova dominacija se nastavila i tokom 60-godina prošlog veka i prvi klub koji je nju prekinuo i povezao nekoliko titula bio je Vaker Insbruk, koji je od 1971. do 1973. godine osvojio tri uzastopne titule u Austriji.

Austrijska Bundesliga osnivanje

Od 1974. godine odrađena je promena sistema i rekonstrukcija unutar fudbala u Austriji, pa su tako prvi i drugi nivo takmičenja u ovoj zemlji promenili ime u Bundesliga – Prva Divizija i Bundesliga – Druga Divizija. 

Liga je i dalje funkcionisala u organizaciji Fudbalskog saveza Austrije.

U prvim godinama, sve do 1982. godine, u Austrijska Bundesliga učestvovalo je 10 klubova i oni su igrali godišnje 36 utakmica (svako sa svakim po četiri puta). 

Na tri sezone, do 1985. godine, broj klubova je povećan na čak 16 i igralo se 32 utakmice po sezoni.

Broj je ponovo smanjen na 12 ekipa od 1985. godine i na kraju regularnog dela sezone prvih osam timova je igralo plej-of, dok su poslednje četiri ekipe igrale plej-aut sa timovima iz druge lige.

U naredim sezonama sistem i organizacija su trpeli nove promene, te se broj ekipa ponovo smanjio na 10, potom opet vratio na 12, koliko austrijska liga i danas ima.

Austrijska liga rezultati 

Austrijska liga je liga koja u svom sastavu ima 12 klubova koji odigraju 195 utakmica tokom sezone. Liga počinje u julu i regularni deo sezone traje do marta, nakon čega se liga deli na dve grupe – plej-of i plej-aut.

Fudbala u Austriji ima sve do kraja maja do završetka baraž utakmica za mesta u Evropi i za ostanak u ligi. Skoro 10 i po meseci godišnje u prilici smo da pratimo i uživamo u fudbalu koji donosi austrijska liga.

Po čemu je popularna ova liga? Po velikom broju golova, preokreta i interesantnim mečevima. Morate pratiti austrijska liga rezultati jer je broj golova mnogo porastao poslednjih sezona. 

Od lige koja je imala manje od tri gola po utakmici, austrijska liga došla do toga da je pre nekoliko sezona broj golova po meču bio skoro 4.

Kao takva spada meču efikasnije lige Evrope i mnogi neutralni navijači je obožavaju. Kada imate takve austrijska liga rezultati, ne možete biti dosadna lige.

Ove se igra napadački fudbal ili bolje da kažemo “fudbal na gol više”.

SezonaProsek golova po meču
2016/172,71
2017/182,89
2018/193,17
2019/203,80
2020/213,57
2021/223,17

Austrijska liga tabela

Austrijska prva liga, odnosno Austrijska Bundesliga, okuplja 12 ekipa koje se bore za prvaka Austrije, za mesta u Evropi i za opstanak u ligi.

Austrijska liga je jedna od liga koja među prvima startuje. Već u drugoj polovini jula lopta počinje da se kotrlja terenima širom Austrije. 

Klubovi na austrija bundesliga tabela će odmeriti snage po dva puta sve do marta meseca, kada se posle 22 odigrana kola, regularni deo završava je austrijska liga tabela se deli na plej-of i plej-aut.

Prvih šest ekipa ide u plej-of, drugih šest u plej-aut. U plej-ofu i plej-autu timovi igraju još jednom svako sa svakim po dve utakmice, tako da dolazimo do ukupno 32 utakmice u sezoni svake ekipe.

Austrijska liga tabela ima svoja pravila oko konačnog plasmana. Redosled timova na austrijska liga tabela određuje se na osnovu broj poena. 

Ukoliko su timovi izjednačeni po broju poena na austrija bundesliga tabela sledeći parametri koji određuju plasman su međusobni duel, gol razlika, postignuti golova, broj pobeda, broj pobeda u gostima i broj postognutih golova u gostima.

Parametri na osnovu kojih se određuje plasman:

  • Broj poena
  • Međusobni dueli
  • Gol razlika
  • Postignuti golovi
  • Broj pobeda
  • Broj pobeda u gostima
  • Broj postignutih golova u gostima

Austrijska liga transfermarkt 

Prema uglednom sajtu Transfermarktu, koji se bavi procenama vrednosti igrača, klubova i takmičenja, austrijska prva liga vrednost je 416,8 miliona evra. 

To svrstava Austriju na 11. mesto najvrednijih prvih liga Evrope, ispred grčke Superliga, ali iza ruske Premijer lige.

Prosečna vrednost klubova koji se takmiče u austrijska liga je 34,7 miliona.

Najvredniji klub u Austriji je, bez bilo kakve dileme, Salcburg. U vlasništvu Red Bul korporacije, Salcburg je postao standardni učesnik Lige šampiona i najjači tim u austrijska liga. 

Vrednost igračkog kadra ove ekipe procenjuje se na preko 200 miliona, tačnije 223 miliona evra.

Koliko je Salcburg dominantan u austrijska fudbalska liga svedoči i podatak da je ovaj tim pet i po puta vredniji od drugog najvrednijeg na tabeli. Na drugom mestu nalazi se Šturm iz Graca sa vrednošću od 40,4 miliona.

Prate ga LASK, Rapid Beč i Austrija Beč koji redom vrede 27,9, 24,6 i 23,8 miliona.

Tim sa najmanjom vrednošću je WSG Tirol koji se procenjuje na 8,8 miliona evra.

Austrijska liga – vrednost klubova:

  1. RB Salcburg – 223,03 miliona evra
  2. Šturm Grac – 40,4 miliona
  3. LASK – 27,9 miliona
  4. Rapid Beč – 24,6 miliona
  5. Austrija Beč – 23,8 miliona
  6. Volfsberger AC – 14,8 miliona
  7. Altač – 11,4 miliona
  8. Austrija Klagenfurt – 11,2 miliona
  9. Rid – 9,7 miliona
  10. Tirol – 8,8 miliona

Austrijska prva liga najvredniji fudbaleri

Iz sstrijska liga proteklih godina izašlo je nekoliko neverovatnih talenata koji dominiraju evropskim i svetskim fudbalom. Od Sadia Manea, pa sve do Erlinga Halanda. 

Austrijska liga je riznica talenata koji su na radaru brojnih evropskih velikana svake godine.

Svakako najveći dragulj u austrijska prva liga u ovom trenutku je fudbaler Salzburga Noa Okafor, koji se procenjuje na 20 miliona evra. 

Odmah iza njega nalaze se napadač Benadžemin Šeško, koji je već kaparisan od strane nemačkog Lajpciga, za 25 miliona evra.

Istu vrednost ima i srpski defanzivac Strahinja Pavlović koji se procenjuje na 20 miliona evra.

Među 15 najvrednijih fudbalera u austrijska liga sve su igrači koji nastupaju za RB Salcburg.

Austrijska liga osvajači 

Od osnivanja prve sezone u Austriji 1911. godine, najuspešniji i najtrofejniji klub u Austriji je Rapid iz Beča sa 32 osvojene titule prvaka zemlje.

Ipak, u modernoj austrijska fudbalska liga istoriji Rapid ima problem da postane prvak u austrijska liga i na svoju titulu čeka 15 godina. Poslednju je osvojio 2008. godine I u poslednjih malo manje od 30 godina, ima samo dve osvojene titule.

Na drugom mestu sa 24 titule prvaka u austrijska bundesliga nalazi se drugi klub iz Beča, Austrija. Austrija, koja je svoj najbolji period imala tokom 60-ih godina kada je osvojila pet titula, čeka svoju titulu 10 godina. 

Poslednji put pehar su podigli 2013. godine.

Na trećem mestu nalazi se najuspešniji tim Austrije u modernoj istoriji – Salcburg. Salcburg se može pohvaliti sa 16 titula i sve su osvojene od 1994. godine do danas. Salcburg je osvojio 13 titula u poslednjih 17 sezona u austrijskoj ligi.

Šturm je aktuelni šampion Austrije i ekipa koja je uspela da prekine niz Salcburga od 2013. godine.

Dvocifrenim brojem titula može se pohvaliti i Vaker Insbruk koji ima 10, dok Admira Vaker ima devet titula.

U istoriji austrijskog fudbala od 1911. godine 15 različitih klubova uspevalo je da osvoji titulu i postane prvak Austrije.

Svi austrijska liga osvajači:

  1. Rapid Beč – 32 titule
  2. Austrija Beč – 24 titule
  3. RB Salcburg – 16 titula
  4. Vaker Insbruk – 10 titula
  5. Admira Vaker – 9 titula
  6. First Viena – 6 titula
  7. Šturm – 4 titule
  8. Viener Sport-Klub – 3 titule
  9. Floridsforfer, Viener AF, LASK, VOEST Linc, Grazer AK, Viener AC, Hakoa Vien – 1 titula

Najbolji strelci u austrijska Bundesliga

Listom strelaca na austrijska liga tabela dominiraju Austrijanci koji zauzimaju skoro sve pozicije u top 10.

Najbolji strelac u istoriji austrijske lige je Hans Kranki, bivši fudbaler Rapida, First Viene i Vinera, koji je u periodu od 1970. do 1989. godine na 361 utakmici postigao 270 golova.

Najbliži koji je bio obaranju tog rekorda bio je Ivica Vastić koji je igrao za čak šest klubova u periodu od 1991. do 2009. godine. 

Vastić je postigao 187 golova na 441 utakmici u dresovima Šturma, Austrije, Admire, LASK-a, Sent Poltena i First Viene.

Na deobi trećeg mesta nalaze se Piter Pakult i Kristijan Majrleb sa po 186 golova. Pakult je taj učinak ostvario odigravši manje utakmica (396) naspram Majrleba kome je bilo potreno 494 mečeva.

Bivši fudbaler Austrije, Vienera i First Viene, Alfred Drabits sa 155 golova nalazi se četvrtom mestu.

Među najboljim strelcima u austrijska liga nalazi se samo jedan stranac. U pitanju je španski napadač Džonatan Sorijano koji je igrao za Salcburg u periodu od 2012. do 2017. godine i na 144 utakmice postigao čak 120 golova. 

Sorijano ima najbolji prosek golova po utakmici, jer prosečno postiže 0,83 golova po meču. Sorijano je sa Salcburgom četiri puta bio prvak Austrije.

  1. Hans Kranki – 270 golova
  2. Ivica Vastić – 187 golova
  3. Peter Pakult, Kristijan Majrleb – 186 golova
  4. Alfred Drabits – 155 golova
  5. Mario Has – 145 golova
  6. Kristop Vesterthaler – 131 gol
  7. Kristijan Keglevits – 129 golova
  8. Valter Knaler – 127 golova
  9. Toni Polster – 122 gola
  10. Džonatan Sorijano – 120 golova 

Austrijska liga je liga koja garantuje interesantne utakmice, napadački fudbal i mnogo golova. Takođe, radi se o ligi koja je riznica mladih igrača i talentovanih trenera, koji su poslednjih godina zaludeli i osvojili Evropu. 

Austrijska Bundesliga je liga modernog pogleda na fudbal i liga koja veoma brzo napreduje. Austrijska liga je takmičenje koje morate ispratiti i sa kojim se morate upoznati, jer će te ga odmah zavoleti.

Austrijska liga 2024/25: Šta nam donosi nova sezona?

Nova sezona donosi novu dramu i avanturu. Šturm brani titulu, Salcburg želi da se vrati na tron, ostali žele da ponovo sezonu Šturma i da dođu do titule.

Austrija Luštenau je ispala iz lige, dok je Grazer AK ušao u prvu ligu posle 17 godina.

Pred nama je 22 kola u regularnom delu, potom još po 10 kola u plej-ofu i plej-autu, za ukupno 19 utakmice u sezoni.

Prošle godine broj golova bio je nešto manji od 500 u sezoni, što je bila jedna od najneefikasnijih sezona u Austriji u poslednjih 10 godina.

Zato se ove nadamo da će austrijska liga da nam donese mnogo više golova.

Picture of Marko Jovanović

Marko Jovanović

Marko živi i diše fudbal svakog dana, 24/7. Dugogodišnje treniranje fudbala ostavilo je trag u njegovom životu, iako ga sada igra više rekreativno. Pisanje o fudbalu počeo je još u ranim fazama svoje karijere, a njegovo bogato iskustvo već sada govori samo za sebe. Prati sva evropska takmičenja, s posebnom strašću prema italijanskom fudbalu, iako mu nije problem da se posveti pisanju o bilo kojoj drugoj ligi na svetu. Njegova posvećenost i svestranost čine ga neprocenjivim članom našeg tima.

Povezane vesti