Bosanska liga, poznata kao Premijer liga Bosne i Hercegovine, predstavlja najviši rang profesionalnog fudbala u ovoj zemlji.
Posle rata u Jugoslaviji, fudbal u Bosni se nije igrao do 1994. godine. Zbog podele u zemlji osnovane su tri lige – Prva liga Bosne i Hercegovine, Prva liga Republike Srpske i Prva liga i Prva liga za klubove Bosne i Hrvatske.
U takvom sistemu fudbal u Bosni funkcionisao je do 2000. godine kada su usledile promene.
Nova liga osnovana je 2000. godine, nakon političkih promena i ratova na Balkanu, te predstavlja simbol ujedinjenja i sporta u Bosni i Hercegovini. Nazvana je Premijer liga Bosne i Hercegovine i okupljala je 22 klubova u prvoj sezoni.
Bosanska liga funkcioniše po principu promocije i ispadanja. Trenutno okuplja 12 klubova gde poslednja dva ispadaju u drugi rang takmičenja. Timovi igraju tri puta među sobom, ukupno 33 utakmice po sezoni.
Bosanska Premijer liga nalazi se na 40. mestu UEFA rang liste po UEFA Koeficijentu i kao takva ima četiri predstavnika u evropskim takmičenjima. Šampion zemlje ima kartu za Ligu šampiona, ostala tri tima takmiče se u Ligi Konferencija.
Aktuelni šampion je Zrinjski, koji je prošle sezone došao do osme titule u istoriji. Zrinjski je ujedno i tim sa najviše titula u istoriji lige.
U nastavku teksta upoznajte se na Soccer-u sa još jednom evropskom fudbalskom ligom koja godinama radi na svom unapređenju.
Table of Contents
ToggleBosanska liga: Tri lige ujedinjene u jednu
Bosanska liga, kao centralno fudbalsko takmičenje ove zemlje, nastala je iz turbulentnog perioda koji je usledio nakon rata u Bosni i Hercegovini, simbolizujući težnju ka jedinstvu i obnovi kroz sport.
U prvim godinama nakon rata, fudbal u Bosni i Hercegovini bio je podeljen po etničkim linijama, što je rezultiralo formiranjem odvojenih liga za Republiku Srpsku i Federaciju Bosne i Hercegovine.
Fudbal se nije igrao do 1994. godine zbog stanja u zemlji, a nakon toga Bosna je u jednom trenutku imala čak tri lige od 1998. do 2000. godine.
Tek 2000. godine, nakon mukotrpnih pregovora i uz podršku UEFA, došlo je do ujedinjenja ovih takmičenja u jedinstvenu ligu pod nazivom “Premijer liga Bosne i Hercegovine”.
U početku, liga je okupljala 22 kluba. Ovaj format je bio izazovan u smislu organizacije i logistike, ali je bio ključan za proces integracije i promocije fudbala kao sredstva za ujedinjenje. Međutim, u prve dve sezone klubovi iz Republike Srpske nisu želeli da se takmiče. Kako UEFA nije želela da prizna to odvojeno takmičenje i oni su se od sezone 2002/03 priključili novoj ligi.
Broj klubova i format lige menjali su se tokom godina. Od 22 kluba u prvoj sezoni, bosanska liga je došla do 12 klubova, koliko ima danas.
Bosanska Premijer liga: Sedam različitih šampiona
Od svog nastanka 2000. godine, bosanska liga imala je čak sedam različitih šampiona. Prvi šampion lige bio je Željezničar koji je debitantsku sezonu krunisao titulom sa 91 bodom ispred Brotnja i Sarajeva. Želja je uspela da odbrani titulu i naredne sezone, a na novu je čekala preko 10 godina.
Prvih nekoliko sezone donelo je izuzetan nivo zabave u bosanskoj ligi. Šest različitih timova dokopalo se šampionske titule u prvih osam sezona.
U međuvremenu i sedmi tim je došao do titule kada se Borac 2011. godine okitio titulom šampiona zemlje.
Aktuelni šampion Bosne je Zrinjski koji je rekordnih osam puta bio šampion zemlje.
Svi šampioni bosanske lige u istoriji:
- Zrinjski – 8 titula
- Željezničar – 5 titula
- Sarajevo – 4 titule
- Široki Brijeg, Borac – 2 titule
- Leotar, Modriča – 1 titula
Istorijski plasman u Evropu
Bosanska liga tokom više od dve decenije svog postojanja nikada nije imala timu grupnoj fazi bilo kog evropskog takmičenja. Proći kvalifikacije i obezbediti jesen u Evropi delovao je kao nemoguća misija za klubove iz Premijer lige Bosne i Hercegovine.
Prva i druga kvalifikaciona runda u Ligi šampiona i Ligi Evrope, pa čak i u Ligi Konferencija bile su kamen spoticanja svih bosanskih klubova.
Dešavalo se da neki od njih dogura do treće runde ili čak i do poslednje plej-of runde kvalifikacija, ali evropska avantura bi se tu završila.
Međutim, ko čeka taj i dočeka. Tako su bosanski timovi dočekali jesen u Evropi.
Prošlogodišnji šampion Zrinjski, uspeo je da premosti kvalifikacije i dogura do grupne faze Lige Konferencija. Njegovim plasmanom u grupnu fazu ispisana je istorija bosanskog fudbala i bosanska liga je konačno dobila predstavnika u grupnoj fazi nekog evropskog takmičenja.
Zrinjski je svoju evropsku turneju započeo u kvalifikacijama za Ligu šampiona. U prvom kolu savladali su Urartu iz Jermenije, ali su u drugom eliminisani od strane Slovana iz Slovačke. Iz toga razloga takmičenje su nastavili u trećoj rundi kvalifikacija za Ligu Evrope gde im je rival bio Breidablik sa Islanda.
Veličanstvenom pobedom od 6:2 u prvom meču došli su na prag prolaza dalje, pa i poraz minimalnim rezultatom nije smetao.
Taj trijumf je praktično značio osigurano mesto u grupnoj fazi Lige Konferencija, u najgorem slučaju, jer je Zrinjski obezbedio plasman u poslednju plej-of rundu Lige Evrope gde ih potencijalni poraz šalje u grupnu fazu Lige Konferencija.
Zrinjski je u toj rundi pretrpeo tesni poraz od austrijskog LASK-a u dva meča ukupnim rezultatom 3:2 i otišli su u grupnu fazu trećeg po redu evropskog takmičenja.
Istorijski put Zrinjskog:
- Prva runda kvalifikacija za Ligu šampiona – Urartu (3:3, pobeda posle penala)
- Druga runda kvalifikacija za Ligu šampiona – Slovan (poraz 3:2)
- Treća runda kvalifikacija za Ligu Evrope – Breidablik (pobeda 6:3)
- Plej-of runda kvalifikacija za Ligu Evrope – LASK (poraz 3:2)
Grupa E Lige Koferencija
Timovi | |
1 | Aston Vila |
2 | AZ Alkmar |
3 | Legija |
4 | Zrinjski |
Bosanska liga rezultati
Bosanska fudbalska liga je takmičenje sa veoma tvrdim utakmicama koje često budu rešene jednim ili sa dva gola. Većina mečeva u ovoj ligi završi se, u kladioničarskom žargonu, sa 0-2 gola.
Konkretno prošle sezone 54% mečeve je završeno sa 0-2 gola. Prošla sezone videla je 489 golova na 198 mečeva. Aktuelna sezona ipak donosi znatno više golova nego nekoliko ranijih i možda je to naznaka nekih efikasnijih prvenstava.
Sve rezultate bosanske lige možete pratiti na svim modernijim i bolje opremljenim sajtovima.
Bosanska liga tabela
Tabela bosanske lige okuplja 12 timova koji igraju trokružni sistem takmičenja i svaki tim tokom sezone odigra po 33 utakmica.
Šampion lige ima mesto u ligi šampiona dok naredna dva tima sa pobednikom kupa idu u Ligu Konferencija. Ukoliko pobednik kupa završi na prva tri mesta onda i četvrto mesto na bosanska Premijer liga tabela dobija mesto u Evropi.
Plasman na tabeli određuje se na osnovu broja bodova. Ukoliko su dva tima izjednačena po broju bodova, lista sledećih faktora određuje konačan plasman:
- Gol razlika
- Postignuti golovi
- Međusobni duel (gol razlika u njemu, postignuti golovi u njemu)
- Plej-of meč