Search
Close this search box.

Bugarska liga – Hoće li neko prekinuti dominaciju Ludogoreca?

Bugarska liga, odnosno bugarska prva liga, je najjači rang profesionalnog fudbala u Bugarskoj. Osnovana je 1924. godine i aktuelna sezona je 99. u istoriji takmičenja. Naredna će biti jubilarna 100.

Bugarska fudbalska liga okuplja 16 timova koji igraju svako sa svakim po dve utakmice, odnosno po 30 utakmica u sezoni i liga funkcioniše po principu promocije i ispadanja. Nakon regularnog dela sezone ekipe se dele u tri plej-of grupe: Šampionsku, Ligu Konferencija i Borba za opstanak.

U plej-ofovima svako od timova igra sa svakim po još dve utakmice.

Bugarska liga se nalazi na 26. mestu UEFA rang liste sa koeficijentom od 20,000 bodova. Kao takva ima četiri predstavnika u Evropi. Jednog putnika bugarska prva liga daje u Ligu šampiona i tri u Ligu Konferencija.

Timovi koji se takmiče u ovoj ligi takođe imaju pravo učešća u Kupu Bugarske.

Prema proceni sajta Transfermarkt, bugarska liga vredi 147 miliona evra i 25. najvrednija liga Evrope je.

Tokom istorije u prvoj ligi Bugarske ukupno su igrala 74 različita kluba i 17 njih je uspelo da se dokopa šampionske titule. Aktuelni šampion Bugarske je Ludogorec, dok je najuspešniji klub CSKA Sofija koja je osvojila 31 titulu prvaka.

Serija tekstova o evropskim fudbalskim ligama Soccer nastavlja ligom iz komšiluka – bugarskom ligom.

Bugarska liga istorija i nastanak takmičenja

Prva sezone u bugarskoj ligi odigrana je 1924. godine i ona je nastala u organizaciji Bugarske Nacionalne Sportske Federacije (BNSF). U svojoj debitantskoj sezoni format lige bio je kup takmičenje i učestvovalo je šest klubova. Svaki klub je predstavljao jednu regiju.

U prvoj sezoni bugarske lige takmičili su se:

  • Vladislav Varna
  • Levski Sofija
  • Černomorets Burgas
  • Pobeda Plovdiv
  • Krakra Pernik
  • Orel Vratsa

Prva runda u sezoni bila je četvrtfinale. U njoj su igrača četiri tima u dve utakmice, dok su dva tima imala direktan prolaz u finale.

Interesantna činjenica vezana za prvu sezonu je to da nije dobila šampiona. Vladislav Varna i Levski Sofija su se sukobili oko odigravanja revanš utakmice, nakon što je prva bila završena bez golova i zbog toga je sezona prekinuta i zvanično prva sezone u istoriji bugarske lige nije dobila šampiona.

Zanimljivo je da su naredne sezone 1925. godine u finalu igrali upravo Vladislav Varna i Levski Sofija i da je Vladislav pobedio sa 2:0 čime je postao prvi šampion u istoriji Bugarske.

Već naredne sezone 1926. godine liga je povećana na 11 klubova i uvedena je nova runda. Šampion je ponovo, drugi put u nizu, bio Vladislav iz Varne koji je tako postao prvi tim u istoriji bugarske lige koji je odbranio titulu.

Zbog sukoba među klubovima, sezone 1927. godine nije održana, dok je naredne sezone 1928. godine učestvovalo samo pet klubova. Upravo je ta sezona videla novog šampiona. Po prvi put u istoriji Slavija iz Sofije je postala šampion zemlje.

Prvi šampioni Bugarske:

SezonaŠampion
1924./
1925.Vladislav Varna
1926.Vladislav Varna
1927./
1928.Slavija Sofija
1929.Botev Plovdiv
1930.Slavija Sofija

Bugarska prva liga format

Od nastanka 1924. godine, pa sve do 1937. godine bugarska liga je igrana kao kup takmičenje. Učestvovalo je od pet do maksimalnih 14 ekipa i imala je tri ili četiri runde, u zavisnosti od broja učesnika.

Od sezone 1937/38 bugarska prva liga je promenila format takmičenja i više nije bila kup takmičenje već liga koja je okupljala 10 klubova.

Svaki od klubova je igrao po 18 utakmica, svako sa svakim po dva puta. Prvi tim na bugarska 1 liga tabela bio je šampion, dok su poslednja dva tima koja su zauzela deveto i deseto mesto na bugarska liga tabela ispala u drugi rang takmičenja.

Tiča Varna je bio prvi šampion novog formata takmičenja koji je bugarska liga usvojila. Botev Plovdiv i Georgi Dražev Jambol su ispali iz lige.

Tokom Drugog svetskog rata format lige je ponovo vraćen na kup takmičenje i sistem lige vraćen je od 1949. godine.

Bugarska fudbalska liga je povećavana tokom 50-ih godina na 12, pa i na 14 klubova, da bi tokom 60-ih godina broj dostigao 16 klubova.

Još početkom 2000-ih godina bugarska liga je eksperimentisala sa formatom takmičenja. Po prvi put za sezonu 2001/02 uveden je plej-of, ali je ubrzo ukinut.

Nova reforma usledila je od sezone 2013/14 kada je liga smanjena sa 16 na 14 klubova i ponovo vraćen plej-of posle više od 10 godina.

U međuvremenu liga je ponovo proširena na 16 klubova, pa je plej-of opet pretrpeo promene. Trenutno u bugarskoj ligi takmiči se 16 klubova koji igraju po 30 utakmica među sobom u regularnom delu sezone. Nakon toga timovi se dele u tri plej-of grupe.

Prvih šest tima igra Šampionski plej-of, timovi od sedmog do desetog mesta igraju Plej-of za Evropu, dok poslednjih šest ekipa na bugarska prva liga fudbal tabela igra Plej-of za opstanak u ligi. U šampionskom plej-ofu timovi graju po jednu utakmicu, dok u ostala dva po dve utakmice između sebe. Sezona u bugarskoj ligi počinje krajem jula i traje do kraja maja. Regularni deo sezone se završava u aprilu kada počinju plej-of grupe.

Dominacija Ludogoreca u modernoj eri

Ludogorec iz Razgrada je klub koji je osnovan u novembru 1945. godine i ima istoriju dugu skoro 80 godine.

Većim delom istorije Ludogorec je bio klub koji je igrao u drugoj i trećoj ligi Bugarske. Njegov uspon počinje 2010. godine kada je klub kupio Kiril Domušijev, bugarski preduzetnik koji se obogatio u farmaceutskoj industriji.

Po Domušijevim kreće uspon Ludogoreca, koji je tada još uvek bio drugoligaš. Već u prvoj sezoni izborili su prvu istorijsku promociju i dogurali do prve lige Bugarske.

Bugarska prva liga nije bila teška prepreka i osvojena je već u prvoj sezoni. U narednih deset godina Ludogorec je nastavio svoju dominaciju u Bugarskoj.

Osvojio je još deset uzastopnih titula, ukupno 11 u nizu i dodao dva Kupa Bugarske. Dva puta su igrali u grupnoj fazi Lige šampiona, uspevali su da prezime u Evropi i dođu do osmine finala Lige Evrope i osmine finala Lige Konferencija.

Ludogorec je zahvaljujući novcu Kirila Domušijeva postao jedan od najjačih klubova u ovom delu Evrope u prethodnoj deceniji.

Trofeji Ludogoreca pod Kirilom Domošijevim:

  • 11 titula u ligi
  • 2 bugarska kupa
  • 2 učešća u grupnoj fazi Lige šampiona
  • 4 učešća u grupnoj fazi Lige Evrope
  • 1 šesnaestina finala Lige Evrope
  • 1 osmina finala Lige Evrope
  • 1 osmina finala Lige konferencija

Bugarska liga tabela

U bugarskoj prvoj ligi takmiči se 16 klubova. Svi klubovi prvo igraju regularni deo sezone i svi su smešteni u jednu ligu, da bi se prvenstvo nakon regularnog dela sezone podelilo na tri plej-of grupe u kojima timovi igraju dodatne utakmice.

Plej-of grupe se formiraju na osnovu plasman na tabeli.

Bugarska 1 liga tabela određuje svoj plasman na osnovu broja poena. Ukoliko su dva tima izjednačena po broju poena presudnu reč ima međusobni duel između ta dva tima.

Gleda se broj poena u međusobnom duelu, potom gol razlika u međusobnom duelu, postignuti golovi u njemu, pa postignuti golovi na gostujućem stadionu.

Posle međusobnog duela slede ostali parametri koji su potrebni ako su dva tima još uvek izjednačena. Ukupna gol razlika u ligi, potom broj postignutih golova i na kraju fer-plej ranking.

Bugarska liga tabela je proširena sa 14 na 16 timova ove godine, tako da je povećan i broj klubova koji se takmiče u ligi.

Plasman na bugarska prva liga tabela određuje se na osnovu:

  • Broja poena
  • Međusobnog duela
  • Gol razlike
  • Broja postignutih golova
  • Fer plej plasmana

Bugarska liga rezultati

Bugarska liga važi za ligu koja ima veoma ujednačene utakmice i sa kladioničarske tačke gledišta nikada ne možete sa sigurnošću proceniti u koji znak će utakmica otići. Da li će biti 0-2 ili 3+ golova?

Prosek golova po meču već nekoliko godina je konstantan.

Bugarska prva liga ima mnogo zanimljivije plej-of utakmice nego regularni deo sezone i mečevi u aprilu i maju su daleko interesantniji i na njima viđamo mnogo više golova.

Prosek golova u plej-ofovima je znao da ide čak i preko tri gola po meču poslednjih sezona i ono što je potrebno je da bugarska liga rezultati u regularnom delu sezone budu na nivou plej-ofa kako bi bugarska 1 liga bila interesantnija još malo više.

Ove sezone smo imali neke veoma uzbudljive utakmice i mečeve sa po pet, šest i sedam golova. CSKA Sofia je deklasirala Botev sa 5:2, dok je Ludogorec napunio mrežu Hebara sa šest komada.

SezonaProsek golova po meču
2016/172,47
2017/182,41
2018/192,49
2019/202,51
2020/212,41
2021/222,45

Najbolji strelci koje je bugarska prva liga imala

Koliki god prosek golova po meču bio, bugarska liga je videla mnogo golova i iznedrila neke odlične napadače.

U dugoj istoriji bugarske lige svoje ime je ugravirao na prvom mestu, zlatnim slovima, bugarski napadač Martin Kamburov. On je u periodu od 1998. do 2021. godine postigao 256 golova čime je najbolji strelac takmičenja.

Kamburov je jednom osvojio ligu i šest puta bio njen najbolji strelac.

Petar Zekov, koji je tresao mreže tokom 60-ih i 70-ih godina prošlog veka, nalazi se na drugom mestu liste sa samo tri gola manje od lidera.

Zekov je postigao 253 gola, pet puta bio šampion Bugarske i osvojio evropsku Zlatnu loptu 1969. godine. Šest puta je bio najbolji strelac lige.

Naško Širakov je treći na listi sa 196 golova. Širakov je šest puta osvajao ligu sa Levskim i Slavijom i četiri puta bio njen najbolji strelac.

Najviše golova u sezoni postigao je 1987. godine kada je završio sezonu sa 36 golova. Upravo te sezone bio je treći strelac Evrope.

Top 5 kompletiraju Dinko Dermendžiev sa 194 golova i Hristo Bonev sa 185 golova. Među 10 najboljih strelaca koji su ostavili trag u bugarska prva liga nalaze se isključivo bugarski igrači.

Bugarska liga fudbal – večna lista strelaca:

  1. Martin Kamburov – 256 golova
  2. Petar Zekov – 253 gola
  3. Naško Širakov – 196 golova
  4. Dinko Dermendžiev – 194 gola
  5. Hristo Bonev – 185 golova
  6. Plamen Getov – 164 gola
  7. Nikola Kotkov – 163 gola
  8. Stefan Bogomilov – 162 gola
  9. Petar Mihtarski – 158 golova
  10. Petko Petkov – 152 gola

Bugarska liga transfermarkt

Prema proceni sajta Transfermarkt, koji se bavi procenom vrednosti fudbalera, takmičenja i klubova, bugarska liga vredi 157 miliona evra. Kao takva bugarska 1 liga je 25. najvrednija liga Evrope.

Čeitri kluba u bugarskoj ligi imaju vrednost preko 10 miliona evra. Najvredniji je svakako aktuelni šampion Ludogorec čiji je igrački kadar procenjen na 39,7 miliona.

Ludogorec vredi skoro duplo više nego drugi najvredniji klub Levski Sofija. Drugi najtrofejnji klub Bugarske, Levski, procenjen je tačno na 20 miliona evra.

Ispod Levkog se nalazi njegov gradski rival CSKA Sofija koja vredi četiri miliona više. Najtrofejniji klub u istoriji zemlje procenjen je na 16,7 miliona evra.

Poslednji klub sa vrednošću preko 10 miliona je CSKA 1948, koji je samo milion i po evra jeftiniji od CSKA Sofije. CSKA 1948 vredi 15,1 milion.

Najjeftiniji igrački kadar ima Pirin Blagoevgrad koji je procenjen na svega 3,6 miliona evra. Kada se uzme u obzir broj klubova i vrednost lige, dolazi se do prosečne vrednosti svakog kluba koja iznosi nešto malo manje od 10 miliona, tačnije 9,8 miliona.

Najvredniji klubovi u Bugarskoj:

  • Ludogorec – 39,7 miliona evra
  • Levski Sofija – 20,2 miliona
  • CSAK Sofija – 16,7 miliona
  • CSKA 1948 – 15,1 miliona
  • Botev Plovdiv – 7,7 miliona

Bugarska liga osvajači

Tokom istorije duge skoro 100 godina 74 različita kluba igrala su bugarskoj ligi. Samo njih 17 je uspelo da se okiti šampionskom titulom.

Najuspešniji klub u istoriji lige je CSKA Sofija koja je 31 bila osvajač bugarske lige. Prvu titulu je osvojila 1948. godine, poslednju 2008. godine.

Gradski rival Levski Sofija nalazi se na drugom mestu sa 26 titula. Prvu su podigli 1933. godine, a poslednju 2009. godine.

Treći najtrofejniji klub je verovatno i najbolji klub modernog dobar Ludogorec koji je osvojio 11 titula. Sve titule osvojili su u 11 vezanih sezona od 2012. do 2022. godine.

Svi šampioni:

  1. CSKA Sofija – 31 titula
  2. Levski Sofija – 26 titula
  3. Ludogorec – 11 titula
  4. Slavija Sofija – 7 titula
  5. Litex Loveč – 4 titule
  6. Lokomotiva Sofija – 3 titule
  7. Botev Plovdiv – 2 titule
  8. AS-23, Beroe, Etar, Lokomotiv Plovdiv, Šipčenski sokol, Spartak Plovdiv, Sportklub Sofija, Tiča, ZhSK Sofija – 1 titula

Bugarska liga u fudbalu

Bugarska liga postoji skoro 100 godina i za to vreme videla je veliki broj različitih šampiona, čak 17. U novijoj eri, rastom Ludogoreca, bugarski klubovi postali su standardni učesnici grupne faze evropski takmičenja čak često i nokaut faze istih.

Bugarska liga je liga koja ima mnogo interesantnih lokalnih debrbija, dugu istoriju, i koja je generalno poprilično zanimljiva. Posebna je draž pratiit plej-ofove koji donose uvek mnogo golova.

Picture of Marko Jovanović

Marko Jovanović

Marko živi i diše fudbal svakog dana, 24/7. Dugogodišnje treniranje fudbala ostavilo je trag u njegovom životu, iako ga sada igra više rekreativno. Pisanje o fudbalu počeo je još u ranim fazama svoje karijere, a njegovo bogato iskustvo već sada govori samo za sebe. Prati sva evropska takmičenja, s posebnom strašću prema italijanskom fudbalu, iako mu nije problem da se posveti pisanju o bilo kojoj drugoj ligi na svetu. Njegova posvećenost i svestranost čine ga neprocenjivim članom našeg tima.

Povezane vesti