Bundesliga je najjači rang profesionalnog fudbala u Nemačkoj. Osnovana je 1962. godine spajanjem pet rangova fudbala u zemlji i u narednim godinama postala je jedna od najjačih na svetu.
Bundesliga – Бундеслига (ćir.) trenutno spada među najjačim ligama u UEFA, u tkz. Ligama petice. Odlikuju je puni i moderni stadioni, kao i veoma interesantni utakmice sa mnogo golova.
Godinama unazad ovo je liga sa najvećom posetom u Evropi. Prosečna poseta svake sezone (izuzev onih tokom pandemije korona virusa) uvek je preko 40,000 navijača po utakmici. Pored toga, nemačka Bundesliga je izuzetno popularna za gledanje, kao i za klađenje.
Mečevi nemačkog šampionata obiluju golovima. Igra se moderan, atraktivan i napadački orjentisan fudbal i prosek golova po meču poslednjih sezona uvek je preko tri. Zbog čega je ljubitelji golova i svih igara na golove prosto obožavaju.
Nemački fudbalski klubovi mogu se pohvaliti brojnim evropskim trofejima. Nemački klubovi su osam puta bili šampioni Evrope i još 10 puta igrali u finalima Kupa šampiona i Lige šampiona. Pored Kupa šampiona i Lige šampiona, nemački timovi imali su u uspeha i u Ligi Evrope i Kupu pobednika kupova.
U drugom po rangu evropskom takmičenju, koje se nekada zvalo UEFA Kup, a danas je poznat kao Liga Evrope, ekipe iz Nemačke su sedam puta podizale trofej i još osam puta igrale u finalu. U Kupu pobednika kupova, Bundesliga se može pohvaliti sa četiri trofeja.
Bundesliga je u organizaciji DFL (Deutsche Fussball Liga) – Nemačke fudbalske lige i svi učesnici takmiče se i u Kupu Nemačke. Osvajač lige stiče pravo učešća u nemačkom Superkupu koji se igra pre početka sezone.
Na Soccer-u upoznajte se sa istorijom jedne od najjačih i najpopularnijih evropskih fudbalskih liga.
Kada je osnovana Bundesliga?
Fudbalska Asocijacija Nemačke (DFB) osnovana je 1900. godine u Lajpcigu. Tih godina fudbal u Nemačkoj igrao se na amaterskom nivou i bio je podeljen po regionima.
Prvi šampion Nemačke bio je Vfb Lajpcig koji je u finalu pobedio ekipu iz Praga sa 7-2. Tih godina, do ulaska Nemačke u UEFA, bilo je dozvoljeno i ekipama van teritorije Nemačke da se takmiče u nacionalnom šampionatu.
Prva naredna reforma u nemačkom fudbalu dogodila se 1945. godine, posle Drugog svetskog rata, kada je nemačka liga podeljena na samo pet liga, odnosno pet regija, koje su se zvale Oberliga.
- Oberliga Sever
- Oberliga Zapad
- Oberliga Jugozapad
- Oberliga Jug
- Oberliga Berlin
Šampioni i drugoplasirani iz svakog regiona takmičili su se u plej-ofu kako bi odlučili ko će biti šampion Nemačke.
Prošlo je skoro 20 godina, posle Drugog svetskog rata, nakon što je nemačka Bundesliga – Бундеслига (ćir.) osnovana. Jedan od pokretača da se osnuje jedna liga na nivou čitave zemlje bio je poraz Nemačke od Jugoslavije u četvrfinalu Svetskog prvenstva u Čileu 1962. godine.
Leta 1962. godine u Dortmundu doneta je odluka da se osnuje nemačka Bundesliga koja će imati 16 klubova i koja će početi od sezone 1963/64.
Za učešće u prvoj sezoni prijavilo se 46 ekipa i DFB je na osnovu ranijih uspeha, ekonomskih kriterijuma i drugih stvari odabrao 16 koji će se takmičiti u debitantskoj sezoni.
Učesnici prve istorijske sezone:
Liga | Klubovi |
Oberliga Sever | Braunšvajg, Verder Bremen, Hamburg SV |
Oberliga Zapad | Borusija Dortmund, Keln, Majderiher, Munster, Šalke 04 |
Oberliga Jugozapad | Kajzerslautern, Sabriken |
Oberliga Jug | Ajntraht Frankfurt, Karlsrue, Nurnberg, Minhen 1860, Štutgart |
Oberliga Berlin | Herta Berlin |
Prvi šampion Bundeslige u istoriji bio je Keln i interesatno je da je u prvih sedam sezona Bundeslige sedam različitih klubova osvojilo titulu.
- 1963/64 Keln
- 1964/65 Verder Bremen
- 1965/66 Minhen 1860
- 1966/67 Ajntraht Braunšvajg
- 1967/68 Nirnberg
- 1968/69 Bajern Minhen
- 1969/70 Borusija Menhengladbah
Bundesliga format takmičenja
Kada je Bundesliga – Бундеслига (ćir.) osnovana 1963. godine okupljala je 16 klubova i pobeda je vredila dva poena.
Klubovi su igrali međusobno po dve utakmice i igralo se ukupno 30 utakmica u sezoni. Poslednja dva tima na tabeli ispadali su drugi rang takmičenja, tadašnju Regionalligu.
Prva promena u formatu takmičenja dogodila se samo dve godine kasnije. Od 1965. godine broj učesnika je proširen sa 16 na 18.
Taj broj nije se menjao sve do 1991. godine kada je po prvi put dozvoljeno klubovima iz Istočne Nemačke da se takmiče u Bundesligi. Hanza Roštok i Dinamo Drezden bili su prvi timovi sa istoka koji su dobili priliku da se takmiče u Bundesligi.
Zbog toga, to je bila jedina sezona u istoriji kada je liga okupljala 20 klubova. Već od naredne broj je ponovo smanjen na 18, što je ostalo na snazi sve do danas.
Punih 30 godina nakon osnivanja Bundeslige, timovi su za pobedu dobijali po dva poena i po bod za nerešen rezultat. Poraz nije ništa donosio. Prva promena na u sistemu bodovanja dogodila se tek za sezonu 1995/96 kada je odlučeno da pobeda vredi tri poena.
Svi timovi Bundeslige stiču pravo takmičenja u Kupu Nemačke, koji je osnovan 1935. godine. Broj timova koji ispadaju u drugi rang, u Bundesliga 2, godinama se menjao.
Od 1963. pa sve do 1974. godine ispadala su poslednja dva tima. To je promenjeno, pa su tako poslednja tri tima ispadala do 1981. godine.
Baraž Bundesliga po prvi put je uveden za sezonu 1981/82 koji je imao za cilj da borbu za opstanak učini interesatnijom. Poslednja dva tima na Bundesliga tabela direktno su ispadala u Bundesliga 2, dok je 16. tim na morao da igra meč protiv trećeg tima druge lige.
Deset godina kanije baraž je ukinut i vraćeno je standardno ispadanje. Sezone kada su se timovi iz Istočne Nemačke priključili ispadala su četiri tima, posle toga opet tri i onda je Fudbalska Asocijacija Nemačke odlučila da od sezone 2008/09 opet vrati baraž utakmicu.
Nemačka trenutno ima sedam predstavnika u Evropi. Prva četiri tima kvalifikuju se za Ligu šampiona, timovi na petom i šestom mestu dobijaju mesto u drugom po rangu evropskom takmičenju Ligi Evrope, dok sedmi tim igra u Ligi Konferencija, koja je osnovana od 2021. godine.
Baraž Bundesliga: Drugoligaš protiv prvoligaša
Baraž utakmica je utakmica između 16. tima Bundeslige i 3. tima Bundeslige 2. Igra se krajem maja po završetku sezone u prva dva ranga takmičenja. Pobednik ove utakmice obezbeđuje takmičenje u najjačem rangu naredne sezone.
Obično je prvoligaš veći favorit od drugoligaša, ali to ne mora da znači da će uvek on pobediti. Ova baraž utakmica uvedena je prvi put 1981. godine i postojala je do 1991, kad je ukinuta. Ponovo je vraćena od sezone 2008/09.
Od kada je drupi put uvedena, samo tri puta se desilo da je tim iz druge lige pobedio tim iz prve lige u. Ta tri tima su: Nirnberg, Fortuna Dizelford i Union Berlin.
Baraž Bundesliga utakmica se igra na dva meča.
Bundesliga osvajači
Bundesliga – Бундеслига (ćir.) je osnovana 1963. godine i prvi šampion u istoriji bio je Keln. Kao što smo ranije pomenuli, u prvih sedam sezona sedam različitih timova je osvojilo nemački šampionat.
Sve do 1991. godine u ligi takmičili su se samo timovi iz Zapadne Nemačke i tek ujedinjenjem Nemačke dozvoljeno je timovima iz Istočne Nemačke da učestvuju u Bundesligi.
Prva dva učesnika iz Istočne Nemačke u Bundesliga sezoni bili su Dinamo Drezden i Hanza Roštok.
Najdominantniji tim u istoriji Bundeslige je minhenski Bajern. Od 60 sezona čak 32 puta su bili šampioni Nemačke. Aktuelni šampion Bundeslige je Bajer Leverkuzen.
Bavarci su svoju prvu nemačka Bundesliga titulu osvojili u sezoni 1968/69. Bajern je takođe prvi tim koji je osvojio tri Bundesliga titule u nizu od 1972. do 1974. godine.
Bajern Minhen dominira Nemačkom u modernoj istoriji. Osvojili su poslednjih 10 titula u nizu i od 2003. godine samo pet puta nisu bili šampioni Nemačke.
Bajern je ukupno 32 puta bio šampion Nemačke, s tim što su jednu titulu osvojili pre osnivanja Bundeslige 1932. godine.
Na drugom mestu Bundesliga osvajači nalazi se Borusija Dortmund koje se može pohvaliti sa pet titula, kao i Borusija Menhengladbah koja je takođe pet puta bila šampion Nemačke. Potom slede Verder Bremen sa četiri titule, pa Hamburg i Štutgart sa po tri.
U istoriji, 12 različitih klubova je od 1963. godine osvajalo titulu.
Od njih 12, sedam se trenutno takmiči u Bundesligi, četiri kluba su u drugoj ligi dok je Minhen 1860 u trećem rangu takmičenja.
- Bajern Minhen – 32 titula
- Borusija Dortmund, Borusija Menhengladbah – 5 titula
- Verder Bremen – 4 titule
- Hamburg SV, Štutgart – 3 titule
- Keln, Kajzerslautern – 2 titule
- Minhen 1860, Volfsburg, Ajntraht Braunšvajg, Nirnberg, Bajer Leverkuzen – 1 titula
Bundesliga strelci
Najbolji strelac Bundeslige u istoriji je čuveni nemački napadač i legenda minhenskog Bajerna Gerd Miler. U svojoj karijeri od 1965. do 1979. godine je nosio dres Bajerna iz Minhena i postigao je 365 golova na 427 utakmica.
Miler je tokom karijere sedam puta bio strelac sezone u Bundesligi i četiri puta je podio šampionski pehar sa Bajernom.
Na drugom mestu nemačka Bundesliga strelci nalazi se poljski napadač Robert Levandovski koji je u Nemačkoj branio boje dva kluba – Borusije Dortmund i Bajern Minhena.
Levandovski je postigao 312 golova. Od toga 238 u dresu Bajerna i 74 u dresu Borusije Dortmund. Poljski napadač je 10 puta bio šampion Nemačke i čak sedam puta je bio najbolji strelac sezone.
Klaus Fišer, legendarni fudbaler Šalkea, nalazi se na trećem mestu Bundesliga strelci sa 268 utakmica koja je postigao u četiri različita kluba: Minehn 1860, Šalke, Keln i Bohum. Od ukupnog broja čak 182 je postigao u dresu Šalkea.
Nekadašnji napadač Borusije Menhengladbah, a kasnije u trenerskoj karijeri trener Real Madrida, Bajern Minhena i brojnih nemačkih klubova, Jup Hejnkes, četvrti je najbolji strelc u istoriji Bundeslige sa 220 golova.
Manfred Burgsmiler je na petom mestu sa 213 golova koja je postigao u četiri različita kluba. Burgsmiler je tresao mreže za Esen, Borusiju Dortmund, Nirnberg i Verder Bremen.
Među 10 najboljih Bundesliga strelci samo dvojica su stranci. Drugi stranas na listi, posle Roberta Levandovskog, je peruanski napadač Klaudio Pizaro. Pizaro je tokom karijere u Nemačkoj igrao za Verder Breme, Bajern Minhen i Keln. Postigao je 197 golova i šest puta je osvojio Bundesligu.
- Gerd Miler – 365 golova
- Robert Levandovski – 312 golova
- Klaus Fišer – 268 golova
- Jup Hejnkes – 220 golova
- Manfred Burgsmiler – 213 golova
- Kladio Pizaro – 197 golova
- Ulf Kirsten – 181 gol
- Stefan Kuntc – 179 golova
- Diter Miler, Klaus Alofs – 177 golova
Bundesliga tabela – najviše utakmica
Najviše utakmica u Bundesliga – Бундеслига (ćir.) istoriji odigrao je bivši fudbaler Ajntrahta iz Frankfurta Karli Korbel.
Kolbel je dres Frankfurta oblačio 602 puta u nemačkom najjačem rangu u periodu od 1972. do 1991. godine. I pored tolikog broja sezona i utakmica, Korbel nikada nije osvojio Bundesligu tokom svoje karijere.
Manfred Kaltc je odmah iz Korbela sa 581 utakmicom u dresu Hanovera od 1971. do 1991. godine. Za razliku od Korbela, Kaltc je tri puta bio šampion Nemačke sa Hanoverom.
Legendarni nemački golman Oliver Kan treći je na listi po broju utakmica u Bundesligi. Kan je branio za dva kluba Karlsrue i Bajern Minhen i ukupno je sakupio 557 utakmica u periodu od 1987. do 2008. godine.
Od aktivnih igrača najbolje je plasiran golam Bajerna Manuel Nojer koji se nalazi na deobi 16. mesta sa 478 odigranih mečeva. Potom sledi njegov saigrač Tomas Miler koji je tek 43. na listi sa 423 mečeva.
Kladio Pizaro je stranac sa najviše Bundesliga utakmica. Peruanac je 490 puta nastupio u dresovima Verdera iz Bremena, Bajern Minhena i Kelna u periodu od 1999. do 2020. godine.
- Karli Korbel – 602 utakmice
- Manfred Kaltc – 581 utakmica
- Oliver Kan – 557 utakmica
- Klaus Fičel – 552 utakmice
- Miroslav Votava – 546 utakmica
- Klaus Fišer – 535 utakmica
- Eike Imel – 534 utakmice
- Vili Nojberger – 520 utakmica
- Mihael Lamek – 518 utakmica
- Uli Štajn – 512 utakmica
Bundesliga je i ostaće jedno od najpopularnijih takmičenja u Evropi, posebno za neutralnog navijača. Izuzetno dobra atmosfera, otvoren fudbal, odlični bundesliga rezultati i mnogo golova su nešto što svaki neutralac poželeti može.
Svi Bundesliga timovi daju primer ostatku Evrope o načinu poslovanja, trošenju novca i pre svega, odnosu sa navijačima koji i pored fudbala odličnog kvaliteta ne moraju da izdvajaju paprene cene karata da bi pogledali svoj omiljeni tim.
Bundesliga transfermarkt: Koliko vredi nemačka liga?
Prema proceni uglednog sajta Transfermarkta, koji se bavi procenom vrednosti fudbalera, klubova i liga, vrednost najjačeg ranga nemačkog fudbala iznosi 4,4 milijarde evra.
Najvredniji klub je svakako Bajern Minhen koji se procenjuje na 947 miliona evra. Drugi na listi je Bajer Leverkuzen koji je skoro duplo jeftinija. Farmaceuti su procenjeni na 655 miliona. Potom slede Borusija Dortmund sa 509 miliona i RB Lajpcig za koju Transfermarkt ističe da vredi 492 miliona evra.
- Bajern Minhen – 947 miliona
- Bajern Leverkuzen – 655miliona
- Borusija Dortmund – 509 miliona
- RB Lajpcig – 492 miliona
- Štutgart – 288 miliona
Nemačka Bundesliga najvredniji igrači
Jedan od najvećih talenata nemačke reprezentacije, Bajer Leverkuzena i evropskog fudbala, Florijan Virc, najvredniji je igrač Bundeslige sa procenjenom vrednošću od 130 miliona evra. Društvo na prvom mestu pravi mu nemački reprezentativac Džamal Musijala sa vrednošću od takođe 130 miliona.
Među pet najvrednijh Bundesliga – Бундеслига (ćir.) fudbalera trojica dolaze i redova Bajerna.
- Florian Virts (Bajer Leverkuzen) – 130 miliona
- Džamal Musijala (Bajern Minhen) – 130 miliona evra
- Hari Kejn (Bajern Minhen) – 100 miliona
- Ćavi Simons (RB Lajpcig) – 80 miliona
- Liroj Sane (Bajern Minhen) – 70 miliona
Bundesliga 2024/25: Šta nam je to spremila nova sezona?
Bajer Leverkuzen je aktuelni šampion nemačke i svi ostali žele da ga skinu sa trona, tu pre svega mislimo na minhenski Bajern.
Novajlije iz druge ligu Holštejn Kil, koji je po prvi put u Bundsligi i Sent Pauli koji se vraća posle 13 godina među elitu.
Iz lige su ispali Keln i Darmštat.
Nova sezona počinje 23. avgusta i završava se 17. maja 2025. godine. Šta očekujemo od nje? Još veći prosek golova od 3,22 po meču koji nam je donela prošla sezona.