Engleska 3 liga treći je po redu rang profesionalnog fudbala u fudbalskom sistemu Engleske. Poznata je po imenu engleska Liga 1 od 2004. godine i spada pod organizacijom Fudbalske lige.
Engleska 3 liga je osnovana još 1920. godine i tokom godina menjao se broj klubova, promocija i ispadanja, kao i ime lige. Liga funkcioniše po principu promocije i po principu ispadanja.
Najbolji klubovi na tabeli idu u viši rang, englesku drugu ligu poznatu kao Čempionšip, dok najgori timovi na tabeli ispadaju u četvrtu ligu Engleske, poznatu kao Liga 2.
Timovi koji se takmiče u Engleska 3 liga imaju pravo nastupa u tri engleska kupa: Liga kupu, FA kupu i EFL Trofeju.
Engleska Liga 1 počinje u avgustu i regularni deo sezone završava se početkom maja, nakon čega kreće plej-of.
Najuspešniji timovi u istoriji ovog takmičenja su Plimut Argajl, Bristol Siti, Donkaster Rovers, Hal Siti i Vigan Atletiki, koji su po četiri puta bili engleska Liga 1 šampioni.
Upoznajte se i sa ostalim rangovima engleskog fudbala sa Čempionšipom i engleskom Ligom 2. Soccer vam donosi tekstove i iz nižih liga engleskog fudbala.
Table of Contents
ToggleEngleska 3 liga: Nastanak lige
Fudbal u Engleskoj počeo je da se igra krajem 1800-ih godina 19. veka. U početku je postojao samo prvi rang takmičenja, kasnije je dodat i drugi i sve do 1919. godine profesionalni fudbal u Engleskoj imao je dva ranga takmičenja.
Od sezone 1920/21 po prvi put je uvedena Engleska 3 Liga koja je tada bila poznata kao Treća divizija. U svojoj prvoj sezoni okupljala je 22 kluba koji su igrali 42 utakmice po sezoni. Prvi na tabeli je išao u viši rang, dok tada nije bilo ispadanja iz lige.
Već od sledeće sezone izvršena je promena i proširena je treća liga. Broj profesionalnih klubova je povećan i zato je odlučeno da se Fudbalska liga proširi sa 66 na 86 klubova.
Povećanje je značilo uvođenje još jedne lige.
Ali, umesto da bude uveden četvrti rang takmičenja, Engleska 3 liga je proširena na još jednu ligu, pa su tako od sezone 1921/22 postojale dve 3 liga Engleske – Treća divizija Sever i Treća divizija Jug.
Treća divizija sever je imala 20 klubova i u njoj su ekipe igrale po 38 utakmica u sezoni, dok je Treća divizija jug imala 22 tima i ovde su se igrale 42 utakmice po sezoni.
Iz obe lige samo je prvi tim na engleska 3 liga tabela išao u viši rang takmičenja, dok iz engleska 3 liga tabela fudbal nije bilo ispadanja.
Prvi šampioni 3 liga engleske:
Sezona | Osvajač |
1920/21 | Kristal Palas |
1921/22 | Stokport Kaunti/Sautempton |
1922/23 | Nelson/Bristol Siti |
1923/24 | Vulverhempton Vonderers/Portsmut |
1924/25 | Darlington/Svonsi Taun |
U međuvremenu su obe treće lige i Sever i Jug proširene na po 24 tima, samo šampioni su išli u niži rang takmičenja i još uvek nije bilo ispadanja.
Prva naredna, veća promena, dogodila se tek krajem 50-godina prošlog veka. Od sezone 1958/59 uvedena je četvrta liga u Engleskom fudbalu i više nisu postojala dva ranga u okviru treće lige.
Iz obe treće lige, Sever i Jug, godinu dana ranije, polovina timova je ispala u novooformljenu četvrtu ligu. Treća liga je zadržala ime Treća divizija i imala je 24 tima.
Igralo se po 46 utakmica u sezoni gde su prva dva išla u drugu ligu, a poslednja četiri tima na tabeli ispadala u četvrti rang takmičenja.
Engleska 3 liga plej-of
Sve do 1986. godine u engleskim nižim ligama nije postojao plej-of. Bilo je jednostavno pravilo – prva tri na engleska 3 liga tabela idu u viši rang, drugu ligu, poslednja četiri na tabela engleske 3 lige ispada u četvrtu ligu.
Od sezone 1987/88 uvedena je jedna velika novina u nižim ligama, a to je plej-of. On nije uvede samo u engleska 3 liga, već u svim nižim rangovima takmičenja.
U prvim godinama plej-of je funkcionisao tako što je treći najgori tim na tabeli druge lige igrao plej-of sa timovima koji su se nalazili na trećem, četvrtom i petom mestu engleska liga 1 tabela.
Posle nekoliko godina to je ukinuto i uveden je novi sistem. Prva dva tima na engleska 3 liga tabela išli su direktno u viši rang takmičenja, dok su timovi od trećeg do šestog mesta išli u plej-of.
U engleska 3 liga plej-of su igrali treći protiv šestog i četvrti protiv petog. Pobednici polufinalnih mečeva igrali su u finalu koje se igralo na dve utakmice.
Engleska Fudbalska liga napravila je jednu veliku promenu koja je učinila finale plej-ofa mnogo važnijim. Od 1990. godine ono se igra na neutralnom terenu i to na najvećem i najstarijem engleskom stadionu Vembliju.
Engleska 3 liga plej-of je kultni događaj za navijače. Igra se u maju, po završetku regularnog dela sezone, i uvek privlači veliku pažnju medija i navijača. To je poseban događaj i najbolji način da se završi sezona.
Format plej-ofa:
Polufinale:
- Meč A: 3. mesto protiv 6. mesta
- Meč B: 4. mesto protiv 5. petog mesta
- Finale: Pobednik Meča A protiv pobednika Meča B.
Engleska Liga 1 sva imena lige
Od kada je nastao 1920. godine engleska 3 liga menjala je mnogo imena tokom istorije. Na početku, u svojim prvim godinama postojanja, bila je poznata kao Treća Divizija. To ime je trajalo samo godinu dana dok liga nije proširena na dve lige.
Narednih 37 godina engleska 3 liga delila se na dve lige koje su se zvale Treća Divizija Sever i Treća Divizija Jug. Kada je uvedena četvrta liga od 1958. godine engleska 3 liga je ponovo povratila svoje originalno ime – Treća Divizija.
Njega je “čuvala” pune 34 godine sve do 1992. godine. Kada je osnovana Premijer liga, najjači rang engleskog fudbala više se nije zvao Prva Divizija, već je to ime preuzeo drugi ran, pa je s tim engleska 3 liga postala Druga divizija.
Ime Druga Divizija nosila je punih 12 godina sve do 2004. godine kada je uređen ribrendig nižih liga. Druga liga je postala Čempionšip, engleska 3 liga je postala Liga 1, a četvrta liga Liga 2. Engleska Liga 1 nosi taj naziv do dana današnjeg.
- 1920. – 1921. – Treća Divizija
- 1921. – 1958. – Treća Divizija Sever i Jug
- 1958. – 1992. – Treća Divizija
- 1992. – 2004. – Druga Divizija
- 2004. do danas – Engleska Liga 1
Engleska 3 liga rezultati
Engleska 3 liga je jedna veoma tvrda liga sa veoma nepredvidivim mečevima. Engleska 3 liga rezultati veoma su neizvesni i ovo je liga koja je poprilično ujednačena.
Ovde svako svakog može da pobedi. Razlika u borbi za opstankom, kao i na vrhu tabele oko titule ili plej-ofa je uvek mala i to je glavna odlika koju engleska Liga 1 ima da ponudi.
Od avgusta, pa sve do maja mesta, engleska Liga 1 rezultati donose dramu svakog vikenda. Prosek golova u engleska 3 liga sigurno je ne čini popularnom meču kladioničarima, jer više od polovina utakmica u toku sezone dolazi u nepopularnom znaku 0-2 gola.
Prosek golova poslednjih sezona uvek je oko 2,5 po meču i engleska Liga 1 godinama se drži svojih standarda.
Sezona | Prosek golova po meču |
2015/16 | 2,65 |
2016/17 | 2,57 |
2017/18 | 2,54 |
2018/19 | 2,65 |
2019/20 | 2,61 |
2020/21 | 2,62 |
2021/22 | 2,70 |
Engleska 3 liga tabela
Engleska 3 liga okuplja 24 tima koja igraju po 46 utakmica tokom sezone. Ona počinje u avgustu i završava se u maju. Za razliku od drugih liga u Engleskoj nema zimske pauze, tako da se utakmice iz engleska Liga 1 igraju tokom čitave sezone bez pauze. Čak i kada su reprezentacije na programu.
Najpopularniji datumi su Boksing dej (26. decembra) i čitav taj praznični period.
Prva dva tima na engleska 3 liga tabela ide direktno u viši rang, odnosno u Čempionšip, timovi od trećeg do šestog mesta kvalifikuju se za plej-of, dok poslednja četiri tima ispadaju u niži rang takmičenja.
Plasman na tabela engleske lige 1 određuje se na osnovu poena. Ukoliko su dva tima izjednačena u ovom segmentu, onda je gol razlika ta koja će odrediti plasman. Kako se često desi da su i po njoj ekipe izjednačene, sledeći parametar koji će rasporediti ekipe na tabeli je broj datih golova.
Engleska 3 liga ima malo drugačije parametre koji određuju plasman na engleska Liga 1 fudbal tabela u odnosu na druge zemlje.
Tako da ako su timovi izjednačeni po broju poena i gol razlici, onda uskaču broj datih golova, rezultat u međusobnom duelu, broj pobeda, broj postignutih golova na gostovanjima, kazneni poeni i broj isključenja.
Standard koji postavlja engleska 3 liga je svake godine sve veći i veći, klubovi su jači i razlike u kvalitetu su minimalne. Upravo zbog toga prisutna je drama do samog kraja i oko plasmana u plej-of i oko borbe za opstankom u ligi.
Parametri na osnovu kojih se određuje plasman na tabeli:
- Broj poena
- Gol razlika
- Broj datih golova
- Rezultat u međusobnom duelu
- Pobede
- Golovi u gostima
- Kazneni poeni
- Broj isključenja
Engleska 3 liga osvajači
Od kada engleska 3 liga postoji pod nazivom engleska Liga 1 od 2004. godine, najuspešniji tim je Vigan Atletik sa tri titule.
Nekadašnji premijerligaš postao je jo-jo klub, izraz koji Englezi koriste za ekipu koja se često kreće između dva ranga. Vigan Atletik je titulu u engleska Liga 1 osvajao 2016, 2018. i 2022. godine.
Najviše promocija iz engleska 3 liga ima Roteram Junajted, još jedan jo-jo klub koji je nekako uvek slab za drugi rang takmičenja, ali dovoljno jak da bude u vrhu Lige 1.
Roteram Junajted je četiri puta ulazio iz engleska Liga 1 u Čempionšip od 2004. godine, bilo kao šampion, vicešampion ili pobednik plej-ofa.
Ipak, istorija engleskog trećeg ranga ne postoji samo od 2004. godine, pa s tim ako pogledamo od prve sezone kada je nastala engleska 3 liga, a to je bilo još 1920. godine, vidimo da je pet timova izjednačena po broju titulu.
To su Bristol Siti, Donkaster Rovers, Hal Siti i Vigan Atletik. Svih pet timova je po četiri puta tokom istorije osvajalo engleska 3 liga titulu.
Od osnivanja trećeg ranga engleskog fudbala, pre više od 100 godine, čak 65 različitih ekipa je uspelo da osvoji titulu u ovoj ligi.
Pored pomenutih pet ekipa, čak 12 ekipa ima po tri titule u istoriji, 21 tim se može pohvaliti sa dve titule, dok 27 ekipa je po jednom uspevalo da osvoji ovaj rang takmičenja.
Najuspešniji klubovi u engleska 3 liga:
- Bristol Siti, Donkaster Rovers, Hal Siti, Plimut Argajl, Vigan Atletik – 4 titule
- Barnsli, Brajton, Čarlton Atletik, Koventri Siti, Grimzbi Taun, Linkoln Siti, Luton Taun, Milvol, Portsmut, Reding, Svonsi Siti, Vulverhempton Vonderers – 3 titule
Najbolji strelci lige
Engleska 3 liga godinama izbacuje odlične igrače i veoma kvalitetne napadače. Brojni igrači koji su nastupali u engleska Liga 1 uspeli su da dođu do Premijer lige, a neki čak i do dresa reprezentacije Engleske.
Riki Lambert i Ajvan Toni, Hari Kejn i još mnogi, su samo primeri neki sjajnih napadaču koji su prošli kroz engleska 3 liga poslednjih godina.
Najviše golova u jednoj sezoni u engleska 3 liga istoriji postigao je Edvin Harston. U karijeri je igrao za šest klubova i svoju najbolju sezonu ima 1937. godine kada je u dresu Mensfild Tauna postigao neverovatnih 55 golova. Rekord koji još uvek nije oboren.
Poslednji igrač koji je prebacio 40 golova u sezoni bio je Klari Džordan koji je sezonu 1946/47 u dresu Donkaster Roversa završio sa 41 golom.
Poslednjih sezona napadači vrlo retko prebacuju brojku od 30 golova što govori o tome koliko je engleska 3 liga tvrdo takmičenje.
Od osnivanja engleska Liga 1 2004. godine samo pet igrača je uspelo da dođe 30 ili više golova u sezoni.
Najbolji strelci poslednjih sezona:
Sezona | Igrač | Klub | Broj golova |
2015/16 | Vil Grig | Vigan Atletik | 25 |
2016/17 | Bili Šarp | Šefild Junajted | 30 |
2017/18 | Džek Meriot | Piterboro Junajted | 27 |
2018/19 | Džejms Kolins | Luton Taun | 25 |
2019/20 | Ajvan Toni | Piterboro Junajted | 24 |
2020/21 | Džonson Klark-Heris | Piterboro Junajted | 31 |
2021/22 | Vil Kin | Vigan Atletik | 26 |
Bivši premijerligaši u Engleska 3 liga
Kvalitet engleskog trećeg ranga raste iz godine u godine. Dobrim delom iz zbog toga što je u ligi mnogo bivših premijerligaša, klubova koji raspolažu velikim navijačkim bazama, dolaze iz velikih gradova i imaju dosta novca i velike prihode.
U tekućoj sezoni u engleska 3 liga nastupa čak sedam bivših premijerligaša, odnosno timova koji su u novijoj istoriju proveli minimum jednu sezonu u najjačoj engleskoj ligi, Premijer ligi.
Tih sedam timova je: Šefild Venzdej, Čarlton Atletik, Bolton Vonderers, Barnsli, Portsmut, Ipsvič Taun i Derbi Kaunti.
Ne mora nužno da znači da će bivši premijerligaš osvojiti ligi, ali su ovi timovi uvek na papiru među najvećim favoritima i svakako raspolažu velikim resursima koje timove koji uđu iz niže lige nemam. To ipak pravi razliku na određeni način.
Engleska 3 liga je jedno veoma tvrdo i ujednačeno takmičenje, koje donosi veliku dramu i neizvesnost. Razlika u kvalitetu između klubova je svake godine sve manja i manja i to je čini izuzetno kvalitetnom ligom.
Engleska Liga 1 ima velike stadione, dobre igrače, mnogo derbija, fantastičnu posetu i to je liga koja još uvek drži do sebe i gde se igra tipičan engleski fudbal sa dosta trčanja i duela.
Engleska Liga 1 prosečna poseta i stadioni
Engleska 3 liga je takmičenje koje se može pohvaliti dobrim, velikim i lepim stadionima i fantastičnom posetom. Na stranu što se radi tek o trećem rangu takmičenja, poseta u engleska 3 liga je jedna o boljih u Evropi i veća je od većine prvih liga.
Poslednjih godina beleži se rast posete u takmičenju i engleska 3 liga je vrlo blizu probijanja granice od 10,000 navijača po meču.
Kada u ligi imate stadione od pre 30,000 navijača i pritom Engleze koji su “ludi” za fudbalom, ništa manje se i ne očekuje.
Najveći stadion u engleska 3 liga ima Šefild Venzdej čiji Hilsboro može da primi 39,732 navijača. Posle njega sledi Prajd Park Derbi Kauntija sa kapacitetom od 33,600 mesta. Preko 30 hiljada navijača mogu da prime još stadion MK Donsa i Ipsvič Tauna.
Ukupno osam kluba, odnosno trećina lige, ima stadione kapacitet preko 20 hiljada mesta.
Najveći stadioni u engleska Liga 1:
- Hilsboro (Šefild Venzdej) – 39,732
- Prajd Park (Derbi Kaunti) – 33,600
- Stadion MK (Milton Kejns Dons) – 32,000
- Portman Roud (Ispvič Taun) – 30,311
- Univerzitet Boltona Stadion (Bolton Vonderers) – 28,723
Prosečna poseta u engleska 3 liga beleži veliki rast u poslednjoj deceniji, pa je tako od 6,335 navijača na utakmici tokom sezone 2012/13, poseta porasla do čak 9,953 navijača u sezoni 2021/22.
Rekordna poseta na jednom meču treće lige viđenja je u sezoni 2018/19 kada je Sanderlend ugostio Bredford Siti pred 46,039 posetilaca.
Prosečne posete poslednjih godina:
- 2017/18 – 7,805 navijača po utakmici
- 2018/19 – 8,741
- 2019/20 – 8,802
- 2020/21 – bez publike zbog pandemije
- 2021/22 – 9,953