Search
Close this search box.

Finska liga – Rashladimo se leti uz finski fudbal

Finska liga, poznata pod imenom Veikausliga, najjači je rang profesionalnog fudbala u Finskoj. Osnovana je pre 33 godine, 1990. godine i pre toga liga je na bila na polu profesionalnom i amaterskom nivou.

Finska liga u svom sastavu okuplja 12 timova koji se bore za naslov prvaka države. Regularni deo sezone traje 22 kola nakon čega se timovi dele u dve plej-of grupe po šest timova.

Koncept funkcionisanja je po sistemu promocije i ispadanja, pa tako poslednji tim ispada direktno u drugi rang takmičenja, dok pretposlednji igra baraž utakmicu.

Finska 1 liga se nalazi na 34. mestu UEFA rang liste koeficijenta i kao takva ima četiri mesta u evropskim takmičenjima. Šampion zemlje ide u kvalifikacije za Ligu šampiona, dok se ostala tri tima takmiče u kvalifikacijama za Ligu Konferencija

Prema proceni sajta Transfermarkta, Finska liga vredi 38 miliona evra, što je čini jednom od najmanje vrednih liga Evrope. 

Aktuelni šampion je HJK Helsinki koji je ujedno i najtrofejniji tim u istoriji zemlje sa 33 titule.

Do sada ste mogli na Soccer-u da se upoznate sa raznim evropskim fudbalskim ligama, pa ćemo se potruditi da i ovog puta Vam približimo sve interesantne činjenice i podatke u vezi finske lige i bližiti kakav se fudbal igra na severu Evrope.

Kada je nastala Finska liga?

Finska liga nastala je 1990. godine, pre 33 godine. Od 1992. godine poznata je pod nazivom Veikkausliiga.

Prva fudbalska sezona u Finskoj odigrana je davne 1908. godine. U njoj su se takmičila samo četiri kluba koja su igrala kup takmičenje nakon čega je posle polufinala i finala, odlučen šampion.

Prvi šampion Finske bio je Unitas Sports Klub koji je u finalu savladao sa 4-1 Polyteknikkojen. Od 1908. pa sve do 1929. godine prvak Finske određivan je kup takmičenjem i nije postojala liga na nivou zemlje.

Prvi šampioni Finske:

SezonaŠampion
1908. godineUnitas
1909. godinePUS
1910. godineAIFK
1911. godineHJK
1912. godineHJK

Broj klubova se u narednim godinama povećavao i takmičenje je postalo sve popularnije što je dovelo do osnivanja prva fudbalske lige u Finskoj.

Prva Finska liga osnovana je 1930. godine. Zvala se Mestaruussarja liga i u prvoj sezoni okupljala je osam timova koji su igrali svako sa svakim po jednu utakmicu, odnosno ukupno sedam utakmica tokom sezone.

Prvi šampion te nove lige bio je HIFK Helsinki koji je imao isti broj bodova kao i drugoplasirani TPS Turku, po 12 bodova. Zbog toga su ova dva tima morala da odigraju plej-of utakmicu koju je HIFK rešio u svoju korist sa 4-1.

Finska 1 liga učesnici debitantske sezone:

  • HIFK Helsinki
  • TPS Turku
  • HPS Helsinki
  • ViPS Viipuri
  • VPS Vaasa
  • KIF Helsinki
  • Stjarnan Helsinki
  • AIFK Turku

Mestaruussarja liga je vremenom postajala sve popularnija. Broj klubova je povećan prvo na deset, pa i na 12. Utakmice su počele da budu sve gledanije, pa je tako poseta ubrzo prešla na određenim mečevima i 10 hiljada navijača.

Već od 1932. godine Finska prva liga je uvela da se igraju po dve utakmice među timovima pa se na taj način i broj mečeva povećao sa samo sedam na 14 po sezoni. 

Broj utakmica je kasnije rastao kako se povećavao broj klubova u ligi.

Nova reforma u finskoj ligi usledila je 1990. godine kada je osnovana nova liga nakon što se udruženje klubova odvojilo od Fudbalskog saveza Finske. 

Prva sezona nove lige odigrana je 1990. godine, okupljala je 12 klubova i prvi šampion te nove lige bio je HJK Helsinki. 

Finska liga fudbal: Format takmičenja

Za razliku od većine evropskih liga koje se igraju od leta do proleća, finska liga se igra od aprila do oktobra, kako bi se izbegle hladne zime i igranje na ekstremno niskim temperaturama.

Regularni deo sezone traje od aprila do septembra, nakon čega počinje plej-of.

Finska 1 liga okuplja 12 klubova koji igraju po 22 utakmice u regularnom delu sezone. Nakon toga liga se deli na dve plej-of grupe – Šampionsku i Borbu za opstanak.

Obe grupe imaju po šest timova koji u njima igraju po još pet utakmica.

Pobednik Šampionskog plej-ofa je ujedno i šampion Finske, a treći i četvrti na finska liga tabela idu u Ligu Konferencije. Poslednji u plej-of grupi u kojoj se klubovi bore za opstanak ispada iz lige, dok pretposlednji igra baraž utakmicu sa timom iz druge lige.

Sezona se završava nakon što se odigra baraž utakmica za opstanak u ligi i baraž utakmica za poslednjeg putnika u Ligi Konferencija. 

Imena lige kroz istoriju

Tokom istorije finska liga menjala je često imena i bila je poznata po nekoliko različitih naziva. Kao što smo pomenuli, prva sezone odigrana je 1908. godine i igrala se kao kup takmičenje. Takav format takmičenja bio je na snazi do 1929. godine.

Tokom te dve decenije finska 1 liga bila je poznata pod nazivom Finski šampionat kup takmičenje. Od 1930. godine usledila je promena takmičenja ujedno je stiglo i novo ime, koje se, moramo priznati, malo teže izgovara.

Od 1930. do 1989. godine liga se zvala Mestaruussarja.

Nova promena u organizaciji i sistemu takmičenja dogodila se od 1990. godine što je naravno podrazumevalo i novo ime. Dve godine, 1990. i 1991, finska liga je bila poznata pod nazivom Futisliiga.

Aktuelno ime Veikkausliiga aktuelno je od 1992. godine, već preko tri decenije.

Evo kako je finska liga menjala svoje ime kroz istoriju:

  • Od 1908. do 1929. godine – Finski šampionat kup takmičenje
  • Od 1930. do 1989. godine – Mestaruussarja
  • Od 1990. do 1991. godine – Futisliiga
  • Od 1992. godine do danas – Veikkausliiga 

Finska liga tabela

Plasman na tabeli finske lige određuje se na osnovu sledećih parametara:

  • Broj poena
  • Gol razlika
  • Broj datih golova
  • Međusobni duel
  • Gol razlika u međusobnom duelu
  • Broj gostujućih golova u međusobnom duelu
  • Plej-of utakmica

Finska 1 liga tabela okuplja 12 klubova koji igraju regularni deo sezone, potom i plej-of grupe. Liga se igra od aprila do oktobra, tokom proleća, leta i jeseni, kako bi se izbegle niske temperature i hladne zime u ovo skandinavskoj zemlji.

Finska liga tabela određuje plasman na osnovu nekoliko parametara. Svakako onaj najbitniji je broj poena. Ali, ukoliko su dva tima izjednačena po broju poena, tu na red stiže nekoliko stvari koje pomažu kako bi se klubovi rangirali.

Posle poena odlučujući parametar u plasmanu na tabeli je ukupna gol razlika klubova u sezoni, tako da je bitan svaki postignuti i primljeni gol. 

Nakon toga sledi broj datih golova, pa međusobni duel ta dva tima koja su izjednačena po broju poena.

Najvažnija stavka u međusobnom duelu je broj poena, a potom gol razlika, kao i broj datih golova na gostovanju u međusobnom duelu. 

Ako svi ovi parametri ne budu dovoljni i dva kluba još uvek budu izjednačena, za šta je verovatnoća izuzetno mala, igraće se plej-of utakmica.

Finska liga rezultati

Finska liga je godinama važila za izuzetno čvrstu ligu sa malim brojem golova. Bilo je golova, ali ne onoliko koliko bi kladioničari i neutralni navijači voleli.

Prosek golova po meču godinama je bio oko 2,5 po sezoni i vrlo često je u plej-ofu bilo i manje golova po meču zbog znatno većeg uloga nego u regularnom delu sezone.

Međutim, poslednjih godina prosek golova u finskoj ligi je počeo da raster rezultati su postali interesantniji i recimo prošle sezone prosek golova po meču iznosio je 2,91 što je najveći prosek u poslednjih nekoliko godina.

Imali smo sezone poslednjih godina gde je prosek golova po meču u plej-ofu bio preko tri.

Finska liga rezultati se mogu pratiti na svim modernijim sajtovima i nadamo se da je prethodna sezona najavila znatno efikasnije sezone u zemlji hiljadu jezera.

Prosek golova po utakmici prethodnih sezona:

SezonaProsek golova po meču
20172,74
20182,47
20192,41
20202,82
20212,35
20222,91
20232,49

Finska liga transfermarkt

Prema proceni uglednog sajta, Transfermarkta, koji se bavi procenom vrednosti igrača, liga i klubova, vrednost finske lige na tržištu je 38 miliona evra.

Prema tome može se zaključiti da se ne radi o posebno vrednoj ligi, ali i kao takva nije među najgorima.

Prosečna vrednost finskih klubova je 3,25 miliona evra i najvredniji je svakako aktuelni šampion i najtrofejniji klub u zemlji HJK Helsinki.

HJK je procenjen na 7,28 miliona i daleko je najvredniji klub u Finskoj.

Najvredniji klubovi u finskoj ligi:

  1. HJK Helsinki – 7,28 miliona evra
  2. KuPs – 3,73 miliona evra
  3. AC Oulu – 3,66 miliona evra
  4. Ilves – 3,65 miliona evra
  5. Inter Turku – 3,43 miliona evra

Finska liga osvajači

Od nastanka Veikkausliiga 1990. godine, osam različitih klubova je osvojilo finsku ligu, dok od prve sezone 1908. godine, čak 30 različitih klubova postalo je šampion.

Najtrofejniji klub u zemlji je HJK sa 33 titule. Prvu su osvojili 1911. godine, a poslednju 2023. godine. HJK je čak 14 puta bio vicešampion.

HJK ima tri puta više titula nego drugi najtrofejniji klub u zemlji. Haka i HPS se nalaze na drugom mestu sa po devet osvojenih titula.

Haka je svoju poslednju osvojila 2004. godine, a HPS nije bio šampion finske lige još od davne 1957. godine.

Titulu manje od njih ima TPS sa osam naslova i čak 12 drugih mesta na kraju sezone.

Svi šampioni finske lige:

  1. HJK Helsinki – 33 titule
  2. Haka, HPS – 9 titula
  3. TPS – 8 titula
  4. HIFK – 7 titula
  5. KuPS – 6 titula
  6. FC Kuusysi – 5 titula
  7. Kiffen – 4 titule
  8. AIFK, Reipas Lahti, VIFK, Tampere United – 3 titule
  9. VPS, KTP, OPS, FC Jazz – 2 titule
  10. MyPa, Inter Turku, SJK, PUS, Sudet Vyborg, KPV, FC Ilves, Unitas, HT, Ilves-Kissat, Pyrkiva Turku, TPV, IFK Mariehamn – 1 titula

Najbolji strelci koje je finska 1 liga imala

Najbolji strelac finske lige je ruski fudbaler Valeri Popovič. On je od 1993. do 2009. godine nastupa u Finskoj u dresovima nekoliko klubova, a najveći uticaj ostavio je u dresu Hake koja je u njegovu čast povukla broj 14.

Popovič je odigrao 395 mečava u 16 godina i postigao je 166 golova. Brazilski napadač Rafael, koji se proslavio u dresu Lahtija, nalazi se na drugom mestu lige sa 136 golova na 358 utakmica. 

Brazilac je igrao u finskom najjačem takmičenju od 1997. do 2016. godine.

Domaći igrači Saku Puhakainen i Jugo Makela nalaze se na trećem, odnosno četvrtom mestu sa 114, odnosno 111 postignutih golova.

Top pet kompletira još jedan Brazilac Luiz Antonio koji je od 1992. do 2003. godine postigao 94 gola na 196 utakmica u dresovima FC Jazz-a, HJK-a, MyPe i Oulu-a.

Najbolji strelci u istoriji takmičenja:

  1. Valeri Popovič – 166 golova
  2. Rafael – 136 golova
  3. Saku Puhakainen – 114 golova
  4. Juho Makela – 111 golova
  5. Luiz Antonio – 94 gola
  6. Anti Pohja – 87 golova
  7. Timo Furuholm – 85 golova
  8. Jari Banhala – 85 golova
  9. Ismo Luis – 84 gola
  10. Akseli Pelvas, Demba Sevidž – 80 golova 

Finska liga: Šta nam donosi 2024. godina?

Svi jure i žele da skinu HJK sa trona, ali su oni i dalje najveći favorit za odbranu titule.

Možda finska liga nema toliku popularnost u Finskoj kao hokej ili neki drugi sport, ali je finska liga svakako takmičenje koje napreduje sve više i čija popularnost polako raste. 

Zemlja hiljadu jezera donosi interesntno takmičenje uz koje volimo da se rashladimo tokom vrelih letnjih dana i na svojim tiketima stavimo “fiks” na HJK Helsinki. 

Nije najvrednija, nije najpopularnija, sigurno nije najjača, ali finska liga je i te kako interesantna.

Picture of Marko Jovanović

Marko Jovanović

Marko živi i diše fudbal svakog dana, 24/7. Dugogodišnje treniranje fudbala ostavilo je trag u njegovom životu, iako ga sada igra više rekreativno. Pisanje o fudbalu počeo je još u ranim fazama svoje karijere, a njegovo bogato iskustvo već sada govori samo za sebe. Prati sva evropska takmičenja, s posebnom strašću prema italijanskom fudbalu, iako mu nije problem da se posveti pisanju o bilo kojoj drugoj ligi na svetu. Njegova posvećenost i svestranost čine ga neprocenjivim članom našeg tima.

Povezane vesti