Francuska liga osnovana je davne 1930. godine i uskoro će proslaviti pun vek postojanja. Pod sadašnjim imenom, Liga 1, postoji od 2002. godine. To je najjači rang profesionalnog fudbala u Francuskoj.
U njoj se takmiči 20 najboljih timova Franuske i to je liga na teritoriji čitave zemlje. Liga je osnovana od strane Profesionalne Fudbalske Lige (LFP – Ligue de Football Professionnel). Svi timovi učesnici Lige 1 stiču pravo igranja u Kupu Francuske, kao i Trofeju Šampiona, dok pobednik se naredne sezone takmiči u Superkupu Francuske.
Francuska liga spada među najboljim ligama Evrope, među tkz. Ligama petice. Trenutno se nalazi na petom mestu UEFA rang liste sa koeficijentom od 59,497, iza Engleske Premijer lige, španske La Lige, italijanske Serije A i nemačke Bundeslige.
Sezona obično kreće u avgustu i traje do maja meseca. Svi timovi igraju po dve utakmice tokom sezone, ukupno 38 kola. Dva najgora tima na tabeli ispadaju u drugi rang takmičenja, francusku Ligu 2.
Francuski timovi mogu se pohvaliti i uspesima u Evropi. U Ligi šampiona sedam puta su francuski timovi igrali u finalu i jednom došli do titule prvaka Evrope. U tome je uspeo Olimpik Marsej 1993. godine u prvoj sezoni novog formata Lige šampiona.
U Kupu pobednika kupova Pari Sen Žermen je doneo radost Francuskoj pobedom u finalu i osvajanjem trofeja 1996. godine, dok u Ligi Evrope, odnosno nekadašnjem UEFA Kupu, Liga 1 – Лига 1 (ćir.) ima pet izgubljenih finala.
Glavna odlika francuske lige su veoma tvrde utakmice i ujednačeni mečevi. Radi se o jednoj izuzetno fizički zahtevnoj ligi sa mnogo trčanja sa čijom se istorijom možete upoznati na Soccer-u.
Francuska liga: Istorija takmičenja
Sve do 1930. godine u Francuskoj nije postojao profesionalni fudbal, već se on igrao na amaterskom nivou.
U julu 1930. godine Fudbalski savez Francuske, koji je osnovan 1919. godine, zasedao je i glasao za uveđenje profesionalnog fudbala u Francuskoj.
Broj glasova je bio 128 prema 20 u koristi profesionalnog fudbala, koji je zvanično usvojen i počeo da se primnjuje od leta 1932. godine kada je francuska fudbalska liga i počela da se igra.
Osnivanje lige nije proteklo lako. Mnogi klubovi i njihovi predsednici su se protivili uslovima koje je Fudbalski savez Francuske nametnuo, te su odbijali da pristupe ligi. Posebno je bio problem sa klubovima sa severa koji nisu hteli da se takmiče.
Posle dugih i mukotrpnih pregovora dogovor je pronađen i prva sezona francuske lige počela je 1932/33 sezone. U prvoj sezoni takmičilo se 20 klubova i oni su bili podeljeni u dve grupe sa po 10 ekipa.
Grupa A | Grupa B |
Klub Fransai | Olimpik Ale |
Hjeres | FC Antib |
Olimpik Lilois | AS Kan |
Olimpik Marsej | SC Five |
Mulhaus | FC Mec |
Nica | Monpelje |
Nim | CA Pariz |
RC Pariz | Red Star Olimpik |
Ekscelzior Roubaks | Stae Ren |
FC Sete | Sošo |
Svako sa svakim je igrao po dve utakmice, odnosno po 19 utakmica u svakoj grupi. Poslednja tri tima iz obe grupe ispadala su u drugi rang takmičenja, dok su prvoplasirani timovi iz grupa igrali veliko finale koje je odlučivalo šampiona Francuske.
U prvom finalu sastali su se Kan i Olimpik Lilois. Pobednik je bio Olimpik Lilois sa 4-3 čime su postali prvi šampioni u istoriji nove francuske lige.
Šampioni pre Drugog svetskog rata:
1932/33 | Olimpik Lilois |
1933/34 | Sete |
1934/35 | Sošo |
1935/36 | Rasing Klub Francuska |
1936/37 | Olimpik Marsej |
1937/38 | Sošo |
1938/39 | Sete |
Takav sistem takmičenja sa dve lige po 10 ekipa opstao je samo tri godine i od 1935. francuska liga je ujedinjena u jednu ligu sa 16 ekipa. Igrano je 30 utakmica po sezoni i poslednja dva tima na tabeli ispadala su u drugi rang takmičenja.
Tokom istorije francuska liga 1 tabela je često menjala broj klubova, pa je tako išla do 14, koliko ih je imala u sezoni 1933/34, do 20, koliko ih je bilo u nekoliko navrata, a najduže od 1970. do 1997. i trenutno od 2002. godine do danas.
Za sezonu 2023/24 Liga 1 – Лига 1 (ćir.) će ponovo smanjiti broj učesnika, te će po prvi put još od sezone 2001/02 francuska liga ponovo imati 18 klubova.
Liga 1 raspored
Francuska liga 1 okuplja 20 klubova koji igraju dvokružni sistem takmičenja i tokom sezone svaki klub igra po 38 utakmica (19 kao domaćini i isto toliko kao gost). Svi timovi koji učestvuju u francuskoj ligi 1 takođe stiču pravo takmičenja u Kupu Francuske i Trofeju šampiona (dva kupa koja postoje u Francuskoj).
Tabela francuske lige ima jasna pravila: Timovi se na Liga 1 tabela rangiraju po poenima, potom po gol razlici, pa po broju datih golova, ukoliko su u prava dva parametra izjednačeni.
Sve do sezone 2016/17 poslednja tri tima na Liga 1 tabela ispadali su iz lige i prva tri tima iz drugog ranga ulazili su u francusku ligu. Ipak, od 2016. godine uveden je baraž za ispadanje iz lige. Poslednja dva tima na francuska liga tabela ispadaju iz lige, dok treći najgori igra baraž mečeve sa pobednikom plej-ofa Lige 2 u kome se sastaju timovi od trećeg do petog mesta.
Francuska liga je donela odluku da od sezone 2023/24 smanji broj timova i da po prvi put posle više od 20 godina liga ponovo okuplja 18 ekipa. Što znači da će iz Lige 1 u Ligu 2 ispasti četiri tima, a iz Lige 2 u Ligu 1 ući samo dve ekipe. Ove sezone baraža neće biti.
Francuska liga raspored je obično takav da francuska liga počinje u avgustu i traje do maja. Baraž utakmice zakazane su po završetku sezone, krajem maja meseca. Francuska liga trenutno daje šest timova u evropskim takmičenjima. Od toga ima tri mesta u Ligi šampiona.
Prvi i drugi na francuska liga 1 tabela uvek idu direktno u grupnu fazu, dok treći nekada mora u kvalifikaciije (zavisi od toga ko je osvojio Ligu Evrope sezonu ranije). Dva tima imaju mesto u Ligi Evrope i jedan u Ligi Konferencija.
Francuska liga rezultati u Evropi
I pored velikog broja finala u svim evropskim takmičenjima, francuska prva liga ne može se pohvaliti brojnim peharima.
Tokom istorije u Kupu šampiona i Ligi šampiona, Kupu UEFA i Ligi Evrope, kao i u Kupu pobednika kupova, francuska liga rezultati nisu bili baš sjajni koliko su mogli da budu. Igrali su u čak 15 finala u ta tri takimčenja i osvojili su samo dva trofeja.
Trofeje su Francuskoj doneli Olimpik Marsej i Pari Sen Žermen. Olimpik Marsej je postao prvak Evrope 1993. godine nakon što je u finalu savladao italijanski Milan sa 1-0. Pari Sen Žermen je tri godine kasnije osvojio Kupo pobednika kupova pobedom nad bečkim Rapidom u finalu sa 1-0.
Olimpik Marsej ima čak četiri poraza u finalima. Tri puta su bili poraženi u finalima Lige Evrope, odnosno UEFA Kupa, i jednom u finalu Kupa šampiona.
Pari Sen Žermen je izgubio još dva finala. Poraženi su u finalu Kupa pobednika kupova i 2020. godine u finalu Lige šampiona od Bajern Minhena.
Liga 1 evropski trofeji:
- Olimpik Marsej – Liga šampiona 1993. godine
- Pari Sen Žermen – Kup pobednika kupova 1996. godine
Francuska liga prvaci
Od kada je fudbal u Francuskoj postao profesionalan 1932. godine, najviše titula u istoriji najjačeg ranga Francuske osvojili su fudbaleri Pari Sen Žermena.
Tim iz glavnog grada Francuske bio je 12 prvak zemlje. Pari Sen Žermen je većinu svojih titula osvojio u poslednjoj deceni od dolaska imućnih vlasnika iz Katara od 2012. godine. Pre toga imali su samo dve titule u svojoj trofejnoj prostoriji.
Sent Etijen prolazi kroz težak period i biće potrebno vreme dok se ovaj slavni franucuski klub vrati na staze uspeha, ali to ne umanjuje činjenicu da se radi o jednoj istorijski veoma velikoj ekipi. Sent-Etijen je dominirao francukskim fudbalom 60-im i 70-im godinama i u tom periodu osvojio osam od ukupno 10 titula, koliko imaju. Poslednju su osvojili još davne 1981. godine.
Jedini francuski tim koji je uspeo da se popne na krov Evrope, Olimpik Marsej, odmah je na listi iza vodećeg dvojca sa devet titula prvaka države. Marsej čeka titulu preko 10 godina i samo jednom su postali francuska liga 1 šampioni u poslednje tri decenije.
Na listi slede francuska liga prvaci Monako i Nant sa po osam titula. Monako je svoju poslednju osvojio 2017. godine kada je tim predvodio Kilijan Mbape.
Nant je svoje najbolje francuska liga 1 rezultati beležili tokom 70-ih godina kada su tri puta bili šampioni Francuske. Kanarinci su poslednju titulu osvojili pre više od 20 godina, 2001. godine.
Olimpik Lion ima sedam osvojenih titula u svojoj istoriji i nalazi se na petom šestom mestu liste. Interestano je to da je Lion svih svojih sedam titula osvojio u nizu od 2001. do 2008. godine, kada je ovaj timao fantastičnu generaciju fudbalera.
Šampioni Francuske:
- Pari Sen Žermen – 12 titula
- Sent Etijen – 10 titula
- Olimpik Marsej – 9 titula
- Monako, Nant – 8 titula
- Olimpik Lion – 7 titula
- Bordo, Rems – 6 titula
- Lil – 5 titula
- Nica – 4 titule
- Sošo, Sete – 2 titule
- Lens, Pariz, Strazbur, Roba-Toučong, Okser, Monpelje – 1 titula
Od osnivanja francuske lige 1 i trenutka kada je fudbal postao profesionalni u Francuskoj, 18 različitih timova je postalo šampion Francuske. U ovom trenutku 12 njih se takmiči u francuska liga 1, četiri tima su u drugom rangu takmičenja, dva u četvrtom i jedan bivši šampion se ugasio u međuvremenu.
Liga 1 strelci
Večnu listu strelaca francuske prve lige predvodi Argentinac, rođen u Italiji, Delio Onis. Onis je rođen u Italiji, u gradu Rimu, ali dok je bio mali njegovi roditelji su emigrirali u Argentinu. Tokom karijere igrao je za nekoliko argentinskih i francuskih klubova među kojima su Rems, Monako, Turs i Tulon.
Na 449 Liga 1 utakmica postigao je 299 golova i pet puta je završavao sezonu kao najbolji strelac. Ima jednu titulu sa Monakom iz 1978. godine.
Iz a Onisa na listi je Bernard Lakomb, bivši francuski napadač koji je u periodu od 1996. do 1987. godine nastupao za Olimpik Lion, Sent-Etijen i Bordo.
Lekomb je odigrao 497 utakmica u franucska prva liga i postigao je 255 golova. Osvojio je tri tutule sa Bordoom. Nakon završetka igračke karijere radio je kao trener Liona četiri godine i dugo je bio u upravi kluba sa Žerlana.
Erve Reveli, bivša legenda Sent Etijena, treći je na listi Liga 1 strelci sa 216 golova. Reveli je 175 golova postigao u dresu Sent-Etijena sa kojim je sedam puta bio šampion Francuske. Još 45 golova dodao je u dresu Nice.
Top 5 na liga 1 tabela kompletiraju Tade Cisovski sa 206 golova i Rodžer Piantoni sa 203 gola.
Cisovski je igrao od 1947. do 1961. godine za Mec, Rasing i Valensijen, dok je Piantoni nastupao za Nansi, Rems i Nicu u periodu od 1950. do 1966. godine.
Od aktivnih fudbalera najbolje plasiran na listi je napadač Pari Sen Žermena Kilijan Mbape koji je sa 147 pogodaka trenutno na 21. mestu večne liste. Nema dileme da ukoliko Mbape ostane još nekoliko godina u Parizu, vrlo brzo će u top 5 Liga 1 strelci, a ako ostane dovoljno dugo mogao bi biti ugrožen i rekorde Delia Onisa.
Najbolji strelci u francuska prva liga istoriji:
- Delio Onis – 299 golova
- Bernard Lakomb – 255 golova
- Erve Reveli – 216 golova
- Tade Cisovski – 206 golova
- Rodžer Piantoni – 203 gola
- Rodžer Kurtoa – 202 gola
- Džozep Ujlaki – 190 golova
- Fleri Di Nalo – 187 golova
- Karlos Bjanki, Gunar Anderson – 179 golova
Liga 1 transfermarkt
Prema proceni uglednog sajta Transfermarkta, koji se bavi procenom vrednosti fudbalera, klubova i takmičenja, Liga 1 transferamrkt vrednost je 3,5 milijardi evra.
Najvredniji francuska Liga 1 klub je Pari Sen Žermen. Aktuelni šampion Francuske procenjen je na 972 miliona evra i skoro je tri puta skuplji od drugog tima na listi. Monako je na drugom mestu sa vrednošću od „samo“ 364 miliona evra, potom sledi Olimpik Marsej sa 295 miliona evra.
Najvredniji francuska liga 1 timovi:
- Pari Sen Žermen – 972 miliona
- Monako – 364,2 miliona
- Olimpik Marsej – 295,3 miliona
- Olimpik Lion – 262,8 miliona
- Lile – 241 milion
Kada govorimo o fudbalerima najvredniji su fudbaleri Pari Sen Žermena Ousman Dembele, Ašraf Hakimi i Varen Zaire-Emeri sa po 60 miliona.
Francuska liga 2024/25: Šta možemo da očekujemo u novoj sezoni?
Čini se da je Pari Sen Žermen opet najveći favorit za odbranu titule, ali se nadamo da će Marsej, Lion, Monako i ostali možda moći da ih ugroze i da nam donesu dramu i uzbudljivu sezonu u Ligi 1.
Novajlije iz druge lige su Okser, Anžer i Sent Etijen, koji se vraća posle dve godine odsustva. Iz lige su ispali Mec, Lorijen i Klermon.
Francuska liga počinje 16. avgusta i trajaće do 17. maja 2025. godine.
Pred nama je 306 utakmica i nadamo se preko 1000 golova i još jedna neizvesna i ujednačena sezone u francuskoj ligi.