Liga šampiona je najprestižnije i najbolje evropsko takmičenje na svetu i najbolji strelci Lige šampiona su neki od najboljih igrača u istoriji fudbala. O počecima i istorijskim važnim činjenicama, mogli ste da čitate u našem tekstu posvećenom istoriji najjačeg evropskog takmičenja.
Liga šampiona, u formatu kakav znamo, postoji od 1992. godine. Tačnije, nije tada nije bila baš ovakva, ali je te godine odrađen ribrending starog takmičenja i promenjen naziv. Međutim, od 2024. na snagu stupa novi format Lige šampiona koji će doneti još više utakmica.
San svakog fudbalera je da igra Ligu šampiona, jer ona okuplja najbolje klubove i najbolje igrače Starog kontinenta. Isto tako i za klubove je izuzetno važno da budu deo Lige šampiona svake godine, jer je ovo najpopularnije, a ujedno i najgledanije takmičenje u Evropi, pa su s tim i prihodi od učešća veliki. Recimo, tim koji odigra dobru sezonu i osvoji Ligu šampiona može inkasirati do 80 miliona evra.
Sistem kvalifikacija se menjao godinama i “prilagođavao” jakim klubovima i najjačim ligama koje ne moraju da igraju kvalifikacije, dok oni “mali” timovi iz slabijih liga moraju da prođu i po nekoliko kvalifikacionih rundi.
Da biste bili na vrhu bilo koje liste rekorde u bilo kom takmičenju, nije dovoljno da odigrate nekoliko sezona, već morate biti redovan učesnik. U kontinuietu. Tako je i sa Ligom šampiona. Svi igrači koji su svoje ime našli na listi najboljih strelaca Lige šampiona prisutni su svake sezone u ovom takimčenju.
Najbolji strelac u istoriji takmičenja je Kristijano Ronaldo sa 140 golova i na drugom mestu ostavio je Lionela Mesija koji je stao na brojci od 129 golova. Soccer vam donosi celokupnu listu.
Najbolji strelci Lige šampiona u istoriji
Nekada je to bio Kup šampiona, a danas je Liga šampiona. Razlika je velika. Nekada su u takmičenju učestvovali samo šampiona liga, dok danas određene lige imaju i po četiri predstavnika. Na svom početku, Kup šampiona je brojao samo 16 klubova, kanije je stigao i do 32, i to je bilo takmičenje bez grupne faze.
Danas su organizacija i broj utakmica daleko veći nego pre 30, 40 ili 50 godina i samim tim igračima je lakše da obore neki rekord i postignu veliki broj golova i budu Liga šampiona najbolji strelci.
Takođe, Liga šampiona je danas mnogo jača i generiše mnogo više para. Takmičenje kao što je Liga šampiona veoma je popularno za klađenje i najbolje kvote možete pronaći u MeridianBet kladionici.
Samo dva igrača u istoriji Lige šampiona/Kupa šampiona postigla su preko 100 golova. U pitanju su Kristijano Ronaldo i Lionel Mesi. Dva najbolja fudbalera u prethodne dve decenije i jedni od najboljih Liga šampiona strelci u istoriji fudbala.
Kristijano Ronaldo je sa 140 golova najbolji strelac Lige šampiona svih vremena. Portugalac je golove postizao za tri kluba: Real Madrid (105), Mančester Junajted (21) i Juventus (14). Iza njega na listi nalazi se argentinski čarobnjak Lionel Mesi koji je mrežu tresao 129 puta za dva kluba – Barselonu (120) i Pari Sen Žermen (9).
Veoma blizu brojke od 100 golova u takmičenju nalaze se sadašnji napadači Barselone, odnosno Real Madrida, Robert Levandovski i Karim Benzema. Levandovski ima 92 gola pored svog imena. Njih je postizao za tri različita kluba: Borusiju Dortmund (17) Bajern Minhen (69) i Barselonu (6).
Dva gola manje od Poljaka postigao je francuski napadač Karim Benzema – 90. 35-godišnji napadač upisivao se u listu strelaca u Ligi šampiona za dva kluba, francuski Lion i španski Real Madrid. U dresu Liona je postigao 12 golova, a u dresu Kraljevskog kluba 78.
Top 5 najbolji strelci Lige šampiona kompletira nekadašnji španski nadadač i “devetka” Real Madrida Raul Gonzales sa 71 golom. Među 10 najboljih na listi nalaze se još dva aktivna igrača Tomas Miler i Zlatan Ibrahimović, a interesatno je da je među 10 Liga šampiona strelci svoje mesto pronašao i fudbaler koji nikada nije igra u modernoj Ligi šampiona.
Alfredo Di Stefano, čuveni argentinski fudbaler, koji je kasnije u karijeri nastupao i za Španiju, postigao je 49 golova u najjačem evropskom takmičenju u periodu od 1955. do 1964. godine dok se ono zvalo Kup šampiona. Alfredo je sa Real Madridom pet puta bio šampion Evrope.
Među 50 liga šampiona lista strelaca, nalazi se samo sedam igrača koji nikada nisu igrali u modernoj Ligi šampiona.
Top 10 lista strelaca Lige šampiona:
- Kristijano Ronaldo – 140 golova
- Lionel Mesi – 129 golova
- Robert Levandovski – 92 gol
- Karim Benzema – 90 golova
- Raul – 71 gol
- Rud van Nistelroj – 56 golova
- Tomas Miler – 53 gola
- Tjeri Anri – 50 golova
- Alfredo Di Stefano – 49 golova
- Andrej Ševčenko, Zlatan Ibrahimović – 48 golova
Odakle dolaze najbolji strelci Lige šampiona?
Zahvaljujuči domanaciji Kristijana Ronalda u pretnodnih 15 godina u Ligi šampiona, Portugal je lider na listi nacija koje su najviše puta imale najboljeg strelca u takmičenju – 13. Od tih 13 sezona, Kristijano Ronaldo snosi zasluge za sedam. Legendarni Euzebio je bio tri puta najbolji strelac, Rio Aguas, Hoze Tores i Hoze Aguas bili su po jednom.
Drugo mesto dele Zapadna Nemačka i Argentina. Obe zemlje po osam puta su imale najboljeg strelca u najjačem evropskom takmičenju. Kod Argentinaca, Lionel Mesi je zaslužan za šest trofeja, za ostala dva Alfredo Di Stefano. Gerd Miler je zaslužan za četiri trofeja Zapadnih Nemaca.
Na listi najbolji strelci Lige šampiona sledi Holandija koja je sedam puta imala najboljeg strelca u sezoni, potom Francuska i Brazil sa šest priznanja. Jugoslavija je pet puta imala najboljeg strelca u takmičenju.
Nacije sa najviše najboljih strelaca u Ligi šampiona:
- Portugal – 13
- Zapadna Nemačka, Argentina – 8
- Holandija – 7
- Francuska, Brazil – 6
- Jugoslavija, Italija, Mađarska i Španija – 5
- Škotska – 4
- Engleska, Ukrajina – 3
- Sovjetski Savez, Danska, Švedska – 2
- Belgija, Grčka, Švajcarska, Alžir, Čehoslovačka, Rumunija, Austrija, Novi Zeland, Liberija, Finska, Trinidad i Tobago, Poljska, Norveška – 1
Kristijano Ronaldo
Kristijano Ronaldo je najbolji strelac Lige šampiona svih vremena. Portugalski napadač postigao je 140 golova u najjačem evropskom takmičenju u kojem igra još od 2003. godine.
Kristijano Ronaldo je takođe rekorder Lige šampiona i po broju utakmica u takmičenju. Odigrao je 183 meča za Real Madrid, Mančester Junajted i Juventus.
Portugalac je pet puta osvajao Ligu šampiona (jednom sa Mančesterom i četiri puta sa Realom) i po tome je rame uz rame sa brojnim legendama ovog sporta koji su takođe podizali „Ušati“ pehar pet puta.
Kristijano Ronaldo je sedam puta završavao sezonu Lige šampiona kao najbolji strelac i lični rekord mu je 17 golova u sezoni 2013/14.
Lionel Mesi
Argentinski čarobnjak Lionel Mesi nedavno se okitio trofejom svetskog prvaka sa Argentinom na Svetskom prvenstvu u Kataru i time dodao trofej koji mu je najviše nedostajao.
Mesi je punih 18 godina na najvećoj sceni. Još od 2004. godine kada je kao 17-godišnjak debitovao za Barselonu. Svake sezone je igrao u Ligi šampiona gde je, uz Ronalda, jedini igrač koji je postigao preko 100 golova u istoriji takmičenja.
Lionel Mesi je trenutno na brojci od 129 golova i s obzirom da još ne namerava da ode u penziju, neminovno je da će taj broj biti veći. Veliki deo golova i uspeha u Ligi šampiona, Mesi je postigao sa Barselonom za koju je igrao punih 17 godina.
Sa Kataloncima je osvojio četiri Lige šampiona, ali poslednju još pre sedam godina. Pari Sen Žermen ima skup i moćan tim koji je ove sezone kandidat za sam tron. Ova sezona, a verovatno i naredna, ukoliko se saradnja između Mesija i PSŽ-a nastavi, biće dobra prilika da se doda još jedan trofej i obori još koji rekord.
Robert Levandovski
Robert Levandovski je za razliku od Kristijana Ronalda i Lionela Mesija, na debi u Ligi šampiona čekao do 22. godine i prelaska u Borusiju Dortmund.
Kako je karijera odmicala, popularni Leva je bio sve bolji i bolji i veoma brzo je došao nadomak „kluba 100“. Trenutno je na 92 postignuta gola za tri kluba: Borusiju Dortmund, Bajern Minhen i Barselonu, koju je pojačao leta 2022. godine.
Najveći trag je ostavio u Bajernu gde je postigao 69 golova u Ligi šampiona i okitio se titulom 2020. godine pobedom u finalu protiv Pari Sen Žermena. Sa Borusijom je takođe imao uspeha i igrao je u finalu Lige šampiona 2013. godine koje je izgubio od svog budućeg kluba Bajerna.
Problem po Levandovskog je u tome što je Barselona eliminisana iz grupne faze Lige šampiona, te će iskusni Poljak morati da čeka narednu jesen kako bi popravio svoj saldo u ovom takmičenju.
Karim Benzema
Dugo je Karim Benzema bio u drugom planu u Real Madridu dok su tu bili Kristijano Ronaldo i Geret Bejl. Postizao je golove i igrao dobro, ali to nije bilo dovoljno da bi ušao u konkurenciju za individualna priznanja.
Kako su Portugal i Velšanin napustili Madrid, Benzema je postao lider Kraljevskog kluba. Počeo je da postiže golove kao na traci, svaku je maltene završavao sa 30+ golova.
Osvojio sa Realom Ligu šampiona 2022. godine i kruna svega bila je “Zlatna lopta” i nagrada za najboljeg igrača na svetu za 2022. godinu.
Karim Benzema je na brojci od 90 golova i samo je dva gola za Robertom Levandovskim. Najveći uspeh u Ligi šampiona postigao je sa Real Madridom sa kojim je osvojio pet trofeja u ovom takmičenju i u čijem je dresu postigao 74 gola na 127 utakmica. Na startu karijere igrao je za francuski Lion gde se 12 puta upisao u Liga šampiona lista strelaca.
Raul Gonzalez Blanko
Raul Gonzalez Blanko je završio svoju karijeru u evropskim takmičenjima pre 10 godina i sama činjenica da je još uvek visoko plasiran na listi i da je veoma teško oboriti njegove rekorde iz igračkih dana, dovoljno govori o tome kakav je napadač bio.
“Devetka” španske reprezentacije i Real Madrida, Raul je na Santijago Bernabeu proveo punih 16 godina i postigao je 66 golova u Ligi šampiona. Dva puta je završavao sezonu u najboljem evropskom takmičenju kao najbolji strelac, a jednom je bio i najbolji asistent. Sa Real Madridom je osvojio tri trofeja u Ligi šampiona i tri puta je bio proglašen za najboljeg napadača sezone u takmičenju.
Po napuštanju Madrida, Raul je proveo dve godine u nemačkom Šalkeu gde je takođe upisao pet golova u Liga šampiona lista strelaca za ukupni saldo od 71 gola u Ligi šampiona.
Rud van Nistelroj
Još jedan igrač sa liste koji je neki deo svoje igračke karijere proveo u Real Madridu. Holandski napadač Rud van Nistelroj nalazi se na šestom mestu lige strelaca u Ligi šampiona sa 56 golova u ovom takmičenju.
Holanđanin je jedan od retkih na ovoj listi koji nikada nije osvajao Ligu šampiona, čak nije uspevao ni u finalu da zaigra. Mrežu je tresao u dresovima PSV Ajndhovena, Mančester Junajteda i Real Madrida. Najveći trag je ostvario u Mančesteru gde je proveo pet sezona i postigao 35 golova.
Rud van Nistelroj je u Ligi šampiona odigrao samo 73 utakmice i jedno Alfredo Di Stefano je odigrao manje mečeva od njega među 10 najboljih strelaca. Na toliko malo utakmica broj od 56 golova u takmičenju i šesto mesto na listi nisu nikako loš rezultat.
Tomas Miler
Tomas Miler je oduševio fudbalski svet na Svetskom prvenstvu 2010. godine kada je bio proglašen za najboljeg mladog igrača tunira i pokazao da se radi o fudbaleru koji će biti glavna uzdanica Nemaca i Bajerna u godinama koje dolaze.
Tomas Miler je jedini među 10 najboljih strelaca, uz Alfreda Di Stefana, koji je sve golove u Ligi šampiona postizao u dresu jednog kluba. Tomas Miler je čitavu svoju karijeru prveo u Bajernu iz Minhena, čiji je član od 2008. godine i već je odigrao preko 600 utakmica u svim takmičenjima za Bavarce.
Tomas Miler je osvojio mnoštvo klupskih trofeja sa Bajernom i uspeo je dva puta da osvojili i Ligu šampiona 2013. i 2020. godine.
U istoriji Lige šampiona postigao je 53 gola i blizu je da prestigne Ruda van Nistelroja koji mu beži samo tri podotka. Pored toga, Tomas Miler je odigrao 138 utakmica u najboljem evropskom takmičenju po čemu je osmi na listi.
Tjeri Anri
Jedan od najboljih igrača u istoriji Premijer lige i Arsenala, Tjeri Anri je postigao 50 golova u Ligi šampiona u dresovima tri kluba. Kao član Monaka mrežu je tresao sedam puta, u dresu Arsenala to je činio 35 puta i osam puta u dresu Barselone.
Ipak, svoju jedinu titulu u Ligi šampiona, Tjeri Anri je osvojio kao član Barselone 2009. godine. Sa Arsenalom je uspeo samo da stigne do finala koje je izgubio upravo od Barselone.
Karijeru u Evropi je završio 2010. godine kada se preselio u američku MLS ligu gde je potpisao za Njujork RedBulse, ali brojni rekordi koje je Anri postavio i dan danas su aktivni.
Alfredo Di Stefano
Alfredo Di Stefano je jedini igrač među 10 najboljih strelaca Lige šampiona/Kupa šampiona koji nikada nije zaigrao u novoj i modernoj Ligi šampioni.
Legenda španskog i argentinskog fudbala, postigao je 49 golova u Kupu šampiona u periodu od 1955. do 1964. godine. Ono što je neverovatno to je činjenica da je Alfredo Di Stefano odigrao samo 58 utakmica u najboljem evropskom takmičenju.
Među najboljim strelcima ima najbolji prosek gola po utakmici od 0,84 i peti najbolji prosek među 50 najboljih strelaca.
Alfredo Di Stefano je rođen u Argentini gde je i počeo svoju igračku karijeru u dresu River Plejta. Kasnije je igrao za Milionaris u Kolumbiji da bi 1953. godine potpisao za Real Madrid.
U Kraljevkom klubu je proveo 11 sezona i postigao 308 golova. Sa Realom je pet puta postao prvak Evrope i dva puta je bio najbolji strelac Kupa šampiona i dva puta je osvojio Zlatnu loptu.
Alfredo Di Stefano je igrao za dva nacionalna tima. Prvo je upisao šest nastupa za Argentinu 1947. godine, da bi deset godina kasnije odlučio da igra za Španiju za koju je odigrao 31 meč i postigao 23 gola.
Andrej Ševčenko
Andrej Ševčenko je tokom igračke karijere bio poznat kao fantastičan napadač sa odličnim njuhom za gol. U karijeri je postigao preko 300 golova za Milan, Dinamo Kije i Čelsi. Dva puta je bio najbolji strelac italijanske Serije A i osvojio je Zlatnu loptu 2004. godine.
U karijeri je odigrao tačno 100 utakmica u Ligi šampiona i postigao je 48 golova. Odigrao je tri finala, ali na njegovu žalost, čak dva je izgubio. Jedini put kada je trijumfovao u finalu bilo je 2003. godine kada je Milan pobedio Juventus posle penala.
Andrej Ševčenko je dva puta bio u timu sezone po izboru UEFA i jednom je bio proglašen za napadača godine.
Zlatan Ibrahimović
Uz Ruda van Nisterlroja, Zlatan Ibrahimović je još jedan igrač na listi koji nikada nije osvajao Ligu šampiona, niti je igrao u finalu. Švedski napadač ima veoma bogatu i uspešnu karijeru koja još uvek traje, čak i u petoj deceniji života, ali nikada nije bio blizu toga da osvoji najjače evropskog takmičenje.
Odigrao je 124 utakmica za čak sedam različitih klubova i postigao je 48 golova, koliko i Andrej Ševčenko, sa kim deli desetu poziciju.
Zlatan Ibrahimović je nastupao za Ajaks, Inter, Milan, Juventus, Barselonu, Pari Sen Žermen i Mančester Junajted u Ligi šampiona i golove nije postizao samo u dresu Mančester Junajted sa kojim je odigrao samo jednu utakmicu. Najviše puta je tresao mrežu u dresu Pari Sen Žermena, čak 20. dec. 22.
Ibrahimović je jednom bio u timu sezone Lige šampiona i jednom je bio najbolji asistent takmičenja.
Ko preti da promeni „Najbolji strelci Lige šampiona“ listu?
Od aktivnih fudbalera na listi među 15 najboljih strelaca nalaze se samo dvojica fudbalera. Robert Levandovski je na trećem mestu sa 92 gola i Tomas Miler je na sedmom mestu sa 56 golova.
S obzirom da su u poznim fudbalskim godinama, Poljak ima 35 godina, a Nemac 34, teško je očekivati veliki napredak na listi u narednim sezonama.
Dvojac u koji su sve oči uprte je Kilijan Mbape i Erling Haland. Mladi, pred njima je veliki broj utakmica u najjačem takmičenju, i pritom igraju u klubovima sa kojima mogu da ciljaju najveće domete svake sezone.
Francuski napadač Kilijan Mbape je na 16. mestu liste strelaca sa 42 gola, dok je na samo tri gola iza njega norveški napadač Erling Haland. Kako su obojica veoma mladi (Mbape ima 24 godine, Haland tek 23), od njih se očekuje veliki napredak na listi u narednim godinama.
Krisitjano Ronaldo i Lionel Mesi podigli su lestvicu veoma visoko. Međutim, Liga šampiona se širi, povećava se broj utakmica, dolaze nove generacija i pitanje je koliko će njihovi rekordi još uvek izdržati i koji igrači će postati najbolji strelci Lige šampiona.