Search
Close this search box.

Norveška liga – Sve o timovima, igračima i rekordima

Norveška liga (Eliteserien) je najjači rang profesionalnog fudbala u Norveškoj. Liga je u organizaciji Fudbalskog saveza Norveške i u njoj se takmiči 16 timova koji funkcionišu po principu promocije i ispadanja. Osnovana je pre skoro 90 godine, 1937. godine.

Norveška liga se nalazi na 16. mestu UEFA rang liste po rezultatima u poslednjih pet godina, iza češke lige, i u evropskim takmičenjima ima četiri predstavnika – jednog u Ligi šampiona i tri u Ligi Konfrencija.

Norveška liga tabela okuplja 16 timova koji igraju po 30 utakmica tokom sezone i za razliku od većine evropskih liga koje se igraju od avgusta do maja, norveška liga se igra u malo drugačijem periodu godine, od marta do novembra.

Timovi koji se takmiče u norveškoj ligi stiču pravo učešća i u Kupu Norveške.

Od osnivanja u norveška liga takmičilo se 48 različitih timova i njih sedamnaest je uspelo da se dokopa titule i da postane šampion Norveške. 

Najuspešniji klub u norveška liga fudbal je Rozenborg koji je osvojio 26 titula. Aktuelni šampion Norveške je ekipa Bodo/Glimt.

Upoznaćemo se sa istorijom još jedne veoma interesantne evropske fudbalske lige. Uplovite u avanturu sa Soccer-om.

Norveška liga: Istorija i počeci takmičenja

Sve do 1937. godine u Norveškoj nije postojalo nacionalno prvenstvo. Jedino su se igrale regionalne lige i Norveški kup. 

Počevši od sezone 1937/38 u Norveškoj je počela da se igra nacionalna liga, ali je ona bila podeljena na regije. Prva liga Norveške zvala se Norgesserien, odnosno Liga Norveške.

Igralo se ukupno 11 liga u osam regija. Pobednici liga kasnije su igrali plej-of turnir gde se dobijao šampion Norveške. Prvi šampion bio je Fredrikštad koji je u finalu pobedio Lin sa ukupnim rezultatom 4-0 u dve utakmice.

Tih godina postojala je ideja da se sve te regionalne lige ujedine u jednu nacionalnu ligu, ali je sve obustavljeno zbog početka Drugog svetskog rata. Fudbal u Norveškoj nije se igrao sve do 1947. godine.

Prva posleratna sezona bila je odigrana u istom sistemu kao i pre njega. Učestvovala su 74 tima i još uvek se igralo po regijama.

Prvi šampioni Norveške:

SezonaOsvajač
1937/38Fredrikštad
1938/39Fredrikštad
1947/48Freidig

Prva veća promena u sistemu takmičenja u norveška liga dogodio se za sezonu 1948/48. Najjači rang takmičenja u norveška fudbalska liga smanjen je na samo dva ranga, odnosno na dve grupe, Grupu A i Grupu B, koje su imale po osam timova i preimenovan u Hovedserien.

Samo pobednici grupa išli su u finale gde je u dve utakmice određivan šampion Norveške. Po poslednja dva tima iz obe grupe ispadala su u niži rang takmičenja, norvešku drugu ligu.

Takav sistem takmičenja bio je prisutan sve do 1962. godine. Fredrikštad je tih godina dominirao Norveškom osvojivši čak devet titula što ih je učinilo najtrofejnijim klubom Norveške u tom trenutku. 

Jedini koji je, koliko-toliko, mogao da mu parira bio je Larvik Tur koji je imao svega tri naslova prvaka.

Fudbal u norveška liga tih godina igrao se od jeseni od proleća. Međutim, i to se promenilo, kao i sistem lige.

Od 1963. godine usledila je nova reforma takmičenja. Prvi rang je sveden na samo jednu ligu i norveška liga je sada imala samo 10 timova. 

Prvi na norveška liga tabela bio je šampion, poslednja dva tima ispadala su u niži rang takmičenja. Novi format i formiranje jedne lige doveli su do toga da se pređe na drugi vremenski interval odigravanja nacionalnog prvenstva. 

Umesto od jeseni do proleća, norveška liga je počela od 1963. godine da se igra od proleća do jeseni, nešto što je još uvek na snazi.

Liga je u početku imala 10 timova i igrano je 18 utakmica po sezoni. Tek od 1971. godine liga je proširena na 12 klubova i kasnije je širenje dodatno nastavljeno.

Broj klubova u norveška liga:

  • 1937. do 1948. – 74 kluba
  • 1948. do 1962. – 16 klubova
  • 1963. do 1971. – 10 klubova
  • 1972. do 1994. – 12 klubova
  • 1995. do 2008. – 14. klubova
  • 2009. do danas – 16 klubova

Norveška liga: Rađanje Eliteserien lige

Sve do 1972. godine timovima sa severa Norveške nije bilo dozvoljeno da igraju u najjačem rangu norveškog fudbala. Prvi tim sa severa koji je uspeo da se plasira u norveška fudbalska liga bio je Mjolner. 

Tih godina novog formata takmičenja norveškim fudbalom dominirali su Viking, koji je došao do sedam titula, i Rozenborg, koji je pet puta osvojio naslov prvaka.

Nova promena u norveška liga fudbal usledila je 1990. godine kada je liga, iz sponzorskih razloga, promenila ime u Tippeligaen i pet godina kasnije bila proširena na 14 ekipa. 

Poslednja tri tima na norveška liga tabela su ispadala u drugi rang takmičenja.

Trippeligaen je postojala punih 16 godina, do 2016. godine, kada je Fudbalski savez Norveške odlučio da prekine saradnju sa sponzorima i da liga zove Eliteserien i da bude bez sponozora od sezone 2017.

U međuvremenu, broj klubova dodatno je povećan na 16, koliko liga i danas ima.

Imena lige tokom godina

Norveška liga je menjala mnogo toga tokom svoje istorije. Menjala se norveška 1 liga tabela, menjao se broj klubova, menjao se format takmičenja, ali menjala su se i imena po kojima je tabela norveške lige bila poznata.

Norveška liga je promenila pet različitih imena, nosila ime i po sponzoru koji je 15 godina sarađivao sa ligom, a bi na kraju Fudbalski savez odlučio da liga bude nezavisna i da ime svoje ime bez sponzora.

Liga je nastala kao Norgesserien, potom je bila poznata kao Hovedserien, pa 1. divisjon. Iz sponzorskih razloga zvala se Tippeligaen punih 16 godina, jer je kompanija Norsk Tipping bila glavni sponzor norveška liga. Da bi se na kraju usvojilo ime Eliteserien.

  • 1937. – 1948. – Norgesserien
  • 1948. – 1962. – Hovedserien
  • 1963. – 1989. – 1. divisjon
  • 1990. – 2016. – Tippeligaen
  • 2017. – danas – Eliteserien

Norveška liga rezultati: Mnogo golova na jednom mestu

Norveška liga je liga koja postaje sve atraktivna iz godine u godinu. O tome najbolje svedoče norveška prva liga rezultati koje viđamo svake godine i broj golova koji svakom novom sezonom sve više raste.

Od toga je to je liga koja ima solidan broj golova, ali ne toliko veliki da bi se smatrala jednom od najefikasniji liga Evrope, norveška liga je došla do toga da je prosek golova u rangu najefikasniji liga Evrope.

Norveška liga rezultati su svakog vikenda neevrovatno i ova liga obiluje fenomenalnim utakmicama koji uveseljavaju navijače svakog vikenda. Od toga da je prosek golova po meču ispod tri, norveška prva liga rezultati došli su do toga da je prosek prošle sezone bio nestvaran i iznosio je 3,25 golova po meču!

Imali smo baš lude rezultate i utakmice sa po pet, šest, sedam, osam, pa čak i susret sa devet golova kada je Bodo/Glimt kao domaćin pobedio Viking sa 5:4.

Prosek golova poslednjih sezona:

SezonaProsek golova po meču
20162,72
20172,84
20182,80
20192,91
20203,16
20213,05
20223,25
20233,12

Norveška liga tabela: Kako funkcioniše takmičenje?

U norveška liga takmiči se 16 timova za titulu šampiona. Svi oni igraju po dve utakmice tokom sezone, odnosno ukupno 30 mečeva.

Plasman na norveška liga tabela određuje se na osnovu broja poena. Ukoliko su dva ili više tima izjednačena po broju poena, presudnu reč ima gol razlika.

Nakon gol razlike sledi još nekoliko parametara koji odlučuju konačan plasman po završetku sezone:

  • Broj poena
  • Gol razlika
  • Broj datih golova
  • Broj poena u međusobnom duelu
  • Gol razlika u međusobnom duelu
  • Broj datih golova u međusobnom duelu

Prvi tim na norveška 1 liga tabela je šampion Norveške i on stiče pravo učešća u kvalifikacijama za Ligu šampiona. Naredna tri tima na tabela norveške lige idu u Ligu Konferencija. 

Poslednja dva tima ispadaju iz lige, dok treći najgori tima na norveška prva liga tabela igra baraž utakmicu sa pobednikom plej-ofa druge lige.

Sezona u norveška liga fudbal počinje u s proleća, u martu ili aprilu i traje do jeseni, otprilike do novembra meseca. Većina utakmica norveška fudbalska liga igra se nedeljom uveče.

Norveška liga osvajači: Ko ima najviše titula?

Od svog osnivanja 1937. godine 48 različitih timova takmičilo se u norveška liga i 17 njih se uspelo da postane šampion Norveške.

Prvi šampion bio je Fredrikštad koji je do 1963. godine, kada je liga ujedinjena u jednu, imao najviše titula i bio je najtrofejniji klub u zemlji. Svih svojih devet titula Fredrikštad je osvojio do 1963. godine.

Sedamdesete godine protekle su u dominaciji Vikinga, koji je u tom periodu osvojio pet naslova prvaka, od ukupno osam koliko imaju. Po čemu su treći najtrofejniji klub.

Novija istorija i devedesete i 2000-te godine donele su dominaciju Rozenborga. Klub iz Trondhajma može se pohvaliti sa 26 titula, po čemu je najtrofejniji klub u norveška liga. Čak 21 titula ovog kluba osvojena od 1990.

Posle Rozenborga, Fredrikštada i Vikinga, na listi slede Molde, Lilesterm i Valerenga sa po pet titula u svojim klupskim prostorijama. 

Molde je sve svoje titule osvojio u poslednjih malo više od 10 godina, Lilesterm na titulu čeka od 1989. godine, dok se Valerenga poslednji put okitila ovim trofejom 2005. godine. Po tri titule imaju Bran i Larvik Turn.

Titule u norveška fudbalska liga istoriji:

  1. Rozenborg – 26 titula
  2. Fredrikštad – 9 titula
  3. Viking – 8 titula
  4. Lilesterm, Molde, Vaalerenga – 5 titula
  5. Bran, Larvik, Turn, Bodo/Glimt – 3 titule
  6. Lin, Start, Stromsgodset – 2 titule
  7. Fram Larvik, Freidig, Mos, Skid, Stabek – 1 titula

Dominacija Rozenborga

Mnogi timovi su imali svoje periode dominacije tokom istorije norveška fudbalska liga. Fredrikštad je dominirao na početku nastanka lige i osvojio čak osam titula do 1963. godine. 

Sedamdesete godine pripale su Vikingu, koji je tih godina osvojio pet titula, od ukupno osam koliko ih imaju, ali niko nikada nije bio toliko dominantan kao Rozenborg.

Koliko je Rozenborg bio jak i dominantan tokom 90-ih i na početku 2000-ih godina, svedoči i podatak da su od 1992. godine pa sve do 2004. godine osvojili 13 uzastopnih titula u norveška liga fudbal.

Rozenborg je oborio mnoge rekorde u norveška liga istoriji, a jedan od njih je i da su postali prvi i jedini klub koji je uspeo da završi sezonu u norveškom fudbalu bez poraza.

Sezonu odigranu tokom 2010. godine Rozenborg je završio sa 19 pobeda i 11 nerešenih rezultata i bez ijednog izgubljenog meča došao do titule. 

Nešto što nikome pre, a ni nikome posle toga nije pošlo od ruke. Takođe, Rozenborg je tokom šampionskih godina napravio niz od 33 utakmice bez poraza, što je rekord lige i dva puta (2010. i 2015) su uspeli da završe sezonu bez ijednog poraza na domaćem terenu.

Rekordi koje je Rozenborg postavio:

  • 13 uzastopnih titula (1992. – 2004. godina)
  • Sezona bez poraza (2010)
  • 33 utakmice bez poraza (18. oktobar 2009. do 7. novembar 2010)
  • 30 utakmica bez poraza na gostovanjima
  • Najviše pobeda u sezoni (sa 14 timova u ligi) – 20
  • Najmanje primljenih golova u sezoni – 20

Rezultati u Evropi

Norveški klubovi ne mogu se pohvaliti nešto uspešnim rezultatima u Evropi. Debitantsko učešće u Evropi imali su u sezoni 1960/61 kada je Fredrikštad igra sa Ajaksom u Kupu šampiona.

Najveći uspeh norveškog fudbala u prvim godinama bilo je četvrtfinala Liga u Kupu pobednika kupove iz sezone 1968/69 kada su eliminisani od strane španske Barselone.

Norveški klubovi dugo su se mučili da premoste prve runde evropskih takmičenja i falio im je neki značajniji rezultat u Evropi. 

Na prvi naredni čekali su skoro 30 godina. U sezoni 1996/96 Rozenborg je uspeo da prođe grupnu fazu Lige šampiona i stigne do četvrtfinala gde je kasnije poražen od italijanskog Juventusa. 

Iste godine Bran je u Kupu pobednika kupova stigao do četvrtfinala preko Šelburna, Serkl Briža i PSV Ajndhovena, nakon čega je eliminisan od engleskog Liverpula.

Velerenga je potom uspela u sezoni 1998/99 da pre Rapida iz Bukurešta i Fejnorda dođe do četvrtfinala Kupa pobednika kupova i bude eliminisana od engleskog Čelsija.

Poslednjih godina često se dešava da norveški timovi ispadnu u kvalifikacijama za evropska takmičenja ili ako doguraju do grupne faze da tu stanu. 

Poslednji tim koji je uspeo da prezimi u Evropi bio je Bodo/GLimt koji je u sezoni 2021/22 stigao do četvrtfinala Lige Konferencija gde ga je izbacila italijanska Roma, kasniji osvajač turnira. 

Norveška liga transfermarkt: Koliko vredi takmičenje?

Ugledni sajt Transfermarkt, koji se bavi procenom vrednosti liga, fudbalera i timova, procenio je vrednost takmičenja na 211 miliona evra.

Sa tom vrednošću, norveška fudbalska liga nalazi se na 23. mestu Evrope, iza rumunskog šampionata, a ispred bugarske lige.

Samo tri kluba iz Norveške imaju igrački kadar vredan preko 20 miliona evra. To su Bodo/Glimt, Molde i Rozenborg. Vrednost Bodo/Glimta je 38,4 miliona evra i oni su najvredniji klub u Norveškoj, dok je Molde procenjen je na 25,5 miliona. Na trećem mestu je Rozenborg sa 24,6 miliona.

Prosečna vrednost klubova u norveška liga je 13,2 miliona evra.

Najvredniji klubovi:

  1. Bodo/Glimt – 38,4 miliona
  2. Molde – 25,5 miliona
  3. Rozenborg – 24,6 miliona
  4. Bran – 16,3 miliona
  5. Viking – 14,1 miliona

Neki veoma talentovani i dobri igrači otišli su iz norveška fudbalska liga poslednji godina, a nova mlada norveškog fudbala je Albert Gronaek, 22-godišnji vezni fudbaler Bodo/Glimta koji je najvredniji igrač Eliteserien lige sa procenjenom vrednošću od 10 miliona evra. 

Norveška liga: Šta nam donosi sezona 2024?

Bodo/Glimt juri da odbrani titulu, a svi ostali jure da njih upravo skinu da trona.

Norveška liga ne spada u red najjačih liga Evrope i daleko je od samog vrha. Klubovi iz nove lige ne mogu se pohvaliti ni previše dobrim rezultatima u Evropi, ali ova liga je veoma interesantna i zanimljiva. 

Krase je mnogo golova, talentovani igrači i veoma lep fudbal. Takođe, je jedna od retkih koja se igra od proleća do jeseni, tako da dok drugi odmaraju tokom leta, norveška liga se igra punom parom. 

Picture of Jovan Nenadić

Jovan Nenadić

Jovan je jedan od najiskusnijih članova našeg tima, pravi fudbalski veteran i enciklopedija znanja. Njegovo fascinantno poznavanje svih aspekata igre, od istorije do najnovijih dešavanja, čini ga nezamenjivim resursom za naš sajt. Dugogodišnje iskustvo pisanja za brojne portale omogućava mu da pokrije sva takmičenja širom sveta, s dubokim razumevanjem i preciznošću. Njegovi tekstovi obogaćuju naš sadržaj, pružajući čitaocima sveobuhvatan uvid u globalni fudbal.

Povezane vesti