Premijer liga je jedna od najjačih fudbalskih liga u Evropi i na svetu. Osnovana je 1992. godine i postoji preko tri decenije.
Radi se o najjačem fudbalskom rangu u Engleskoj koji je tokom godina postao jedan od najjačih na Starom kontinentu. Klađenje na ovu ligu je veoma popularno, kao i klađenje uživo.
Engleska Premijer liga okuplja 20 timova koji se bore za titulu prvaka, učešće u evropskim takmičenjima i opstanak u ligi. U pitanju je posebna organizacija koja se početkom 90-ih odvojila od Fudbalske lige. Ispod Premijer lige nalaze se još tri ranga profesionalnog fudbala u Engleskoj – Čempionšip, Liga 1 i Liga 2.
Zbog bogatih i imućnih vlasnika, velikih prihoda od ulaznica i posebno od televizijskih prava, Premijer liga – Премијер лига (ćir.) je stekla status najbogatije svetske lige.
Vrednost lige procenjena je na 11 milijardi, skoro svaki klub ima igrački kadar vredan više stotina miliona, neki čak i preko milijardu evra. Tokom svakog prelaznog roka engleski fudbalski klubovi su među najvećim trošadžijama i znaju potrošiti i nekoliko milijardi na nove igrače.
Premijer liga je stekla ogromnu popularnost zbog kvaliteta fudbala, dobrih trenera, fantastične atmosfere i utakmice su među gledanijim na svetu. Takođe, „Fantazi premijer liga“ je jedna od jedna od najpopularnijih igara na svetu koja okuplja nekoliko miliona igrača.
Aktuelni šampion Premijer lige je Mančester Siti, dok najviše titula ima njegov najveći rival Mančester Junajted.
Soccer vas upoznaje sa istorijom, rekordima i nastankom ove fantastične lige.
Sad Premijer liga, a pre toga Fudbalska liga i Prva divizija
Fudbal u Engleskoj počeo je da se igra krajem 1800-ih godina kada je osnovana Fudbalska liga. Prvo takmičenje osnovano je u proleće 1888. godine u Mančesteru po imenom Fudbalska liga.
U prvoj sezoni takmičilo se 12 klubova, svaki klub je igrao po 22 utakmice i prvi šampion Engleske bio je Preston Nort End.
Prva sezona u istoriji engleskog fudbala:
Tim | Broj bodova | |
1. | Preston | 40 |
2. | Aston Vila | 29 |
3. | Vulverhempton | 28 |
4. | Blekburn Rovers | 26 |
5. | Bolton Vonderers | 22 |
6. | Vest Bromvič Albion | 22 |
7. | Akrington | 20 |
8. | Everton | 20 |
9. | Barnli | 17 |
10. | Derbi Kaunti | 16 |
11. | Nots Kaunti | 12 |
12. | Stouk | 12 |
U prve dve sezone broj klubova bio je 12, posle druge sezone povećan je na 14, a od četvrte sezone i na 16. U prve četiri sezone to je bio jedini rang takmičenja sve do 1892. godine kada je uveden drugi rang takmičenja.
Njegovim osnivanjem uvedeni su promocija i ispadanje i Fudbalska liga osnovana 1888. godine promenila je ime u Prva Divizija, dok je drugi rang postao poznat kao Druga Divizija. Ima Prva Divizija bilo je aktivno sve do 1992. godine kada je usledila nova reorganizacija i Prva Divizija je postala Premijer liga.
Prvi šampioni Engleske:
- 1888/89 – Preston Nort End
- 1889/90 – Preston Nort End
- 1890/91 – Everton
- 1891/92 – Sanderlend
- 1892/93 – Sanderlend
Kada je nastala Premijer liga?
Premijer liga je osnovana početkom 1992. godine i prva sezona 1992/93 krenula je od avgusta iste godine. Razlog osnivanja Premijer lige ležao je u tome što je prvi rang takmičenja dotadašnja Prva divizija hteo da se odvoji od Fudbalske lige i da osnuje sopstveno takmičenje koje će prihodovati više para i neće novac deliti sa klubovima iz nižih liga.
Od 1888. godine, kada je osnovana Fudbalska liga, postojao je samo jedan rang, četiri godine kasnije osnovan je i drugi, a vremenom i treći i četvrti. Sve četiri lige bile su pod okriljem Fudbalske lige.
Fudbal je vremenom napredovao. Nastankom televizije krenuli su i prenosi. Klubovi i lige su našli novi vid prihoda. Iz tog razloga Prva divizija je počela da dobija sve više prenosa, ali je morala taj zarađeni novac od televizije da deli sa klubovima iz nižih liga.
Javio se plan da se oformi samostalna organizacija koja će biti zadužena za prvi rang takmičenja i da se osnuje nova liga. Plan je sproveden u delo 1992. godine kada je rođena Premijer liga.
U početku je imala 24 kluba, da bi se broj ekipa kroz nekoliko godina smanjio na 20, koliko ima i danas.
Tokom ove tri decenije ova liga je izuzetno mnogo napredovala, verovatno najviše od svih evropskih liga. Prihodi koje klubovi iz Engleske generišu su najveći od svih ostalih takmičenja i na osnovu televizijskih prava engleska Premijer liga zarađuje nekoliko milijardi evra.
Tabela Premijer lige 2024/25: Format takmičenja
Premijer liga format takmičenja je takav da sezona počinje u avgustu i traje do maja meseca. Ovo je jedno od retkih takmičenja u svetu fudbala koje nema zimsku pauzu već se utakmice igraju bez prekida tokom 10 meseci sezone. Jedini period sezone kada se utakmice Premijer lige ne igraju je oni vikendi koji su rezervisani za reprezentacije.
Tokom sezone svaki tim odigra po 38 utakmica i ukupno bude odigrano 380 utakmica. Premijer liga tabela formira se na osnovu broja bodova i obično prvih šest, sedam ili osam timova na njoj kvalifikuje se za evropska takmičenja (Ligu šampiona, Ligu Evrope i Ligu Konferencija), dok poslednja tri tima ispadaju u drugi rang takmičenja poznat kao Čempionšip.
Posle bodova bitna stavka koja određuje plasman na tabeli ukoliko su timovi izjednačeni po broju osvojenih bodova je gol razlika. Tako da je ekipama veoma važno koliko će golova postići i primiti na svako meču. Posle gol razlike naredni faktor određivanja plasmana je broj postignutih golova. Ovi faktori određuju kako će Premijer liga tabela izgledati na kraju sezone.
Lista strelaca Premijer lige
Tokom prethodne tri decenije Premijer liga je iznedrila fantastične fudbalere koji su se upisali u istoriju engleskog fudbala i postali besmrtni i čiji će rekordi teško biti oboreni.
Cilj svakog fudbalera, posebno napadača, jer da postiže golove, da poboljšava svoj učinak tokom sezona i da napreduje na listi strelaca Premijer lige.
Za sada na vrhu liste nalazi se jedno domaće ime. Legendarni engleski napadač Alan Širer tokom svoje karijere u Blekburnu i Njukaslu odigrao je 441 meč i postigao 260 golova. Alan Širer je trenutno najbolji strelac takmičenja od njenog nastanka.
Širer je postao i prvi igrač koji je postigao 100 golova u Premijer ligi u tome je uspeo tokom 1995/96 sezone. Iako preko 15 godina nije aktivan igrač, njegov rekord još uvek nije oboren.
Najbliži tome je Hari Kejn. Engleski napadač i bivši fudbaler Totenhema postigao je 213 golova tokom ere u Severnom Londonu i najbliži je tome da prestigne Alana Širera. Međutim, problem je u tome što je Hari Kejn napustio Englesku i prešao u minhenski Bajern. Kako ima 30 godina, pitanje je da li će biti u stanju da obori večni rekord.
Top 3 kompletira još jedan igrač koji je jedini pored Širera i Kejna uspeo da prebaci 200 golova. U pitanju je Vejn Runi. Bivši fudbaler Mančester Junajteda i Evertona tresao je mrežu 208 puta na 491 utakmici.
U istoriji Premijer lige 34 različita igrača postigla su 100 ili više golova.
Ostajemo da se nadamo da će neko od novih generacija uspeti da prestigne Alana Širera i da će Lista strelaca Premijer lige pretrpeti veće promene.
Top 10 najboljih strelaca:
- Alan Širer – 260 golova
- Hari Kejn – 213 golova
- Vejn Runi – 208 golova
- Endi Kol – 187 golova
- Serhio Aguero – 184 gola
- Frenk Lampard – 177 golova
- Tjeri Anri – 175 golova
- Robi Fauler – 163 gola
- Džermejn Defo – 162 gola
- Majkl Oven – 150 golova
Najviše utakmica
Ko je igrač sa najviše utakmica u istoriji Premijer lige? Geret Beri, bivši fudbaler Aston Vile, Mančester Sitija, Evertona i Vest Bromvič Albona. Tokom svoje karijere od 1998. do 2020. godine bivši engleski reprezentativac odigrao je 653 utakmice u takmičenju i suvereno drži prvo mesto.
Među 10 igrača sa najviše utakmica nalazi se samo jedan aktivni fudbalera. To je Džejms Milner, sadašnji fudbaler Brajtona koji je odigrao 626 utakmica. Njegova karijera traje od 2002. godine.
Legendarni velški fudbaler i legenda Mančester Junajteda Rajan Gigs sa 632 utakmice nalazi se na drugom mestu između Berija i Milnera.
Od nastanka Premijer lige samo 13 igrača je uspelo da upiše 500+ nastupa, a samo njih četvorica više od 600 utakmica. Četvrti igrač, pored Gereta Berija, Rajana Gigsa i Džejmsa Milnera, koji je odigrao više od 600 utakmica je Frenk Lamparda koji je od 1996. do 2015. godine upisao 609 nastupa igrajući za Vest Hem, Čelsi i Mančester Siti.
Lista igrača sa najviše utakmica u Premijer ligi:
- Geret Beri – 653 utakmice
- Rajan Gigs – 632 utakmice
- Džejms Milner – 626 utakmica
- Frenk Lampard – 609 utakmica
- Dejvid Džejms – 572 utakmice
- Geri Spid – 535 utakmica
- Emil Heski – 516 utakmica
- Mark Švarcer – 514 utakmica
- Džejmi Karager – 508 utakmica
- Fil Nevil – 505 utakmica
Velika šestorka “Big Six”
Zbog velike platežne moći klubova, razlika između timova u Premijer ligi nije toliko velika kao u ostalim evropskim ligama. Čak i oni klubovi sa dna tabele spremi su da potroše milionske iznose i pojačaju svoje igračke kadrove što je više moguće.
Ipak, svaka liga ima one velike i dominantne klubove. Početkom 2000-ih godina Premijer liga – Премијер лига (ćir.) je imala „Veliku četvorku“. Nju su činili Arsenal, Liverpul, Mančester Junajted i Čelsi.
Od 2000. do 2010. godine u samo četiri sezone jedna od ova četiri kluba nije završio među vodeća četiri kluba. Borba za naslov prvaka vodila se između njih i oni su bili ti koji su vodili glavnu reč oko plasmana u Ligu šampiona.
Početkom prethodne decenije „Velika četvorka“ je dobila još dva člana i postala „Velika šestorka“. Arsenalu, Čelsiju, Mančester Junajtedu i Liverpulu dodati su Mančester Siti i Totenhem.
U prethodnoj deceniji pet sezona je završeno a da je pomenutih šest klubova završilo sezonu među najboljih šest.
Više ne postoji velika šestorka? Može se reći. U poslednjih nekoliko godina kvalitet klubova sa sredine tabele se povećao. Njukasl Junajted je dobio imućne vlasnike i uspeo da završi kao četvrti. Pre toga je Lester nekoliko puta bio u top 5. Brajton i Aston Vila rade odličan posao i prete da poremete klubove vodeće šestorke.
Podatak da su Totenhem i Čelsi završili sezonu 2022/23 na osmom, odnosno 12. mestu, ukazuje na to da više nemamo „Veliku šestorku“. Šta imamo? Možda „Veliku osmorku“ ili „Veliku desetku“. Kvalitet i konkurencija za Evropu je izuzetno velika.
Premijer liga šampioni: Ko ima najviše titula?
Tokom istorije najjači rang engleskog fudbala imao je 24 različita šampiona, ali ako govorimo samo o eri Premijer lige sedam različitih klubova osvajalo je najjači rang od 1992. godine.
Prvi šampion u istoriji Premijer lige bio je Mančester Junajted koji je osvojio titulu u debitantskoj sezoni takmičenja 1992/93. Tokom istorije Crveni đavoli postali su najtrofejniji klub osvojivši čak 13 titula po čemu su najtrofejniji klub u premijerligaškoj eri.
Njih na drugom mestu prati gradski rival Mančester Siti koji je dolaskom novih vlasnika osvojio osam titula od 2011. do 2024. godine, od čega šest u poslednjih sedam sezona pod trenerom Pepom Gvardiolom, četiri u nizu.
Čelsi se može pohvaliti sa pet titula, Arsenal sa tri, dok su Liverpul, Blekburn i Lester osvojili po jednu titulu.
Od sedam osvajača dva trenutno nastupaju u drugom rangu takmičenja. U pitanju su Lester i Blekburn.
Lista titula:
- Mančester Junajted – 13 titula
- Mančester Siti – 8 titula
- Čelsi – 5 titula
- Arsenal – 3 titule
- Liverpul, Blekburn, Lester – 1 titula
Uspesi u Evropi
Engleska Premijer liga može se pohvaliti velikim uspesima u Evropi. Ova liga je s razlogom trenutno na prvom mestu UEFA rang liste, jer je poslednjih godina beležila odličen rezultate u evropskim takmičenjima.
Engleski klubovi su 15 puta bili šampioni Evrope. Ukupno šest različitih klubova je uspelo da se popne na krov Starog kontinenta: Liverpul, Čelsi, Mančester Junajted, Mančester Siti, Aston Vila i Notingem Forest. Jedino španski klubovi su uspešniji od engleskih sa četiri trofeja više.
U Ligi Evrope, nekadašnjem Kupu UEFA, engleski klubovi su devet puta podizali pehar namenjen osvajaču ovog takmičenja. Takođe, i u ovom takmičenju jedino su Španci uspešniji sa 14 trofeja.
Kada govorimo o nekadašnjem Kupu pobedniku kupova, Engleska ima osam trofeja u ovom takmičenju, po čemu je najuspešnija. U Ligi Konferencija u dve sezone engleski klubovi su osvojili jedan trofej.
Kada sve saberemo, Premijer liga – Премијер лига (ćir.) se može pohvaliti sa 33 evropska trofeja, što je rezultat vredan svake pohvale.
Evropski trofeji engleskih klubova:
- Liga šampiona/Kup pobednika kupova – 15 trofeja
- Liga Evrope/Kup UEFA – 9 trofeja
- Kup pobednika kupova – 8 trofeja
- Liga Konferencija – 1 trofej
Fantazi Premijer liga 2024/25: Najpopularnija igra na svetu
Fantazi Premijer liga je virtualna igra zasnovana na stvarnim performansama fudbalera. U ovoj igri, učesnici kreiraju svoj „fantazi“ tim, birajući prave igrače iz različitih klubova Premijer lige, a uspeh njihovog tima zavisi od stvarnih performansi tih igrača na terenu tokom stvarnih utakmica.
Na početku, svaki igrač dobija određeni budžet, obično 100 miliona funti, koji koristi za kupovinu igrača. Tim se sastoji od golmana, odbrambenih igrača, vezista i napadača, a važno je balansirati tim kako bi se pokrili svi aspekti igre.
Svaka nedelja u Premijer ligi predstavlja „kolo“ u Premijer liga fantasy, a igrači svog tima sakupljaju bodove na osnovu njihovih performansi u stvarnim utakmicama – golovi, asistencije, sačuvane mreže (za golmane i odbrambene igrače), kao i bodovi za igrača utakmice i slično.
Fantazi igrači moraju pažljivo birati kapitena tima jer kapiten dobija dvostruke bodove. Takođe, postoji opcija „vice-kapitena“, čiji se bodovi udvostručuju ukoliko izabrani kapiten ne igra te nedelje. Tokom sezone, igračima su na raspolaganju ograničeni „transferi“ za izmenu igrača u timu, što zahteva strategiju i predviđanje.
Fantazi igrači se takmiče u ligama koje mogu biti javne ili privatne, gde se rangiraju na osnovu ukupnih bodova. Popularnost igre raste zbog njene kombinacije stvarnog sporta i virtualne strategije, pružajući fanovima dodatni način da se povežu sa omiljenim sportom i testiraju svoje znanje i taktičke sposobnosti.
Broj igrača koji igraju Fantazi je sve veći i veći i igra je globalno veoma popularna. Trenutno je preko 10 miliona aktivnih igrača u ovoj igrici.
Vlasnici u Premijer ligi
U Premijer ligi dominira inostrani kapital i veliki broj inostranih vlasnika. Zbog svog ogromnog bogatstva, premijerligaški klubovi su u stanju da troše basnoslovne sume novce na nove igrače i pojačanja. Neki vlasnici klubova iz Engleske vrede i više desetina, odnosno stotina milijardi.
Od 20 klubova učesnika samo četiri ima domaće vlasnike. Ta četiri kluba su:
- Sautempton
- Totenhem Hotspur
- Brentford
- Brajton & Houv Albion
Preostalih 16 klubova ima inostrane vlasnike. Među njima najviše preovlađuju američki vlasnici. Čak devet klubova ima većinske vlasnike iz Sjedinjenih Američkih Država. U pitanju su:
- Arsenal
- Aston Vila
- Bournemout
- Ipsvič Taun
- Čelsi
- Kristal Palas
- Fulam
- Liverpul
- Mančester Junajted
Ostali klubovi imaju pretežno azijske vlasnike. Vulverhemptonom upravljaju Kinezi i Fosun grupa. Na čelu Notingema je grčki vlasnik Evangelos Marinakis, Lester Siti je u vlasništvu porodice Srivadanapraba sa Tajlanda, kao i Njukasl Junajted koji je u vlasništvu Kraljevske porodice iz Saudijske Arabije, dok Mančester Sitijem upravlja kapital iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Everton je u ruke Farada Moširija iz Irana, dok Vest Hem ima vlasnike iz Češke i Engleske.
Po čemu će Premijer liga 2024/25 biti posebna?
Premijer liga – Премијер лига (ćir.) je posebna zbog više stvari. Od istorije i tradicije koja se održava godinama, do prelepih stadiona koji niču svake godine. Takođe, poseta na njima je fenomenalna i većina stadiona je ispunjena do poslednjeg mesta. Na tribini je moguće videti nekoliko generacija navijača.
Premijer liga Engleska može se pohavaliti i velikim rivalstvima i veoma vatreni derbi mečevi.
Kao jedna od najpopularnijih liga na svetu Engleska Premijer liga je izuzetno popularna i gledana i iz tog razloga klubovi prihoduju više stotina miliona na godišnjem nivou. Veliki broj stranih vlasnika i stranog kapitala omogućava velike investicije i dovođenje najboljih igrača i najboljih trenera.
Jačina Premijer lige najbolje se ogleda u tome da među 10 najbogatijih klubova Evrope ima čak šest engleskih, a među 20 čak 11 engleskih timova.
Premijer liga je definitivno najjače i najgledanije fudbalsko takmičenje na svetu.
Premijer liga 2024/25 dobija tri nova tima – Sautempton, Ipsvič i Lester. Iz lige su ispali Barnli, Luton i Šefild Junajted. Titulu brani Mančester Siti, dok će Liverpul i Čelsi u novu sezonu ući sa novim trenerima, Arneom Slotom i Encom Mareskom.
Nova sezona donosi nam novu dramu na oba kraja tabele, preokrete, golove, spektakularne utakmice i nadamo se sjajnu sezonu neizvesnu do poslednjeg kola.