Ruska liga – Bogata i kvalitetna liga sa evropskim trofejima

ruska liga logo takmičenja

Ruska liga, poznata pod nazivom i kao ruska Premijer liga, je najjači rang profesionalnog fudbala u Rusiji. Osnovana je 1992. godine i od 2001. godine je poznata kao Premijer liga.

Okuplja 16 timova koji igraju po 30 utakmica tokom sezone i funkcioniše po principu promocije i ispadanja. Prvi tim na ruska liga tabela je šampion zemlje, poslednja dva tima na tabela ruske lige ispadaju u niži rang, dok dva tima iznad njih igraju plej-of za opstanak u ligi.

Ruska liga je jedna od jačih i bogatih liga u Evropi. Trenutno se nalazi na 23. mestu UEFA rang liste, ali rezultat tog pada je zabrana nastupa u evropskim takmičenjima ekipama iz Rusije. Ranijih sezone ruska liga je uvek bila među sedam ili osam najjačih liga Evrope.

Takođe, ruska Premijer liga je deseta najvrednija liga u Evropi, po sajtu Transfermarkt, i njena procenjena vrednost je 761 milion evra.

Timovi koji se takmiče u ruska premijer liga imaju pravo učešća u Kupu Rusije, kao i u Superkupu ove zemlje i u evropskim takmičenjima. 

Rusija je ranijih sezona imala po pet ili šest predstavnika u Evropskim takmičenjima, Ligi šampiona, Ligi Evrope i Ligi Konferencija.

Ipak, zbog sukoba između Rusije i Ukrajine, UEFA je suspendovala ruske klubove iz evropskih takmičenja za sezonu 2022/23 i nije poznato koliko će ta zabrana trajati.

Ruski klubovi mogu se pohvaliti i evropskim uspesima. CSKA Moskva i Zenit uspeli su da osvoje Ligu Evrope 2005, odnosno 2008. godine, dok je Dinamo Moskva 1972. godine igrao finale Kupa pobednika kupova.

Aktuelni šampion ruske lige je Zenit iz Sankt Peterburga, dok je najtrofejniji klub u istoriji ovog takmičenja Spartak iz Moskve koji je osvojio 10 titula. 

U novom tekstu Soccer-a saznajte sve o ruskoj ligi. Spremili smo za vas detaljni vodič.

Kada je nastala Ruska liga?

Raspadom Sovjetskog saveza svaka zemlja je proglasila svoju nezavisnost i osnovala sopstvenu ligu. Tada je i nastala ruska liga čija je prva sezone bila 1992. godine.

Šest timova učesnika sovjetske lige (CSKA Moskva, Spartak Moskva, Torpedo Moskva, Dinamo Moskva, Spartak Vladikavkaz i Lokomotiva Moskva) dodato je još 14 ekipa iz nižeg ranga takmičenja.

Liga od 20 timova podeljena je na dve grupe sa po 10 timova. U svakoj grupi igrano je po 18 utakmica nakon čega su se obe grupe delile. 

Prva četiri tima iz obe grupe išle su u narednu grupu koja se bori za titulu, dok je poslednjih šest timova iz obe grupe išlo u narednu grupu gde su bili timovi koji su se borili za opstanak.

Poslednjih pet timova na ruska prva liga tabela je ispadalo iz lige.

Već od sezone 1993. godine liga je smanjena na 18 timova i svi oni su igrali u jednoj ligi, dok je od sezone 1994. godine liga smanjena na 16 timova, koliko i danas ima.

Broj timova po sezonama:

  • 1992. – 20 timova
  • 1993. – 18 timova
  • 1994. – do danas – 16 timova

Ruska Premijer liga: Dominacija Spartaka

Prvi šampion Rusije 1992. godine bio je Spartak iz Moskve koji je završio sezonu sa sedam poena prednosti ispred imenjaka iz Vladikavkaza.

Ta titula je bila samo potvrda dominacije Spartaka koja će uslediti u narednim godinama. U prvih 10 sezona samostalne ruske lige, Spartak Moskva je osvojila čak devet titula. 

Jedino je Spartak iz Vladikavkaza uspeo da prekine dominaciju titulom 1995. godine.

Šampioni na početku samostalne ruska liga u fudbalu:

SezonaOsvajač
Spartak Moskva1992.
Spartak Moskva1993.
Spartak Moskva1994.
Spartak Vladikavkaz1995.
Spartak Moskva1996.
Spartak Moskva1997.
Spartak Moskva1998.
Spartak Moskva1999.
Spartak Moskva2000.
Spartak Moskva2001.

Format takmičenja

Ruska liga u svom sastavu ima 16 timova koji igraju po dve utakmice tokom sezone, ukupno 30 utakmica. Od svoje prve sezone 1992. godine, pa do 2012. godine, punih 20 godina, ruska premier liga je bila letnja liga.

Počinjala je marta meseca i trajala je do novembra. Utakmice su igrane tokom toplijih meseci godine, kako bi se izbegla hladna ruska zima.

Fudbalski savez Rusije odlučio je 2011. godine da promeni vreme odigravanja i da se ruska liga prilagodi većini liga Evrope koje se igraju od avgusta do maja. Sezona 2011. godine bila je sezona tranzicije i prelaska iz letnji u zimski režim.

Na početku 2011. godine krenula je sezona koja je trajala punih 18 meseci. Klubovi su prvo odigrali po 30 utakmica u sezoni, da bi se liga podelila na dve grupe sa po osam ekipa gde je svaka od ekipa odigrala po još 14 utakmica. 

Tokom tih godinu i po dana svaki tim je ukupno odigrao 44 utakmice.

Ruska liga raspored počinje već krajem jula i traje do maja meseca. Tokom zimskih meseci napravi se malo duža pauza jer su zime u Rusiji izuzetno hladne, tako da se prvenstvo prekine sredinom decembra i nastavi se u februaru.

Poslednja dva tima na ruska liga fudbal tabela ispadaju u drugi rang takmičenja, dok 13. i 14. tim na ruska fudbalska liga tabela idu u plej-of za opstanak. 

U plej-ofu za opstanak 13. i 14. tim iz prve lige igraju dvomeče protiv 3. i 4. tima iz druge lige. Pobednici tih dvomeča igraju u ruskoj ligi naredne sezone. 

Ruska liga tabela: Kako funkcionše takmičenje?

Tabela ruske Premijer lige ima 16 klubova koji igraju po 30 utakmica u sezoni. Svi timovi koji se takmiče u ruska liga bore se za prvaka zemlje, mesto u evropskim kupovima i za opstanak.

Prvi tim na ruska liga tabela je šampion zemlje. Poslednja dva tima na ruska fudbalska liga tabela ispadaju u drugi rang takmičenja, dok timovi koji završe na 13. i 14. mestu na ruska liga fudbal tabela igraju plej-of utakmice za ostanak u ligi sa 3. i 4. timom iz druge lige.

Plasman na ruska premier liga tabela određuje se na osnovu broj bodova. Gleda se međusobni duel dva tima, broj poena u međusobnom duelu, gol razlika, broj datih golova, nakon toga sledeći parametar koji odlučuje raspored na ruska fudbalska liga tabela je broj pobeda, gol razlika i broj datih golova. 

Ako i posle svih tih parametara timovi još uvek budu izjednačeni na ruska premijer liga tabela, gleda se plasman iz sezone pre toga i potom igra i plej-of utakmica.

Ruska liga počinje krajem jula i traje do maja meseca. Počinje utakmicom Superkupa, a završava se plej-of utakmicama za opstanak u ligi.

Parametri koji određuju plasman na tabela ruske lige fudbal:

  1. Broj poena
  2. Međusobni duel (gol razlika, broj datih golova, broj pobeda, broj poena…)
  3. Broj pobeda
  4. Gol razlika
  5. Broj datih golova
  6. Plasman iz prethodne sezone
  7. Plej-of utakmica

Ruska liga rezultati: Koliko je efikasan ruski šampionat?

Ruska liga je jedna veoma tvrda liga sa malim brojem golova na svojim mečevima. Radi se o jednoj vrlo ujednačenoj ligi i vrlo često se dešava da je nekoliko timovo u samo par poena, pa tako često imamo primere da se do poslednjeg kola ne zna ko će ići u koje evropskog takmičenje, kao ni ko će ispasti iz lige.

Prosek golova po meču u ruska premijer liga porastao je poslednjih godina. Od jedva malo više od dva gola po meču, stiglo se do toga da je prosek u tekućoj sezoni preko tri gola po utakmici. 

Trenutna sezona jedna je od najefikasnijih u modernoj istoriji ruske lige i ruska liga rezultati su ove sezone izuzetno zanimljivi.

Sigurno je i to što je ruskim klubovima zabranjeno učešće u evropskim takmičenjima uticalo na to da rezultati ruska liga budu znatno otvoreniji i interesantniji ove sezone.

Od 16 timova, koliko se takmiči u ruska liga u fudbalu, na mečevima čak 12 timova prosek golova po meču je veći od tri. Možda je ovo najava neke mnogo interesantnije i zanimljivije lige u budućnosti i sa kojima će doći i bolji ruska liga rezultati. 

Prosek golova poslednjih sezona:

SezonaProsek golova po meču
2016/172,13
2017/182,25
2018/192,26
2019/202,42
2020/212,65
2021/222,66
2022/233,04

Ruska liga transfermarkt: Najvredniji klubovi i igrači

Ruska liga je jedna od najbogatijih i najvrednijih liga u Evropi. Ruski klubovi su oduvek imali bogate vlasnike i sponzore i klubovi iz Rusije bili su u stanju da, koliko-toliko, pariraju najjačim klubovima i ligama Evrope.

Prema Transfermarketu, uglednom sajtu koji se bavi procenom vrednosti igrača, klubova i takmičenja, vrednost ruske lige procenjena je na 857 milion evra. Kao takva ona je 10. najvrednija liga u Evropi, iza belgijske Pro lige i ispred austrijske Bundeslige.

Najvredniji tim u ruska premijer liga je Zenit. Zenit i Krasnodar su i jedini timovi koji su procenjeni na preko 100 miliona evra. Trenutna vrednost igračkog kadra aktuelnog šampiona Rusije je 159,3 miliona evra. Tim Krasnodara vredi 102,7 miliona.

Daleko ispod na trećem mestu, nalazi se Spartak Moskva sa vrednošću od 94,5 miliona. Potom slede CSKA Moskva, Lokomotiva Moskva i Dinamo Moskva.

Najmanju vrednost u ligi imaju Fakel i Baltika.

Najvredniji ruski klubovi:

  1. Zenit – 159,3 miliona evra
  2. Krasnodar – 102,7 miliona evra
  3. Spartak Moskva – 94,5 miliona evra
  4. CSKA Moskva – 82,4 miliona evra
  5. Lokomotiva Moskva – 79,2 milion evra
  6. Dinamo Moskva – 77,9 miliona evra

Među najvrednijim igračima lige nalaze se fudbaleri Zenita koji zauzimaju prvih pet mesta. Najvredniji je Brazilac Vendel sa procenjenom vrednošću od 22 miliona evra, potom sledi njegov sunarodnik Klaudinjo koji je četiri miliona jeftiniji sa 18 miliona evra vrednošću. 

Ruska Premijer liga osvajači: Spartak i dalje nedostižan

Od raspada Sovjetskog saveza i osnivanja ruske lige 1992. godine samo šest različitih timova osvajalo je titulu u ruskoj Premijer ligi.

Tih šest timova je: Sparta Moskva, CSKA Moskva, Zenit Sankt Peterburg, Lokomotiva Moskva, Rubin Kazanj i Spartak Vladikavkaz.

Spartak je dominirao prvim godinama nakon osvajanja lige. U prvih deset sezone osvojio je čak devet titula, ali zato od 2001. godine, u poslednje više od dve decenije, osvojili su samo jednu. 

Zenit dominira Rusijom u modernoj eri. Svoju prvu titulu osvojili su 2007. godine i nakon nje dodali još sedam, za ukupno osam titula što ih čini drugim najtrofejnijim timom u zemlji.

CSKA Moskva je na trećem mestu sa šest titula. CSKA je tim koji je najviše puta završavao sezonu na drugom mestu, čak osam puta. Rubin Kazanj, koji je sada u drugoj ligi, imao je svoj period dominacije 2008. i 2009. godine.

Ruska prva liga osvajači:

  1. Spartak Moskva – 10 titula
  2. Zenit Sankt Peterburg – 9 titula
  3. CSKA Moskva – 6 titula
  4. Lokomotiv Moskva – 3 titule
  5. Rubin Kazanj – 2 titule
  6. Spartak Vladikavkaz – 1 titula

Ruska Premijer liga najbolji strelci

Najbolji strelac ruske lige od njenog nastanka 1992. godine je proslavljeni ruski napadač i bivši fudbaler moskovskog Spartaka i Zenita, kao i sadašnji član Lokomotive iz Moskve, Artem Džuba. 

34-godišnji napadač postigao je 149 golova u dugoj karijeri koja je počela još 2008. godine.

Na drugom mestu sa šest golova manje nalazi se Oleg Veretenikov, koji je postigao 143 gola igrajući za razne ruske klubove, ali je najveći trag ostavio u Rotoru.

Bivši napadač Zenita, Sevilje i Dinama iz Moskve, Aleksandr Keržakov, nalazi se na trećem mestu liste sa 139 golova. Keržakov je tri puta osvajao rusku ligu i jednom bio njen najbolji strelac.

Na četvrtom mestu nalazi se Dmitri Kiričenko sa 129 golova. Kiričenko je nosio dresove nekoliko ruskih klubova, ali je najdublji trag ostavio u CSKA iz Moskve sa kojim je osvojio rusku ligu i Kup Rusije.

Pet najboljih strelaca kompletira Dmitri Loskov sa 120 golova. Loskov je tokom igračke karijere 11 godina proveo u Lokomotivi iz Moskve sa kojom je osvojio dva trofeja u ruska liga i tri Kupa Rusije.

Lista strelaca u ruska Premijer liga:

  1. Artem Džuba – 149 golova
  2. Oleg Veretenikov – 143 gola
  3. Aleksandr Keržakov – 139 golova
  4. Dmitri Kiričenko – 129 golova
  5. Dmitri Loskov – 120 golova
  6. Roman Pavličenko – 104 gola
  7. Sergej Semak – 102 gola
  8. Fedor Smolov – 101 gol
  9. Andrej Tihonov, Igor Semsov – 98 golova

Rezultati u Evropi 

Ruski klubovi mogu se pohvaliti solidnim evropskim rezultatima. U poslednje dve decenije klubovi iz ove zemlje osvojili su dva evropska trojfeja, oba u Kupu UEFA, sadašnjoj Ligi Evrope i redovni su učesnici evropskih takmičenja.

Prvi ruski klub koji je osvojio evropski trofej bio je CSKA iz Moskve. Moskovljani su u sezoni 2004/05 podigli trofej u Kupu UEFA pobedom u finalu nad portugalskim Sportingom sa 3:1.

CSKA je te sezone takmičenje počeo u Ligi šampiona iz koje je ispao kao trećeplasirani u grupi i preselio se u Kup UEFA. Tamo je preko Benfike, Partizana, Oksera i Parme stigao do finala gde je savladao Sporting.

Drugi evropski trofej Rusiji doneo je Zenit tri godine kasnije. U sezoni 2007/08, Zenit je pobedom u finalu nad škotskim Rendžersom sa 2:0 stigao do svog prvog evropskog trofeja.

Zenit je takmičenje krenuo u Kupu UEFA gde je u grupi sa Evertonom, Nirnbergom, AZ Alkmarom i AEL-om, prošao kao treći. 

Potom su u nokaut fazi redom eliminisali Viljareal, Marsej, Bajer Leverkuzen i Bajern Minhen, da bi došli do finala gde su bili bolji od Rendžersa.

Rezultat vredan pomena ostvario je i Dinamo iz Moskve koji je u sezoni 1971/72 stigao do finala Kupa pobednika kupova u kome je poražen od škotskog Rendžersa sa 3:2. 

Dinamo je do finala stigao preko Olimpijakosa, turskog Eskišehirsporta, jugoslovenske Crvene zvezde i nemačkog Dinama. 

Ruska liga danas

Ruska liga je jedna od jačih i bogatijih liga Evrope sa solidnim evropskm rezultatima poslednjih decenija. Ruski klubovi su redovni učesnici evropskih takmičenja i nokaut faza i zahvaljujući bogatim vlasnicima i sponzorima, u stanju su da privuku dobra pojačanja i učine ligu veoma zanimljivom. 

Liga koja je godinama važila za veoma tvrdu, poslednjih godina postala je veoma otvorena sa mnogo golova.

About Nikola Petrović 80 Articles
Nikola je jedan od mlađih i najstrastvenijih članova našeg tima. Njegova ljubav prema fudbalu nije samo prisutna na papiru – on ga igra i gleda u slobodno vreme, što mu omogućava da dublje razume igru i prenese tu strast kroz svoje pisanje. Iako je mlad, Nikola već ima dugogodišnje iskustvo kao freelance pisac, sarađujući s brojnim domaćim i međunarodnim portalima. Njegova posvećenost i iskustvo čine ga ključnim delom našeg tima, donoseći svežinu i profesionalnost u svaki tekst koji piše.