Španska druga liga, poznata pod nazivima Segunda i La Liga 2, je profesionalna fudbalska liga u Španiji. Radi se o drugom rangu profesionalnog fudbala koji je osnovan 1929. godine.
Segunda, uz La Ligu, čini jedina dva profesionalna ranga fudbala u Španiji i u organizaciji je Fudbalskog saveza Španije. La Liga 2 okuplja 22 tima koja igraju po 42 utakmice po sezoni.
Prvi šampion u istoriji lige bila je Sevilje, dok je aktuelni šampion Almerija. Tokom istorije 48 ekipa je bilo šampion španske druge lige i u toj kategoriji najbolje je Mursija koja ima osam titula.
Svi timovi učesnici španske druge lige imaju pravo učešća u Kupu Kralja, pa čak i u Ligi Evrope, ukoliko neko od njih napravi senzaciju i osvoji Kup Kralja.
Španska liga obično počinje u avgustu i regularni deo sezone traje do maja, kada počinje plej-of koji se završava u junu mesecu. Prva dva tima idu direktno u viši rang, timovi od trećeg do šestog mesta u plej-of, dok poslednja četiri tima na tabeli ispadaju u niži rang.
Table of Contents
ToggleKada je osnovana Španska druga liga?
Španska druga liga osnovana je 1929. godine, iste godine kada i je nastala i prva liga Španije, La Liga. U prvoj sezoni takmičilo se 20 klubova koji su bili podeljeni u dve grupe (Grupa A i Grupa B) sa po 10 ekipa.
Svako sa svakim je igra po dve utakmice, ukupno 18 utakmica u sezoni. Iako su dve grupe osnovane u drugoj ligi, Grupa A je više bila zamišljena kao drugi rang, dok je Grupa B više preteča trećeg ranga.
Iz Grupe A šampion je išao u najjači rang Španije i prvi šampion u istoriji La Liga 2 bila je Sevilja. Već od prve sezone bilo je ispadanja iz druge lige, pa su tako Selta Vigo i Rasing Klub Madrid ispali u treći rang odnosno Grupu B.
Učesnici prve sezone |
Sevilja |
Iberija |
Alaves |
Sporting Hihon |
Valensija |
Real Betis |
Real Ovijedo |
Deportivo La Korunja |
Selta Vigo |
Rasing Klub Madrid |
U prvim sezonama Segunda liga format takmičenja se nije menjao, sve do sezone 1934/35 kada je broj učesnika povećan i liga podeljena na nekoliko grupa.
U tri grupe bile su podeljene 24 ekipe i svaka grupa je imala po osam timova. Na kraju regularnog dela sezone iz svake grupe po najbolje dve ekipe plasirale su se u novu grupu koju je činilo šest timova.
U novoj grupi igrano je još 10 utakmica i prva dva tima dobijala su mesto u tadašnjoj Primera Diviziji, najjačem rangu španskog fudbala.
Posle Španskog građanskog rata, tokom kog je liga obustavljena na tri godine, broj učesnika se povećao na čak 40 i s tim je povećan i broj grupa na pet sa po osam timova.
Samo pobednici grupa su ušli u završnu fazu gde se igrala nova grupa sa pet učesnika i prva dva tima dobijala su mesto u Primera Diviziji.
Tokom Drugog svetskog rata broj ekipa je smanjen na 14 i igrala se samo jedna liga. Na naredno povećanje lige čekalo se sve do sezone 1949/50 kada su se 32 tima takmičila u La Liga 2 i bili su smešteni u dve grupe sa po 16 ekipa.
Nova reforma na španska druga liga tabela usledila je tek 20 godina kasnije kada je za sezonu 1968/69 broj timova smanjen na 20 i igrala se samo jedna liga.
Prva tri tima su išla u viši rang, poslednja četiri ispadala u niži rang, treću ligu. Od sezone 1997/98 liga broj 22 kluba koliko ih i ima do današnjeg dana.
Plej-of
Od osnivanja pa skoro punih 80 godina u španska druga liga nije bilo plej-ofa. Prvi, prva dva ili prva tri kluba, zavisi od godine, su obezbeđivali direktan plasman u La Ligu.
Međutim, od sezone 2010/11 uvedena je reforma promocije iz druge lige u prvu.
Promena se odnosila na trećeg putnika u viši rang. Prva dva tima na La Liga 2 tabela idu direktno u prvi rang takmičenja, dok timovi od trećeg do šestog mesta na tabeli Segunda liga moraju kroz plej-of da se bore za treću kartu koja donosi ulaz u La Ligu, odnosno Primeru.
Pravila su takva da u plej-ofu se sastaju šesti i treći i peti i četvrti. U svakoj rundi igraju se po dve utakmice i važi pravilo gola u gostima.
Najviše pobeda u plej-ofu ima Real Valjadolid koji je dva puta uspevao na ovaj način da se domogne Primera lige, 2012. i 2018. godine.
Svi pobednici u plej-ofu:
- 2010/11 – Granada
- 2011/12 – Real Valjadolid
- 2012/13 – Almerija
- 2013/14 – Kordoba
- 2014/15 – Las Palmas
- 2015/16 – Osasuna
- 2016/17 – Hetafe
- 2017/18 – Real Valjadolid (2)
- 2018/19 – Maljorka
- 2019/20 – Elče
- 2020/21 – Rajo Valjekano
- 2021/22 – Đirona
Plej-of se obično igra u junu mesecu, po završetku regularnog dela sezone.
Ime kroz istoriju
Španska druga liga prvi put je komercijalizovala svoje ime 2006. godine kada je španska banka postala sponzor prva dva ranga takmičenja.
Od 2006. do 2008. godine Segunda, odnosno španska druga liga, bila je poznata po imenu Liga BBVA.
Nakon potpisivanja novog ugovora 2008. godine ime je promenjeno u Liga Adelante, koje je stajalo punih osam godina.
Potom je usledilo ime LaLiga 123, a od 2023. godine španska druga lige je poznata pod nazivom LaLiga Hypermotion.
Istorija imena:
- 2006. – 2008. Liga BBVA
- 2008. – 2016. Liga Adelante
- 2016. – 2019. Liga 1|2|3
- 2019. – 2023. LaLiga SmartBank
- 2023. – danas LaLiga Hypermotion
Španska druga liga osvajači: Ko ima najviše titula?
Tokom istorije drugog španskog ranga duge skoro 100 godina, čak 118 različitih klubova igralo je u španskoj drugoj ligi. Od tog broja 48 se može pohvaliti titulom u drugom rangu takmičenja.
Prvi šampion La Liga 2 bila je Sevilja u sezoni 1928/29, dok je aktuelni šampion ekipa Almerije. Najuspešniji tim u istoriji španske druge lige je Real Mursija koja je osam puta bila šampion.
Mursija je svoju prvu titulu osvojila 1940. godine, a poslednju 2003. Dva puta je završavala na drugom mestu. Drugi najuspešniji tim u španska druga liga istoriji je Real Betis.
Zeleno-beli su sedam puta u istoriji dolazili do pehara. Prvi put 1932, poslednji put 2015. godine.
Potom slede Deportivao La Korunja, Sporting Hihon i Real Ovijedo sa po pet titula u druga liga Španije.
Po četiri titule imaju Osasuna, Las Palmas, Sevilja i Deportivo Alaves.
- Real Mursija – 8 titula
- Real Betis – 7
- Deportivo La Korunja, Real Ovijedo, Sporting Hihon – 5 titula
- Osasuna, Sevilja, Las Palmas, Deportivo Alaves – 4 titule
- Selta Vigo, Herkules, Malaga, Real Valjadolid, Granada, Real Sosijedad, Alkojano – 3 titule
- Sabadelj, Rasing Santander, Elče, Levante, Maljorka, Kasteljon, Espanjol, Real Haen, Pontevedra, Valensija, Merida – 2 titule
- Real Saragosa, Kadiz, Rajo Valjakano, Atletiko Madrid, Atletiko de Tetuan, Tenerife, Kordoba, Burgos, Ljeida, Malaga, Rekreativo Uelva, Ueska, Almerija, Leonesa, AD Almerija, Real Madrid Kastilja, Real Burgos, Albasete, Numansija, Kserez, Eibar – 1 titula
Najviše promocija, tj. najviše ulazaka iz druge lige u prvu, bilo preko prvog ili drugog mesta ili preko plej-ofa u istoriji druga španska liga ima Malaga.
Malaga je četiri puta bila Segunda šampion, ali je zato čak 13 uspevala da uđe iz La Liga 2 u La Liga. Real Betis, koji ima sedam titula, ima ukupno 12 promocija iz španska druga liga.
Potom slede Mursija, Deportivo La Korunja i Selta Vigo koji su 11 puta izlazili iz druge lige u prvu.
Real Valjadolid je uspevao devet puta tokom istorije da uđe iz druge lige u prvu, a Herkulesu, Rasing Santanderu i Saragosi to je polazilo za rukom po osam puta.
Saragosa ima prilično interesantnu statistiku jer je samo jednom osvojila titulu i čak sedam puta sa drugog ili trećeg mesta ili plej-ofa, došla do promocije.
Najviše promocija:
- Malaga – 13
- Real Betis – 12
- Mursija, Deportivo La Korunja, Selta Vigo – 11
- Real Valjadolid – 9
- Herkules. Rasing Santander, Saragosa – 8
- Sporting Hihon, Osasuna, Maljorka, Rajo Valjakano – 7
Najbolji strelci
Španska druga liga, iako se radi o drugom rangu takmičenja, imala je veoma dobre napadače i kvalitetne strelce. Od svih napadača koji su upisali neku minutažu u Segunda ligi, 16 njih je uspelo da postigne 100 ili više golova.
Najbolji strelac u istoriji španska druga lige je Huan Fransisko Martinez koji je debi ostvario 1999. godine i tokom karijere postigao je 194 gola igrajući za Elče, Tenerife i Osasunu. Najviše je golova postigao u dresu Elčea čak 112.
Ruben Kastro, koji još uvek aktivno igra u drugom rangu, preti da ugrozi Ninov rekord. Kastro koji debi ostvario 2002. godine stoji na brojci od 190 golova i njih je postigao u dresovima šest različitih ekipa: Las Palmasu, Ueski, Rajo Valjakanu, Real Betisu, Kartaheni i Malagi.
Najbolji učinak imao je u dresu Las Palmasa gde je mrežu tresao 61.
Među tri najbolja strelca nalazi se Abel Fernandez koji je igrao tokom 60-ih i 70-ih godina prošlog veka. Na 258 utakmica postigao je 155 golova igrajući za Orense, Real Santander, Seltu iz Viga i Kasteljon.
Među 16 igrača koji su postigli 100 ili više golova nalazi se samo jedan stranac. U pitanju je Brazilac Juri de Souza.
Souza je u drugoj ligi igrao samo za jedan klub Ponferadinu i u njoj je trenutno 13 godina. Tokom svih ovih godina postigao je 111 ligaških golova.
Uz Rubena Kastra, Juri de Souza je jedini aktivni igrač među najboljim strelcima španske druge lige.
- Huan Fransisko Martinez Nino – 194 gola
- Ruben Kastro – 190 golova
- Abel Fernandez – 155 golova
- David Rodrigez – 124 gola
- Anhel Marija Aregi, Hualito Alonso – 121 gol
- Enrike Galan – 118 golova
- Adolfo Bolea – 114 golova
- Moises Garsija Leon, Juri de Souza – 111 golova
Španska druga liga tabela
Plasman na španska druga liga tabela određuje se na osnovu broja poena. Ukoliko su dva ili više tima izjednačen po broju poena, a pritom imaju i isti broj odigranih utakmica, sledeći parametar koji odlučuje o plasmanu jer međusobni duel.
Ukoliko se dogodi da su i tu timovi izjednačeni, gleda se gol razlika tih timova u međusobnim duelima, potom gol razlika u ligi, a onda na kraju, ako bude bilo potrebe, i broj datih golova.
U druga španska liga često smo imali primere da B timovi, odnosno rezervni timovi nekih jačih španskih timova kao što su recimo Real Madrid, Barselona, Sevilja i ostali, učestvuju u druga liga Španije.
Međutim, na kom god mestu završili oni ne mogu da se plasiraju u viši rang takmičenja, jer njihovi prvi timovi se tamo takmiče.
Španska druga liga rezultati
Za Segunda liga važi da je to izuzetno tvrda liga sa malim brojem golova. Možda za ljubitelje golova i ne toliko popularna za klađenje i gledanje, ali ono što krasi ovu ligu su izuzetno čvrste utakmice.
Neverovatno deluje podatak da je prosek golova po meču u tekućoj sezoni manji od dva i iznosi 1,95.
Najviše golova po utakmici viđeno je u sezoni 2021/22 kada je broj golova po meču iznosio 2,43, što je ubedljivo najefikasnija sezona u poslednjih nekoliko godina.
Španska druga liga rezultati imali su neke sjajne mečeve sa po četiri, pet ili šest golova, ali to ipak nije dovoljno kako bi prosek bio veći. Iz prostog razloga jer je čak 67% utakmica završeno sa dva ili manje gola.
Sezona | Prosek golova po meču |
2015/16 | 2,24 |
2016/17 | 2,25 |
2017/18 | 2,31 |
2018/19 | 2,24 |
2019/20 | 2,29 |
2020/21 | 2,05 |
2021/22 | 2,43 |
2022/23 | 2,02 |
Španska druga liga u fudbalu
Španija druga liga je jedno izuzetno interesantno i tvrdo takmičenje koje krasi mali broj golova, ali i poprilično ujednačeni mečevi.
Zbog toga što četiri tima ispada iz lige, a čak prvih šest na Španija druga liga tabela može da se nada plasmanu u viši rang takmičenja, malo koja utakmica u La Liga 2 nema takmičarski značaj u finišu sezone.
Od uvođenja plej-ofa 2010. godine, Segunda je postala još popularnija za praćenje i pravi spektakl kreće u junu kada se regularni deo sezone završi i ostale lige odu na odmor.
Možda nema mnogo golova, ali španska liga je svakako liga koju vredi pratiti i gledati.