Superliga Srbije predstavlja glavnu, najbolju, najbitniju srpsku fudbalsku ligu. To je najviša profesionalna liga u srpskom fudbalu, a njena bogata istorija datira još od osnivanja 1923. godine.
Nije tajna da je Superliga Srbije, tokom godina, iznedrila neke od najboljih i najtalentovanijih fudbalera na svetu. Takođe, ona je bila dom za neke od najuspešnijih timova u zemlji. Omogućila im je učešće na većim evropskim takmičenjima i proslavila ih u evropskom fudbalskom svetu.
Zahvaljujući ovoj ligi mnoga srpska imena dogurala su jako daleko i igraju za prestižne svetske klubove. Isto, mnogi srpski klubovi postali su poznati u svetu zahvaljujući ovoj ligi i srpska liga se poslednjih godina izuzetno dobro rangira među evropskim fudbalskim ligama zahvaljući dobrim rezultatima u Evropi.
Što se tiče fudbala u Srbiji, uz Prvu ligu Srbije, Superliga je jedini rang takmičenja koja se igra na niovu cele zemlje i nije regionalno podeljena.
Kreni sa Soccer-om na put kroz istoriju srpskog fudbala.
Table of Contents
ToggleSuperliga Srbije počeci
Superliga Srbije javila se kao Prva jugoslovenska liga koja je počela da se igra još 1923. Ona je okupljala u to vreme najbolje klubove sa prostora bivše Kraljevine Jugoslavije.
Hrvatska i Slovenija formiraju svoje ligaške sisteme 1991. godine, a Bosna i Hercegovina i Makedonija 1992. godine. Od 1992. do 2006, klubovi iz Srbije i Crne gore igrali su u ovoj ligi. Posle 2006. godine, kada je usledio rascep zajedničke države na dve, ligu formiraju isključivo srpski fudbalski klubovi i ona dobija konačan naziv Superliga Srbije.
Nazivi prvenstava bili su različiti:
- Prva liga Jugoslavije
- Prvenstvo NR Srbije
- Prvenstvo SFR Jugoslavije
- Prvenstvo SR Jugoslavije
- Prvenstvo Srbije i Crne Gore
- Prvenstvo Srbije
Superliga Srbije obično okuplja 16 timova. U sezoni 2020-21 nije bilo tako. Liga je raspolagala sa čak 20 timova. Došlo je do restrukturalizacije lige zbog pandemije Korona virusa.
Za aktuelnog šampiona Superliga Srbije važi srpski fudbalski klub Crvena zvezda. Ovaj klub je u sezoni 2021-22 osvojio ligašku titulu, 33. po redu. Ova liga menjala je dosta naziva iz razloga što su se i menjali sponzori lige.
Superliga Srbije format takmičenja
U sezoni 2006-07 takmičenje je bilo organizovano u tradicionalnom formatu. To znači da liga nije više bila podeljena na plej-of i plej-aut grupu.
Umesto toga koristi se konvencionalni format lige – 12 timova tri puta igraju jedni protiv drugih.
Sezona 2009-10 donosi promene u broju timova koji igraju Superligu Srbije. Fudbalski savez Srbije dodaje još 4 tima, tako da je broj klubova u ovoj sezoni porastao na 16. Sada svaki tim igra protiv svakog po dve utakmice, jednu kao domaćin i drugu u gostima. Format od 33 kola zamenjen je formatom od 30 kola.
Sezona 2015-16 donosi povratak na prethodni sistem plej-ofa. 8 najboljih timova takmiči se u šampionskoj rundi, a 8 najnižeplasiranih igraju u plej-ofu.
Dva najgorerangirana tima na tabeli na kraju sezone ispadaju u niži rang takmičenja, drugu ligu Srbije tzv. Prva liga Srbije. Treći najnižeplasirani tim iz Superlige igra plej-of sa trećerangiranim timom iz Prve lige Srbije. Koji tim pobedi, igra u Superligi naredne sezone.
Tim koji osvoji Superligu igra primarne runde kvalifikacija za UEFA Ligu šampiona. Drugi i treći tim na tabeli igraju primarne runde kvalifikacija za UEFA Ligu konferencija.
Osvajači
Superliga Srbije ima najbolje fudbalske timove iz cele Srbije. Osvajačima prvenstva smatraju se timovi koji su bar jednom stigli do vrha i osvojili titulu Superlige Srbije.
Pre 2006. godine i odvajanja od Crne Gore, bilo je i timova iz susednih zemalja. Od ove godine takmičili su se samo srpski timovi. Interesantno je da se među osvajačima nalaze isključivo srpski timovi.
Od perioda osnivanja lige pa sve do današnjih dana, takmičenje ima svega 6 osvajača titule. Neki od njih su osvojili titulu veći broj puta, neki samo jednom.
Pogledajte koji su drugi srpski klubovi, pored Crvene zvezde, osvajali šampionat Superliga Srbije. U pitanju su sledeći klubovi:
- Partizan
- OFK Beograd
- FK Vojvodina
- FK Jugoslavija
- FK Obilić
U nastavku teksta pogledaj uspehe svakog od navedenih klubova u istoriji Superlige Srbije.
Crvena Zvezda
Crvena zvezda je srpski fudbalski klub koji je osnovan 1945. godine u Beogradu. Klub svoje utakmice igra na stadionu koji od 2014. nosi naziv Rajko Mitić. Ovaj stadion je poznat i po nazivu Marakana, ali to nikada nije bio zvaničan naziv. Stadion ima kapacitet od 51.755 sedećih mesta za navijače. Najveći rival ovog kluba je fudbalski klub Partizan.
Ovaj klub osvojio je mnogo titula i pokazao se kao najkvalitetniji srpski fudbalski tim. Osvajao je mnoga nacionalna i jedno kontinentalno takmičenje – Ligu šampiona 1990-91. To je najveći uspeh koji je ovaj tim postigao.
Rekorde po broju osvojenih titula ovaj klub drži na sledećim takmičenjima:
- Nacionalno prvenstvo (Superliga Srbije) – 33
- Nacionalni kup (Kup Srbije) – 26
- Nacionalni Superkup – 2
- Nacionalni liga Kup – 1
Od svetskih takmičenja osvojio je Interkontinentalni kup jednom – 1991. godine. Po svemu sudeći, Crvena zvezda je klub koji je jako efikasan i poznat u čitavom svetu. Ovakvom statusu slavnog kluba doprinelo je osvajanje Supelige Srbije. Osvajanjem ove lige mnoga vrata u svetskom fudbalu otvorila su se za Crvenu zvezdu.
Partizan
Fudbalski klub Partizan osnovan je u Beogradu 1945. godine. Utakmice na domaćem terenu igra na stadiionu Partizan od 1946. godine. Kapacitet ovog stadiona je 29.775 mesta. Najveći srpski derbi ovaj klub igra sa klubom Crvena zvezda.
Kao i klub Crvena zvezda, ovaj klub ima dosta osvojenih nagrada. Titule koje je osvajao godinama opravdale su činjenicu da je ovaj klub jako kvalitetan fudbalski klub u Srbiji.
Iako ne drži rekord ni u jednom takmičenju, ovaj klub može se pohvaliti većim brojem titula koje je osvojio u različitim takmičenjima.
- Nacionalno prvenstvo – 27
- Nacionalni kup – 16
- Nacionalni Superkup – 1
- Mitropa kup – 1
Osvojio je i mnogobrojne trofeje na različitim međunarodnim turnirima. Igrao je i Ligu šampiona i Ligu Evrope. Nije ostvario veći uspeh na ovim takmičenjima, ali se nikad ne zna. Svakako se proslavio u fudbalskom svetu i čak i veći svetski klubovi znaju za ovaj srpski klub.
OFK Beograd
OFK Beograd (Omladinski fudbalski klub Beograd) osnovan je 1911. godine na Karaburmi. Klub je osvojio 5 Nacionalnih prvenstava i 5 Nacionalnih kupova.
Na evropskim takmičenjima, najbolji učinak kluba bilo je učešće u polufinalu Kupa pobednika kupova u sezoni 1962-63. Tu su zaustavljeni od kluba Totenhem Hotspur.
Takođe, klub OFK Beograd stigao je do četvrtfinala Kupa UEFA u sezoni 1972-73. Međutim, u četvrtfinalu je završeno njegovo učešće na takmičenju pošto je izgubio od kluba Tvente.
Ovaj klub tenutno igra u Srpskoj ligi. To je treći rang takmičenja u Srbiji. Iako je bio oslabljen proteklih godina, očekuje se njegov povratak u Superligu Srbije u nekoj od predstojećih sezona.
FK Vojvodina
Srpski profesionalni fudbalski klub iz Novog Sada je klub Vojvodina. Klub je osnovan još 1914. godine. Klub ima jednu od najvećih navijačkih baza na teritoriji Srbije. Firma je naziv njihove navijačke grupe.
Ovaj klub nema mnogo osvojenih titula kao što je to slučaj sa Crvenom zvezdom i Partizanom, ali je svakako imao, bar u ligi, dobrog učinka. Nacionalno prvenstvo osvojio je 2 puta, Nacionalni kup takođe, dok je Intertoto kup i Mitropa kup osvojio po jednom.
Sezonu 2022-23 FK Vojvodina igra u Superligi Srbije i od nje se u ovoj sezoni mnogo očekuje. Da li će uspeti da dođe do još jedne titule lige – ostaje nam da vidimo.
FK Jugoslavija
FK Jugoslavija je bivši jugoslovenski i srpski fudbalski klub, osnovan 1913. godine. Ovaj beogradski klub ugašen je 1945. godine. Za relativno kratko vreme trajanja i uopšte postojanja ostvario je i neke uspehe.
Nacionalno prvenstvo fudbalski klub Jugoslavija osvojio je 2 puta. Dalje, Nacionalni kup – 3, Prvenstvo beogradskog podsaveza – 7, Prvenstvo Srbije jednom. Sve u svemu imao je dobrog učinka, ali sa gašenjem kluba nije ugašeno i sećanje na njega i njegove uspehe.
FK Obilić
FK Obilić je srpski fudbalski klub nazvan po istorijskom junaku Milosu Obiliću. Klub je osnovan 1924. godine. Njegovo predstavništvo je na Vračaru.
Najveći uspeh u istoriji postojanja ovog kluba jeste osvajanje Nacionalnog prvenstva, tačnije Prvenstva SR Jugoslavije 1998. godine. Pored toga drugi veći uspeh ovog kluba je finale Kupa Jugoslavije 1999, koje je izgubio i završio kao drugoplasirani.
Iako predstavlja dosta slabiji klub u osnosu na prethodne, on je stekao večitu slavu osvojivši Nacionalni kup.
Superliga Srbije u fudbalu 2022/23
Superliga Srbije u fudbalu 2022/23 predstavlja 17. sezonu otkako se Srbija odvojila od Crne Gore.
Superliga Srbije u fudbalu zauzima 11. mesto na UEFA listi najboljih fudbalskih liga. Sam taj podatak govori koliko je Super liga Srbije cenjena u svetu.
Ono što je interesantno jeste da će ove sezone Srbija imati više predstavnika na evropskim takmičenjima nego inače. 5 tima Superliga Srbije u fudbalu biće raspoređena na sledeći način:
- Kvalifikacije za UEFA Ligu šampiona – 2
- Kvalifikacije za UEFA Ligu Evrope – 1
- Kvalifikacije za UEFA Ligu konferencija – 2
Sistem promocije i ispadanja važi i u ovoj sezoni. Tako će tri najgore plasirana tima ispasti iz Super lige Srbije i pridružiti se Prvoj ligi Srbije, nižem rangu takmičenja. S druge strane, doćiće do promocije iz niže lige u Superligu. Dva tima idu direktno, a treći se bori u plej-ofu za odlazak u Superligu Srbije.
Timovi
Superliga Srbije тимови za sezonu 2022-23 su timovi koji se bore za što bolji plasman u ligi, ali i za njeno osvajanje. Sa osvajanjem lige dolaze i ostali benefiti i večna slava koja nikada ne izostaje.
Kada govorimo o Superliga Srbije тимови, moramo imati na umu da su svi timovi koji učestvuju u ligi srpski. Nekada je bila drugačija situacija, pa je bilo i timova iz drugih, okolnih zemalja. Od 2006. godine samo se srpski timovi takmiče u Superligi Srbije, najvišem rangu srpskog fudbala.
Superliga Srbije тимови za sezonu 2022-23 su:
- Crvena zvezda
- Partizan
- Čukarički
- Radnički
- Voždovac
- Vojvodina
- Javor Matis
- Kolubara
- Mladost GAT
- Mladost
- Napredak
- Novi Pazar
- Radnik
- Radnički 1923
- Spartak Ždrepčeva krv
- TSC
Svi ovi timovi u borbi su za osvajanje titule u sezoni 2022-23. Svaki tim želi da pokaže svoju snagu i sposobnost i izbori se sa najboljim srpskim klubovima. Cilj je, naravno, stići do vrha. Kome će klubu to uspeti, videće se u buduće. Do tada pratimo neizvesne mečeve i uživajmo u srpskom fudbalu.
Superliga Srbije tabela
Superliga Srbije tabela je neizostavan deo svake lige, pa i najbolje srpske lige. Ova tabela ima sve podatke o timovima koji se takmiče u ligi. Može se pronaći uglavnom na svim sportskim portalima.
Broj odigranih utakmica, broj osvojenih poena, broj postignutih golova, broj pobeda, poraza, nerešenih utakmica – sve se to nalazi na Superliga Srbije tabela. Dakle, sve što te interesuje, a tiče se lige, možeš propratiti putem tabele i steći detaljan uvid u čitavu statistiku lige.
Prati Superliga Srbije tabela i uvek poseduj informacije koje su od ključnog značaja.
Superliga Srbije raspored
Superliga Srbije raspored predstavlja raspored svih utakmica lige koje će se odigrati. Ovaj raspored pruža detaljne informacije o susretima između svih timova lige. Kao što je slučaj sa tabelom i raspored liga se nalazi na svim bolje organizovanim sportskim sajtovima.
Ukoliko ne znaš kada se igra neka utakmica, pogledaš Superliga Srbije raspored i stekneš uvid u sve utakmice koje se igraju u narednom periodu.
Prati Superliga Srbije raspored i neka ti više nijedna zanimljiva utakmica srpske lige ne promakne.
Superliga Srbije rezultati
Kao i tabela i raspored, Резултати Суперлига Србије, mogu se pratiti na skoro svim bolje osmišljenim sportskim sajtovima. Onlajn praćenje svih događaja postalo je moderno i ne iziskuje odlazak u kladionicu.
Резултати Суперлига Србије daju ti mogućnost da se informišeš o utakmici koja se već završila ili da pratiš desavanja dok je ona još uvek u toku. Rezultati uživo daju dobar doživljaj utakmice ukoliko neko nema mogućnost da istu prati.
Uvek budi u toku i prati Резултати Суперлига Србије. Neka ti oni stalno budu pri ruci i uvek pruže detaljan uvid u bilo koji susret timova srpske lige.
Superliga Srbije danas
Kako je najviši rang srpskog fudbalskog takmičenja u jeku, očekuju se velike borbe timova. Svi timovi imaju isti cilj – da dođu do prvog mesta lige.
Iako Crvena zvezda neprikosnoveno vlada ligom, jer brani titulu šesti put zaredom, svi bi da joj je oduzmu. Svaki tim bi da prekine taj niz osvajanja i bude neko ko će stati na put Crvenoj zvezdi. Da li će to zaista uspeti nekom timu?
Sa druge strane, momci Crvene zvezde svesni su svog uspeha koji je ostvaren sve do danas. Ovaj tim postao je poznat u svetu, a to mu je upravo donelo to što se istakao kao vodeći tim u ligi.
Međutim, nikad nije kasno da se neki novi tim istakne i pokaže da Superliga Srbije za njega predstavlja odskočnu dasku za bolju budućnost. Najviši rang srpskog fudbala cenjen je u Evropi. Iznedrio je mnoge uspešne fudbalske timove, a nastaviće sa tim i u budućnosti.