Švajcarska liga je najjači rang profesionalnog fudbala u Švajcarskoj. Radi se o ligi sa veoma dugom istorijom i tradicijom koja je osnovana još krajem 18. veka, konkretno 1889. godine. Švajcarska 1 liga je od 2003. godine poznata pod imenom Superliga.
Liga ima 12ekipa koje tokom sezone igraju 38 utakmica. Funkcioniše po sistemu promocije i ispadanja gde je prvi tim na tabeli šampion zemlje, poslednji ispada iz lige, a pretposlednji igra baraž utakmicu za opstanak u ligi.
Švajcarska liga se trenutno nalazi na veoma dobrom 17. mestu na UEFA rang listi sa koeficijentom 29.175, odmah iza austrijske lige, i kao takva ima četiri mesta u evropskim takmičenjima. Šampion zemlje igra Ligu šampiona, a ostala tri mesta su u Ligi Konfrencija.
Prema Transfermarketu, švajcarska liga je procenjena na 314 miliona evra i nalazi se među 15 najvrednijih evropskih fudbalskih liga.
Aktuelni šampion je Jang Bojs, koji je prošle sezone osvojio svoju 17. titulu u istoriji. Najtrofejniji klub u istoriji takmičenja je Grashopers koji je šampion bio 27 puta.
Pored evropskih takmičenja, ekipe koje se takmiče u švajcarska prva liga imaju pravo učešća i u Kupu Švajcarske.
Putovanje po Evropi, Soccer nastavlja pričom o švajcarskoj ligi.
Table of Contents
ToggleKada je osnovana Švajcarska liga?
Fudbalski savez Švajcarske osnovan je 1895. godine, ali nije bio u stanju da organizuje ligaško takmičenje zbog visokih troškova putovanja. Prva sezone u Švajcarskoj organizovana je 1897/98 sezone i u njoj se takmičilo šest klubova.
Oni su bili smešteni u dve grupe, grupu A i B i pobednici grupa su igrali finale. Prvi šampion Švajcarske bio je Grashopers, ali ta sezona i ta njihova titula ne smatraju se zvaničnom, jer je takmičenje te sezone organizovala novina iz Ženeve La Suisse Sportive.
Već od naredne sezone liga je postala zvanična i učestvovalo je devet ekipa koje su bile podeljene u tri grupe, Istočnu, Centralnu i Zapadnu.
I svake grupe šampion je išao na završni turnir, ali kako šampion Zapadne grupe Fudbalski klub Lozana nije hteo da igra utakmice nedeljom, u finalu su snage odmerili Anglo-Američki klub i Old Bojs Bazel.
Anglo-Američki klub je pobedio sa ubedljivih 7-0 i postao prvi šampion Švajcarske.
Liga se od svog nastanka pa sve do 1930. godine zvala Serija A i igrala se u tri podeljene grupe.
Prva velika reforma takmičenja dogodila se 1931. godine kada je ime promenjeno u Nationalliga i format takmičenja promenjen, te su se klubovi takmičili u dve grupe sa po devet ekipa.
Svako je igrao sa svakim po dve utakmice i prva dva tima iz obe grupe išla su na završni turnir.
Potom je organizovana nova grupa sa četiri ekipe gde je igrao svako sa svakim po jedan meč i prvi šampion novog formata bila je Lozana.
Fudbal se u Švajcarskoj neometano igrao tokom Drugog svetskog rata, ali je liga pretrpela novu promenu formata i više nije bilo grupa već je 14 klubova bilo smešteno u jednu ligu.
Liga je takođe od 1944. godine promenila ime u Nationalliga A i to ime je zadržavala sve do 2003. godine.
Poslednja promena u švajcarska liga dogodila se 2003. godine kada je ponovo urađen ribrending takmičenja. Broj ekipa smanjen sa 12 na 10 i promenjen naziv takmičenja u Superliga, koje je i danas na snazi.
Prvi šampioni Švajcarske:
Sezona | Osvajač |
1898/99 | Anglo-Američki klub |
1899/00 | Grashopers |
1900/01 | Grashopers |
1901/02 | Cirih |
1902/03 | Jang Bojs |
Švajcarskka liga: Format takmičenja
Švajcarska liga počinje u julu i traje do maja meseca. U njoj se takmiči 10 ekipa od 2003. godine kada je osnovana Superliga i sistem takmičenja je takav da svako sa svakim igra po četiri utakmice, ukupno 36 mečeva po sezoni.
Prvi na tabeli je šampion Švajcarske, poslednji ispada iz lige, dok pretposlednji igra baraž utakmicu sa drugoplasiranim timom iz druge lige.
Posle toliko godina, Fudbalski savez Švajcarske doneo je odluku da od sezone 2023/24 promeni sistem takmičenja u švajcarska 1 liga.
Broj klubova će se proširiti sa 10 na 12. Svi učesnici će u regularnom delu sezone odigrati svako sa svakim po tri utakmice, odnosno ukupno 33 meča, nakon čega se liga deli na dve grupe – Šampionsku grupu i Opstanak grupu.
U obe grupe učestvovaće po šest timova koji će igrati još po jednom svako sa svakim i nakon 38 utakmica sezona se završava.
U Šampionskoj grupi donosiće se odluka o šampionu Švajcarske i mestima koja vode u Evropu, dok će u Opstanak grupi biti odlučivano ko će ispasti iz lige i ko će u ići u baraž utakmicu.
Promena formata od 2023/24 sezone:
- Liga se širi sa 10 na 12 timova
- Svako sa svakim igra po tri utakmice
- Posle 33. kola lige se deli na dve grupe – Šampionsku i Opastanak
- U obe grupe ide po šest ekipa koje će tamo odigrati po još pet utakmica
Imena lige kroz istoriju
Švajcarska liga je tokom istorije mnogo puta menjala svoje ime. Sa svakom reformom takmičenja i promenom formata obično bi usledilo i novo ime takmičenja.
Prvo takmičenje, nezvanično, osnovano je po imenom Cope Ruinart. Pod tim imenom igrana je samo prva sezone. Od 1898. godine švajcarska 1 liga bila je poznata pod nazivom Serija A.
Ime se zadržalo više od tri decenije, sve do 1929. godine.
U godinama pre, tokom i posle Drugog svetskog rata, ime je menjano nekoliko puta, pa je liga bila poznata kao 1. Liga, Nationalliga, Challenge National i Nationalliga A.
Poslednje ima Nationalliga A najduže je opstalo od svih. Koristilo se od 1944. godine, pa sve do 2003. godine.
Odlukom Fudbalskog saveza Švajcarske da se početkom 20. veka uradi ribrending lige i promeni format takmičenja, posle skoro šest decenija promenjeno je i ime lige koja je od 2003. godine poznata po nazivu Superliga.
Imana koje je švajcarska liga koristila tokom istorije:
- 1897. godine – Coupe Ruinart
- 1898. – 1929. – Seria A
- 1930. – 1931. – 1. Liga
- 1931. – 1933. – Nationalliga
- 1933. – 1934. – Challenge National
- 1934. – 1944. – Nationalliga
- 1944. – 2003. – Nationalliga A
- 2003. – danas – Superliga
Švajcarska liga rezultati
Švajcarska liga je jedna od efikasnijih liga Evrope. Zbog velikog broja golova i otvorenog fudbala privlači veliku pažnju fudbalski fanatika koji redovno prate švajcarska liga rezultati.
Prosek golova po utakmici skoro svake sezone je veći od tri, što svrstava ovo takmičenje među efikasnijim u Evropi.
U poslednjih nekoliko sezona samo jednom je prosek golova bio manje od tri po meču. Bilo je to tokom 2020/21 sezone, kada se fudbal igrao bez navijača i pred praznim tribinama.
Već u narednoj sezoni prosek je dostigao 3,25 gola po meču, što je najveći prosek u poslednjih 10 godina.
Švajcarska liga rezultati su nešto što morate početi redovno da pratite jer je veliki broj golova zagarantovan, a to je nešto najvažnije svim fudbalskim navijačima, posebno onim neutralnim.
Sezona | Prosek golova po meču |
2016/17 | 3,23 |
2017/18 | 3,01 |
2018/19 | 3,06 |
2019/20 | 2,86 |
2021/22 | 3,25 |
Švajcarska liga tabela
Zbog toga što se u ovoj ligi takmiči samo 10 ekipa, tabela švajcarske lige je veoma otvorena i neizvesna do samog kraja. Gotovo da ne postoji utakmica koja nema rezultatski značaj. Polovina tabele bori se za opstanak, druga polovina za titulu ili mesta u Evropi.
Švajcarska liga ima 10 ekipa koja igraju po četiri puta među sobom. Tokom sezone svaka ekipa odigra po 36 utakmica i sakupljanjem bodova dobijamo plasman na švajcarska liga tabela.
Plasman se određuje na osnovu bodova. Ukoliko su timovi na švajcarska liga tabela izjednačeni po broju bodova, naredni presudni parametar je gol razlika, a potom i broj datih golova.
Ako ni posle ta tri parametara se ne može odrediti plasman, gleda se gol razlika u međusobnom duelu, pa postignuti golova na gostovanjima.
Šanse su vrlo male, ali ako ni ovi parametri ne budu dovoljni za određivanje plasmana na tabeli, pristupa se žrebu.
Parametri na osnovu kojih se određuje plasman na tabela švajcarske lige:
- Poeni
- Gol Razlika
- Broj datih golova
- Gol razlika u međusobnom duelu
- Postignuti golovi na gostovanjima
- Žreb
Švajcarska liga transfermarkt
Popularni sajt, Transfermarkt, koji se bavi procenom vrednosti fudbalera, klubova i takmičenja, procenio je vrednost švajcarske lige na 314,3 miliona evra.
Dva najvrednija kluba u Švajcarskoj su Jang Bojs i Bazel. Jang Bojs prednjači sa većom vrednošću u odnosu na svog rivala. Prema proceni klub iz Berna vredi 64,2 miliona evra i najvredniji je tim u švajcarska 1 liga.
Bazel je drugi najvredniji tim sa vrednošću od 36,3 miliona i još malo pa je duplo jefitini od svog velikog rivala.
Na trećem mestu se nalazi Lugano sa vrednošću od 35,3 miliona evra.
- Jang Bojs – 64,2 miliona evra
- Bazel – 36,3 milion evra
- Lugano – 35,3 miliona evra
- Lozana – 29,7 miliona evra
- Cirih – 24,6 miliona evra
- Servet – 23,9 miliona evra
- Sent Galen – 23,3 miliona evra
- Luzern – 22,1 miliona evra
- Iverdon – 17 miliona evra
- Grashopers – 12,4 miliona evra
Švajcarska liga osvajači
U svojoj istoriji dugoj preko 100 godina, mnogi timovi su stizali do pehara švajcarske lige i postajali šampioni zemlje. Ukupno 20 različitih ekipa je osvajalo titulu šampiona Švajcarske, ali samo pet njih je u tome uspelo dvocifren broj puta.
Prvi šampion bio je Anglo-Američki klub koji je bio šampion u sezoni 1898/99. Anglo-Američki klub osnovan je 1884. godine, ali se već 16 godina kasnije ugasio.
Najtrofejniji klub u istoriji švajcarske lige je Grashopers. Klub iz Ciriha 27 puta je bio šampion lige, ali na titulu čeka punih 20 godina, još od 2003. godine.
Njega prati sa samo sedam titula minusa Bazel, koji se može pohvaliti sa 20 titula. Bazel je jedan od najdominantnijih timova u švajcarska liga u novoj eri. Od 2010. do 2016. godine osvojili su sedam uzastopnih titula.
Servet je treći najuspešniji klub u Švajcarskoj sa 17 titula. Prvu su osvojili 1907. godine, a poslednju još 1999. godine. Ovaj klub skoro četvrt veka čeka titulu u švajcarska 1 liga.
Sa dvocifrenim brojem titula mogu se pohvaliti Jang Bojs i Cirih. Jang Bojs je 17 puta bio šampion Švajcarske, dok se Cirih može pohvaliti da je 13 puta podigao pehar namenjen osvajaču lige i šampionu države.
Lista svih šampiona:
- Grashoper – 27 titula
- Bazel – 20
- Servet, Jang Bojs – 17
- Cirih – 13
- Lozana-Sport – 7
- Vintertur, Lugano, La Šauks-de-Fonds, Arau – 3
- Ksamaks, Sion, Sent Galen – 2
- Anglo-Američki klub, Bruhl, Kantonal, Etoil-Sporting, Bil-Bien, Belincona, Lucern – 1
Od kada je liga promenila ime 2003. godine i postala poznata pod nazivom Superliga, samo tri kluba su postala šampion Švajcarske u poslednjih 20 godina: Bazel, Jang Bojs i Cirih.
Bazel je osvojio čak 11 titiula, dok Jang Bojs i Cirih imaju po četiri.
Rezultati u Evropi
Švajcarski fudbal ne može se pohvaliti veoma dobrih rezultatima u Evropi. Švajcarska liga nikada nije imala osvajača nijednog evropskog takmičenja, čak nijedan tim nije uspeo ni do finala da stigne, ali ne može se reći da timovi iz Švajcarske nisu imali rezultate vredne pomena u Evropi.
Švajcarski klubovi su gotovo uvek redovni učesnici grupnih faza evropskih takmičenja, a često prođu i u nokaut fazu.
Najveći uspeh u najjačem evropskom takmičenju, bilo ono Kup šampiona ili Liga Evrope, za švajcarske klubove je četvrtfinale.
Do njega su došli Grashopers u sezoni 1978/79 i Bazel pet godina ranije, u sezoni 1973/74. Grashopers je eliminisan od Notingem Foresta, a Bazel od škotskog Seltika.
U Kupu UEFA ili Ligi Evrope, švajcarski klubovi su bili dva puta nadomak finala. Grashopers je u sezoni 1977/78 stigao do same završnice, ali ga je zaustavila francuska Bastija u polufinalu.
Jedan od najvećih uspeha u modernoj eri ostvario je Bazel koji je u sezoni 2012/13 stigao do polufinala Lige Evrope gde je eliminisan od kasnijeg osvajača Čelsija.
U Kupu pobednika kupova tri kluba su uspela da stignu do četvrtfinala: Grashopers 1989/90. Cirih 1973/74 i Lucern 1960/61.
Švajcarska liga 2024/25: Šta nam donosi nova sezona?
Švajcarska liga počinje u julu i trajaće do kraja maja. Pred nama je 228 utakmica i nadamo se da ćemo imati još veću dramu i uzbuđenje nego prethodne sezone.
Titulu brani Jang Bojs koji je prošle sezone postao šampion Švajcarske po 17. put, dok su Bazel, uz Cirih i Lugano, najveći izazivači.
Iz druge lige vratio se Sion, posle samo jedne sezone odsustva, dok je Lozana Ouči ispala posle samo jedne sezone.
Kao i svake sezone posle 33 odigran utakmice na plej-of i plej-aut grupu. Švajcarsku u Evropi u tekućoj sezoni predstavlja pet ekipa u potrazi za što boljim rezultatima i osvajanjem koefiijenta.
Ako si ljubitelj klađenja na Švajcarsku ligu, najbolje kvote možeš pronaći u MeridianBet kladionici.