FA kup je poznato englesko fudbalsko takmičenje. Radi se o najstarijem fudbalskom takmičenju na svetu. Koreni datiraju još iz 1871. godine, kada je odigrana prva sezona ovog takmičenja. Pored Liga kupa, to je drugi kup u Engleskoj.
FA kup je veoma prestižno i cenjeno takmičenje u Engleskoj i među navijačima i klubovima. Pravo učešća u FA kupu imaju svi profesionalni klubovi iz prva četiri ranga takmičenja u Engleskoj, kao i polu profesionalni i amaterski klubovi.
Svake sezone preko 700 klubova iz prvih 10 rangova engleskog fudbala nadmeće se za zvanje najboljeg i osvajanje prepoznatljivog trofeja koji pripada pobedniku.
Nagradni fond FA kupa raste svake sezone i premije su izvanredne, posebno kada govorimo o klubovima iz nižih liga, koji ukoliko imaju sreću na žrebu i za rivala izvuku ekipu iz Premijer lige, mogu inkasirati velike svote novca koje će im pomoći da neometano funkcionišu nekoliko sezona.
Prvi osvajač FA kupa bio je Vonderers, dok je najtrofejniji klubu u FA kupu Arsenal, koji je ovo takmičenje osvajao 14 puta, poslenji put 2020. godine. Po tradiciji finale FA kupa se od 1923. godine igra na najvećem engleskom stadionu Vembliju.
Sezona FA kupa počinje u avugustu i traje sve do maja naredne godine kada se igra finale. FA kup ima nekoliko preliminarnih i kvalifikacionih rundi, pre nego što počnu zvanične runde u kojima se takmiče profesionalni klubovi.
Pobednik FA kupa stiče pravo učešća u Ligi Evrope naredne godine i u Komjuniti Šildu, gde se sastaje sa osvajačem Premijer lige.
Ono što krasi FA kup su “ubice divova” ili kako ih Englezi zovu “giant killing”. Ovaj izraz se koristi kada ekipa iz nižih liga napravi veliko iznenađenje i eliminiše tim koji je daleko bolje plasiran od nje.
FA kup istorija
Leta 1871. godine javila se ideja kod novinara i član Fudbalske Asocijacije Engleske Čarlsa Vilijama Alkoka da se osnuje takmičenje koje će biti u sklopu Fudbalske Asocijacije. Posle nekoliko zasedanja odlučeno je da se osnuje kup takmičenje koje se tada zvalo “Čelendž Kup” i u kome će se takmiči klubovi koji pripadaju Asocijaciji.
Već nekoliko meseci kasnije u novembru 1871. godine krenula je prva istorijska sezona engleskog FA Kupa. U takmičenju je učestvovalo 15 klubova i sezona je trajala od novembra do marta. Klubovi su igrali tri runde, nakon čega se igralo polufinale i FA kup finale.
Pobednik prve istorijske sezone FA kupa bio je Vonderers koji je u finalu pobedio Rojal Endženirs sa 1-0 na Kenington Oval stadionu u Londonu.
Pravo učešća u FA kup Engleske u prvim sezonama takmičenja imali su i klubovi iz Škotske, koji su u nekoliko navrata stizali i do samog finala. Takođe, učestvovali su i klubovi iz Irske. Velški klubovi i dan danas imaju pravo učešća u FA kupu, jer brojni velški timovi se takmiče u engleskom fudbalskom sistemu.
Broj klubova, kako su se rađali novi klubovi u Engleskoj, godinama se povećavao. Pa je tako od sezone 1873/74 bilo čak 28 učesnika, a već od sezone 1883/84 broj učesnika dostigao je brojku od 100 klubova.
Kvalifikacije prvi put su uvedene od sezone 1888/89.
FA kup format takmičenja
Svake sezone u engleska FA kup pravo učešća imaju profesionalni, polu profesioalni i amaterski klubovi iz prvih 10 liga Engleske. U poslednjoj sezoni učestvovala su 732 kluba.
Iako mnogi misle da FA kup Engleske počinje u januaru, kada se priključuju timovi iz Premijer lige, to nije tačno, jer sezona FA kupa počinje još u avgustu.
Sezona je dugačka i traje punih 10 meseci. Igra se od avgusta do maja i ima ukupno 14 rundi i fa kup rezultati su tom čitave sezone uzbudljivi.
U avgustu takmičenje započinju klubovi iz osmog, devetog i desetog ranga koji se takmiče u dve preliminarne runde.
Nakon toga tokom septembra i oktobra igraju se kvalifikacione runde. Kvalifikacionih rundi ima četiri i u njima se priključuju timovi iz petog, šestog i sedmog ranga takmičenja. Igraju se po dve runde mesečno.
Od novembra meseca kreću zvanične runde u kojima se priključuju profesionalni klubovi iz prva četiri ranga. U prvoj zvaničnoj rundi, koja se igra u novembru, takmičenje započinju timovi iz treće i četvrte lige, dok ekipe iz Premijer lige i Čempionšipa “čekaju” do treće zvanične runde koja je na programu početkom januara.
Prilikom žreba odlučuje se ko će biti domaćin utakmice i pravila FA kup Engleske nalažu da ukoliko posle 90 minuta ne bude bilo pobednika, igra se novi meč, samo što je u novom meču domaćin ekipa koje je bila gost u prvoj utakmici.
Polufinala FA kupa i FA kup finale igraju se tokom aprila i maja meseca i obe runde igraju se na neutralnom stadionu Vembliju. Polufinala se od 2008. godine igraju na Vembliju.
Raspored rundi FA kupa:
Runda | Broj timova |
Ekstra preliminarna | 416 |
Preliminarna | 272 |
Prva kvalifikaciona | 224 |
Druga kvalifikaciona | 160 |
Treća kvalifikaciona | 80 |
Četvrta kvalifikaciona | 62 |
Prva zvanična | 80 |
Druga zvanična | 40 |
Treća zvanična | 64 |
Četvrta zvanična | 32 |
Peta zvanična | 16 |
Šesta zvanična | 8 |
Polufinale | 4 |
Finale | 2 |
FA kup nagrade
Fudbalska Asocijacija Engleske svake sezone izdvaja veliku sumu novca za nagrade. Nagradni fond za poslednju sezonu FA kupa iznosio je 20,000,000 funti i on se raspoređuje od prve preliminarne runde pa sve do finala.
U prvim preliminarnim i kvalifikacionim rundama engleska fa kup, novac dobijaju i pobednički i gubitnički tim. Pobednički dobija više, naravno. U zvaničnim rundama takmičenja novac dobija samo pobednički tim, dok u polufinalu i finalu novac dobijaju i poražene ekipe.
Svakom rundom je i premija veća i recimo, ekipa iz Premijer lige koja započne takmičenje iz treće zvanične runde i osvoji takmičenje, može zaraditi od učešća u FA kupu oko četiri miliona funti. To je nagrada samo od takmičenja, bez prihoda od prodatih karata i novca koji klub dobija od televizijske kuće ako se utakmica prenosi uživo na televiziji.
U FA kupu važi pravilo da timovi među sobom dele prihod od ulaznica 50-50, taj odnos je drugačiji samo ukoliko tim iz van prvih četiri ranga Engleske gostuje ekipi iz Premijer lige, tada je odnos 55-45 u korist tog manjeg i slabijeg kluba.
Za timove iz nižih liga ovo je odlična šansa da zarade veliki novac za samo nekoliko utakmica. Naravno, potrebno je imati i sreće na žrebu i da fa kup engleske rezultati budu dobri.
Ukoliko neki šestoligaš ili petoligaš, prođe rundu ili dve u kvalifikacijama i dođe do zvanične runde, žreb mu za rivala dodeli tim iz daleko jače lige koji ima veliki stadion i dobru posetu, pritom televizija izabere da prenosi taj susret, taj petoligaš ili šestoligaš može zaraditi samo od nekoliko utakmica novac koji bi u normalnim okolnostima zaradio kroz jednu, dve ili možda tri sezone.
Zato svi u Engleskoj posebno obožavaju engleska FA kup, jer rezultati fa kupa donose brojna iznenađenja.
Premije za pobedničke timove u preliminarnim i kvalifkacinim rundama kreću se od 1,100 do 9,300 funti. Već u zvaničnim rundama one su daleko ozbiljnije i idu od 41,000 u prvoj zvaničnoj rundi, pa sve do 2,000,000, koliko dobija pobednik finala.
Nagrade po rundama za pobedničke timove:
- Ekstra preliminarna – 1,125 funti
- Preliminarna – 1,444 funti
- Prva kvalifikaciona – 2,250 funti
- Druga kvalifikaciona – 3,375 funti
- Treća kvalifikaciona – 5,625 funti
- Četvrta kvalifikaciona – 9,375 funti
- Prva zvanična – 41,000 funti
- Druga zvanična – 67,000 funti
- Treća zvanična – 105,000 funti
- Četvrta zvanična – 120,000 funti
- Peta zvanična – 225,000 funti
- Šesta zvanična – 450,000 funti
- Polufinale – 1,000,000 funti
- Finale – 2,000,000 funti
FA kup osvajači
Prvi osvajač FA kupa bio je fudbalski klub Vonderers, koji je uspeo tokom istorije da osvoji čak pet trofeja u periodu od 1872. do 1878. godine.
Nažalost, Vonderers više ne postoji jer se ubrzo već 1887. godine ugasio.
Vonderers je postao prvi klub koji je odbranio titulu, kao i klub koji je vezao tri uzastopna trofeja u FA kupu. Isto tako, Vonderers je jedini klub, uz Beri, koji ima dve ili više titule a da nikada nije poražen u finalu.
Kasnije tokom istorije poduhvate Vonderersa ponovili su još neki klubovi, pa je tako Blekburn Rovers osvajao tri titule u nizu od 1884. do 1886. godine, potom i dve.
Totenhem Hotspur je dva puta uspeo da odbrani trofej 1961. i 1962, pa nakon toga 1981. i 1982. godine.
Kao i Arsenal koji je u 21. veku dva puta uspeo da veže po dva trofeja (2002. i 2003 i 2014. i 2015).
Samo jednom u istoriji takmičenja desilo se da tim van Engleske stigne do trofeja. Bilo je to u sezoni 1926/27 kada je velški tim Kardif Siti stigao do finala i u njemu bio bolji od Arsenala.
Kardif je još dva puta stizao do finala i oba puta bio poražen: 1925. godine od Šefild Junajteda i 2008. godine od Portsmuta.
Najviše trofeja u takmičenju ima Arsenal koji je 14 puta osvajao ovo takmičenje. Arsenal je igrao i najviše puta u finalima FA kupa, čak 21. Iza Arsenala nalazi se Mančester Junajted koji ima 12 trofeja u FA kupu i još osam poraza u finalima.
Potom slede Čelsi, Liverpul i Totehem koji su izjednačeni sa po osam trofeja. Aston Vila ima sedam trofeja, a nakon toga slede Njukasl Junajted, Mančester Siti i Blekburn Rovers sa po šest titula.
Od osnivanja 44 različite ekipe su uspele da osvoje trofej.
Najtrofejniji klubovi u FA kupu:
- Arsenal – 14 titula
- Mančester Junajted – 12 titula
- Čelsi, Totenhem, Liverpul – 8 titula
- Aston Vila, Mančester Siti – 7 titula
- Njukasl, Blekburn – 6 titula
- Everton, Vest Bromvič Albion, Vonderers – 5 titula
- Vulverhempton, Bolton, Šefild Junajted – 4 titule
- Šefild Venzdej, Vest Hem Junajted – 3 titule
- Preston Nort End, Old Etonijans, Portsmut, Sanderlend, Notingem Forest, Beri – 2 titule
- Hadersfild, Lester, Oksford Univerzitet, Rojal Endženirs, Derbi Kaunti, Lids Junajted, Sautempton, Barnli, Kardif Siti, Blekpul, Klapam Rovers, Nots Kaunti, Barnsli, Čarlton Atletik, Old Kartazijans, Blekburn Olimpiks, Bredford Siti, Ipsvič Taun, Koventri Siti, Vimbldon, Vigan Atletik – 1 titula
FA kup strelci
Kroz FA kup tokom istorije prošlo je hiljade i hiljade igrača. Malo njih je uspelo da se upiše u istoriju kao osvajač ovog istorijskog takmičenja ili da svojim golovima pronađe mesto na večnoj listi strelaca.
U više od 150 godina, koliko postoji takmičenje, preko 60 igrača je postiglo 20 i više golova u ovom takmičenju.
Najbolji strelac u istoriji FA kupa je Hari Karšam koji je igrao od 1877. do 1888. godine u ovom takmičenju i postigao je 49 golova na samo 44 utakmice, što je zaista impresivno. Karšam je sve svoje golove postigao samo u dresu jednog kluba, Nots Kauntija.
Legendarni velški napadač Ijan Raš nalazi se na drugom mestu sa 44 postignuta gola. Raš je tresao mreže za Čester Siti, Liverpul i Njukasl Junajted. Prati ga Škot Denis Lou koji ima gol manje, 43. Lou se upisivao u strelce za tri kluba: Hadersfild Taun, Mančester Junajted i Mančester Siti.
Jedan od najboljih strelaca u istoriji engleskog fudbala Džimi Grivs drži četvrto mesto sa 42 gola. Svoje golove postigao je za klubove iz Londona – Čelsi, Totenhem, Vest Hem i Barnet u periodu od 1958. do 1979. godine.
Najuspešniji stranac, van Velike Britanije i Irske, je Serhio Aguero. Legendarni argentinski napadač postigao je 20 golova na 22 utakmica u FA kupu u dresu Mančester Sitija i jednom je osvojio ovo takmičenje.
Lista strelaca:
- Hari Karšam – 49 golova
- Ijan Raš – 44 golova
- Denis Lou – 43 gola
- Džimi Grivs – 42 gola
- Stiv Blumer – 39 golova
- Alan Klark – 35 golova
- Džordž – Braun – 33 gola
- Diksi Din, Arči Hanter – 32 gola
- Sten Mortensen – 31 gol
FA kup je najstarije fudbalsko takmičenje na svetu i svakako jedno od najzanimljvijih. Draž ovog takmičenje je u tome što su rezultati fa kupa nepredvidivi i što “mali” tim može da iznenadi “veliki”. Engleski FA kup uvek privlači veliku pažnju medija i fa kup prenos se ne propušta, a navijači na tribinama uvek prave fenomenalnu atmosferu. Ovo je prosto jedno fenomenalno takmičenje.