Search
Close this search box.

Francuski kup – Jedinstveno takmičenje na svetu

Francuski kup je najvažnije kup takmičenje u Francuskoj sa istorijom dugom preko 100 godina. Osnovan je 1917. godine i to je takmičenje koje okuplja i amaterske i profesionalne klubove iz Francuske. Svake sezone u njemu takmiči se preko 7,000 klubova iz svih rangova Francuske.

U ovom takmičenju učestvuju i timovi iz Lige 1 i Lige 2.

Francuski kup je u organizaciji Fudbalskog saveza Francuske (FFF) i pobednik ovog takmičenja stiče pravo učešća u Ligi Evrope naredne sezone, kao i u Superkupu Francuske, gde će odmeriti snage sa šampionom i osvajačem Lige 1.

Kup Francuske (Coupe de France) igra se kao nokaut takmičenje. Timovi igraju po jednu utakmicu u rundi, bez ponovljenih mečeva. Ukoliko rezultat bude nerešen odmah se pristupa izvođenju penala.

Žreb u takmičenju uvek je blago na strani niželigaških i amaterskih klubova, koji obično dobiju šansu da budu domaćini timovima iz viših rangova. 

Ipak, od kada je fudbal postao profesionalan u Francuskoj, samo tri amaterska tima su uspela da se domognu finala u poslednjih skoro devedeset godina.

Sezona u takmičenju počinje već tokom leta, nekada već u junu, i traje skoro 12 meseci do aprila ili maja naredne sezona, u zavisnosti od toga za kada je zakazano finale.

Najuspešniji tim u takmičenju je Pari Sen Žermen koji je Kup Francuske osvajao rekordnih 14 puta. Jedini tim koji još ima dvocifren broj pehara je Olimpik Marsej sa 10 trofeja u ovom takmičenju. 

Uplovite u još jednu priču sa Soccer-om o jednom od najinteresantnijih takmičenja Evrope.

Francuski kup istorija

Francuski kup osnovan je od strane francuskog Interfederalnog Komiteta, koji je tada bio preteča Fudbalskom savezu Francuske. Takmičenje je osnovano u januaru 1917. godine.

Od svog osnivanja takmičenje je bilo otvoreno za sve klubove i za amaterske i za profesionalne. Tih godina fudbal u Francuskoj još uvek nije bio proglašen za profesionalni sport.

U početku broj klubova koji su se takmičili iznosio je 48, ali u narednim godinama on se drastično povećavao i organizatori su morali da uvedu preliminarne i kvalifikacione runde. 

U drugoj sezoni takmičilo se 60 timova, a već od treće broj je bio trocifren i doneo je 114 učesnika u Kup Francuske.

Već do 1948. godine broj učesnika je dostigao broj od 1,000 baš zbog toga što je bilo dozvoljeno svim klubovima da se takmiče.

Učesnici u prvim sezonama:

SezonaBroj timova
1917/1848
1918/1960
1919/20114
1920/21202
1921/22249
1922/23304

Prvi Francuski kup šampion bio je Olimpik de Pantin koji je na svom debiju u finalu pobedio Lion sa 3-0 pred 2,000 gledalaca na stadionu Rue Oliver-de-Serres.

Tokom svoje istorije Francuski kup finale je igrano na nekoliko različitih stadiona. Od 1925. godine pa sve do 1971. najveći broj finala igran je na stadionu Kolomb. 

Potom je Park Prinčeva bio domaćin finalne utakmice od 1972. godine, pa sve do 1997, da bi se finalna utakmica od tada preselila na Stadion Francuska, gde se igra do današnjeg dana.

U francuska kup fudbal svake godine učestvuje veliki broj amaterskih klubova kojih je znatno više nego profesionalnih i zbog toga se dešavaju velika iznenađenja. 

Tri puta tokom istorije ovog takmičenja desilo se da amaterska ekipa, koja ne igra u prva dva ranga profesionalnog fudbala u Francuskoj, dođe do finala.

Ta tri tima su Kalais RUFC koji je kao četvrtoligaš stigao do finala 2000. godine u kome je poražen od Nanta sa 2-1. 

US Kuvili je kao trećeligaš stigao do finala 2012. godine i u Francuski kup finalu poražen od Liona sa 1-0. Poslednji tim koji je uspeo u tome bio je trećeligaš Les Herbiers

Oni su 2018. godine stigli do finala i imali priliku da ukrste koplja sa Pari Sen Žermenom. U finalu su pružili dostojan otpor i poraženi sa 2-0.

Amaterski klubovi u finalu:

  • 1999/00 – Kalais RUFC (4. liga)
  • 2011/12 – US Kuvili (3. liga)
  • 2017/18 – Les Herbiers (3. liga)

Francuski kup rezultati

Kao i svaka kup takmičenja na svetu, Francuski kup donosi veoma mnogo uzbuđenja i ono što svi vole kada prate neko kup takmičenje, donosi mnogo iznenađenja. 

U poslednjih 20 godina čak pet puta se desilo da tim iz nižih liga stigne do finala, što je netipično za ostala kup takmičenja u najjačim ligama Evrope.

Francuski kup rezultati donose mnogo golova i neutralci obožavaju ovo takmičenje. Jedan podatak koji će sve oboriti sa nogu i naterati da ga zavole, ako već do sada nisu. 

Prosek golova svake sezone u ovom takmičenju je uvek veći od tri po meču.

Samo jednom u poslednjih šest sezona desilo se da je prosečno padalo manje od tri gola po meču i francuski kup je zabava sama po sebi.

Prosek golova po sezoni:

SezonaProsek golova po meču
2016/173,16
2017/183,45
2018/193,10
2019/203,09
2020/212,82
2021/223,26

Francuski kup 2023

Tekuća sezona francuskog kupa je 106. sezona u istoriji ovog takmičenja. Zvanično takmičenje za Francuski kup 2023 sezonu počelo je još 22. maja 2022. godine i sezona će trajati skoro godinu dana. 

Finalna utakmica zakazana je za 29. april 2023. godine na Stadionu Francuska.

Kao i svih sezona do sada i ove sezone u Francuski kup učestvuje veliki broj timova, što amaterskih, što profesionalnih. Konkretno 7,292 kluba učestvovaće u ovogodišnjem izdanju Kup Francuske i opet nam ne nedostaju ludi francuski kup rezultati. 

Titulu brani Nant koji je prošle godine osvojio takmičenje pobedom u finalu nad Nicom sa 1-0.

Kao i ranijih sezona, ni ova nije mogla da prođe bez jednog iznenađenja. Francuski kup rezultati doprineli su da četvrtoligaš Virzon dogura od osmine finala takmičenja gde je na žrebu za rivala dobio Grenobl, člana druge lige. 

S obzirom da je Virzon domaćin u tom meču, šanse da se domognu četvrtfinala nisu uopšte nerealne.

Pored Virzona, među 16 najboljih je i još pet klubova iz druge lige Francuske. 

Francuski kup raspored

Francuski kup poput svakog drugog takmičenja je nokaut turnir. U svakoj rundi igra se po jedan meč i ukoliko posle 90 minuta ne bude pobednika odmah se pristupa izvođenju penala. 

Sve do 1967. godine nije bilo penala, niti produžetaka. Igrao se jedan meč između timova i ukoliko bi on bio završen remijem igrao bi se novi ponovljeni susret, nešto slično engleskom FA kupu.

Međutim, nakon što su Olimpik Lion i amaterski klub Angolem odigrali čak tri utakmice koje su završene remije i pobednik duela je odlučen bacanjem novčića, Fudbalski savez Francuske je odlučio da od naredne sezone uvede penale ukoliko posle 90 minuta nema pobednika.

Ponovljene utakmice kompletno su ukinute od sezone 1974/75.

Francuska kup fudbal ima ukupno 14 rundi. Prve dve runde su rezervisane za amaterski novo takmičenja i podeljene su po regionima, kako bi se smanjili troškovi putovanja. 

Neki region ima četiri runde, neki čak i do osam, zavisi od broja klubova u određenom regionu.

Timovi iz pete lige priključuju se u trećoj rundi, koja je na programu u septembru. Četvrtoligaši takmičenje počinju od četvrte runde, trećeligaši od pete, drugoligaši od sedme, a najjači timovi Francuske i učesnici Lige 1 svoje takmičenje u Kup Francuske počinju tek od osme runde.

Timovi iz francuske Lige 1 imaju čak sedam rundi da prođu do osvajanja trofeja, dok pojedini klubovi iz nižih liga i do 10.

RundaUčesnici
Prva rundaAmaterski timovi
Druga rundaAmaterski timova
Treća rundaPriključuju se petoligaši
Četvrta rundaPriključuju se četvrtoligaši
Peta rundaPriključuju se trećeligaši
Šesta runa/
Sedma rundaPrikljujučuju se timovi iz Lige 2
Osma rundaPrikljujučuju se timovi iz Lige 1
Šesnaestina finala 
Osmina finala 
Četvrtfinale 
Polufinale 
Finale 

Prekookeanski timovi u Kup Francuske

Francuski kup nije takmičenje u kome učestvuju samo klubovi koji se takmiče na teritoriji Francuske. Kup Francuske je takmičenje u kome se takmiče i timovi sa drugih kontinenata koji se nalaze u državama koje spadaju pod Francuskom.

Zbog toga je svake sezone u francuskom kupu dozvoljeno učestvovanje prekookeanskih timova.

U Kup Francuske takmiče se timovi iz Gvadalupea, Francuske Gvajane, Martinika, Majotea, Nove Kaledonije, Tahitija, Reuniona i Sent Pjera i Mikelona.

Francuski kup je postao otvoren za prekookeanske timove od sezone 1961/62. Prvi prekookeanski tim koji je došao do glavnog žreba takmičenja i pobedio tim iz Francuske bio je Golden Star sa Martinika u sezoni 1974/75.

Poslednjih godina često se dešavalo da timovi moraju da proputuju i hiljade kilometara kako bi odigrali utakmicu francuskog kupa. 

U tekućoj sezoni imali smo primer da je Belford igrao protiv Venusa sa Tahitija i da je Venus morao da putuje 16,000 kilometara u jednom pravcu.

Prekookeanske nacije koje učestvuju u Kup Francuske:

  • Gvadalupe
  • Francuska Gvajana
  • Martinik
  • Majote
  • Nova Kaledonija
  • Tahiti
  • Reunion
  • Sent Pjer i Mikelon

Francuski kup osvajači

Francuski kup je takmičenje koje je osnovano 1917. godine i koje je od samog osnivanja otvoreno za sve amaterske i profesionalne klubove, čak i one prekookeanske.

Sezona obično počinje već u maju ili junu i završava se u aprilu ili maju naredne godine finalnom utakmicom na Stadionu Francuska, nacionalnom stadionu Francuske. 

Od 1927. godine tradicija je da predsednik Francuske bude na stadionu, gleda utakmicu i po završetku meča uruči pehar kapitenu pobedničke ekipe.

Od osnivanja kup 33 različita tima su podigla trofej namenjen osvajaču. Najuspešniji je Pari Sen Žermen koji je čak 14 puta osvajao ovo takmičenje.

Parižani su svoj prvi trofej osvojili 1982. godine i pored pet pehara imaju još pet poraza u finalima.

Iza PSG-a na drugom mestu nalazi se Olimpik Marsej koji je 10 puta osvojio takmičenje. Marsej je prvi put takmičenje osvojio 1924. godine, a do poslednjeg pehara došli su 1989. godine. 

Interesantno je da je Marsej čak devet puta pretrpeo poraz u finalima.

Po šest trofeja osvajali su Sent Etjen i Lil, koji se nalaze na deobi trećeg mesta francuska kup osvajači. Sent Etjen čeka trofej od 1977. godine, a Lil od 2011.

Po pet trofeja imaju Monako, RC Pariz, Lion i Red Star, koji je poslednji put osvojio takmičenje još davne 1942. godine.

Najviše poraza u finalima, bez osvojenog trofeja, imaju Lens i Nim koji su po tri puta dolazili do samog finala i svaki put bivali poraženi u njemu.

Francuska kup fudbal najuspešniji timovi:

  1. Pari Sen Žermen – 14 titula
  2. Olimpik Marsej – 10
  3. Sent Etjen, Lil – 6
  4. Monako, RC Pariz, Lion, Red Star – 5
  5. Bordo, Nant, Okser – 4
  6. Ren, Strazbur, Nica – 3
  7. Sete, Sedan, Sošo, Monpelje, Rems, Mec, Gengamp, CASG Pariz – 2
  8. Olimpik de Pariz, Bastija, CA Pariz, Li Avr, Klub Fransai, Kan, Roubi, Nansi-Lorain, Tuluz, Nansi, Lorijen – 1 

Francuski kup u fudbalu 

Francuski kup je prepoznatljiv u svetu zbog mnogih stvari. Koliko kupova znate u kojima jedan tim mora da proputuje 16,000 kilometara da bi odigrao kup Francuske utakmicu? Koliko kupova znate gde je su amaterski timovi iz treće i četvrte lige dolazili do finala? 

Vrlo malo, zar ne? To je ono što čini francuski kup jedinstvenim takmičenjem koje zbog velikog broja golova i drame je veoma omiljeno u fudbalskom svetu.

Picture of Jovan Nenadić

Jovan Nenadić

Jovan je jedan od najiskusnijih članova našeg tima, pravi fudbalski veteran i enciklopedija znanja. Njegovo fascinantno poznavanje svih aspekata igre, od istorije do najnovijih dešavanja, čini ga nezamenjivim resursom za naš sajt. Dugogodišnje iskustvo pisanja za brojne portale omogućava mu da pokrije sva takmičenja širom sveta, s dubokim razumevanjem i preciznošću. Njegovi tekstovi obogaćuju naš sadržaj, pružajući čitaocima sveobuhvatan uvid u globalni fudbal.

Povezane vesti