Search
Close this search box.

Kopa Libertadores – Najjače takmičenje Južne Amerike

Kopa Libertadores predstavlja najprestižnije fudbalsko klupsko takmičenje u Južnoj Americi. Osnovan 1960. godine, ovaj turnir okuplja najbolje klubove iz svih fudbalskih liga Južne Amerike

Kopa Libertadores je za Južnu Ameriku ono što je Liga šampiona za Evropu. Sistem takmičenja je sličan, sa grupnom fazom i nokaut rundama. Klubovi se kvalifikuju za Kopa Libertadores na osnovu njihovih performansi u domaćim ligama i kupovima. 

Aktuelni šampion Kopa Libertadores je brazilski Fluminense koji je u novembru 2023. godine osvojio svoji prvi pehar u takmičenju. Najviše titula u takmičenju ima argentinski Independiente koji je sedam puta podizao pehar. 

Pobednik ovog takmičenja stiče pravo nastupa na Svetskom klupskom prvenstvu gde će odmeriti snage sa osvajačem Lige šampiona i šampionima ostalih kontinenata. 

Kao takmičenje koje postoji preko šest decenija, Kopa Libertadores ima veoma dugu i bogatu istoriju i u narednom tekstu Soccer je spremio detaljan vodič kako biste se upoznali sa se najjačim takmičenjem Južne Amerike. 

Kopa Liberadores: Nastanak takmičenja 

Kopa Libertadores je fudbalsko takmičenje osnovano 1960. godine. U pitanju je takmičenje koje okuplja najjače klubove Južne Amarike i u neku ruku to je južnoamerička verzija Lige šampiona. Osniva ga KONMEBOL, odnosno južnoamerička fudbalska konfederacija.

Kopa Libertadores ima zanimljivu istoriju i početke. Ime je dobilo po južnoameričkim oslobodiocima (Liberadores na španskom znači oslobodioci). Važi za jedno od najprestižnijih takmičenja na svetu.

Prvo finale odigrano je između Penjarola iz Urugvaja i Olimpije iz Pargvaja. U dva meča Penjarol je odneo pobedu ukupnim rezultatom 2-1. Urugvajski tim je u narednoj sezoni uspeo da odbrani titulu pobedom protiv Palmeirasa iz Brazila.

Tokom godina Kopa Libertadores je menjao broj ekipa. U prvoj sezoni učestvovalo je samo sedam klubova:

Učesnici prve sezone
San Lorenco
Horhe Vilsterman
Bahia
Universidad de Čile
Milionarios
Olimpija
Penjarol

U prvoj sezoni tri zemlje nisu imale predstavnike. Ekvador nije poslao tim jer se sezona u njihovom šampionatu nije igrala 1959. godine. Šampion Perua Univerzitario je odustao otakmičenja, dok Deportivo Espanjol, šampion Venecuele, nije učestvovao jer Fudbalska federacije Venecuele nije bile zainteresovana za takmičenje.

U narednim sezonama broj timova se povećavao na devet i deset, dok je Venecuela odbijala da pošalje svog predstavnika sve do 1964. godine.

U međuvremenu broj timova je rastao, a od 2000. godine u glavnom žrebu se takmiče 32 ekipe. 

Format takmičenja 

Format takmičenja Kopa Libertadores je veoma sličan Ligi šampiona i evropskim takmičenjima. Sastoji se iz tri dela:

  • Kvalifikacije
  • Grupna faza
  • Nokaut runde

Kvalifikacije za kreću početkom godine i igraju se u februaru i martu. One se sastoje iz tri runde. Žreb za kvalifikacije obavlja se već u decembru mesecu.

U takmičenju učestvuje 47 timova iz 10 konfederacija, od čeka 19 kreće svoj pohod na trofej iz kvalifikacija.

U prvoj rundi kvalifikacija učestvuje šest ekipa, u drugoj 16, potom u poslednjoj trećoj osam ekipa.

Nakon završetka kvalifikacija obavlja se žreb i kreće grupna faza. Grupna faza se sastoji od osam grupa, gde svaka grupa ima po četiri tima. Svako igra sa svim i timovi odigraju po šest utakmica u grupu.

Grupna faza počinje u aprilu i traje do juna. Iz svake grupe prva dva tima na tabeli kvalifikuju se za nokaut fazu, dok trećeplasirani tim seli se u Kopa Sudamerikana, koji je drugo po jačini južnoameričko takmičenje.

Nakon grupne faze sledi nokaut faza koja se sastoji iz četiri runde takmičenja:

  • Osmina finala – 16 timova
  • Četvrtfinale – 8 timova
  • Polufinale – 4 tima
  • Finale 

Broj učenika 

Kopa Libertadores, računajući kvalifikacije i grupnu fazu, okuplja 47 timova iz 10 konfederacija KONMEBOL-a.

Određeni timovi takmičenje započinju u kvalifikacijama, dok ostali imaju direktno mesto u grupnoj fazi.

Od svih 10 konfederacija u KONMEBOL-u, najviše predstavnika imaju Brazil i Argentina. Brazilska liga „daje“ sedam timova, od čega pet u grupnoj fazi i dva u kvalifikacijama, dok argentinska liga ima šest predstavnika, takođe pet u grupnoj fazi i jednog u kvalifikacijama. Ostale južnoameričke zemlje imaju po četiri predstavnika u takmičenju.

Zemlje mogu imati i više predstavnika u takmičenju ukoliko tim iz te zemlje osvoji Kopa Libertadores ili Kopa Sudamerikana, a pritom nije obezbedio plasman preko svoje lige.

Učesnici po zemljama:

ZemljaTimovi u kvalifikacijamaTimovi u grupnoj fazi
Brazil25
Argentina15
Čile22
Kolumbija22
Bolivija22
Ekvador22
Paragvaj22
Peru22
Urugvaj22
Venecuela22

Nagradni fond 

Kada pogledamo nagradni fond koji ima Kopa Libertadores, jasno je da ovo takmičenje finansijski zaostaje poprilično za evropskom Ligom šampiona.

Pobednik Kopa Libertadores takmičenja biće bogatiji za 18 miliona dolara. Recimo, pobednik Lige šampiona dobija 20 miliona evra i vidimo da tu razlika nije velika. Ali u prethodnim rundama, Kopa Libertadores mnogo zaostaje.

Prošlogodišnji pobednik takmičenja brazilski Fluminense inkasirao je nešto manje od 30 miliona dolara od takmičenja.

Koliko vredi svaka runda?

  • Prva runda kvalifikacija – 400,000 dolara
  • Druga runda kvalifikaija – 500,000 dolara
  • Treća runda kvalifikacija – 600,000 dolara
  • Plasman u grupnu fazu – 3,000,000 dolara
  • Pobeda u grupnoj fazi – 300,000
  • Osmina finala – 1,250,000 dolara
  • Četvrtfinale – 1,700,000 dolara
  • Polufinale – 2,300,000 dolara
  • Gubitnik u finalu – 7,000,000 dolara
  • Šampion – 18,000,000 dolara 

Kopa Libertadores osvajači: Večita borba Brazila i Argentine 

Kopa Libertadores imao je 26 različitih šampiona od svog osnivanja 1960. godine. Sedam zemalja može se pohvaliti da je imalo šampiona u takmičenju.

Najuspešniji tim u istoriji je argentinski Independiente koji je sedam put osvajao Kopa Libertadores. Prvi pehar podigli su 1964. godine, poslednji već sada davne 1984. godine. Interesantno je da Independiente nikada nije izgubio u finalu – sedam puta su igrali u njemu i svih sedam puta slavili.

Na drugom mestu nalazi se još jedan argentinski klub Boka Juniors koja je šest puta podigla pehar namenjen osvajaču. Boka trofej čeka od 2007. godine.

Urugvajski Penjarol drži treće mesto na listi sa pet titula. Penjarol je prvi šampion ovog takmičenja 1960. godine.

Kolumbijska Amerika de Kali je tim sa najviše izgubljenih finala, a da pritom nije osvojio nijednu titulu. Četiri puta su igrali u finalu i sva četiri puta bili poraženi. Kada govorimo o porazima u finalu, najviše ih ima Boka Juniors – 6.

Argentina i Brazil su neprikosnovene nacije po broju osvojenih trofeja i broju finala.

Argentinski klubovi imaju 25 trofeja, brazilski 23. Koliko se ove dve zemlje izdvajaju od ostalih govori i to da Urugvaj na trećem mestu ima samo osam trofeja.

Lista osvajača:

  1. Independienta – 7 titula
  2. Boka Juniors – 6
  3. Penjarol – 5
  4. River Plejt, Estudiantes – 4
  5. Olimpija, Nacional, Sao Paulo, Palmeiras, Santos, Gremio, Flamengo – 3
  6. Kruzeiro, Internacional, Atletiko Nacional – 2
  7. Kolo-Kolo, Fluminense, Rasing, Argentinos Juniors, Velež Sarsfild, Vasko da Gama, Onse Kaldas, LDU Kvito, Korintijans, Atletiko Mineiro, San Lorenco – 1 

Kopa Libertadores 2024: Šta nam donosi nova sezona? 

Nova sezona takmičenja donosi novu neizvesnu borbu za pehar šampiona Južne Amerike. Titulu brani brazilski Fluminense koji je pobedom protiv Boke Juniors u finalu 2023. godine došao do svog prvog pehara u takmičenju.

Iz tog razloga, Brazilci će imati osam predstavnika u takmičenju, jer Fluminense nije obezbedio plasman preko lige, pa je pravo stekao kao branilac trofeja.

Kopa Libertadores 2024 sezona počinje 6. februara kvalifikacijama i završava se 30. novembra velikim finalom.

Kopa Libertadores je jedno jako interesantno i neizvesno takmičenje i nema sumnje da će i nova sezona proizvesti kvalitetne mečeva, puno golova i dramu do poslednjeg sudijskog zvižduka, kao što je to bio slučaj sa prethodnom sezonom.

  • Najnovije vesti

    Picture of Marko Jovanović

    Marko Jovanović

    Marko živi i diše fudbal svakog dana, 24/7. Dugogodišnje treniranje fudbala ostavilo je trag u njegovom životu, iako ga sada igra više rekreativno. Pisanje o fudbalu počeo je još u ranim fazama svoje karijere, a njegovo bogato iskustvo već sada govori samo za sebe. Prati sva evropska takmičenja, s posebnom strašću prema italijanskom fudbalu, iako mu nije problem da se posveti pisanju o bilo kojoj drugoj ligi na svetu. Njegova posvećenost i svestranost čine ga neprocenjivim članom našeg tima.

    Povezane vesti

    Barselona - Real Madrid grbovi ekipa

    Barselona – Real Madrid: El Klasiko 

    Barselona – Real Madrid – Барселона – Реал Мадрид (ćir.), popularni El Klasiko, je jedna od najvećih utakmica u Španskoj ligi i na svetu. Radi