Search
Close this search box.

Liga Evrope – Drugo najjače tamičenje Evrope

Liga Evrope – Лига Европе (ćir.)  je drugo najjače evropsko takmičenje iza Lige šampiona, a ispred Lige Konferecija. Nastalo je 1971. godine i nasledilo je staro takmičenje Kup Sajamskih gradova, koje nije bilo u organizaciji UEFA.

Prvobitno ime ovog takmičenja bilo je Kup UEFA i tako sve zvalo sve do 2009. godine kada je odrađen ribrending i promenjeno ime u Liga Evrope, kakvu je danas znamo.

Od 1971. do 1999. godine, Liga Evrope, odnosno tadašnji Kup UEFA, bio je treće po rangu takmičenje iza Kupa šampiona (kasnije Lige šampiona) i Kupa pobednika kupova. Ukidanjem Kupa pobendika kupova 1999. godine, Liga Evrope je preuzela drugo mesto iza Lige šampiona.

Pravo ućešća u Ligi Evrope stiču ekipe iz svih fudbalskih liga Evrope. Neke zemlje imaju direktna mesta u UEFA Liga Evrope grupe, dok ostale zemlje moraju da prođu kvalifikacije za Ligu Evrope. 

Od 2014/15 sezone UEFA je uvela da pobednik Lige Evrope ima direktno mesto u Ligi šampiona naredne sezone, što je ovo takmičenje učinilo još interesantnijim i povećalo je ulog kod svih ekipa.

Sezona Lige Evrope počinje u avgustu sa dve runde kvalifikacija. Po završetku kvalifikacije za Ligu Evrope sledi liga evrope žreb, potom se od septembra do decembra igraju liga evrope grupe. 

Od februara meseca na programu je nokaut faza, dok je finale Lige Evrope zakazano za maj mesec, pre finala Lige šampiona.

Najviše uspeha u Ligi Evrope ima La Liga. Španski timovi su pehar podizali rekordnih 13 puta. Španska Sevlja je rekorder sa šest trofeja. Iza Španaca nalaze se Englezi i Italijani čiji su timovi po devet puta bili osvajači ovog takmičenja.

Pobednik Lige Evrope, takođe, stiče pravo učešća u Superkupu Evrope, gde će odmeriti snage sa osvajačem Lige šampiona. 

Kroz novi tekst Soccer-a upoznaj se sa istorijom drugog najjačeg evropskog takmičenja.

Liga Evrope počeci

Kada je 1955. godine osnovan Kup šampiona, koji je imao za cilj da objedini najjače klubove Evrope, javila se ideja kod nekih čelnika FIFA i predsednika saveza Italije i Engleske da se osnuje još jedno takmičenje na Starom kontinetu i tako je nastao Kup Sajamskih gradova 1955. Godine. 

U svojoj prvoj sezoni imao je 11 klubova, ali u poslednjoj 1970/71 godine brojao je čak 64 učesnika. Problem po Kup sajamskih gradova je taj što nije bio u organizaciji UEFA i Evropska kuća fudbala ne priznaje trofeje koje su klubovi osvojili u njemu.

Posle 16 godina postojanja Kupa sajamskih gradova, odlučeno je da 1971. godine takmičenje bude ukinuto i da bude zamenjeno takmičenjem koje će biti u organizaciji UEFA pod imenom Kup UEFA.

Prva sezona takmičenja trajala je od septembra do maja i prvi šampion bio je engleski Totenhem Hotspur, koji je u engleskom finalu pobedio Vulverhempton Vonderers sa 3-2 posle dva meča. U prvoj sezoni takmičilo se 64 ekipa i sistem takmičenja je bio po principu nokaut faze.

Sistem takmičenja nije menjan sve do 1993. godine kada je broj klubova proširen i uvedena preliminarna runda kvalifikacija.

Sve do 1998. godine finale lige evrope igrano je na dve utakmice (domaća i gostujuća), nakon čega je odlučeno da za sezonu 1998/99 to bude promenjeno i da se finale igra samo jedan meč na neutralnom terenu. Prvi domaćin finala bio je Pariz i stadion Park Prinčeva.

Sve do 1999. godine, Kup UEFA bio je treće po rangu takmičenje u Evropi iza Kupa šampiona (Lige šampiona) i Kupa pobednika kupova. 

Ukidanjem Kupa pobednika kupova 1999. godine, Kup UEFA je postao znantno jači i znatno vrednije takmičenje.

Prva sezona Kupa UEFA, nakon ukidanja Kupa pobednika kupova, donela je dodatnu nokaut rundu. Učestvovala su 142 tima iz 49 zemalja Evrope, igrana je jedna kvalifikaciona runda, potom je kretala prva zvanična runda. 

Ta sezone bila je i prva koja je donale novo pravilo da osvajač Kupa UEFA igra Superkup Evrope protiv osvajača Lige šampiona.

Sledeća veća promena dogodila se 2004. godine kada je uvedena grupna faza. U osam grupa bilo je smešteno 40 timova. 

Svaka grupa je imala po pet ekipa i igrao je svako sa svakim po jedan meč. Prva tri tima iz svake grupe nastavljala su takmičenje u nokaut fazu.

Kada je nastala Liga Evrope?

Kao što je uređen ribrending Kupa šampiona i osnovana Liga šampiona 1992. godine, tako je i drugo evropsko takmičenje bilo zrelo za ribrending.

On je uređen 2009. godine kada je Kup UEFA posle 38 godina postojanja promenio ime, logo i format i osnovana je Liga Evrope, koja postoji do dan danas.

U prvoj Liga Evrope – Лига Европе (ćir.)  sezoni takmičilo se 159 ekipa iz 53 zemlje. Igrane su četiri runda kvalifikacija tokom jula i avgusta, potom i grupna faza od septembra do decembra. 

Promena u odnosu na Kup UEFA bila je u tome što su liga evrope grupe brojale po četiri tima i bilo ih je 12. Timovi su igrali svako sa svakim po dva meča i po prva dva tima iz svake grupe prolazila su u nokaut fazu.

Prvo liga evrope finale bilo je odigrano u Nemačkoj, u gradu Hamburgu, i prvi osvajač bio je španski Atletiko Madrid koji je u finalu bio bolji od engleskog Fulama sa 2-1 posle produžetaka.

Format Lige Evrope nije se menjao sve do 2022. godine kada je uvođenjem trećeg takmičenja Liga Konferencija, smanjen broj učesnika u Ligi Evrope, ukinute dve runde kvalifikacija i broj grupa sa 12 smanjen na osam. 

Pored toga, trećeplasirani tim u grupi nastavljao je takmičenje u nokaut fazi Lige Konferencija. 

Liga Evrope raspored

Uvođenjem trećeg takmičenja Lige Konferencija od 2021. godine, Liga Evrope raspored je pretrpeo značajne promene. 

Mnoge zemlje su izgubile mesta u ovom takmičenju i samo prvih 17 nacija na UEFA listi koeficijenta ima učesnike u Ligi Evrope. Ostala mesta popunjavaju timovi koji ispadnu iz Lige šampiona.

Prvih pet nacija (Engleska, Španija, Italija, Nemačka, Francuska) imaju po dva predstavnika, dok ostale zemlje po jednog.

Promena se dogodila i u kvalifikacijama, gde su ukinute dve runde. Liga Evrope raspored sada ima samo dve runde kvalifikacija (treću kvalifikacionu i plej-of rundu) koje se igraju tokom avgusta. 

U njima se priključuju timovi iz zemalja koje se nalaze od 8. do 15. mesta na listi, zajedno sa timovima koji ispadnu iz Lige šampiona.

Od ukupno 32 učesnika liga evrope grupe, 12 je obezbedilo direktan plasman, i to su klubovi iz zemalja koje su od prvog do sedmog mesta na listi, dok ostalih 20 čine timovi koji su došli preko kvalifikacija.

Datumi Lige Evrope za 2022/23 sezonu:

RundaDatum
3. runda kvalifikacija4. avgust – 11. avgust
Plej-of runda kvalifikacija18. avgust – 25. avgust
Grupna faza takmičenja8. septembar – 3. novembar
Plej-of runda nokaut faze16. februar – 23. februar
Osmina finala9. mart – 16. mart
Četvrtfinale13. april – 20. april
Polufinale11. maj – 18. maj
Finale31. maj

Liga Evrope grupe

Liga Evrope žreb na programu je krajem avgusta kada se određuje sastav grupa. Svaka grupa ima po četiri tima i timovi su raspoređeni u četiri šešira po UEFA koeficijentu. 

Ima osam grupa sa po četiri tima, svako igra sa svakim i prva dva tima iz grupe nastavljaju takmičenje u nokaut fazi Lige Evrope. Trećeplasirani tim u grupi seli se u nokaut fazu Lige Konferencija. Poslednji u grupi završava evropsku jesen.

Po okončanju grupa lige evrope odražva se žreb za Ligu Evrope nokaut fazu. Timovima koji prođu grupu Lige Evrope, priključuju se timovi koji su ispali iz Lige šampiona, tačnije oni koji su bili treći u svojim grupama. 

Prvoplasirani timovi iz liga evrope grupe imaju direktno mesto u osmini finala, dok oni timovi koji su završili na drugom mestu moraju da odigraju rundu više protiv ekipa koje su ispale iz lige evrope.

Nokaut faza počinje sredinom februara i finale lige evrope je na programu krajem maja.

Naredni domaćini finala Lige Evrope:

  • Aviva Stadion (Dablin) – 2024. godine
  • San Mames (Bilbao) – 2025. godine

Liga Evrope osvajači

Za špansku Sevilju obično se kaže da su „domaćini“ ovog takmičenja i kada god učestvuju najveći su favoriti. Španski klub je rekorder Lige Evrope – Лига Европе (ćir.)  sa šest osvojenih titula u ovom takmičenju i sve ih je osvojio od 2006. godine, kada su prvi put podigli pehar.

Sevilja je bila šampion tri godine u nizu (2014, 2015. i 2016) i nikada nije poražena u finalu.

Na drugom mestu liste najuspešnijih klubova Lige Evrope nalaze se italijanski Inter, engleski Liverpul, italijanski Juventus i španski Atletiko Madrid. Svi su osvojili po tri pehara u ovom takmičenju.

Od osnivanja Kupa UEFA/Lige Evrope 29 različitih klubova osvajalo je ovo takmičenje. Najviše poraza u finalima imaju francuski Olimpik Marsej i portugalska Benfika.

Marsej i Benfika nikada nisu osvojili takmičenje, ali su oboje pretrpeli po čak tri poraza u finalima. Benfika je uspela da izgubi u dva vezana 2013. i 2014. godine.

Sve do 1998. godine finale se igralo na dva meča kada je odlučeno da to bude ukinuto i da se u finalima igra samo jedna utakmica na neutralnom terenu. Ukoliko u finale Lige Evrope ne bude pobednika posle 90 minuta, igra se dodatnih 30 minuta produžetaka, nakon čega se šutiraju penali.

Pobednici finala Lige Evrope:

  1. Sevilja – 6 titula
  2. Inter, Liverpul, Juventus, Atletiko Madrid – 3 titule
  3. Borusija Menhengladbah, Totenhem Hotspur, Fejnord, Ajntraht Frankfurt, IFK Geteborg, Real Madrid, Parma, Porto, Čelsi – 2 titule
  4. Anderlehd, Ajaks, Mančester Junajted, PSV Ajndhoven, Ipsvič Taun, Bajer Leverkuzen, Napoli, Bajern Minhen, Šalke, Galatasaraj, Valensija, CSKA Moskva, Zenit, Šahtjor, Viljareal – 1 titula

Španci su najuspešnija nacija u takmičenju sa čak 13 osvojenih titula. Španiji su titule donosili Sevilja, Real Madrid, Atletiko Madrid, Valensija i Viljareal. Pored toga, španski timovi imaju i pet izgubljenih Liga Evrope finala.

Špancima u leđa gledaju Italijani i Englezi sa po devet trofeja u Ligi Evrope. Za Italiju njih su osvajali Inter, Milan, Napoli i Parma. Englezima su radost doneli Totenhem, Liverpul, Čelsi, Mančester Junajted i Ipsvič.

Na listi sledi Nemačka sa sedam trofeja, potom Holandija sa četiri osvojene titule u ovom takmičenju. Pobednika u Ligi Evrope imalo je 11 različitih nacija.

Najuspešnije zemlje u Ligi Evrope:

  1. Španija – 13 titula
  2. Italija, Engleska – 9 titula Lige 
  3. Nemačka – 7 titula
  4. Holandija – 4 titule
  5. Portugal, Rusija, Švedska, Belgija, Ukrajina, Turska – 1 titula  
Pogled na teren na kom se nalaze igrači Čelsija i Arsenala pre finala 2019. godine

Kolike su Liga Evrope premije?

Liga Evrope – Лига Европе (ćir.)  nije na nivou Lige šampiona, kada su nagrade u pitanju, ali je UEFA radila na tome i pre nekoliko sezona ozbiljno povećala nagradi fond drugog po rangu evropskog takmičenja.

Liga Evrope je zbog povećanja nagrada postala daleko primaljivije takmičenje svim klubovima Evrope, pa čak i onim bogatima, jer sada, ukoliko određeni tim dođe do finala Lige Evrope i osvoji Ligu Evrope, može inkasirati preko 20,000,000 miliona evra. 

Samo na ime Liga Evrope premije od UEFA. Tako da su Liga Evrope rezultati u grupi veoma važni. 

Učesnik grupa Lige Evrope ima zagarantovanih 3,6 miliona evra. Svaka pobeda u grupi “plaća” se 630 hiljada evra, dok remi donosi 210 hiljada. 

Takođe, nije isto da li će tim proći grupu kao prvi ili drugi. I tu postoji razlika. Prvi dobija 1,1 milion funti, dok drugoplasiranom pripada 550 hiljada.

Svaka runda nakon toga im određenu premiju, dok poraženom timu u finalu pripada 4,6 miliona, a pobedniku 8,6 miliona.

UEFA svake sezone iz svojih sredstava izdvoji oko 500 miliona evra za nagradni fond Lige Evrope.

Raspodela novca:

RundaIznos (u evrima)
Grupna faza3,630,000
Pobeda u grupi630,000
Remi u grupi210,000
Prvo mesto u grupi1,100,000
Drugo mesto u grupi550,000
Nokaut plej-of runda500,000
Osmina finala1,200,000
Četvrfinale1,800,000
Polufinale2,800,000
Poraženi u finalu4,600,000
Pobednik u finalu8,600,000

Liga Evrope tabela

U novom formatu Lige Evrope, koji je uveden od 2021. godine, nakon pokretanja Lige Konferencija, Liga Evrope – Лига Европе (ćir.)  ima osam grupa sa po četiri tima. Ukupno 32 tima takmiče se u grupnoj fazi ovog takmičenja.

Plasman na Liga Evrope tabela određuje se na osnovu tri stvari:

  • Međusobni duel
  • Gol razlika
  • Broj postignutih golova

Svaki tim igra po šest utakmica (tri na domaćem i tri na gostujućem terenu). Na osnovu Liga Evrope rezultati u grupi prvi ide direktno u osminu finala, drugi mora da prođe rundu više gde će odmeriti snage sa timovima koji su ispali iz Lige šampiona, dok treći na liga evrope tabela nastavlja takmičenje u Ligi Konferencija. 

Poslednji tim na tabela Lige Evrope završava učešće u Evropi. 

UEFA Liga Evrope najbolji strelci

UEFA Liga Evrope – УЕФА Лига Европе (ćir.)  je poslednjih godina menjala često format takmičenja. Grupe Lige Evrope su imale po pet timova, pa po četiri. 

Bilo ih je 12, pa sada osam. Smanjen je i broj rundi u nokaut fazi.

Danas se igra daleko veći broj utakmica i rezultati lige evrope su mnogo interesantniji, nego što je to bio slučaj u starom takmičenju koje je nosilo naziv Kup UEFA, gde nije bilo grupne faze već se odmah igrala nokaut faza od septembra meseca. 

Sada svaki tim koji dođe do grupe Lige Evrope ima minimum šest zagarantovanih utakmica, dok tada, ukoliko žreb za Ligu Evrope donese jakog rivala, timovi su već posle dva meča u septembru završavali učešće.

Najbolji strelac u istoriji Kupa UEFA i UEFA Liga Evrope – УЕФА Лига Европе (ćir.)  je švedski napadač Henrik Larson. 

Larson je odigrao 45 utakmica i postigao je 31 gol. Najbolji učinak je ostvario u dresu Seltika gde je postigao 26 golova, pet je dodao u dresu Helsingborga i jedan u dresu Fejnorda.

Na deobi drugog mesta u Kolumbijac Radamel Falkao i holanđanin Klas-Jan Huntelar koji su postigli po 30 golova. Falkao je tresao mreže u dresovima Porta i Atletiko Madrida i dva puta je osvajao takmičenje. Huntelar se u strelce upisivao u dresovima Ajaksa, Herenvena i Šalkea.

Među pet najboljih strelaca nalaze se još i Nemac Diter Miler koji je od 1973. do 1984. godine igrao za Keln, Štutgart i Bordo u ovom takmičenju i 29 puta se upisao u listu strelaca. 

Iza njega se nalazi španski napadač Aric Aduric koji je postigoa 26 golova u dresu Atletiko Bilbaa i dva puta je bio najbolji strelac takmičenja.

  1. Henrik Larson – 31 gol
  2. Radamel Falkao, Klas-Jan Huntelar – 30 golova
  3. Diter Miler – 29 golova
  4. Aric Aduric – 26 golova
  5. Edin Džeko, Alesandro Altobeli – 25 golova
  6. Šota Arveladze, Pjer-Emerik Obamejang, Munas Dabur, Kevin Gameiro – 24 gola
  7. Jup Hejnkes, Vagner Lav, Dimitris Salpingidis – 23 gola
  8. Martin Čivers, Jirgen Klinsman, Denis Berkamp, Aleksandar Lakazet, Karl-Hajnc Rumenige – 22 gola

Liga Evrope je jedno od najprestižnijih takmičenja u Evropi sa istorijim dugom preko 50 godina. Tokom istorije brojni veliki timovi osvajali su ovo takmičenje i UEFA svake godine podiže lestvicu u njemu povećavanjem premija i nagradama. 

Liga Evrope rezutati postali su izuzetno važni poslednjih godina, jer sada šampion dobija mestu u Ligi šampiona naredne godine.

Svi nestrpljivo čekamo da se završe kvalifikacije za Ligu Evrope i da se obavži žreb za Ligu Evrope, jer nam ovo takmičenje svake sezone donose odlične Liga Evrope rezultate. Liga Evrope je sve popularnija svake sezone.

Picture of Marko Jovanović

Marko Jovanović

Marko živi i diše fudbal svakog dana, 24/7. Dugogodišnje treniranje fudbala ostavilo je trag u njegovom životu, iako ga sada igra više rekreativno. Pisanje o fudbalu počeo je još u ranim fazama svoje karijere, a njegovo bogato iskustvo već sada govori samo za sebe. Prati sva evropska takmičenja, s posebnom strašću prema italijanskom fudbalu, iako mu nije problem da se posveti pisanju o bilo kojoj drugoj ligi na svetu. Njegova posvećenost i svestranost čine ga neprocenjivim članom našeg tima.

Povezane vesti