Search
Close this search box.

Španski kup – Najstarije i najcenjenije špansko takmičenje

Španski kup je najstarije takmičenje u Španiji sa istorijom i tradicijom dugom preko 100 godina. Osnovan je 1903. godine i organizovan je od strane Fudbalskog saveza Španije (RFEF).

Španski kup je poznat i po nazivu Kup Kralja, kao i Kopa del Rej. U njemu se takmiči preko 100 timova svake sezone iz prvih šest liga španskog fudbala.

Kup Kralja se smatra jednim od najprestižnijih takmičenja u Evropi i pobednik ovog takmičenja ima mesto u Ligi Evrope naredne sezone.

Sezona počinje u oktobru i završava se finalnom utakmicom koja je na programu u maju u njemu učestvuju timovi iz La Lige i španske druge lige, kao i iz nižih liga.

Najuspešniji klub u istoriji ovog takmičenja je Barselona koja je španski kup osvajala čak 31 put.

Aktuelni šampion je Real Betis koji je prošle sezone u finalu pobedio Valensiju i tako došao do svog trećeg trofeja u ovom takmičenju.

Upoznajte se sa istorijom i formatom španskog kupa, Soccer vas vodi na putovanje.

Španski kup istorija

Prva sezona španskog kupa odigrana je 1903. godine, ali se zapravo godinu dana ranije rodila ideja o osnivanju ovog takmičenja.

Huan de Astorkija, predsednik fudbalskog kluba Bilbao, i Karlos Padros, kasniji predsednik Real Madrida, predložili su osnivanje fudbalskog turnira kako bi proslavili krunisanje španskog kralja Alfonsa VIII.

Timu Madrid pridružila su se još četiri kluba: Barselona, Klub Espanjol de Foot-ball, New Foot-Ball Club i Bizcaya (kombinacija Atletik Kluba i Fudbalskog kluba Bilbao).

Igrana je jedna preliminarna runda između Bizcaye i Espanjola, nakon čega su usledila polufinala i finale. Prvi osvajač ovog takmičenja bio je klub Bizcaya koji je u finalu pobedio Barselonu sa 2-1.

Međutim, Fudbalski savez Španije ne priznaje ovu sezonu, jer ona nije bila u njenoj organizaciji i prva sezone Kup Kralja krenula je tek naredne godine, 1903. godine.

U debitantskoj sezoni, koja je bila u organizaciji Fudbalskoj saveza Španije, učestvovala su samo tri kluba: Fudbalski klub Madrid, Espanjol i Atletik Bilbao. Turnir je trajao tri dana i u finalu je Atletik Bilbao savladao Madrid sa 3-2.

Broj učesnika

U prvim godinama postojanja, Španski kup je okupljao tek nekoliko klubova i prvo osetnije povećanje učesnika dogodilo se tek 1926. godine kada je broj učesnika bio 24. 

Sve do osnivanja španske La Lige 1929. godine, Španski kup je bio praktično nacionalni šampionat i klubovi su se za njega kvalifikovali preko regionalnih turnira.

Nakon što je osnovana La Liga, broj učesnika u španski kup se povećavao godinama i do početka Drugog svetskog rata došao je do 43. Broj učesnika se sve više povećavao i došao do brojke od preko 100 klubova u modernoj eri.

Prvi španski kup šampioni:

GodinaTim
1903.Atletik Bilbao
1904.Atletik Bilbao
1905.Madrid FC
1906.Madrid FC
1907.Madrid FC
1908.Madrid FC
1909.Real Sosijedad

Ime kroz istoriju

Kao i većina takmičenja tako je i španski kup menjao imena od osnivanja pa do dana današnjeg. Od svog osnivanja Kup Kralja je promenio pet imena, a trenutno je na snazi od 1977. godine.

Kada je nastao 1903. godine zvao se Prvenstvo Španije – Kup njegovog Veličanstva Kralja. Taj naziv trajao je 24 godine sve do 1930. Novo ime glasilo je Prvenstvo Španije – Kup njegove Ekselencije predsednika Republike. 

Na samo godinu dana takmičenje se 1939. godine zvalo Špansko prvenstvo nacionalni fudbalski turnir. Tokom Drugog svetskog rata ime je promenjeno u Prvenstvo Španije – Kup njegove Ekselencije. Poslednja promena imena usledila je 1977. godine.

Od tada španski kup je poznat po imenu Prvenstvo Španije – Kup njegovog veličanstva Kralja.

Promena imena tokom istorije: 

  • 1903. – 1930. – Prvenstvo Španije – Kup njegovog Veličanstva Kralja
  • 1931. – 1936. – Prvenstvo Španije – Kup njegove Ekselencije predsednika Republike
  • 1939. – Špansko prvenstvo nacionalni fudbalski turnir
  • 1940. – 1976. – Prvenstvo Španije – Kup njegove Ekselencije
  • 1977. – danas – Prvenstvo Španije – Kup njegovog veličanstva Kralja 

Španski kup raspored 

Španski kup je najstarije takmičenje u Španiji i ova takmičenje ima veoma dugu istoriju i tradiciju. U Kup Kralja Španije učestvuje preko 100 ekipa iz prvih šest rangova.

Kup Kralja Španija počinje u oktobru preliminarnom rundom u kojoj igraju šestoligaši. U njoj učestvuje 20 timova koji su raspoređeni u žrebu po regijama.

Već u Prvoj rundi priključuje se 110 od ukupno 115 timova. Jedine ekipe koje su oslobođene učešća u prvoj rundi su oni timovi koji su obezbedili učešće u Superkupu Španije, kao i šampion druge lige. 

Prva zvanična runda igra se u novembru i slabije plasirani timovi su povlašćeni i imaju prednost domaćeg terena.

U Drugoj zvaničnoj rundi, koja je na programu u decembru, priključuje se šampion druge lige i u drugoj rundi Kup Kralja Španije igra se 28 utakmica. 

Od treće runde u žreb ulaze i ona četiri kluba koja se takmiče u Superkupu Španije, a koja su bila oslobođenja učešća u prve dve runde.

Nakon toga sledi osminafinala, četvrtfinale, polufinale i finale španskog kupa, koje je na programu obično u maju.

U svim rundama do polufinala igra se po jedna utakmica i ako ne bude bilo pobednika posle 90 minuta igraju se produžeci. 

Ako ni posle dodatnih 30 minuta nije dobijen pobednik, pristupa se izvođenju penala. Polufinale se igra na dve utakmice.

Raspored Kup Kralja Španija fudbal:

  • Preliminarna runda – oktobar – 20 ekipa
  • Prva runda – novembar – 110 ekipa
  • Druga runda – decembar – 56 ekipa
  • Treća runda – januar – 32 ekipe
  • Osmina finala – januar – 16 ekipa
  • Četvrtfinale – januar – 8 ekipa
  • Polufinale – mart/april – 4 ekipa
  • Finale – maj – 2 ekipe

Španski kup osvajači 

Španski kup (Kup kralja) je nacionalni fudbalski kup u Španiji koji se održava od 1903. godine. Osvajač španskog kupa se bira putem turnira, uključujući timove iz svih segmenata španske lige.

Do sada, najčešći osvajač španskog kupa je Barselona sa 31 osvojenim trofejom, zatim sledi Atletik Bilbao sa 23 trofeja, a treće mesto zauzima Real Madrid sa 19 trofeja. 

Atletiko Madrid je još jedan tim koji ima dvocifreni broj titula i nalazi se na četvrtom mestu sa 10 pehara u takmičenju. Na listi slede Valensija sa osam, Saragosa sa šest i Sevilja sa pet trofeja. 

Real Madrid je rekorder po porazima u finalu. Kraljevski klub je čak 20 puta bio poražen u finalnoj utakmici. 

Atletik Bilbao je nešto bolji sa 16 poraza, dok Barselona ima 11 poraza u finalnim utakmica. Valensija je poslednji tim sa dvocifrenim brojem poraza u finale španskog kupa. Slepi miševi imaju 10 poraza. 

Ukupno je više od 60 klubova osvojilo Španski kup, što dokazuje njegovu dugu tradiciju i važnost u španskoj fudbalskoj sceni.

Pobednik španskog kupa dobija šansu da se takmiči u Ligi Evrope naredne sezone.

Lista svih klubova koji su osvojili španski kup:

  1. Barselona – 31
  2. Atletik Bilbao – 23
  3. Real Madrid – 19
  4. Atletico Madrid – 10
  5. Valencia – 8
  6. Real Zaragoza – 6
  7. Sevilja – 5
  8. Espanjol, Real Union – 4
  9. Real Sosijedad, Real Betis – 3
  10. Deportivo La Coruna – 2
  11. Arenas, Maljorka – 1

Španski kup rezultati 

Španski kup je kao i sva druga kup takmičenja u Evropi i na svetu, veoma otvoren sa dosta golova na obe strane, pun je iznenađenja i veoma interesantnim španski kup rezultati.

Posebno u poslednje dve sezone, broj golova u ovom takmičenju je drastično porastao i prosečno se postiže preko tri gola po meču, što ga čini izuzetno atraktivnim.

U pojedinim trenucima ranijih sezona činilo se da će španski kup put španskih liga, koje donose veoma malo golova poslednjih godina, ali su poslednje dve sezone poprilično popravile prosek i najavile mnogo više uzbuđenja narednih godina.

Prosek golova po meču prošle sezone bio je 3,09 što je najveći prosek poslednjih nekoliko godina, a ove tekuće sezone je ponovo preko tri što potvrđuje da su španski kup rezultati jedni od atraktivnijih u Evropi.

Ove sezone smo imali mnogo mečeva sa po pet, šest i sedam golova i strelci su poprilično raspoloženi u tekućoj sezoni Kup Kralja Španije.

Prosek golova poslednjih sezona:

SezonaProsek golova po utakmici
2016/173,16
2017/182,81
2018/192,83
2019/202,91
2020/212,78
2021/223,09

Kup Kralja strelci

Španski kup (Kup Kralja) je poznat po nezaboravnim španski kup rezultati i velikim golgeterskim izdanjima. Od početka takmičenja, mnogi su fudbaleri stigli do slave i slavnih trenutaka upravo zahvaljujući svom učešću i golovima u španskom kupu.

Do sada, najbolji strelac u istoriji španski kup je Telmo Zarra sa 82 gola, koji je igrao za Atletik Bilbao tokom 40-ih i 50-ih godina prošlog veka. 

Drugo mesto zauzima Hoze Samitier sa 69 golova. Samitier je najveći trag ostvario za Madrid FC, a kasnije je igrao i za Barselonu. Na trećem mestu nalazi se Giljermo Gorostiza, bivši fudbaler Rasing Ferola, Atletik kluba, Valensije i Logornesa. 

On je u ovom takmičenju debitovao 1928. godine i na 83 utakmica postigao je 65 golova.

Najbolji strani strelac u španski kup je Argentinac Lionel Mesi koji je postigao 56 golova na 80 mečeva u dresu Barselone. Mesi je španski kup (Kup Kralja) osvajao sedam puta tokom svoje karijere.

Nekadašnji fudbaler Valensije Edmundo Suarez Mundo nalazi se na petom mestu sa 55 golova, a prati ga Ramon Polo koji je postigao dva gola manje igrajući za Real Fortunu i Seltu iz Viga.

Lista najboljih strelaca u Španskom kupu:

  1. Telmo Zara – 81 gol
  2. Hoze Samitier – 69 golova
  3. Giljermo Gorostiza – 65 golova
  4. Lionel Mesi – 56 golova
  5. Edmundo Suarez Mundo – 55 golova
  6. Ramon Polo – 53 gola
  7. Enrike Kastro – 50 golova
  8. Ferenc Puškaš, Lidislao Kubala, Karlos Alonso – 49 golova
  9. Sesar Rodrigez – 47 golova

Svi navedeni strelci su pisali istoriju španskog kupa i ostavili trajan trag u fudbalskoj kulturi Španije. Njihovi golovi i učinci su ostali nezaboravni i dalje inspirišu mlađe generacije fudbalera da nastave da ostvaruju velika dostignuća.

Real Madrid Kup Kralja 

Real Madrid je jedan od najuspešnijih klubova u španski kup istoriji (Kup Kralja). Kraljevski klub je osvojio ovo takmičenje 19 puta, što ga čini trećim najtrofejnijim klubom u istoriji takmičenja, iza Barselone i Atletik Bilbaa. 

Real Madrid Kup Kralja se prvi put okitio titulom Španskog kupa u sezoni 1905/06 i od tada je nastavio da osvaja trofeje do danas. Međutim, poslednjih godina Madriđani ne stoje dobro sa ovim takmičenjem. U poslednjih 20 godina osvojili su samo dva trofeja – 2010/11 i 2013/14. 

Barcelona Kup Kralja

Barselona je najdominantniji tim u Kup Kralja. Španski kup je osovojila čak 31 u svojoj karijeri i po tome je prva na listi najtrofejnijih klubova u ovom takmičenju. 

Pored 31 trofeja, Barcelona Kup Kralja ima i 11 poraza u finalu i sa 42 učešća u finalu Katalonci su i u tom parametru najuspešniji klub. 

Barselona je izuzetno uspešna u ovom takmičenju poslednjih godina. Od 1998. godine pa sve do 2009. godine, punih 11 sezona Barselona je postila i nije osvojila trofej u španski kup. 

Ali, onda je usledio niz od sedam trofeja u narednih 14 godina, što je dovelo do toga da se dodatno udalje Atletik Bilbau na vrhu liste. 

Kup Kralja 2022 

Prošla sezona donela je dva veoma neočekivana tima u finalu, Real Betis i Valensiju.

Valensija je do svog drugog finala u tri godine došla preko Utriljasa, Arenteira, Kartahene, Atletiko Balearesa, Kadiza i Atletik Bilbaa. Njen rival u finalu Real Betis na putu do finala eliminisao je redom Alikante, Talaveru, Valjadolid, Sevilju, Real Sosijedad i Rajo Valjakano.

Real Betis je bio pod velikim pritiskom u finalu. U svojoj istoriji osvojili su samo dva pehara u ovom takmičenju, a poslednji još 2005. godine, kada su i poslednji put bili u finalu. 

Valensija, sa druga strane, je trofejnija i ima osam trofeja u Kup Kralja, a u poslednjem finalu igrala je samo tri godine ranije, kada je i osvojila trofej.

Utakmica je bila napeta do samog kraja, jednostavno nijedan tim nije hteo da je izgubi. Posle 90 minuta nije bilo pobednika i meč je otišao u produžetke. Kako ni posle dodatnih pola časa igre rezultat nije bio promenjen, pristupilo se izvođenju penala.

Finale španskog kupa 2022. godine odigrano je na stadionu La Kartuha u Sevilji i pobeda je pripala Betisu koji je bolje izvodio penale i slavio sa 5-4.

Napadač Betisa Borha Iglesijas bio je najbolji strelac turnira sa pet postignutih golova. 

Španski kup je jedno veoma cenjeno takmičenje u Španiji i širom Evrope. Takmičenje koje ima veoma dugu tradiciju i istoriju i koje je poslednjih godina postalo zanimljivo.

Kup Kralja, kako je drugo ime za španski kup, je poslednjih godina imao nekoliko različitih pobednika, što pre toga često nije bio slučaj, a takođe je i broj golova drastično povećan, učinivši ga izuzetnom interesantnim za gledanje i praćenje.

Sa velikim nestrpljenjem iščekuje se maj mesec i novo uzbudljivo finale španskog kupa. 

Picture of Jovan Nenadić

Jovan Nenadić

Jovan je jedan od najiskusnijih članova našeg tima, pravi fudbalski veteran i enciklopedija znanja. Njegovo fascinantno poznavanje svih aspekata igre, od istorije do najnovijih dešavanja, čini ga nezamenjivim resursom za naš sajt. Dugogodišnje iskustvo pisanja za brojne portale omogućava mu da pokrije sva takmičenja širom sveta, s dubokim razumevanjem i preciznošću. Njegovi tekstovi obogaćuju naš sadržaj, pružajući čitaocima sveobuhvatan uvid u globalni fudbal.

Povezane vesti