Search
Close this search box.

Zlatna lopta – Najprestižnije priznanje u svetu fudbala

Zlatna lopta, poznata kao Ballon d’or, je najprestižnija nagrada u svetu fudbala. Ona se dodeljuje najboljem igrači plate za prethodnu kalendarsku godinu, a dodeljivanje zlatne lopte održava se na svečanoj dodeli koja se organizuje u Parizu.

Zlatna lopta – Златна лопта (ćir.) priznanje koje dodeljuje francuski sportski časopis Frans fudbal već punih 67 godina, od 1956. godine. 

Za najboljeg igrača i osvajača ovog priznanja računali su se glasovi novinara, ali od 2007. godine dato je pravo glasa i selektorima nacionalnih timova, ako i kapitenima.

U prvim godinama ovo priznanje dobijali su samo evropski fudbaleri koji nastupaju za evropske klubove, tako da su neki veoma dobri argentinski i brazilski igrači bili van konkurencije, ali je od 1995. godine to pravilo promenjeno i u konkurenciji za nagradu mogli su da uđu svi igrači koji nastupaju za evropske klubove. 

Prvi van evropski fudbaler koji je osvojio Zlatnu loptu bio je Džordž Vea.

Prvi osvajač bio je engleski fudbaler Stenli Metjuz koji je ovu nagradu osvojio 1956. dok je igrao za engleski Blekpul. Poslednji i aktuelni osvajač ove nagrade je francuski napadač Karim Benzema.

Rekorder po broju osvojenih Zlatnih lopti je argentinski fudbaler Lionel Mesi koji ju je osvojio čak sedam puta, dok je na drugom mestu Kristijano Ronaldo sa pet priznanja.

Zlatna lopta je najvrednije priznanje za svakog fudbalera. Soccer će vas u nastavku teksta upoznati sa istorijom ove eminentne nagrade.

Zlatna lopta istorija

Zlatna lopta – Златна лопта (ćir.) je jedna od najprestižnijih nagrada na svetu koja se dodeljuje najboljem fudbaleru planete. Nastala je u organizaciji uglednog francuskog časopisa Frans fudbala 1956. godine i uspešno se dodeljuje skoro 70 godina.

Glasanje za Zlatnu loptu vrši se tako što se napravi uži izbor kandidata i potom novinari daju svoje glasove onim fudbalerima za koje misle da su imali najbolju prethodnu godinu.

U početku je Zlatna lopta – Златна лопта (ćir.) bila dodeljivana samo igračima iz Evrope i za njih su glasali samo novinari evropskih medija.

Do 1995. godine samo evropski igrači su osvajali ovo priznanje zbog pravila da van evropski fudbaleri ne ulaze u izbor. Zbog toga su igrači poput Dijega Armanda Maradone i Pelea ostali bez ijednog priznanja. Frans fudbal je promenio pravilo 1995. godine i prvi igrač koji je osvojio priznanje a da nije bio Evropljanin bio je Džordž Vea fudbaler iz Liberije, koji je ujedno prvi i poslednji Afrikanac koji je osvojio ovo priznanje. 

Prvi južnoamerički fudbaler koji je osvojio Zlatnu loptu bio je brazilski Ronaldo dve godine kasnije dok je nastupao za italijanski Inter Milan.

Prvi fudbaler koji je 1956. godine, u debitantskoj sezoni, osvojio ovu nagradu, bio je Englez Stenli Metjuz, koji je tada bio fudbaler Blekpula. On je iza sebe ostavio Alfreda Di Stefana i Rejmonda Kopu, koji su tada nastupali za Real Madrid.

Dodela Zlatne lopte 1956. godine
Stenli Metjuz Blekpul
Alfredo Di Stefano Real Madrid
Rejmond Kopa Real Madrid

Zlatna lopta promena pravila

Sva takmičenja vremenom evoluiraju i menjaju svoja pravila. Prilagođavaju se modernom vremenu, što je i normalno. Tako je i balon zlatna lopta promenila veliki broj pravila u odnosu na prvu godinu postojanja.

Kao što smo ranije pomenuli, od nastanka Zlatne lopta kao priznanja 1956. godine, pa sve do 1995. godine, za priznanje su bili nominovani samo igrači iz Evrope koji su nastupali za Evropske klubove. 

Na taj način mnogi argentinski i brazilski majstori sa loptom ostali su uskraćeni ove nagrade.

Pravilo je promenjeno od 1995. godine i dozvoljeno je učestvovanje svim igračima i koji igraju u evropskim klubovima, bez obzira na nacionalnost. Tako da je bilo mnogo više Zlatna lopta kandidati.

Glasanje za dodeljivanje zlatne lopte vrši se tako što su novinari bili ti koji su glasali za svoje favorite. Pravo na glasanje sve do 2007. godine imali su samo evropski novinari.

Prva naredne promena koja se desila bila je 2007. godine kada je odlučeno da u konkurenciju za Zlatna lopta dodela mogu da uđu svi igrači iz svi svetskih klubova i svih nacionalnosti. 

To je povećalo i broj novinara koji su mogli da glasaju, pa se broj sa dotadašnja 52 povećao na 96 novinara iz celog sveta.

Novi set pravila usledio je 2022. godine. Zlatna lopta – Златна лопта (ćir.) iliti Ballon d’or dodeljivana je krajem godine, ali igraču koji je imao odličnu prethodnu sezonu. 

Od 2022. godine to je promenjeno pa se sada Zlatna lopta dodeljuje krajem godina, ali za tu kalendarsku godinu od januara do decembra. 

Takođe, u međuvremenu pravo glasa dobili su selektori i kapiteni reprezentacija, ali je takođe od 2022. godine uvedeno da samo kapiteni i selektori najbolji 100 reprezentacija u trenutku glasanja imaju pravo glasa. Od 2007. do 2022. sve reprezentacije sveta mogle su da glasaju.

Zbog pandemije korona virusa, 2020. godine nije imala osvajača Zlatne lopte.

FIFA Zlatna lopta

Dodela Zlatne lopte je oduvek bila organizacija koje nije imala nikakve veze sa Svetskom kućom fudbala (FIFA). Ona je jednostavno funkcionisala u organizaciji časopisa Frans fudbala. 

Međutim, kako je Zlatna lopta – Златна лопта (ćir.) postala globalna 2007. godine, odlučeno je da se 2010. godine spoji sa FIFA, koja je do tada imala svoju FIFA Najbolji igrač na svetu nagradu, pa je tako nastala FIFA Zlatna lopta.

Ta saradnja je trajala šest godina, do 2015. godine, kada je odlučeno da se dve strane rastanu i da Zlatna lopta – Златна лопта (ćir.) ponovo postane samostalna, dok je FIFA pokrenula svoju nagradu.

U eri FIFA Zlatna lopta ovo priznanje su osvajali samo Leo Mesi i Kristijano Ronaldo. Glasali su novinari, selektori i kapiteni nacionalnih timova.

Osvajači Zlatne lopte od 2010. do 2015. po imenom FIFA Zlatna lopta:

Godina Osvajač
2010. Leo Mesi
2011. Leo Mesi
2012. Leo Mesi
2013. Kristijano Ronaldo
2014. Kristijano Ronaldo
2015. Leo Mesi

Zlatna lopta glasanje

Pored toliko sjajnih fudbalera na svetu teško je izabrati one koji će ući u uži izbor za nagradu, a kamoli izabrati onog ko će nju osvojiti.

Sve do 2007. godine glasali su novinari iz evropskih medija, jer je Zlatna lopta balon nagrada bila zatvorenog tima samo za evropske lige, igrače i novinare. 

Od 2007. godine glasanje je postalo globalno, a i učešće igrača i klubova, takođe. To je povećalo broj novinara koji su bili u mogućnosti da glasaju.

U međuvremenu dozvoljeno je glasanje i selektorima i kapitenima nacionalnih timova. U početku svim nacionalnim timovima, ali od 2022. godine samo reprezentacijama koje se nalaze među top 100 na FIFA rang listi, jer je cilj bio da se eliminišu nacije koje nemaju veliku fudbalsku kulturu i tradiciju.

Prvi zadatak je da se napravi uži izbor od 30 igrača. Nakon toga pravi se porota sudija, igrača i trenera koja će glasati za one najbolje.

Porota dostavlja izbor sa svojih pet igrača koje će rasporediti na mestima od jedan do pet. Porota, prilikom donošenja odluke, mora da se vodi određenim pravilima na osnovu kojih će rangirati igrače:

      • Individualni i kolektivni učinak igrača tokom godine

      • Klasa igrača (talenat i fer plej)

      • Sveukupno mišljenje o njegovoj karijeri

    Svaki sudija, igrač i trener dostavlja svoju listu sa pet izabranih igra svrstanih po rednim pozicijama. Svaka pozicija dobija određen broj poena koji se na kraju sabiraju nakon čega se pravi konačna lista.

    Koliko poena vredi koja pozicija:

        • Prvo mesto – 6 poena

        • Drugo mesto – 4 poena

        • Treće mesto – 3 poena

        • Četvrto mesto – 2 poena

        • Peto mesto – 1 poen

      Ukoliko se kojim slučajem desi da su dva igrača izjednačena po broju poena na prvom mestu, pobediće onaj koji se više puta našao na prvom mestu pojedinačnih glasova. Ako i dalje bude nerešeno, onda se gleda broj drugih mesta, pa broj trećih mesta na pojedinačnim listama. 

      Ballon d’or Feminin – Zlatna lopta kod žena  

      Pored muških, na Ballon d’or dodeli priznanja za najboljeg fudbalera istovremeno se dodeljuju nagrade i za najbolju fudbalerku godine.

      Kod fudbalerki pravo glasanja imaju samo novinari, treneri i kapiteni iz najboljih 50 zemalja na FIFA rang listi, za razliku od muškaraca gde pravo glasa imaju novinari, kapiteni i treneri iz top 100 zemalja.

      Zlatna lopta – Златна лопта (ćir.) kod žena, odnosno Ballon d’or Feminin uvedena je 2018. godine. Prva osvajačica bila je Noveržanka Ada Hegerberg. Aleksija Puteljas je aktualne osvajačica i ona je prva u istoriji uspela da ovo priznanje osvoji dva puta u nizu.

      Ženski osvajači Zlatne lopte:

          • 2018. godine – Ada Hegerberg (Lion)

          • 2019. godine – Megan Rapino (OL Rein)

          • 2021. godine – Aleksija Puteljas (Barselona)

          • 2022. godine – Aleksija Puteljas (Barselona) 

        Zlatna lopta dodela nagrade 

        Jedan od najvažnijih događaja na kraju svake godine je dodela zlatne lopte. Dodeljivanje Zlatne lopte je svetski važan događaj koji je prenosi širom sveta i broj milione i milione gledalaca. 

        Dodela Zlatne lopte prenos je naravno moguće gledati i u našoj zemlji i u prilici smo ispratiti sve najbolje trenere i igrače u svetu fudbala.

        Zlatna lopta dodela se održava krajem godine u novembru ili decembru i ceremonija dodele zlatne lopte organizuje se u Parizu u teatru Šatle.

        Ceremonija dodele Zlatne lopte ima svoje voditelje, bend koji je tu da zabavi publiku, a pored Zlatne lopte dodeljuju se i druga brojna priznanja i nagrade.

        Nagrade koje se dodeljuju pored Zlatne lopte:

            • Jašin Trofej za najboljeg golaman

            • Kopa trofej za najboljeg mladog igrača

            • Balon d’or za Žene

            • Gerd Miler Trofej za najboljeg napadača

            • Najbolji klub godine

            • Najbolji tim godine

          Koliko je teška Zlatna lopta?

          Zlatnu loptu izrađuje zlatara Meller koja je osnovana 1613. godine. Trofej Zlatna lopta preliven je zlatom i ima ugravirani logo France Football i svake godine se dodaje ime osvajača trofeja.

          Trofej ima tačne i veoma precizne dimenzije. Visok je 31 centimetar, dugačak je 23 centimetra, širok je 23 centrimetra i trenutna težina trofeja je 7,2 kilograma.

          Procena je on vredi oko 3,000 eura.

          Sastoji se od dve bazi i cilindričnog tela koje tu bazu spajaju sa loptom. Ona ima za cilj da imitira onu loptu kojom je odigrano prvo finale Svetskog prvenstva iz 1930. godine između Argentine i Urugvaja.

          Zlatna lopta dobitnici 

          Nagrada Zlatna Lopta – Златна лопта (ćir.), odnosno Ballon d’or, dodeljuje se od 1956. godine. Tokom prethodnih, malo manje od 70 godine, koliko je duga istorija ovog priznanja, 37 različitih igrača je osvojilo Zlatnu loptu.

          Prvi igrač koji je osvojio ovo priznanje bio je engleski fudbaler Stenli Metjuz 1956. godine. Na drugom i trećem mestu završili su fudbaleri Real Madrida Alfredo Di Stefano i Rejmond Kopa. 

          U naredne dve godine, upravo su oni osvojili Zlatnu loptu – Alfredo Di Stefano 1957. i Rejmond Kopa 1958. godine.

          Sve do 1995. godine dobitnici zlatne lopte bili su evropski igrači jer se onda dodeljivala samo njima i nakon što je to ukinuto, prvi van evropski igrač koji je osvojio nagradu bio je Afrikanac Džordž Vea iz Liberije, tadašnji fudbaler italijanskog Milana.

          Vea je prvi i jedini Afrikanac koji je osvojio Zlatnu loptu. Prvi južnoamerikanac koji je osvojio Zlatnu loptu bio je Ronaldo 1997. godine dok je nastupao za italijanski Inter.

          Najviše osvojenih Zlatni lopti u istoriji ima Leo Mesi koji ju je osvojio rekordnih sedam puta. Leo Mesi zlatne lopte je osvajao od 2009. do 2021. godine. 

          Na drugom mestu nalazi se Kristijano Ronaldo sa pet nagrada. Njih je osvojio od 2007. do 2018. godine.

          Koliko su Kristijano Ronaldo i Leo Mesi podigli lestvicu i postavili standarde koje pitanje da li će iko ikada oboriti svedoči i to da nakon njih samo tri fudbalera imaju po tri Zlatne lopte. To su: Mišel Platini, Johan Krojf i Marko van Basten.

          Svi osvajači zlatne lopte:

              1. Leo Mesi – 7

              1. Kristijano Ronaldo – 5

              1. Mišel Platini, Johan Krojf, Marko van Basten – 3

              1. Franc Bekenbauer, Ronaldo, Alfredo Di Stefano, Kevin Kigen, Karl-Hajnc Rumenige – 2

              1. Luis Suarez, Euzebio, Bobi Čarlton, Rejmond Kopa, Gerd Miler, Zinedin Zidan, Đani Rivera, Rud Gulit, Lotar Mateus, Roberto Bađo, Hristo Stoičkov, Andrej Ševčenko, Džordž Best, Alan Simonsen, Ronaldinjo. Florian Albert, Žan-Pjer Papen, Džordž Vea, Matijas Zamer, Rivaldo, Luis Figo, Majkl Oven, Pavel Nedved, Fabio kanavaro, Kaka, Luka Modrič, Karim Benzema – 1

            Najuspešnije zemlje i klubovi 

            Najuspešnije zemlje su Francuska, Portugal, Holandija, Nemačka i Argentina koje imaju po sedam Ballon d’or priznanja.

            Najveći uspeh na ovim prostorima upisao je Luka Modrić. Luka Modrić Zlatna lopta je najveće dostignuće nekog fudbalera sa prostora bivše Jugoslavije i iz ovog dela Evrope. 

            Hrvatski vezista je osvojio Zlatnu loptu 2018. godine ispred Kristijana Ronalda i Antoana Grizmana sa 753 poena.

            Kada govorimo o klubovima najuspešniji su Barselona i Madrid koji su imali po osam igrača sa ukupno po 12 osvojenih priznanja. 

            Iza njih nalaze se italijanski rivali Juventus i Milan koji su imali po pet igrača među osvajači zlatne lopte u fudbalu i ukupno po osam priznanja.

            Najuspešniji klubovi:

                1. Real Madrid, Barselona – 12 priznanja

                1. Juventus, Milan – 8

                1. Bajern Minhen – 5

                1. Mančester Junajted – 4

              Luka Modrić je poslednji i jedini igrač od 2007. godine, koji je osvojio ovo priznanje a da nije napadač. Poslednji je to uradio Kaka, pomenute 2007. godine.

              Poslednji defanzivac koji je osvojio Zlatnu loptu bio je italijanski štoper Fabio Kanavaro 2006. godine. 

              Krijano Ronaldo – Leo Mesi Zlatna lopta era

              Njih dvojica nisu sa ove planete. Kristijano Ronaldo i Leo Mesi podigli su fudbal na neki novi, viši nivo u poslednje dve decenije i podigli granicu nenormalno mnogo. Ono što je pre njih dvojice bilo nezamislivo, za njih dvojicu delovalo je lako.

              Kristijano Ronaldo i Leo Mesi imaju dvocifren broj trofeja, preko 1000 zajedničkih golova i bezbroj individualnih priznanja. 

              Mnogo dobrih igrača je igralo fudbal u poslednjih 20 godina, ali nisu imali tu sreću, te su igrali u isto vreme sa dva vanzemaljca, koja su osvajala sve što se moglo osvojiti.

              Kristijano Ronaldo i Leo Mesi imaju ukupno 72 trofeja, preko 1400 golova i, ono što je najvažnije, 12 zlatnih lopti!

              Leo Mesi je malo bolji sa sedam Zlatnih lopti, naspram pet koliko ih ima Kristijano Ronaldo.

              Kristijano Ronaldo i Leo Mesi prvi put u užem izboru za Zlatnu loptu pojavili su se 2007. godine. Brazilski fudbaler Kaka je osvojio nagradu, a na drugom i trećem mestu našli su se Kristijano Ronaldo, odnosno Leo Mesi.

              Već naredne godine počinje era ovog dvojca. Kristijano Ronaldo je bio prvi koji je osvojio Zlatnu loptu 2008. godine, Leo Mesi je završio drugi. 

              U narednih 10 godina, nijedan fudbal, ne zvao se on Leo Mesi ili Kristijano Ronaldo nije osvojio ovu nagradu. 

              Od 2008. do 2017. samo su Kristijano Ronaldo i Leo Mesi osvajali Zlatnu loptu, odnosno Ballon d’or.

              Prvi fudbaler koji je prekinuo tu dominaciju bio je Luka Modrić 2018. godine, nakon čega je posle njega Leo Mesi dodao još dve. Praktično, Luka Modrić je jedini osvojio Zlatnu loptu u 13 godina potpune dominacije Lea Mesija i Kristijana Ronalda.

              Ronaldo Zlatne lopte

              Koliko Ronaldo ima Zlatnih lopti? Brazilski Ronaldo samo jednu, portugalski Kristijano Ronaldo čak pet.

              Kristijano Ronaldo je rođen 5. februara 1985. godine. U svojoj karijeri igrao je za Sporting iz Lisabona, Mančester Junajted u dva mandata, Real Madrid, Juventus i Al Nasr iz Saudijske Arabije. 

              Osvajao je brojne trofeje, kako na klupskom, tako i na reprezentativnom nivou. 

              Postavljao rekorde, za koje će proći mnogo godina pre nego što ih neko drugi obori. Kristijano Ronaldo je sigurno jedan od najbolji igrača u istoriji ove igre. U to nema dileme. 

              Posle samo jedne sezone u prvom timu Sportinga, Kristijano Ronaldo je leta 2003. godine potpisao za veliki Mančester Junajted. 

              Od dolaska na Old Traford svake sezone je sve više i više napredovao da bi kruna njegove karijere u Mančesteru bilo osvajanje Lige šampiona 2008. godine i Zlatne lopte iste godine.

              To je bila prva Ronaldo Zlatna lopta u karijeri. Godinu dana kasnije, prelaskom u Real Madrid, Kristijano Ronaldo je sa Madriđanima podigao svoje igre i broj trofeja na viši nivo. 

              Osvojio je četiri Lige šampiona i u periodu od 2013. do 2017. četiri puta dobio Zlatnu lotpu. Postao je prvi igrač još od Fabija Kanavara 2006. godine koji je nastupa za Real Madrid i osvojio Zlatnu loptu.

              Osvajanjem svoje prve Zlatne lopte 2008. godine, Ronaldo je postao prvi Portugalac koji je osvojio ovu nagradu posle Luisa Figa 2000. godine i ukupno treći posle Figa i Euzebija koji je u Portugal doneo ovako veliko i značajno priznanje.

              Kristijano Ronaldo je šest puta bio drugi u izboru za Zlatnu loptu i jednom treći. Nakon Real Madrida, Kristijano nije osvojio nijedno priznanje za najboljeg fudbalera sveta. 

              Uspeo je da bude jednom drugi (2018) i jednom treći (2019) godine.

              S obzirom da mu je 38 godina i da igra daleko od Evrope i ozbiljnog nivoa fudbala, može se zaključiti da Kristijano Ronaldo više neće biti u stanju da osvoji zlatnu loptu i da će otići u istoriju kao igrač koji je uspeo tokom svoje igračke karijere da osvoji pet takvih priznanja što ga stavlja na drugo mesto večne liste igrača po broju osvojenih Ballon d’or priznanja. 

              Kristijano Ronaldo Zlatne lopte – 2008, 2013, 2014, 2016. i 2017. godina.

              Zlatna lopta Mesi

              Leo Mesi je rođen 24. juna 1987. godine u Rosariju u Argentini. Kao mali je napustio svoju rodnu zemlji u preselio se u Barselonu gde je počeo da igra fudbal u mlađim kategorijama. 

              Debi za prvi tim imao je 2004. godine i u narednim godinama polako postajao ikona Barselone.

              Leo Mesi je božanstvo u Barseloni. Iz mlađih kategorija napredovao je do prvog tima i do kapitenske trake. 

              U prvom timu Barselone proveo je punih 17 godina, od 2004. do 2021. godine, pre nego što je potpisao za Pari Sen Žermen.

              Leo Mesi je tokom godina obarao razne rekorde, podizao lestvicu na najviši mogući nivou. Sa loptom je bio mali čarobnjak koji je kao magijom “bacao” protivničke igrače na zemlju.

              Leo Mesi je sa Barselonom osvojio preko 30 trofeja i mnogo individualnih priznanja, ali ono još po čemu je ušao u istoriju su Zlatne lopte. Leo Messi zlatne lopte je osvojio čak sedam tokom svoje karijere, po čemu je ubedljivi lider i tu mu nema ravnih.

              Prva Messi Zlatna lopta osvojena je 2009. godine i ona je samo najavila ono što sledi. Leo Mesi je osvojio četiri vezane Zlatne lopte od 2009. do 2012. godine. 

              Postao je prvi Argentina koji je osvojio Zlatnu loptu, prvi fudbaler Barselone od Ronaldinja 2005. godine koji je osvojio ovo priznanje i Leo Messi Zlatna lopta sa četiri u nizu bio je dotadašnji rekord jer u tome niko pre njega nije uspeo.

              Svoju petu je osvojio 2015. godine, šestu četiri godine kasnije 2019, a poslednju sedmu 2021. godine. 

              S obzirom da je ove sezone osvojio Svetsko prvenstvu, veliki je favorit, naravno, zavisi šta će uraditi u ostalim takmičenjima, za osvajanje i osme Zlatne lopte kojom će biti još deblje upisan u istoriju fudbala.

              Leo Mesi je pet puta bio na drugom mestu i jednom treći. Od kada se prvi put našao među tri najbolja igrača na svetu 2007. godine, Leo Mesi samo dva puta nije bio među tri najbolja igrača u izboru za Zlatnu loptu sve do 2022. godine.

              Kako igra u Pari Sen Žermenu koji je favorit u svim takmičenjima ove sezone i već je sa Argentinom osvojio Svetsko prvenstvo u Kataru, Leo Mesi je sigurno jedan od favorita za osvajanje nove, osme Zlatne lopte i sigurno se i sve zlatna lopta kvote slažu sa tim. 

              Leo Mesi Zlatne lopte – 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019. i 2021. Godina.

              Zlatna lopta je najprestižnije priznanje u svetu fudbala i svakako najvrednije priznanje za nekog fudbalera. Malo je igrača koji su osvojili ovo priznanje, jer onaj koji ga osvoji, stvarno je bio poseban.

              Zlatna lopta je nagrada za sav trud, svo odricanje i zalaganje tokom karijere, jer nju ne osvaja svako. Ovo priznanje upisuje igrača na listu besmrtnih i ono je razlike između dobrih igrača i pravih majstora.

              Dugo smo uživali u Leo Mesi i Kristijano Ronaldo eri. Sada dolaze nova vremena i nova šansa da neki novi fudbaleri ispišu istoriju ove nagrade. Možda i obore neki rekord. 

              ,

              Picture of Jovan Nenadić

              Jovan Nenadić

              Jovan je jedan od najiskusnijih članova našeg tima, pravi fudbalski veteran i enciklopedija znanja. Njegovo fascinantno poznavanje svih aspekata igre, od istorije do najnovijih dešavanja, čini ga nezamenjivim resursom za naš sajt. Dugogodišnje iskustvo pisanja za brojne portale omogućava mu da pokrije sva takmičenja širom sveta, s dubokim razumevanjem i preciznošću. Njegovi tekstovi obogaćuju naš sadržaj, pružajući čitaocima sveobuhvatan uvid u globalni fudbal.

              Povezane vesti