Fudbalska reprezentacija Slovenije: Istorija, uspesi i najbolji igrači

fudbalska reprezentacija slovenije grb

Fudbalska reprezentacija Slovenije je evropska fudbalska reprezentacija koja funkcioniše pod okriljem UEFA I FIFA.

Svoju prvu utakmicu odigrala je 1991. godine i tokom istorije učestvovala je na Evropskim i Svetskim prvenstvima.

Reprezentacija Slovenije trenutno 55. reprezentacija na FIFA rang listi, gde joj je najbolji plasman 15 mesto 2010. godine.

Tokom svoje istorije fudbalska reprezentacija Slovenije nastupala je na jedno Evropsko prvenstvo i dva Svetska prvenstva, dok će joj predstojeće Evropskog prvenstvo 2024. godine biti drugo u istoriji.

Trenutni selektor nacionalnog tima je Matjaž Kek, kapiten Jan Oblak, dok reprezentacija svoje domaće utakmice igra u Ljubljani na stadionu Stožice koji može da primi 16,000 navijača.

Iako se radi o maloj zemlji, Slovenija ima igrače u najjačim ligama i najjačim klubovima Evrope.

Soccer vas vodi na put kroz tri decenije istorije ovog nacionalnog tima, na upoznavanje sa selektorom, igračima u uspesima.

Fudbalska reprezentacija Slovenije: Počeci i prva utakmica  

Fudbalska reprezentacija Slovenije pre 1991. godine bila je deo Jugoslavije i tek nakon raspada zemlje, osamostalila se i počela da nastupa kao samostalna zemlja.

Prvi nezvanični meč odigrali su još davne 1921. godine kada su igrači iz slovenske lige odigrali prijateljsku utakmicu sa reprezentacijom Francuske i izgubili sa 0-5.

Nakon tog meča reprezentacija Slovenije je odigrala još nekoliko nezvaničnih prijateljskih utakmica protiv Kine, Austrije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Prva zvanična utakmica samostalne zemlje odigrana je 3. juna 1992. godine u Talinu protiv Estonije koja je završena sa 1-1. To je bila prva utakmica u istoriji Slovenije koja je zvanično priznata od strane FIFA.

Prvu pobedu u istoriji zemlje fudbalska reprezentacija Slovenije upisala je protiv istog rivala samo nekoliko nedelja kasnije rezultatom 2-0.

Prvo takmičenje u organizaciji UEFA na kom je Slovenija učestvovala bile su kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 1996. godine.

Selektor  

Prvi selektor kog je fudbalska reprezentacija Slovenije imala bio je Bojan Prašnikar koji je reprezentaciju Slovenije predvodio na četiri utakmice i upisao je jednu pobedu, dva remija i poraz. On je imao još dva mandata i ukupno vodio Slovence na 25 zvaničnih utakmica.

Najviše uspeha reprezentacija Slovenije imala je pod Srećkom Katanecom koji je na klupi sedeo od 1998. do 2002. godine i odveo reprezentaciju Slovenije na dva velika takmičenja.

Od kada je Slovenija postala samostalna zemlja 1991. godine, imala je osam različitih trenera, od čega trojicu koji su na klupi bili u više mandata. Ta trojica su Bojan Prašnikar, Srečko Katanec i Matjaž Kek.

Najkraći staž na klupi imao je Tomaž Kavčič koji je sedeo na klupi samo sedam utakmica nakon čega je dobio otkaz, dok je Matjaž Kek trener koji je vodio Sloveniju na najviše utakmica.

Matjaž Kek je trenutni selektor fudbalske reprezentacije Slovenije. Na klupi nacionalnog tima je od 2018. godine.

Matjaž Kek je rođen 1961. godine u Mariboru i tokom igračke karijere igrao za Železničar, Maribor, Sputal i GAK.

Od 2000. godine obavelja trenerski posao i radio je u Mariboru, Al-Itihadu, Rijeci i mlađim kategorijama Slovenije. Ovo mu je drugi mandat na klupi, prvi je imao u period u od 2007. do 2011. godine.

Učinak na klupi:

  • 100 utakmica
  • 45 pobeda
  • 23 remija
  • 32 poraza

Reprezentacija Slovenije fudbal: Najbolji igrači  

Prema proceni Transfermarkta, sajta koji se bavi procenom vrednosti fudbalera, klubova i takmičenja, fudbalska reprezentacija Slovenije je procenjena na 126 miliona evra.

U njoj se nastupaju fudbaleri koji igraju u nekim od najjačih liga i klubova Evrope.

Najveća zvezda nacionalnog tima je golman Jan Oblak koji nastupa za španski Atletiko Madrid. Jan Oblak je kapiten i najvredniji igrač reprezentacije sa procenjenom vrednošću od 35 miliona evra.

Još jedan igrač vredan pažnje je mladi i talentovani napadač Bendžamin Šeško koji ima 20 godina i nastupa za nemački RB Lajpcig. Njegova procenjena vrednost je 30 miliona evra.

Pored njih dvojice vredni pomena su još fudbaleri italijanskog Udinezea Jaka Bijol i Sandi Lovrić.

Na listi rekorda glavna imena su Boštjan Cesar i Zlatko Zahović.

Boštjan Cesar je u periodu od 2003. do 2018. godine odigrao 101 utakmicu u nacionalnom timu i ušao u istoriju kao igrač sa najviše utakmica za reprezentaciju Slovenije.

Na drugom mestu nalazi se Bojan Jokić sa 100 odigranih utakmica u periodu od 2006. do 2019. godine.

Njih prate Valter Birsa sa 90 utakmica i Jasmin Kurtić koji je jedini aktuelni igrač na listi sa 89 odigranih utakmica u reprezentativnom dresu.

Reprezentacija Slovenije fudbal najveći broj utakmica:

  1. Boštjan Cesar – 101 utakmica
  2. Bojan Jokić – 100
  3. Valter Birsa – 90
  4. Jasmin Kurtić – 89
  5. Samir Handanović – 81
  6. Milivoje Novaković, Zlatko Zahovič – 80
  7. Josip Iličić – 79

Kada govorimo o strelcima, Zlatko Zahovič predvodi tu listu. Jedan od najboljih igrača u istoriji reprezentacije Slovenije odigrao je 80 utakmica i postigao je 35 golova, po čemu je najbolji strelac u istoriju fudbalske reprezentacije Slovenije. Zlatko Zahovič je nastupao za reprezentaciju od 1992. do 2004. godine.

Milivoje Novaković je drugi na listi sa tri gola manje. Na 80 utakmica postigao je 32 gola. Njih dvojica su se izdvojili na prva dva mesta.

Sašo Udovič i Josip Iličić su na deobi trećeg mesta sa 16 golova, dok je Ermin Šiljak na brojci od 14 golova.

Od aktivnih igrača najbolji strelci su Bendžamin Šeško i Andraž Šporar sa po 10 golova u nacionalnom timu.

Reprezentacija Slovenije fudbal najbolji strelci:

  1. Zlatko Zahovič – 35 golova
  2. Milivoje Novaković – 32 gola
  3. Sašo Udovič, Josip Iličić – 16 golova
  4. Ermin Šiljak – 14 golova
  5. Milenko Ačimovič – 13 golova
  6. Tim Matavž – 11 golova
  7. Bendžamin Šeško, Andraž Šporar – 10 golova

Fudbalska reprezentacija Slovenije na Svetskom prvenstvu 

Reprezentacija Slovenije učestvovala je na samo dva Svetska prvenstva od svog osamostaljenja. Sve do 1990. godine bila je u sastavu Jugoslavije.

Prvi put u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo učestovali su 1998. godine kada se nisu plasirali, dok su na prvo veliko takmičenje otišli četiri godine kasnije u Japanu i Južnoj Koreji 2002. godine.

Na tom Svetskom prvenstvu završili su svoje učešće u grupnoj fazi sa sva tri poraza od Južne Afrike, Paragvaja i Španije.

Na naredni plasman na Svetsko prvenstvo fudbalska reprezentacija Slovenije čekala je osam godina. Nakon dobrih kvalifikacija i baraža, reprezentacija Slovenije se kvalifikovala za Svetsko prvenstvo u Južnoj Africi 2010. godine.

Tamo su uspeli i da upišu prvu pobedu na Svetskim prvenstvima u istoriji. Savladali su Alžir sa 1-0 u prvom kolu, ali su nakon boda protiv Sjedinjenih Američkih Država i poraza od Engleske završili takmičenje.

Od Svetskog prvenstva u Južnoj Africi 2010. godine, fudbalska reprezentacija Slovenije se nije kvalifikovala završni turnir.

Učinak na Svetskim prvenstvima:

  • 6 utakmica
  • 1 pobeda
  • 1 remi
  • 4 poraza

Fudbalska reprezentacija Slovenije na Evropskom prvenstvu 

Fudbalska reprezentacija Slovenije učestovala je do sada na samo jednom Evropskom prvenstvu. Od prvo Evropskog prvenstva 1960. godine, pa sve do 1992. godine, bila je u sastavu Jugoslavije.

Prve kvalifikacije igrala je za plasman na Evropskog prvenstvo 1996. godine u Engleskoj, ali nije uspela da se kvalifikuje.

U narednom pokušaju bila je uspešna i savladala kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2000. godine u Holandiji i Belgiji preko baraža.

Učešće na Evropskom prvenstvu 2000. godine svrstalo je Sloveniju u grupu sa FR Jugoslavijom, Norveškom i Španijom.

Nakon ispuštenog vođstva od 0-3 protiv FR Jugoslavije i osvojenog samo boda u prvom kolu, fudbalska reprezentacija Slovenije je u naredna dva kola pretrpela poraz od Španije i remizirala sa Norveškom što je na kraju bilo dovoljno samo za poslednje mesto u grupi i eliminaciju. 

PozicijaReprezentacijaPobedeNerešenePoraziBodovi
1.Španija2016
2.FR Jugoslavija1114
3.Norveška1114
4.Slovenija0212

Od 2000. godine, reprezentacija Slovenije nije učestvovala na Evropskom prvenstvu preko 20 godina, sve do Evropskog prvenstva 2024. godine. 

Učinak na Evropskim prvenstvima: 

  • 1 takmičenje
  • 3 utakmice
  • 2 remija
  • 1 poraz

Slovenija EURO 2024 

Fudbalska reprezentacija Slovenije učestvovaće na predstojećem Evropskom prvenstvu u Nemačkoj 2024. godine, što će im biti drugi plasman na Evropsko prvenstvo u istoriji.

Nakon odličnih kvalifikacija koje je završila na drugom mestu kvalifikacione grupe H izjednačena po broju bodova sa Danskom, Slovenija je uspela da obezbedi plasman među 24 najbolje selekcije.

Kvalifikacije su završili sa sedam pobeda, remijem i dva poraza. Imali su četiri boda više od Finske i Kazahstana. Bile su to najbolje kvalifikacije Slovenije u istoriji i najveći broj pobeda u njima.

Žreb za Evropsko prvenstvo dodelio im je grupu C gde će za rivale imati Dansku, Srbiju i Englesku.

PozicijaReprezentacija
1.Slovenija
2.Danska
3.Srbija
4.Engleska

Slovenija će svoje utakmice igrati u tri grada: Štutgartu, Minhenu i Kelnu.

Takmičenje započinju utakmicom protiv Danske u Štutgartu, potom u drugom kolu rival joj je Srbija u Minhenu, a u trećem kolu snage će odmeriti sa Engleskom u Kelnu.

Raspored na EURO 2024:

  • 16. jun – protiv Danske
  • 20. jun – protiv Srbije
  • 25. jun – protiv Engleske

Fudbalska reprezentacija Slovenije: Napokon na završni turnir 

Posle više od jedne decenije fudbalska reprezentacija Slovenije učestvovaće na nekom završnom takmičenju. Poslednji put to se dogodilo 2010. kada su bili učesnici Svetskog prvenstva u Južnoj Africi.

Takođe, ovo Evropsko prvenstvo biće prvo posle više od dve decenije i reprezentacija Slovenije dolazi u Nemačku u nameri da ostavi daleko bolji utisak nego na prethodnom turniru kada su završili poslednji u grupi i bez pobede.

Kvalitet poseduju i nikome neće biti lako da igra protiv njih.

About Jovan Nenadić 92 Articles
Jovan je jedan od najiskusnijih članova našeg tima, pravi fudbalski veteran i enciklopedija znanja. Njegovo fascinantno poznavanje svih aspekata igre, od istorije do najnovijih dešavanja, čini ga nezamenjivim resursom za naš sajt. Dugogodišnje iskustvo pisanja za brojne portale omogućava mu da pokrije sva takmičenja širom sveta, s dubokim razumevanjem i preciznošću. Njegovi tekstovi obogaćuju naš sadržaj, pružajući čitaocima sveobuhvatan uvid u globalni fudbal.