Search
Close this search box.

Reprezentacija Danske: Istorija, uspesi i najbolji igrači

Reprezentacija Danske je evropska fudbalska reprezentacija koja se nalazi u sastavu UEFA i FIFA i koja poslednjih godina važi za jednu od boljih i kvalitetnijih selekcija na Starom kontinentu.

Danska reprezentacija je na prethodnom Evropskom prvenstvu upisala odličan rezultat plasmanom u polufinale i dolazi na Evropsko prvenstvo 2024. godine sa ogromnim ambicijama. Takođe, govorimo o selekciji koja je 1992. godine bila šampion Evrope.  

Danska fudbalska reprezentacija nalazi se na 21. mestu FIFA rang list, dok je najbolji plasman 3. mesto 1997. godine.

Aktuelni selektor Danaca je Kasper Hjumland koji je na kormilu nacionalnog tima od 2020. godine. On na raspolaganju ima zaista kvalitetnu i talentovanu grupu igrača koja je sprema da pomrsi račune svakom sastavu.

Trenutni kapiten danske reprezentacija je defanzivac Simon Kjaer koji je ujedno i igrač sa najviše utakmica u istoriji nacionalnog tima.

Soccer vas upoznaje sa rivalom Srbije i sa jednom  veoma kvalitetnom i talentovanom fudbalskom reprezentacijom.

Reprezentacija Danske: Prva utakmica i počeci 

Reprezentacija Danske funkcioniše pod okriljem Fudbalskog saveza Danske (DBU).

Iako je nekoliko puta još krajem 19. veka igrala nezvanične utakmice prvu zvaničnu utakmicu danska reprezentacija odigrala je 1908. godine protiv Francuske u Londonu u sklopu Olimpijskih igara i taj meč su dobili sa 9-0 što je i dalje jedna od najubedljivijih pobeda u istoriji danskog nacionalnog tima.

Prvi veći uspeh reprezentacije Danske usledio je upravo na tim Olimpijskim igrama 1908. godine gde su osvojili srebrnu medalju. U finalu su poraženi od Velike Britanije.

Fudbalski savez Danske nije dozvolio nacionalnom timu da se takmiči na većim takmičenjima već samo na regionalnim turnirima i Olimpijskim igrama, zato reprezentacija Danske dugo nije učestvovala u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo.

U prvim godinama učestvovali su na samo jednom Evropskom prvenstvu i to 1964. godine gde su osvojili četvrto mesto, dok su na učešće na Svetskom prvenstvu čekali do 1986. godine.

Svoji najveći uspeh u istoriji reprezentacija Danske upisala je 1992. godine kada je osvojila Evropsko prvenstvo i postala šampion Evrope.

Selektor 

Trenutni selektor danske reprezentacije je Kasper Hjumland koji je na čelu nacionalnog tima od 2020. godine. Hjumland je predvodio Dansku na Evropskom prvenstvu 2020. godine, na Svetskom prvenstvu 2022. godine i vodiće ih i na predstojećem EURU 2024. godine.

Kasper je rođen 1972. godine i ima 52 godine. Nije imao veliku igračku karijeru i mahom je igrao u nižim ligama Danske. Zbog povrede kolena otišao je u penziju sa svega 26 godina.

Odmah je počeo da radi kao trener. Dobio je priliku Lingbiju gde je trenirao mlađe kategorije sve do 2006. godine kada je dobio priliku da bude trener prvog tima sa 34 godine.

Radio je u Lingbiju, Nordsjalandu i nemačkom Majncu. Sa Lingbijem je osvojio drugu ligu Danske 2007. godine, dok je Nordsjalndu doneo titulu prvaka Danske 2012. godine.

Od 2020. godine je selektor Danske i vodio ih je do sada na 49 utakmica.

Prvi selektor Danske u istoriji bio je Šarls Vilijams koji ih je vodio od 1908. do 1910. godine na ukupno četiri utakmice.

Najduži štaž na klupi imao je Morten Olsen koji je bio trener od 2000. do 2015. godine i vodio Dansku na 169 mečeva.

Učinak Kaspera Hjulmanda:

  • 49 utakmica
  • 31 pobeda
  • 5 remija
  • 13 poraza

Najbolji igrači 

Reprezentacija Danske, prema proceni sajta Transfermarkt, vredi 368 miliona evra i spada u red skupljih i vrednijih nacionalnih timova Evrope.

Fudbalska reprezentacija Danske je prepuna kvalitetnih i talentovanih fudbalera koji igraju u najjačim klubovima i najjačim ligama Evrope.

Selektor Rasmus Hjulmand ima asove poput Kristijana Eriksena, Rasmusa Hojlunda, Pjera-Emila Hojbjerga, Joakima Andersena, Mortena Hjulmanda, Jusufa Poulsena i ostalih.

Najvredniji fudbaler kog reprezentacija Danske ima je napadač Mančester Junajteda Rasmus Hojlund koji je procenjen na 65 miliona. Prati ga defanzivac Barselone Andreas Kristijansen koji je procenjen na 40 miliona, potom sledi stameni defanzivac Kristal Palasa Joakim Andersen sa 35 miliona.

Najvredniji fudbaleri Danske:

  1. Rasmus Hojlund – 65 miliona
  2. Andreas Kristijansen – 40
  3. Joakim Andersen – 35
  4. Matijas Jansen, Morten Hjulmand – 30

Kada govorimo od igračima koji su upisali svoja imena u istoriju reprezentacije Danske dva imena koja se ističu su Simon Kjaer, Jan Dal Tomason i Poul Nilsen.

Simon Kjaer, aktuelni kapiten Danske, je igrač koji je odigrao najviše utakmice za nacionalni tim u istoriji.

Od 2009. godine igra za reprezentaciju i odigrao je 131 utakmicu i još uvek je član nacionalnog tima.

Njega na listi prate nekadašnji golman Piter Šmajhel koji je od 1987. do 2001. godine sakupio 128 nastupa, kao i Kristijan Eriksen koji je od 2010. od kada je član reprezentacije odigrao 128 utakmica.

Dvocifren broj igrača ima preko 100 nastupa za reprezentaciju Danske.

Lista utakmica:

  1. Simon Kjaer – 131 utakmica
  2. Piter Šmajhel – 129
  3. Kristijan Eriksen – 128
  4. Denis Romedal – 126
  5. Jan Dal Tomason – 112
  6. Tomas Helveg – 108
  7. Majkl Laudrup – 104
  8. Martin Jorgensen, Morten Olsen – 102
  9. Tomas Sorensen – 101

Ako se osvrnemo na listu strelaca videćemo da dva igrača dele prvo mesto na listi. To su Jan Dal Tomason i Poul Nilsen. Njih dvojica su postili isti broj golova za reprezentaciju Danske, po 52.

Nilsen je igrao u periodu od 1910. do 1925. godine, dok je Jan Dal Tomason igrao od 1997. do 2010. godine.

Iza njih nalazi se Pauli Jorgensen sa 44 gola, potom sledi Ole Madsen sa 42.

Danska reprezentacija fudbal lista strelaca:

  1. Poul Nilsen, Jon Dal Tomason – 52 gola
  2. Pauli Jorgensen – 44
  3. Ole Madsen – 42
  4. Kristijan Eriksen – 40
  5. Preben Elkjaer – 38
  6. Majkl Laudrup – 37
  7. Niklas Bendtner – 30
  8. Hening Enoksen – 29
  9. Ebe SAnd, Brajan Laudrup – 22 

Reprezentacija Danske Svetsko prvenstvo 

Dugo godina reprezentacija Danske nije učestvovala na Svetskim prvenstvima, od 1930. godine i prvog Svetskog prvenstva, pa sve do 1954. godine nisu učestovali ni u kvalifikacijama. Prve kvalifikacije su odigrali za Svetsko prvenstvo u Švedskoj 1958. godine, ali posle svih poraza u njima nisu uspeli da se kvalifikuju.

Ponovo nisu učestvovali u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 1962. godine, da od Svetskog prvenstva 1966. godine bili redovan učesnik kvalifikacija, ali im je dugo bilo potrebno da se kvalifikuju.

Prvo Svetsko prvenstvo na kom je Danska igrala bilo je 1986. godine u Meksiku kada su prošli grupnu fazu i bili eliminisani od Španije u osmini finala sa 5-1.

Danska reprezentacija je učestovala na samo šest Svetskih prvenstava i najveći uspeh je četvrtfinale sa Svetskog prvenstva 1998. godine u Francuskoj gde su dogurali do četvrtfinala.

Tamo su doživeli poraz od Brazila sa 3-2, nakon što su savladali Nigeriju u osmini finala sa 4-1.

Učinak na Svetskim prvenstvima:

  • 6 turnira
  • 23 utakmice
  • 9 pobeda
  • 6 remija
  • 8 poraza

Reprezentacija Danske Evropsko prvenstvo 

Na Evropskim prvenstvima reprezentacija Danske je imala mnogo više uspeha. Učestovala je na devet turnira i uspela da osvoji jedan i postane prvak Evrope, dva puta je stizala do polufinala i jednom osvojila četvrto mesto što je, mora se priznati, dobar učinak.

Prvo Evropskog prvenstvo na kom su Danci učestvovali bilo je 1964. godine u Španiji na kom su poraženi od Sovjetskog Saveza u polufinalu, potom od Mađarske u utakmici za treće mesto.

Na naredni plasman čekali su dvadeset godina i Evropskog prvenstva 1984. godine u Francuskoj gde su stigli do polufinala u kom su poraženi od Španije posle penala.

Najveći uspeh ostvaren je osam godina kasnije u Švedskoj gde je Danska reprezentacija osvojila Evropsko prvenstvo, a na poslednjem EURU 2020 stigla je do polufinala.

Učinak na Evropskim prvenstvima:

  • 9 turnira
  • 33 utakmice
  • 10 pobeda
  • 6 remija
  • 14 poraza

Danska fudbalska reprezentacija na EURO 1992 

Reprezentacija Danske, da stvar bude još luđa, nije uspela nije da se prvobitno kvalifikuje na Evropsko prvenstvo 1992. godine, ali je stekla pravo učešća nakon što je Jugoslavija diskvalifikovana zbog rata.

Danska reprezentacija je dobila grupu A sa Švedskom, Engleskom i Francuskom, ali je tako jaku grupu prošla kao druga sa tri boda, pobedom protiv Francuske u poslednjem kolu.

PozicijaReprezentacijaBodovi
1.Švedska5
2.Danska3
3.Francuska2
4.Engleska2

Tada je na završnom turniru učestvovalo osam reprezentacija u dve grupe i Danska se plasirala u polufinale gde je za rivala imala koju je savladala posle penala. U finalu bili su bolji od Nemačke sa 2-0.

Put do trofeja:

  • Polufinale: Pobeda protiv Holandije posle penala sa 5-4 (2-2 u regularnom toku)
  • Finale: Pobeda protiv Nemačke sa 2-0

Fudbalska reprezentacija Danske na EURO 2024 

Reprezentacija Danske došla je na Evropsko prvenstvo u Nemačku posle dobrih kvalifikacije. Kvalifikacionu grupu H završili su na prvom mestu sa 22 boda.

Žreb ih je smestio u Grupu C na Evropskom prvenstvu zajedno sa Srbijom, Engleskom i Slovenijom.

PozicijaReprezentacija
1.Slovenija
2.Danska
3.Srbija
4.Engleska

Danska reprezentacija će svoje utakmice igrati u tri grada: Minhenu, Štutgartu i Frankfurtu.

U Štutgartu će odmeriti snage sa Slovenijom, u Frankfurtu će se sastati sa Engleskom, dok će u Minhenu igrati protiv reprezentacije Srbije. Taj meč Srbija Danska svi jedva čekamo.

Raspored utakmica:

  • 16. jun – protiv Slovenije
  • 20. jun – protiv Engleske
  • 25. jun – protiv Srbije

Reprezentacija Danske: Ponovo velike ambicije na predstojećem EURU 

Reprezentacija Danske je jedna veoma kvalitetna selekcija koja zna kako osvojiti Evropsko prvenstvo i kako doći do same završnice istog.

Čine je spoj mladosti i iskustva i radi se o jednoj veoma talentovanoj ekipi koja je spreman za novi dobar rezultat.

Danska reprezentacija dolazi u Nemačku sa namerom da ponovo ostvari dobar rezultat na završnom turniru i ovaj nacionalni tim ima potencijal da i u narednim godinama beleži odlične rezultate.

Picture of Nikola Petrović

Nikola Petrović

Nikola je jedan od mlađih i najstrastvenijih članova našeg tima. Njegova ljubav prema fudbalu nije samo prisutna na papiru – on ga igra i gleda u slobodno vreme, što mu omogućava da dublje razume igru i prenese tu strast kroz svoje pisanje. Iako je mlad, Nikola već ima dugogodišnje iskustvo kao freelance pisac, sarađujući s brojnim domaćim i međunarodnim portalima. Njegova posvećenost i iskustvo čine ga ključnim delom našeg tima, donoseći svežinu i profesionalnost u svaki tekst koji piše.

Povezane vesti