Krajem pretprošle i početkom prošle decenije reprezentacija Španije je bila najdominantnija na svetu. Apsolutni favorit na kom god takmičenju da se pojave. U četiri godine osvojili su tri velika takmičenja i bili aktuelni evropski i svetski šampioni.
Pep Gvardiola je doneo novu fudbalsku filozofiju u Barselonu kada je preuzeo prvi tim katalonskog giganta. Okosnicu španskog nacionalnog tima u to vreme činio je veliki broj fudbalera koji nastupaju za Barsu te je sistem igre bio sličan.
Pored Barselone, veliki broj fudbalera dolazio je i iz redova najvećeg rivala Real Madrida. Igrači Barselone i Real Madrida činili su polovinu španske ekipe i veliki broj njih bili su starteri i ključni igrači kod tada selektora Visente del Boskea.
Španija reprezentacija je prvo postala šampion Evrope 2008. godine u Austriji i Švajcarskoj. Igrali su prelep fudbal i završili turnir bez poraza sa samo jednim remijem. Četiri godine kasnije stiže Svetsko prvenstvo u Južnoj Africi. Španija do tada nikada nije bila šampion sveta i najbolji plasman na Svetskim prvenstvima im je četvrto mesto 1950. godine u Brazilu.
Stigli su na afrički kontinent kao jedan od najvećih favorita i to potpuno opravdali na terenu. Pretrpeli su iznenađujući poraz na startu Mundijala od Švajcarske, ali nakon toga nanizali su šest pobeda, prošli grupu i preko Portugala, Paragvaja, Nemačke i Holandije došli do prve titule šampiona sveta.
Koliko je španska reprezentacija bila dominantna svedoči i to da je pet igrača Crvene furije bilo u timu turnira: Đoan Kapdevila, Karles Pujol, Serhio Ramos, Serhio Buskec i David Vilja.
Selekcija koja je bila na vrhuncu i koja je bila strah i trepet svim reprezentacijama na svetu, ciljala je novi trofej na Evropskom prvenstvu 2012. godine u Poljskoj i Ukrajini. Španija reprezentacija je ponovo bila impresivna. Visente del Boske nije mnogo menjao igrače.
To su otprilike bili isti oni momci koji su izneli i prethodna dva turnira. Španici su turnir završili sa samo jednim remijem i samo jedinim primljenim golom.
Koliko su bili dominantni u tom periodu najbolje pokazuje finale tog Evropskog prvenstva u kom su pregazili Italiju sa 4-0.
Ipak, ništa nije večno. Stigla je smena generacije. Španija reprezentacija je prolazila kroz period tranzicije i to se odrazilo i na rezultate. Na naredna dva Svetska prvenstva u Brazilu 2014. i Rusiji 2018. godine eliminisani su u grupnoj fazi, odnosno osmini finala. Evropski šampionat u Francuskoj 2016. koji se održao između ta dva Mundijala završili su na 10. mestu.
Španska tiki-taka više nije bila toliko efikasna. U međuvremenu je i selektor Visente del Boske napustio kormilo reprezentacije Španije i stvari su počele da se menjaju.
Među mnogim fudbalskim reprezentacijama, Španija je jedan od favorita. Soccer vas vodi na upoznavanje sa Crvenom furijom.
Reprezentacija Španije uvek ima najveće ciljeve
Ako postoji razlog za optimizam da fudbalska reprezentacija Španije može postići zapaženiji rezultat na Svetskom prvenstvu u Kataru to je plasman na prethodnom Evropskom prvenstvu.
Posle tri veoma razočaravajuća turnira, Španija je konačno odigrala jedan dobar. Na EURO 2020 stigli su do polufinala i tamo eliminisani od kasnijeg šampiona Italije posle boljeg izvođenja penala.
Bilo je to pravo osveženje za Španiju koja nije bila u red najvećih favorita, ali je fudbalska reprezentacija Španije ipak pokazala da ima dobru generaciju koja je na dobrom putu da ponovi rezultate sa početka prošle decenije.
Neverovatna je činjenica da u timu reprezentacija Španije fudbal nije bilo niti jednog fudbalera Real Madrida, što je do pre nekoliko godina bilo nezamislivo. Barselona je imala samo tri igrača.
Uticaj fudbalera dva najveća španska kluba bio je mizeran i većinu reprezentacije činili su fudbaleri koji su igrali van Španije. Konkretno, više od polovine tima nastupalo je van granice Španije.
Reprezentacija Španije prvak sveta u fudbalu
Tako kvalitetna reprezentacija prepuna sjajnih igrača, samo jednom je bila prvak sveta u fudbalu. Bilo je to u Južnoj Africi 2010. godine. Na tom Svetskom prvenstvu Španija je došla kao aktuelni evropski šampion i jedan od favorita.
Turnir nije startovao dobro porazom od Švajcarske u prvom kolu, ali nakon toga Crvena furija je nanizala šest pobeda. Prvo je uspešno prošla grupu sa Čileom, Švajcarskom i Hondurasom. Nakon toga u nokaut fazi padali su Portugal, Paragvaj i Nemačka u finalu.
U jednom veoma čvrstom finalu sa malo prilika, Španija je savladala Holandiju sa 1-0 posle produžetaka. Strelac pobedonosnog gola bio je fudbaler Barselone Andreas Inijesta u 116. minutu igre.
Koliko može Reprezentacija Španije u Kataru?
Reprezentacija Španije je na Svetsko prvenstvo u Katar stigla na veoma impresivan način. U kvalifikacionoj grupi B sa Švedskom, Grčkom, Gruzijom i takozvanom selekcijom Kosova, ostvarili su šest pobeda, jedan remi i samo jedan poraz i završili grupu na prvom mestu sa 19 poena.
Žreb za najveću fudbalsku smotru svrstao ih je u grupu E gde će joj protivnici biti Kostarika, Nemačka i Japan. Reklo bi se da su Španci, uz Nemce, najveći favoriti za prolaz i da će sa Pancerima voditi borbu oko prvog mesta u grupi.
Reprezentacija Španije takmičenje započinje 23. novembra utakmicom protiv Kostarike, nakon čega četiri dana kasnije sledi veliki derbi sa Nemačkom na stadionu Al Bajt. Poslednju utakmicu u grupi izabranici Luisa Enrikea igraju 1. decembra protiv selekcije Japana.
Španska fudbalska reprezentacija je često znala da Svetsko prvenstvo završi već u grupnoj fazi. Tokom istorije pet puta su ispadali u prvoj fazi takmičenja, poslednji put pre osam godina u Brazilu. Ipak, deluje da će ovog puta to biti baš veliko iznenađenje ukoliko se desi i španska reprezentacija ima dobre šanse da završi na jednom od prva dva mesta.
Ukoliko u tome uspe, naredni rival u osmini finala biće im neka od reprezentacija iz grupe F u kojoj su smešteni Hrvatska, Belgija, Kanada i Maroko.
Grupa E | |
1. | Nemačka |
2. | Španija |
3. | Japan |
4. | Kostarika |
Španska fudbalska reprezentacija
Na poslednjem okupljanjem reprezentacije u junu za mečeve Lige Nacija, selektor Luis Enrike pozvao je veliki broj fudbalera koji nastupaju za Barselonu. U reprezentaciji bilo je sedam fudbalera katalonskog tima, uz po dva igrača Real Madrida i tri Atletiko Madrida. Najveći španski klubovi ponovo su preuzeli okosnicu reprezentacije i više od polovine pozvanih igrača.
Reprezentacija Španije poseduje kvalitet i sigurno spada u red najjačih reprezentacija sveta. Očekivanja od Crvene furije su velika pred Svetsko prvenstvo u Kataru i čitava nacija se nada da će dobrim rezultatom poništiti prethodna dva neuspeha iz Brazila i Rusije. Razlog za optimizam postoji. Španska fudbalska reprezentacija nikada ne sme biti otpisana.
Fudbalska reprezentacija Španije igrači
Među najiskusnijim igračima u nacionalnom timu ističu se Serhio Buskec sa 137 utakmica za Španiju. Vezni fudbaler Barselone trenutno je na trećem mestu večne liste igrača sa najviše utakmice za nacionalni tim. Ispred njega su Iker Kasijas (167) i Serhio Ramos (180). Pored Buskeca, Đordi Alba sa 85 nastupa, Koke sa 66 i Alvaro Morata sa 56 utakmica za reprezentaciju su jedno od najiskusnijih. Luis Enrike računa i na mlade igrače pa se tako računa i na superstarove Barselone Pedra i Ansu Fatija.
Prema sajtu Transfermarketu, najvredniji španski fudbaleri na tržištu s vezni fudbaler Mančester Sitija Rodri i vezista Barselone Pedri koji se procenjuju na 80 miliona evra.
Lista najskupljih fudbalera Španije:
- Rodri (Mančester Siti) – 80 miliona
- Pedri (Barselona) – 80 milona
- Mikel Ojarzabal (Real Sosijedad) – 60 miliona
- Ansu Fati (Barselona) – 60 miliona
- Gavi (Barselona) – 60 miliona
Reprezentacija Španije Evropsko prvenstvo
Reprezentacija Španije je učestvovala na 11 od 16 Evropskih prvenstava u istoriji i može se pohvaliti veoma dobrim rezultatima.
Crvena furija je tri puta osvajala Evropsko prvenstvo i pela se na krov Evrope.
Prvi put su to uradili 1964. godine kada su bili domaćini pobedom protiv Sovjetskog Saveza u finalu sa 2-1. Na drugi trofej čekali su skoro pola veka, odnosno 44 godine.
Njega su osvojili na Evropskom prvenstvu 2008. godine u Austriji i Švajcarskoj kada su u finalu bili bolji od Nemačke. Četiri godine kasnije u Ukrajini i Poljskoj usledila je nova titula.
Zlatna generacija Španije, predvođena selektorom Vinsenteom del Boskeom, pobedila je Italiju u finalu sa 4-0.
Oni su trenutno jedina reprezentacija koja je uspela da osvoji dva vezana Evropska prvenstva.
Španija se može pohvaliti i jedim finalom 1984. godine u Francuskoj gde su poraženi od domaćina, kao i sa jednim plasmanom u polufinale pre četiri godine.
Učinak na Evropskim prvenstvima:
- 46 utakmica
- 21 pobeda
- 15 remija
- 10 poraza
Španija na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj
Španija se na Evropsko prvenstvo 2024. godine plasirala na poprilično ubedljiv način završivši na prvom mestu kvalifikacione Grupe A sa sedam pobeda i jednim porazom.
Ali, žreb za EURO 2024 nije bio srećan po Špance. Dodeljena im je grupa smrti.
Reprezentacija Španije igraće u grupi B zajedno sa Italijom i Hrvatskom i imaće veoma težak zadatak da obezbedi plasman u narednu rundu.
Pozicija | Reprezentacija |
1. | Španija |
2. | Hrvatska |
3. | Italija |
4. | Albanija |
Crvena furija će svoje utakmica igrati u Berlinu, Gelzenkirhenu i Dizeldorfu.
Raspored je takav da će svoje učešće započeti protiv Hrvatske u Berlinu 15. juna, potom pet dana kasnije, u Gelzenkirhenu odigrati derbi protiv Italija, dok će poslednju utakmicu u grupi odigrati 24. juna protiv Albanije.
Na 11 završnih turnira, reprezentacija Španije je samo tri puta završila učešće u grupnoj fazi, poslednji put 2004. godine.
Raspored:
- 15. jun – protiv Hrvatske
- 20. jun – protiv Italije
- 25. jun – protiv Albanije