Brentford je klub koji se nalazi u srcu zapadnog Londona, među slikovitim četvrtima i ulicama, koji se uzdiže kao svetionik nade i ambicije.
Ovaj klub, osnovan 1889. godine, nosi sa sobom ponosnu istoriju i strastvene navijače koji su spremni da podrže svoje junake na svakom koraku.
Brentford FC se trenutno takmiči u Premijer ligi, najjačoj ligi engleskog fudbala, i teži da se nametne kao jedan od vodećih klubova u Engleskoj. Njihova igračka filozofija i ambicija privukli su pažnju ljubitelja fudbala širom sveta.
Zbog njihovog vlasnika Metjua Benamam, koji je strastveni kladioničar, i zbog njihovog načina dovođenja igrača prilikom kog koriste statistiku i analitičke podatke.
Ovaj klub iz Londona često je poznat i po nadimku “Pčele”, što odražava njihovu povezanost sa lokalnom zajednicom i podršku lokalnim inicijativama. Jedan od njihovih najvećih rivala je Fulam, sa kojim se svake sezone susreću u Premijer ligi.
Brentford Fudbalski Klub je sinonim za strast, odanost i ambiciju. Za vas Soccer je spremio novi tekst o fudbalskim klubovima. U nastavku, istražićemo dublje u njihovu istoriju, uspehe i nadamo se svetlu budućnost ovog neustrašivog kluba.
Table of Contents
ToggleKada je osnovan Brentford?
Svaka priča ima svoj početak, a priča o Brentford Fudbalskom Klubu je započela davnog 10. oktobra 1889. godine, kada su entuzijastični pojedinci okupljeni u londonskom predgrađu Brentford odlučili da osnuju klub pod imenom “Brentford Football and Cricket Club”.
Ideja je bila jednostavna – stvoriti sportski entitet koji će zajedno sačinjavati fudbalsku i kriket ekipu.
Prve godine kluba bile su obeležene amaterskim statusom i igranjem na različitim terenima u okolini. Brentford je postepeno napredovao kroz amaterske i poluprofesionalne lige sve do 1920-ih, kada je postao član Football League.
Od tada nikada ispadali iz nje, ali su veći deo istorije proveli u nižim ligama.
Prelomni trenutak u istoriji kluba, označavajući njegov ulazak u najjači rang takmičenja, dogodio se kada je došao sadašnji vlasnik Metju Benam, koji je pomogao da Brentford FC napreduje od četvrte lige do Premijer lige.
Danas, Brentford je prepoznat kao klub koji je prošao dug put od svojih skromnih početaka, prošao kroz nekoliko finansijski kriza i došao do Premijr lige, sa novim stadionom i ambicioznim planovima.
Pred njim su svetli trenuci u budućnosti. Sve ove istorijske činjenice i trenuci čine Brentford jednim od zanimljivijih i inspirativnih fudbalskih entiteta u Engleskoj.
On je zaslužan za sve uspehe Brentford FC: Ko je Metju Benam?
Metju Benam je rođen u maju 1968. godine. Od malena pokazivao je interesovanje za matematiku i svoj lokalni fudbalski klub Brentford. Prvu utakmicu Brentforda pogledao je sa 11 godina, kada je njegov omiljeni tim bio u trećem rangu engleskog fudbala.
U međuvremenu završio je jedan od najpoznatijih Univeziteta na svetu, Univerzitet u Oksfordu, gde je dobio diplomu iz fizike.
Po završetsku studija, Benama je put odveo na drugu stranu. Okrenuo se investicionom bankarstvu. Punih 11 godina proveo je u njemu i dogurao je do potpredsednika Banke Amerike. Ipak, izgleda da mu to nije bilo dovoljno izazovno.
Tokom 2001. godine tadašnji prijatelj, a sada vlasnik fudbalskog kluba Brajton & Houv Albion, Toni Blum, pozvao je svog sunarodnika Meta Benamam da mu se priključi na jednom projektu.
Toni Blum je poznati pokeraš i profesionalni kockar, koji se obogatio preko brojnih turnira pokera koje je osvojio širom sveta, kao i pokretanjem i prodajom raznih sajtova koji su koristili algoritme i statistiku kako bi pomogli profesionalnim kockarima da lakše dođu do dobitka.
Jedan od prvih sajtova koje je Blum u životu napravio bio je Premier Bet. Blum je pozvao Benama da mu pomaže i Benam je dobio odličnu priliku da nauči nešto od profesionalnog kockara i stekne dobro iskustvo.
Njih dvojica su nekoliko godina zajedno radili na tom sajtu, pre nego što je odnos između njih pukao i došlo je do rastanka 2004. godine.
Benam je nastavio samostalno. Prvi projekat bio mu je Smartodds. Ideja sa njim je bila da preko sajta pomaže klijentima tako što bi koristio iste algoritme, statistiku i podatke koji su njemu pomogli da postane profesionalni kockar. Ta ideja je bila pun pogodak i donela je Benamu veliku zaradu. Ubrzo je pokrenuo još jedan sajt Matchbook.
Bogatsvo Meta Benama je tih godina raslo i otvorila se opcija da pomogne svom lokalnom klubu Brentfordu, koji je prolazio kroz veoma težak period.
Tokom 2007. godine Brentford je prolazio kroz veoma težak finansijski period. Ispali su iz treće lige u četvrtu i nisu imali dovoljno novca da bi klub normalno funkcionisao. Tada je grupa navijača rešila da kupi klub, ali kako nisu imali dovoljno novca, kontaktirali su Metjua Benama i pitali za pozajmicu.
On je naravno pristao i Grupi navijača Brentforda pozajmio 500 hiljada funti. Novac je sakupljen, klub otkupljen od starog vlasnika i Brentrod je tada postao prvi profesionalni klub iz Londona koji je bio u vlasništvu svojih navijača.
Ipak, u toj pozajmici postojala je jedna začkoljica. Benam je pozajmio novac navijačima Brentforda, ali je u postojao dogovor da ukoliko mu navijači u roku od pet godina ne vrate novac, Benam automatski postaje vlasnik kluba.
To se nije desilo, navijači su odlučili da mu ne vrate novac, već da on preuzme vođenje kluba.
Brentford transfermarkt: Planski rad doveo do miliona
Kada je u pitanju tržište transfera, Brentford Fudbalski Klub je postao sve zapaženiji igrač. Njihova sposobnost da otkriju talentovane igrače i razvijaju ih u vrhunske profesionalce privlači pažnju fudbalskih zaljubljenika širom sveta. Klub je postao poznat po tome da ulaže u mlade talente i da razvija talente koje dovodi koristeći statistiku i razne algoritmei.
Prema podacima sa sajta Transfermarkt, trenutna vrednost Brentforda se procenjuje na 380 miliona rvra. Klub je postigao značajan finansijski rast u poslednjim godinama, a to se odražava i na vrednost njihovih igrača.
Ajvan Toni je najvredniji igrač Brentforda sa procenjenom vrednošću na 35 miliona evra, koliko vred i njegov partner u napadu Brajan Mbeumo. Treći najvredniji je škotski defanzivac Aron Hiki koji vredi 30 miliona.
FC Brentford transfermarkt – najvredniji igrači:
- Ajvan Toni – 35 miliona
- Brajn Mbeumo – 35 miliona
- Aron Hiki – 30 miliona
Kao klub koji konstantno raste i napreduje, s pravom može biti ponosan na svoje vredne igrače i ambicije za budućnost. Ova ekipa i dalje privlači pažnju i ostavlja svoj trag u svetu fudbala.
Ko su rivali Brentforda?
Brentford Fudbalski Klub, iako je klub poznat po svojoj istoriji i razvoju, takođe ima svoje uzbudljive rivalitete koji čine fudbal još interesantnijim.
Dva najvažnija rivalstva koja su privukla pažnju fudbalske javnosti su ona sa Fulamom i Kvins Park Rendžersom, poznata kao “Derbiji Zapadnog Londona”.
Derbi sa Fulamom predstavlja sukob između dva zapadna londonska kluba, i to je utakmica koja uvek privlači veliku pažnju.
Ovi susreti su ispunjeni strašću i rivalstvom, a pobeda u ovom duelu znači mnogo više od samo tri boda na tabeli. To je prilika za klubove da dokažu svoju superiornost i zadovolje strast svojih navijača.
Statistika derbija sa Fulamom:
Takmičenje | Utakmice | Brentford pobede | Nerešeno | Fulam pobede |
Liga | 56 | 21 | 15 | 20 |
FA Kup | 2 | 1 | 0 | 1 |
Liga kup | 5 | 3 | 1 | 1 |
EFL Trofej | 3 | 1 | 1 | 1 |
UKUPNO | 66 | 26 | 17 | 23 |
Sa druge strane, rivalstvo sa Kvins Park Rendžersom je takođe posebno. Ono je počelo 60-ih godina prošlog veka, kada je Rendžers želeo da preuzme vođenje Brentforda.
To bi značilo da KPR prelazi na Grifin Park, brentfordov stadion, a da Pčele ispadaju iz Fudbalske lige.
Zapadni Londonski derbiji su prava poslastica za ljubitelje fudbala, prilika da se prisustvuje fudbalskim borbama koje su oblikovale istoriju Brentforda i ostavile neizbrisiv pečat na svetu engleskog fudbala.
Brentford – igrači sa najviše utakmica u istoriji
U bogatoj istoriji Brentford Fudbalskog Kluba, postoji nekoliko igrača koji su ostavili neizbrisiv trag na terenu, igrači čija su imena zauvek povezana sa ovim klubom. Na vrhu liste igrača sa najviše odigranih utakmica nalaze se legende koje su svojim prisustvom i doprinosom učinile Brentford ponosnim.
Na samom vrhu ove liste je Ken Kuti , čije ime je sinonim za vernost klubu. Ken je odigrao neverovatnih 559 utakmica za Brentford tokom svoje karijere koja je trajala od 1949. do 1963. godine. Slede ga Džejmi Bejts sa 526 nastupa i Piter Gelson sa 516. Ovi igrači nisu samo brojevi u statistikama, već i ikone kluba, čije legendarne priče se i dalje prepričavaju na stadionu Griffin Park.
U istoriji Brentford Fudbalskog Kluba, neki igrači su ostavili dubok trag i postali neizostavni deo klupske legende. Evo deset najvernijih i najiskusnijih igrača koji su dali sve od sebe za klub:
- Ken Kuti – 559 utakmica
- Džejmi Bejtson – 526 utakmica
- Puter Gelson – 516 utakmica
- Kevin O’Konor – 501 utakmica
- Tomi Higinson – 435 utakmica
- Džeki Grem – 409 utakmica
- Kejt Milen – 380 utakmica
- Geri Kejkbred – 374 utakmica
- Danis Salman – 371 utakmica
- Alan Nelms – 350 utakmica
Ovih deset igrača su ostavili neizbrisiv pečat u istoriji Brentforda i zaslužuju posebno mesto u srcima navijača. Njihove impresivne karijere i vernost klubu čine ih istinskim herojima ovog londonskog kluba.