Čelsi je profesionalni fudbalski klub iz Londona, koji je osnovan 1905. godine i postoji preko 100 godina.
Radi se o dvostrukom šampionu Evrope i jedinom osvajaču Lige šampiona iz Londona, koji se trenutno takmiči u engleskoj Premijer ligi.
Nadimak kluba je „Plavci“ (Blues eng.) i od svog nastanka svoje domaće utakmice igraju na Stamford Bridžu jedom od istorijskih engleskih stadiona.
Čelsi – Челси (eng.) je jedan od najboljih, ne samo engleskih, već i evropskih i svetskih klubova u poslednje dve decenije. Nova era donela je veliki broj domaćih i evropskih trofeja i ovaj tim je jedan od najuspešnijih engleskih timova 21. veka.
Najveći rivali Čelsija su Arsenal i Totenhem, kao i timovi iz Zapadnog Londona, Brentford i Fulam.
Uspon modernog Čelsija počeo je dolaskom ruskog milijardera Romana Abramoviča na čelo kluba početkom 2000-ih godina. Velikim ulaganjima od njih je napravio jedan od najjačih timova Evrope. Rus je posle dve decenije napustio London i klub je došao u ruke američkog biznismena Toda Boelija.
Čelsi je klub koji je šest puta bio prvak Engleske, dva puta prvak Evrope i ima još dosta velikih i važnih trofeja. Radi se o ekipi koja ima sjajnu istoriju koju ćemo vam mi u ovom tekstu približiti.
Soccer vas vodi do Londona i na upoznavanje sa jednim od najuspešnijih engleskih fudbalskih klubova 21. veka.
Kada je osnovan Čelsi?
Čelsi je osnovan 10. marta 1905. godine kada je Gas Mirs kupio Stamford Bridž stadionu u Fulamu u nameri da osnuje fudbalski klub.
Kada je pokušaj da ga iznajmi Fulamu propao, odlučio je da osnuje svoj fudbalski klub. Kako je fudbalski klub sa imenom Fulam već postojao u kraju, odabrano je da novi klub bude nazvan Čelsi.
FK Čelsi – ФК Челси (eng.) je osnovan u padu „The Rising Sun“.
Odmah po osnivanju pridružili su se Fudbalskoj ligi i postali su članovi Druge divizije. U drugoj sezoni u njoj došli su do drugog mesta i promocije i od 1907. godine zaigrali su u Prvoj diviziji.
Godine oko dva Svetska rata, Čelsi – Челси (eng.) je proveo između Prve i Druge divizije i bez osvojenog trofeja. Najveći uspeh bilo je finala FA kupa 1915. godine koje su izgubili od Šefild Junajteda.
Na prvi trofej Čelsi FK je čekao do sezone 1954/55 sezone kada su postali prvaci Engleske tako što su završili sa 52 boda, četiri boda ispred Vulverhemptona, Portsmuta i Sanderlenda.
Sezona 1954/55 u Prvoj Diviziji:
Pozicija | Tim | Pobede | Nerešene | Porazi | Poeni |
1. | Čelsi | 20 | 12 | 7 | 52 |
2. | Vulverhempton | 19 | 10 | 13 | 48 |
3. | Portsmut | 18 | 12 | 12 | 48 |
4. | Sanderlend | 15 | 18 | 9 | 48 |
Naredni trofej osvojen je u sezoni 1964/65 trijumfom u Liga kupu protiv Lestera.
Sedamdesete godine ponovo su donele putovanje između prva dva ranga, da bi devedesete godine prošlog veka bile jedne od najuspešnijih u dotadašnjoj eri sa dva trofeja u FA kupu, jednim u Liga kupu, titulom u Kupu pobednika kupova, gde je pobeđen nemački Štutgart u finalu sa 1-0 i peharom u Superkupu Evrope.
Roman Abramović era
Do početka 2000-ih godina Čelsi nije bio među najjačim i najtrofejnijim klubovima Engleske. Jedna titula prvaka Engleske, tri trofeja u FA kupu, dva u Liga kupu i jedna evropski u Kupu pobednika kupova.
Međutim, stvar koja je doprinela da Čelsi postane jedan od najjačih engleskih i evropskih timova je smena na vrhu kluba.
Godine 2003. ruski biznismen i milijarder Roman Abramovič postao je vlasnik Čelsija, koji je u tom trenutku bio pred finansijskom krizom. Transakcija je iznosila 60 miliona funti.
Roman Abramovič je odmah uložio oko 100 miliona na nove igrače. Čelsi – Челси (eng.) je preko noći postao jedan od jačih klubova engleske i na Starom kontinentu i već prvu sezonu završili su na 2. mestu Premijer lige.
Jedan od prvih koraka bio je postavljanje Žozea Murinja za trenera, koji je sezonu ranije postao prvak Evrope sa Portom. Murinjo je u prvoj sezoni poveo Čelsi to titule u Premijer ligi, što je bila tek druga titula u istoriji i do trofeja u Liga kupu.
Čelsij je istorijsku sezonu završio sa samo 15 primljenih golova, što je učinak koji je pitanje da li će iko ikada oboriti.
Roman Abramovič je bio na vrhu Čelsija skoro punih 20 godina do leta 2022 godine kada je skoro bio primoran da proda ekipu nakon konflikta između Rusije i Ukrajine.
Tokom njegove ere, Čelsi je dva puta bio prvak Evrope, dva puta osvajač Lige Evrope, pet puta prvak Engleske i osvojio je dvocifren broj trofeja.
Titule tok ere Romana Abramoviča:
- Premijer liga – 5 titula
- Liga šampiona – 2 trofeja
- FA kup – 5 trofeja
- Liga kup – 3 trofeja
- Liga Evrope – 2 trofeja
- Superkup Evrope – 1 trofeja
- Svetsko klupsko prvenstvo – 1 trofej
Tom Boeli era
Maja 2022. godine, posle 19 godina vladavine ruskog biznismena Romana Abramoviča, Čelsi je promenio vlasnika. Grupa predvođena Tomom Boelijem, američkim biznismenom, kupila je FK Čelsi – ФК Челси (eng.) za 4,25 milijardi funti.
Brus Bak koji predsednik od 2003. godine zamenjen je Tomom Boelijem, kao i Marina Granovskija, koja je bila jedan od najpoznatijih sportskih direktora u svetu fudbala.
Era Toma Boelija dovela je do velikih ulaganja. Na pojačanja je potrošeno više stotina miliona, ali je Čelsi na terenu beležio užasne rezultate.
Sezona 2022/23 završena je na 12. mestu. U narednoj, Čelsi – Челси (eng.) je takođe nastavio sa veoma lošim rezultatima ispod renomea ovog kluba.
Era Toma Boelija za sada je poznata po ogromnim obeštećenima na pojačanja.
Na Enca Fernandeza potrođeno je 107 miliona funti, dok je na Moizesa Kaiseda potrošeno sedam manje.
Čelsi stadion
Od 1905. godine kada je Čelsi osnovan, svoje domaće utakmice igraju na stadionu Stamford Bridžu.
Stamford Bridž ima kapacitet od 40,343 mesta i pored fudbalskih, bio je domaćin ragbi, kriket, bejzbnol i drugih mečeva.
Najveća poseta u istoriji stadiona bila je na utakmici sa Arsenalom 1935. godine kada je na stadionu bilo 82,905 navijača.
Tokom istorije stadion je nekoliko puta renoviran, poslednji put 1998. godine, i sagradio ga je čuvenih engleski arhitekta Arčibal Leič.
Već nekoliko godina postoji plan da se uradi kompletan remont stadiona i da Čelsi nekoliko sezona igra na drugom objektu, pominjao se Vembli, ali je nakon problema koje je imao Roman Abramović, došlo do obustave tih planova.
Najbolji strelac u istoriji
Moderna i ranija era Čelsija videla je brojne odlične igrače, od engleskih do internacionalnih.
Najveći trag ostavio je engleski fudbaler Frenk Lampard koji je upisan u istoriju kao najbolji strelac Čelsija sa 211 golova na 648 mečeva. Lampard je punih 13 godina igrao na Stamford Bridžu.
Njega sa devet golova manje prati Bob Tambling koji je došao do brojke od 202 gola na samo 370 utakmica. Keri Dikson je u top 3 sa 193 gola.
Među deset najboljih strelaca samo dva igrača nisu Englezi. U pitanu su Didijer Drogba koji je na četvrtom mestu sa 164 gola i Eden Azar sa 110 golova.
Lista strelaca:
- Frenk Lampard – 211 golova
- Bobi Tambling – 202
- Keri Dikson – 193
- Didijer Drogba – 164
- Roj Bentli, Piter Osgud – 150
- Džimi Grivs – 132
- Džodž MIls – 125
- Eden Azar – 110
- Džordž Hilsdon – 108
Koliko trofeja ima Čelsi?
U više od 100 godine svog postojanja, Čelsi – Челси (eng.) je osvojio 32 velika trofeja i jedan je od najtrofejnijih klubova Engleske.
Tokom svoje istorije Čelsi je osvojio sve što se može osvojiti. Bio je prvak Engleske, Evrope i sveta. Možda prvih nekoliko decenija nije bilo toliko trofejno kao poslednje dve, ali je Čelsi većim delom svog postojanja bio u vrhu engleskog fudbala.
Tokom istorije, FK Čelsi – ФК Челси (eng.) je osvojio 32 velika trofeja. Šest puta u istoriji osvajali su duplu krunu.
Svi trofeji koje je Čelsi osvojio:
- Premijer liga/Prva divizija – 6
- FA Kup – 8
- Liga kup – 5
- Komjuniti Šild – 4
- Liga šampiona – 2
- Liga Evrope – 2
- Kup pobednika kupova – 2
- Superkup Evrope – 2
- Svetsko klupsko prvenstvo – 1
Čelsi Liga šampiona
U prve dve sezone Romana Abramoviča, Čelsi je odmah došao u poziciju, zbog velikih ulaganja, da je jedan od favorita da osvoji Ligu šampiona, nešto što bi ga uvrstilo meču najjače klubove Evrope.
Međutim, nije bilo lako doći do „ušatog“ trofeja.
Prve dve sezone donele su dve eliminacije u samoj završnici. Oba puta tokom 2003/04 i 2004/05 sezona Čelsi je eliminisan u polufinalu. U prvom pokušaju od francuskog Monaka, dok je druge sezone Liverpul bio bolji od njih.
Dve godine kasnije, eto Čelsija ponovo u završnici, ali i ovaj put, treći u četiri godine, poraženi su u polufinalu. I ovog puta ponovo je bio koban Liverpul.
Roman Abramovič je nastavio sa ulaganjima, Čelsi bivao sve jači i jači i naredne sezone 2008/09 bili su najbliže tome da se popnu na krove Evrope. Poraženi su od Mančester Junjateda, posle penala, u finalu.
Ipak, prvi pehar je Čelsi dočekao, kada su se svi tome najmanje nadali, 2012. godine u Minhenu protiv Bajerna u finalu. Bajern koji je bio znatno jači, pritom igra na „domaćem“ terenu. Dodatni problem Čelsiju predstavljao je ogroman broj povređenih i odsutnih igrača. Ipak, i takav Čelsi u finišu je došao do gola za izjednačenje i odveo meč u penale gde su bili bolji sa 4-3 za prvu titulu prvaka Evrope.
FK Čelsi – ФК Челси (eng.) nas je navikao na to da pobeđuju kada to od njih niko ne očekuje. Tako je bilo i 2021. godine kada su u finalu, posle jedne veoma loše sezone, savladali favorizovani Mančester Siti i došli do drugog pehara.
Svoja dva trofeja u Ligi šampiona Čelsi je osvojio:
- 2012. godine pobedom protiv Bajern Minhena u finalu
- 2021. godine pobedom protiv Mančester Sitija u finalu
FK Čelsi i njegovi rivali
Kao i svaki fudbalski klub na svetu, tako i Čelsi – Челси (eng.), ima svoje velike rivale sa kojima po nekoliko puta tokom sezone odmeri snage i odigra fantastične duele.
Neki od najvećih rivala Čelsija su:
- Arsenal
- Totenhem
- Fulam
- Brentford
Svi ovi klubovi dolaze iz Londona, odakle je i Čelsi. Dok su Arsenal i Totenhem iz severnog dela grada, Fulam i Brentford su iz zapadnog dela odakle je i Čelsi, ali je sa Totenhemom i Arsenalom rivalstvo znatno veće i privlači više pažnje medija i navijača.
Čelsi Arsenal
Rivalstvo ova dva kluba nikada nije smatrano za veliko, jer je Čelsi tokom istorije bio daleko ispod nivoa Arsenala i retko se dešavalo da se ova dva kluba bore za nešto. Međutim, dolaskom Romana Abramoviča i porastom ambicija Čelsija, ova dva kluba su svake sezone ulazila u sezonu kao veliki rivali na terenu.
Susretali su se u Evropi, u kupovima i borili za najveće domete u ligi. Vremenom se razvilo jedno veliko rivalstvo između Arsenala i Čelsija koje nam uvek donese veoma dobre utakmice i veliku dramu kada god ova dva kluba se sastanu.
Prvi meč u istoriji odigrali su davne 1907. godine i do sada su se sastali 208 puta u raznim takmičenjima.
Arsenal je uspešniji sa 82 pobede, naspram 66 pobeda Čelsija.
Čelsi Fulam
Veći deo istorije, posebno od 60-ih godina do početka 2000-ih, proveli su u različitim ligama, ali rivalstvo datira još od nastanka Čelsija.
Kada je Gaj Mirs kupio Stamford Bridž, ideja je bila da se Fulam useli i postane njegov klub. Oni su to odbili i ostali na Krejven Kotidžu, pa je Mir osnovao svoj novi klub Čelsi. Prvi put su se sastali 1910. godine.
Novija istorija donela je mnogo češće duele ova dva tima, jer je Fulam poslednjih godina skoro redovan učesnik Premijer lige.
Čelsi Totenhem
Totenhem nikada nije gledao na Čelsi kao glavnog rivala, jer su davali prednost Arsenalu, ali je derbi ova dva tima uvek privlačio veliku pažnju. Rivalstvo ima istoriju od 1967. godine kada su se ova dva kluba sastala u finalu FA kupa u meču koji je Totenhem dobio sa 2-1.
Kako su oba kluba napredovala, tako je ovaj meč i ovo rivalstvo dobijalo na značaju.
Poslednjih godina napredovalo je i dostiglo svoj zenit, posebno nakon utakmice na Stamford Bridžu 2015. godine koja je ostala poznata kao „Battle of Bridge“. Utakmica je završena bez pobednika sa 2-2 i Totenhem je zbog toga remija izgubio sve šanse da osvoji titulu.
Na tom meču imali smo dvocifren broj žutih kartona i veliki broj incidenata. Nakon toga, svaki meč ova dva tima privlači ogromnu pažnju i svaki je sve dramatičniji i dramatičniji.
Prvi meč odigrali su 1909. godine i sastali su se ukupno 176 puta u istoriji. Čelsi ima 78 pobeda, Totenhem 55.
Čelsi Brentford
Rivalstvo Brentforda i Čelsija dugo nije bilo pravo rivalstvo, jer su dva kluba preko 60 godina provela u različitim rangovima. Klubovi su blizu, ali puno liga ih je razdvajalo. Brentford je nedavno bio čak u četvrtom rangu, dok je Čelsi godinama jedan od najjačih klubova Engleske.
Sastajali su se malo pre i posle Drugog svetskog rata. Ipak, usponom Brentforda i ulaskom u Premijer ligu 2021. godine, ova dva kluba su poslednjih godina počela da se sastaju redovno tokom sezone.
U novijoj istoriji odigrali su devet utakmica i Čelsi je uspešniji sa četiri pobede, dok Brentford ima tri.
Gde se danas nalazi Čelsi?
Čelsi – Челси (eng.) se danas smatra jednim od najboljih i najtrofejnijih engleskih klubova. Jedini su klub iz Londona koji se može pohvaliti titulom prvaka Evrope i jedan od šest engleskih klubova koji imaju ovakvo priznanje.
Evidentno je da je uspon kluba počeo početkom 2000-ih godina dolaskom Romana Abramoviča i da su poslednje dve decenije donele najviše uspeha navijačima ovog kluba.
Ipak, FK Čelsi – ФК Челси (eng.) je jedan od najboljih engleskih timova i ekipa sa istorijom dugom preko 100 godina. Možda era Toma Boelija nije krenula na najbolji način, ali Plavci će uvek biti u užem krugu favorita za svaki trofej u sezoni.