Fulam je engleski profesionalni fudbalski klub iz Londona koji se takmiči u Premijer ligi.
Radi se o jednom od najstarijih fudbalskih klubova u Engleskoj i podatak da su osnovani 1879. godine, pre 144 godine je impresivan. Po tome su najstariji fudbalski klub u Londonu.
Svoje domaće utakmice igraju od 1896. godine na stadionu Krejven Kotidž, koji je takođe jedan od najstariji fudbalskih objekata u Engleskoj i jedan od retkih stadiona na Ostrvu koji uspeva da zadrži stari tradicionalan izgled.
FK Fulam je veći deo svoje istorije proveo u nižim ligama Engleske, najviše u Čempionšipu, ali je poslednjih godina skoro standardan učesnike Premijer lige. Jedan od najvećih uspeha Fulama u istoriji je plasman u finale Lige Evrope 2010. godine u kome su poraženi od Atletiko Madrida posle produžetaka.
Najveći rivali ove ekipe su Čelsi, Kvins Park Rendžers i Brentford i utakmice sa ovim ekipa spadaju među Derbije Zapadnog Londona.
Prema proceni sajta Transfermarkta, vrednost tima procenjena je na 253 miliona evra, po čemu su tek 19. najvredniji klub Premijer lige i 43. najvredniji klub Evrope.
Trenutni trener je Portugalac Marko Silva.
Kao što ste i do sada navikli da vam Soccer donosi razne priče o fudbalskim klubovima, ovog puta sledi nova priča o istoriji jednog od najstarijih klubova Engleske.
Table of Contents
ToggleKada je osnovan Fulam?
Fulam je osnovan 1879. godine kao Fulham St Andrew’s Church Sunday School FC. Osnovali su ga poštovaoci Crkve Engleske koja se nalazila na Star Roudu.
Ta crkva i dan danas postoji i na njoj se nalazi plakata koja označava da je tu nastao fudbalski klub Fulam.
Devet godina nakon osnivanja u decembru 1888. godine engleski tim je skratio svoje ima ne postojeće i postali su poznati samo kao Fulam.
Svoj profesionalni status klub je stekao tek u decembru 1898. godien i time su postali treći klub koji je u tome uspeo, posle Arsenala (1891) i Milvola (1893).
U prvim godinama ovaj tim se takmičio u lokalnoj ligi Zapadnog Londona i u Južnoj ligi Engleske. Južnu ligu Engleske su osvajali dva puta 1906. i 1907. godine.
FK Fulam pristupa Fudbalskoj ligi
Fudbalskoj ligi Fulam je pristupio tek 1908. godine, skoro 30 godina nakon osnivanja. Bili su smešteni u Drugu diviziju u kojoj su proveli vreme pre i posle Prvog svetskog rata.
Tih godina nijednom nisu bili ni blizu osvajanja drugog ranga i najbolja pozicija na kraju sezone bila je šesto mestu 1920. godine.
Posle dve decenije u drugom rangu, 1928. godine ispali su u treću ligu, odnosno u tadašnju Treću Diviziju Jug. U njoj su proveli četiri godine nakon čega su se vratili u drugu ligu.
Fulam je prvi put u najjačoj ligi Engleske, tadašnjoj Prvoj diviziji, zaigrao tek posle Drugog svetskog rata u sezoni 1949/50, nakon što su godinu dana ranije osvojili Drugu diviziju, što im je bio i prvi trofej u klupskoj istoriji.
Početak u Fudbalskoj ligi:
- Druga divizija 1907. – 1928. godine
- Treća divizija 1928. – 1932. godine
- Druga divizija 1932. – 1949. godine
- Prva divizija 1949. – 1952. godine
Fulam trofeji
Fulam je tokom svoje istorije znatno više vreme proveo u nižim ligama engleskog fudbala i često se kretao između drugog i trećeg ranga, nego što je igrao u prvom i najjačem rangu.
U Prvoj diviziji, kasnije Premijer ligi, proveli su ukupno manje od 30 godina. Tokom 60-ih godina bili su standardni prvoligaši kao i većim delom 2000-ih. U ostalim dekadama pretežno su igrali u drugom i trećem rangu takmičenja.
Fulam je jedan od retkih klubova koji su trenutno članovi Premijer lige, a da nema nijedan veliki trofej u svojoj istoriji. Nikada nije bio šampion Engleske, nikada nije osvojio evropski trofej i nikada nije uspeo da osvoji nijedan kup Engleske, niti FA kup, niti Liga kup.
Ovaj tim je osvajao trofeje u nižim ligama. Mogu se pohvaliti sa tri titule u drugoj ligi, kao i sa dve u trećem rangu.
Drugu ligu su osvajali 1949, 2001. i 2022. godine. Šampioni treće lige bili su 1932. i 1999. godine.
Sigurno najveći uspeh u klupskoj istoriji dogodio se u sezoni 2009/10 kada je engleski tim došao do finala Lige Evrope.
Bila je to sjajna generacija predvođena trenerom Rojom Hodžsonom i timom u kome su igrali Bobi Zamora, Sajmon Dejvis, Deni Marfi, Demjen Daf, Aron Hjuz i Klint Dempsi.
Na putu do finala upisao nekoliko istorijskih rezultata i eliminisao timove poput Šahtjora, Juventusa i tadašnjeg šampiona Nemačke Volfsburga, ali je u finalu Atletiko Madrid bio nepremostiva prepreka i španski tim je slavio sa 2:1 posle produžetaka.
Takođe, još jedan veoma važan datum u istoriji dogodio se 3. maja 1975. godine kada su se plasirali u finale FA kupa u kome su za rivala imali gradskog rivala Vest Hem Junajted.
To je bilo prvo i, za sada, poslednje finale. U njemu je Vest Hem slavio sa 2:0.
Fulam FK trofeji:
- Druga liga – 3
- Treća liga – 2
Fulam grad
Fulam je fudbalski klub koji se nalazi u glavom gradu Engleske Londonu. Konkretno, u zapadnom delu ovog grada u oblasti koji se zove Fulam.
Stadion Krejven Kotidž nalazi se odmah do reke Temze, konkretno jedna tribina je tik uz reku.
Oblast Fulam je šest kilometara udaljena od Čering Krosa i nalazi se između Patnija i Čelsija. Ova oblast ima malo manje od 100 hiljada stanovnika.
Najveći rivali
Zbog svog geografskog položaja, Fulam ima veliki broj rivala sa kojim igra veoma interesantne derbije svake godine.
Navijači ove ekipe vide Čelsi kao najvećeg rivala, ali zbog razlike u ligama ova dva kluba nisu odigrala previše mečeva tokom istorije. Čelsi je dugo stabilan premijerligaš, dok je Fulam dobar deo istorije proveo u nižim ligama.
Između ova dva stadiona je samo tri kilometara daljine.
Drugi rival je Kvins Park Rendžers. Sa KPR-om su se sastajali znatno češće u novijoj istoriji jer su oba kluba igrala poslednjih godina u drugoj ligi Engleske, popularnom Čempionšipu.
Treći najbliži rival je Brentford. Brentford je takođe dugo godina bio u nižim ligama pre nego što su pre dve godine ušli u Premijer ligu. Ova dva kluba vodila su veoma interesantne borbe u nižim ligama i jedan od najpoznatijih duela odigran je pre nekoliko godina u finalu plej-ofa Čempionšipa kad je Fulam savladao Brentford i otišao u Premijer ligu.
Navijači imaju malo rivalstvo i sa Džilingemom, klubom iz Kenta, jer su sa njima vodili velike borbe u nižim ligama. Međutim, kako je Džilingem dugo godina u trećoj i četvrtoj ligi Engleske, ova dva kluba se nisu sastala od 2001. godine.
Fulam rezultati
Tokom sezone 2022/23 tim sa Krejven Kotidža je oduševio fudbalsku javnost odličnom sezonom i odličnim fudbalom koji su prikazali.
Predvođeni trenerom Markom Silvom i srpskim napadačem Aleksandrom Mitrovićem, Fulam je bio napadački tim i bilo ih je milina gledati.
Prosek golova na njihovim mečevima bio je skoro tri po meču. FK Fulam rezultati mogu se ispratiti na svim modernijim i sajtovima, kao i na zvaničnom sajtu takmičenja.
Fulam rezultati ove sezone garantovali su dobru zabavu i nadamo se da će tako biti i naredne sezone.
Fulam transfermarkt
Prema uglednom sajtu Transfermarktu, koji se bavi procenom vrednosti fudbalera, takmičenja i klubova, procenjena Fulam transfermarkt vrednost je 253 miliona evra.
Sa tolikom vrednošću Fulam svakako nije među vrednijim klubovima Premijer lige i samo je Bornmut manje vredniji od njih. Oni su je 43. najvredniji klub Evrope.
Među igračima koji se nalaze u ekipi, najvredniji je portugalski vezista Žoao Palinja koji je procenjen na 35 miliona evra. Na drugom mestu nalazi se srpski napadač Aleksandar Mitrović sa procenjenom vrednošću od 28 miliona. Potom slede defanzivac Isa Diop i krilni napadač Manor Solomon sa cenom od 18 miliona.
Najvredniji igrači Fulama:
Fudbaler | Vrednost (u evrima) |
Žoao Palinja | 35 miliona |
Aleksandar Mitrović | 28 miliona |
Isa Diop | 18 miliona |
Manor Solomon | 18 miliona |
Anreas Pereira | 16 miliona |
Najbolji strelac u istoriji fudbalskog kluba Fulam
Tokom dugogodišnje istorije Fulama, samo osam igrača je uspeo da se upiše u bogatu istoriju ovog kluba tako što je postiglo 100 ili više golova.
Najbolji strelac kluba je Gordon Dejvis sa 178 golova. Gordon je za Fulam igrao u dva navrata: od 1978. do 1984. godine, pa ponovo od 1986. do 1991. godine.
Drugi na listi je Džoni Hejnes sa 158 golova, odnosno 20 manje od Dejvisa. Hejnes se smatra jednim od najboljih igrača u istoriji Fulama i za ovaj kub je igrao od 1952. do 1970. godine.
Sa 154 golova, odmah iza Gordona Dejvisa i Džonija Hejnesa, nalazi se Beford Džezard. Džezard je veliki deo svog života dao Fulamu. Prvo je kao igrač proveo period od 1948. do 1957. godine, da bi potom od 1958. do 1964. godine bio trener ovog tima.
Među osam igrača koji su postigli preko 100 golova u istoriji nalazi se srpski fudbaler Aleksandar Mitrović. Aleksandar Mitrović Fulam je postigao 108 golova, koliko ima i Stiv Erl.
Najbolji strelci u istoriji:
- Gordon Dejvis – 178 golova
- Džoni Hejnes – 158 golova
- Beford Dezard – 154 gola
- Džim Hemond – 150 golova
- Grem Legat – 134 gola
- Artur Stivens – 124 gola
- Stiv Erl, Aleksandar Mitrović – 108 golova
Fulam danas
Fulam je poslednjih godina redovan učesnik Premijer lige i jedan od boljih timova u ovom takmičenju.
Možda nemaju veliki trofej u svojoj istoriji, ali imaju istoriju koja zaslužuje svako poštovanje. Radi se o jednom malom klubu iz Londona koji je jedan od retkih koji još uvek drži do tradicije i istorije i čiji stadion prkosi vremenu.
FK Fulam je poslednjih sezona u Premijer ligi oduševio sve dobrim rezultatima i možda je to najava da boljih vremena i da bi u narednim godinama mogli doći do prvog trofeja.
Fulam je to zaslužio.