Borac Banja Luka je fudbalski klub koji se takmiči u Premijer ligi Bosne i Hercegovine i koji dolazi iz istoimenog grada Banja Luke.
Osnovani su 1926. godine i za dve godine proslaviće puni vek postojanja.
Radi se o klubu koji je aktuelni šampion Premijer lige Bosne i klubu koji je u bivšoj Jugoslaviji bio osvajač kupa u sezoni 1987/88.
Borac je jedan od većih i poznatijih klubova iz Bosne i neko ko je poslednjih godina jedan od pretendenata na sam vrh. U prethodne četiri sezone dva puta su osvajali titulu u prvenstvu.
Leta 2024. godine upisali su istoriju time što su obezbedili plasman u ligašku fazu Lige Konferencija čime su postali tek drugi klub iz Bosne i Hercegovine koji je uspeo tako nešto da uradi.
U narednim redovima proći ćemo kroz istoriju i nastanak ovog kluba, evropske rezultate, kao i sve ostalo bitno u vezi jednog fudbalskog kluba. Tekstove o ostalim ex-yu klubovima van liga petica možete pročitati na našem sajtu.
Kada je osnovan Borac Banja Luka?
Borac Banja Luka je osnovan 4. jula 1926. godine pod imenom Radnički sportski klub Borac. Klub je osnovala grupa trgovačkih pomoćnika koji su se okupljali u gostionici „Putnik“ u Banja Luci.
FK Borac Banja Luka spada među najstarije klubove u Bosni i Hercegovini i za dve godine proslaviće puni vek postojanja.
Prvi predsednik kluba bio je Rudolf Hiter.
Prvi veći uspeh kluba stigao je krajem 20-ih godina prošlog veka kada je Borac osvojio lokalni turnir igran u Sarajevu, ali je tih godina bio u senci poznatijeg kluba iz Banja Luke ŠK Krajišnika.
Međutim, kada je Krajišnik ugašen 1945. godine Borac je preuzeo primat kao najpoznatiji i glavni klub u Banja Luci. Tih godina promenjeno je ime u Borac i posle Drugog svetskog rata Borac je nekoliko godina igrao treću ligu Jugoslavije, nakon čega je izborio promociju u Drugu ligu 1948. godine.
Najveći uspeh u bivšoj Jugoslaviji
Borac Banja Luka proveo je pedesete godine u drugoj ligi tadašnje Jugoslavije i prvi uspeh posle Drugog svetskog rata stigao je 1961. godine kada su ušli u tadašnju Prvu ligu Jugoslavije, po prvi put u istoriji.
Međutim, iz nje su ispali odmah u prvoj sezoni i morali su da čekaju još 10 godina na sledeće učešće koje su obezbedili 1971. godine.
Nekoliko godina zadržali su se u tadašnjoj Prvoj ligi i 1974. godine uspeli su da upišu jedan od najvećih rezultata do tada plasmanom u finale Kupa Jugoslavije gde su poraženi od Hajduka iz Splita.
Taj plasman u finale kupa doneo im je učešće u Kupu pobednika kupova naredne sezone gde su upisali rekordnu pobedu nad Rumelanžeom iz Luksemburga sa 9-0. U narednoj rundi bili su poraženi od Anderlehta.
Najveći uspeh u bivšoj Jugoslaviji Borac je ostvario 1988. godine osvajanjem Kupa Jugoslavije pobedom u finalu nad Crvenom zvezdom na stadionu Partizana sa 1-0 golom Senada Lupića u 60. minutu.
Put Borca do finala:
- Prva runda – Osijek 1-1 (3-2 pobeda posle penala)
- Druga runda – Spartak Subotica 2-2 (5-4 pobeda posle penala)
- Četvrtfinale – Vojvodina pobeda 6-4
- Polufinale – Priština 1-1 (4-1 pobeda posle penala)
FK Borac Banja Luka: Nova istorija, titula prvaka i istorijski plasman u Evropu
FK Borac Banja Luka se početkom 90-ih godina prošlog veka takmičio u drugoj ligi Jugoslavije, a nakon raspada Jugoslavije 1995. godine napustio je Fudbalsku Asocijaciju Jugoslavije i priključio se Prvoj ligi Republike Srpske.
U njoj su se takmičili sve do 2002. godine i osvajali su je ukupno pet puta u istoriji. Kup Republike Srpske su podigli šest puta.
Od kada je 2002. godine osnovana Premijer liga Bosne i Hercegovine Borac je postao njen član i do prve titule došli su 2011. godine, a nakon toga osvojili još dve 2021. i 2024. godine. Kup Bosne osvojili su samo jednom 2010. godine.
FK Borac Banja Luka je prethodnih godina učestvovao u kvalifikacijama za sva tri evropska takmičenja, ali bez većeg uspeha. Obično su završavali prvoj ili drugoj rundi i nikada nisu prošli drugu kvalifikacionu rundu.
Ipak, i to se promenilo u sezoni 2024/25. Borac je krenuo takmičenje u Ligi šampiona gde je eliminisan u 2. rundi kvalifikacija od grčkog PAOK-a. Preselili su se u Ligu Evrope gde su u 3. rundi svladali KI sa Farskih Ostrva, da bi u plej-of izgubili od Ferencvaroša. Taj poraz u plej-of rundi od mađarskog tima obezbedio im je istorijsko učešće u Ligi Konferencija.
Rivali Borca u Ligi Konferencija:
LASK (kod kuće) |
APOEL (u gostima) |
Omonija (kod kuće) |
Šamrok Rovers (u gostima) |
Panatinaikos (kod kuće) |
Vikingur (u gostima) |
Borac Banja Luka stadion
Borac Banja Luka od 1937. godine igra na Gradskom stadionu koji je sagrađen 1937. godine. Na njemu je u prve četiri godine utakmice igrao i Krajišnik, ali nakon što se taj klub ugasio Borac je jedini domaćin od 1945. godine, posle Drugog svetskog rata.
Kapacitet stadiona je 10,300 mesta i nekoliko puta je renoviran tokom istorije, poslednji put 2012. godine.
Prva utakmica pod reflektorima na stadionu odigrana je 1973. godine, dok je najveći kapacitet zabeležen 1989. godine kada je na njemu bilo 30,000 navijača.
Dugo godina postoji ideja da se Borac preseli na novi stadion koji će imati kapacitet od 30,000 mesta.
Borac Banja Luka – Željezničar derbi
Od kada je krajem 2000-ih godina Borac postao standardan član Premijer lige Bosne i Hercegovine razvilo se rivalstvo sa Željezničarom. Dva kluba su se sastajala svake sezone u prvenstvu i borila za trofeje.
Od kada je Bosna i Hercegovina postala nezavisna zemlja timovi su se sastali 22 puta i Željezničar ima 12 pobeda, naspram 7 pobeda Borca.
Borac Banja Luka u novoj sezoni: Istorijska šansa u Evropi
FK Borac Banja Luka u novu sezoni 2024/25 ulazi sa ciljem da odbrani titulu i da dođe do četvrtog naslova prvaka Bosne i Hercegovine. Takođe, ova sezona biće istorijska zato što će Borac po prvi put igrati u Evropi.
Od oktobra do decembra odigraće šest utakmica u Ligi Konferencija u nadi da će se naći među 24 kluba koja će proći u nokaut fazu, što bi takođe bio istorijski rezultat za ovaj klub.
Borac je simbol Banja Luke i jedan od najboljih timova Bosne i Hercegovine poslednjih godina. Njihovi trofeji idu u prilog time:
- Prvaci Premijer lige Bosne i Hercegovine – 3 puta
- Osvajači Kupa Bosne i Hercegodine – 1
- Osvajači Kupa Jugoslavije – 1
- Šampioni Prve lige Republike Srpske – 5