Roma (AS Roma) je italijanski fudbalski klub. Osnovana je 1927. godine u Rimu, glavnom gradu Italije i takmiči se u italijanskoj Seriji A.
Nadimak kluba je “Giallorossi” (Žuto-crveni) ili „Vučica“. FK Roma svoje utakmice igra na stadionu Olimpiko, koji deli sa Lacijom, koji je njen najveći rival.
Tokom svoje istorije, Roma je osvojila nekoliko velikih i značajnih trofeja, uključujući titulu šampiona Italije, Kup Italije, a može se pohvaliti i evropskim trofejima i trofejom u Ligi Konferencija.
Najveći rival Rome je Lacio, drugi klub iz Rima. Ovaj derbi jedan od najvećih u Italiji i Evropi i poznat je po nazivu „Derby della Capitale“ (Derbi glavnog grada).
Na klupi Vučice poslednje dve godine sedi poznati portugalski trener i jedan od najboljih trenera u istoriji fudbala Žoze Murinjo.
Soccer vam je spremio detaljno upoznavanje sa istorijom jednog od najvećih italijanskih klubova i proći ćemo kroz sve najvažnije činjenice u vezi ove ekipe.
Table of Contents
ToggleKada je nastala Roma?
Roma je osnovana 1927. godine kao rezultat ambiciozne inicijative Itala Fosčija da se ujedine tri rimska kluba – Roman, Alba-Audace i Fortitudo – sa ciljem stvaranja snažne ekipe sposobne da se suprotstavi dominantnim severnim timovima i predstavlja Rim na nacionalnoj sceni. U to vreme jedini rimski klub koji je odbijao da se ujedini bio je Lacio.
U početnim godinama, Roma FC je igrala na Kampo Testakio stadionu. Prvi značajni uspeh Rome stigao je 1942. godine kada je klub osvojio svoj prvi Scudetto, odnosno postao šampion Italije. Dve decenije kasnije osvojen je i prvi trofej u Kupu Italije pobedom protiv Torina u finalu.
Godine posle Drugog svetskog rata bile su turbuletne i Roma FK je osvojila još nekoliko trofeja u kupu, ali je na veće i značajnije uspehe morala da sačeka do 80-ih godina.
U dve vezane 1982/83 i 1983/84 FK Roma – ФК Рома (ćir.) osvojila je domaću titulu, italijanski kup i igrala finale Kupa šampiona.
Tokom prve sezone osvojena je domaća liga sa 43 boda, završivši četiri boda ispred Juventusa. Naredne sezone osvojen je peti trofej u kupu pobedom protiv Verone u finalu. Međutim, najveći trofej u klupskoj istoriji ostao je na dohvat ruke.
Roma je igrala finale Kup šampiona 1984. godine i za rivala u finalu imala veoma jaki engleski Liverpul. Meč je završen bez pobednika sa 1:1 i pristupilo se izvođenju penala gde je engleski tim bio bolji i slavio sa 4-2.
Put Rome do velikog finala:
- 1. runda – Geteborg – pobeda 4-2
- 2. runda – CSKA Sofija – pobeda 2-0
- Četvrtfinale – Dinamo Berlin – pobeda 4-2
- Polufinale – Dandi Junajted – pobeda 4-2
Roma grad: Odakle je Roma?
Roma je fudbalski klub sa sedištem u Rimu, glavnom i najvećem gradu Italije. Rim, poznat kao “Večni grad”, predstavlja centar italijanske kulture, istorije i politike, te je takođe i dom za mnoge svetski poznate spomenike i umetnička dela.
Grad se nalazi u regionu Lacio, u centralnom delu zemlje, i leži na obalama reke Tibar ima preko 4 miliona stanovnika.
AS Roma se tradicionalno povezuje sa jugoistočnim delom grada, posebno sa kvartom Testakio, gde je prvobitno osnovana i gde je prvobitno igral svoje utakmice na stadionu Kampo Testakio.
Roma stadion: Olimpiko – jedan od najvećih italijanskih stadiona
Svoje domaće utakmice FC Roma igra na stadionu Olimpiko. Radi se jednom od najpoznatijih stadiona u Italiji koji se nalazi u severozapadnom delu Rima.
Radovi na njemu počeli su 1927. godine i završeni su 1932. godine. Nakon toga odlučeno je da se sagradi još jedan nivo, ali su radovi obustavljeni zbog Drugog svetskog rata. Roma FC je na ovom objektu počela da igra tek 1953. godine. Olimpiko je pretrpeo nekoliko renoviranja tokom godina, uključujući veliku obnovu za Svetsko prvenstvo u fudbalu 1990. godine.
Kapacitet stadiona je 70.000 gledalaca, što ga čini drugim najvećim u Italiji iza stadiona San Siro na kom igraju Milan i Inter.
Ovaj stadion Roma deli sa najvećim rivalom Lacijom i na njemu pored ova dva kluba svoje utakmice igra i italijanska reprezentacija. Na njemu je odigrano nekoliko velikih turnira poput Evropskih prvenstava 1968, 1980. i 2020. godine, kao i Svetsko prvenstvo 1990. godine.
Roma – Lacio: Derbi Dela Kapitale
Najveći rival Rome je gradski rival Lacio i sa njim se sastaju tokom sezone u jednom od najvećih derbija italijanskog fudbala. Ovaj derbi poznat je kao Derby della Capitale (Derbi glavnog grada).
Prva utakmica između ova dva tima odigrana je 8. decembra 1929. godine, samo nekoliko godina nakon osnivanja Rome. Vučica je slavila u prvom duelu sa 0-1. Od tada, odigran 181 zvaničan meč i još nekoliko nezvaničnih.
Ovo rivalstvo dugo skoro jedan vek uvek privlači pažnju čitavog fudbalskog sveta i kada ova dva kluba igraju tenzija je velika i uvek dobijemo jedan fantastičan meč prepun uzbuđenja.
Tokom istorije AS Roma i Lacio su se sastajali samo u domaćim takmičenjima Seriji A i Kupu Italije.
Statistika derbija:
Takmičenje | Utakmice | Pobede Lacija | Nerešeno | Pobede Rome |
Serija A | 161 | 43 | 61 | 57 |
Kup Italije | 20 | 7 | 3 | 10 |
UKUPNO | 181 | 50 | 64 | 67 |
Koliko trofeja je osvojila Roma?
Istorija Rome bogata je trofejima, ali ne toliko kao recimo vodećih italijanskih klubova poput Milana, Intera i Juventusa.
Vučica je osvajala sva domaća takmičenja i može se pohvaliti i evropskim trofejima.
Prvi trofej osvojen je 1941. godine, tokom Drugog svetskog rata, kada Roma postala prvak Italije. 1961. godine donela je prvi pehar u kupu, a novija istorija i 21. vek evropski trofej.
FK Roma – ФК Рома (ćir.) je tri puta bila šampion Italije, poslednju put 2001. godine, devet puta je osvajala trofej namenjen osvajaču italijanskog kupa, dva puta je pobeđivala u utakmici Superkupa Italije i 2022. godine osvojila je treće evropskog takmičenje Ligu Konferencija.
O ostala dva takmičenja Roma je tri puta bila nadomak trofeja, ali je poražena u sva tri finala. Dva puta u finalima Lige Evrope/Kupa UEFA i jednom u finalu Kupa šampiona.
Lista osvojenih trofeja:
- Serija A – 3 titule
- Kup Italije – 9 trofeja
- Superkup Italije – 2 trofeja
- Liga Konferencija – 1 trofej
Najviše utakmica
Kada govorimo o igračima koji su ostavili dubok trag u dresu Rome i upisali se u istoriju ovog kluba moramo pomenuti Frančeska Totija, „Princa Rima“.
Toti je čitavu svoju karijeru proveo u Rimu. Za Romu je igrao od 1993. do 2017. godine. Upisao se istoriju ovog kluba kao igrač sa najviše utakmica i golova u dresu Vučice. Sa Romom je osvojio pet trofeja.
Tokom karijere na Olimpiku odigrao je 786 utakmica i neprikosnoveni je lider na listi utakmica. Pitanje je da li će ikada njegove brojke biti oborene.
Najbliži tome bio je Danijele De Rosi koji je skoro celu karijeru proveo u Romi. Za nju je igrao od 2001. do 2019. godine i sakupio 616 nastupa.
Među 10 igrača sa najviše utakmica u dresu Rome devetorica igrača je iz Italije i jedini stranac je Brazilac Aldair koji je od 1990. do 2003. godine sakupio 436 nastupa.
Igrači sa najviše utakmica:
- Frančesko Toti – 786 utakmica
- Danijele De Rosi – 616 utakmica
- Đakomo Losi – 455 utakmica
- Đuzepe Điani – 437 utakmica
- Aldair – 436 utakmica
- Serđio Santarini – 429 utakmica
- Bruno Konti – 402 utakmice
- Sebino Nela – 397 utakmica
- Franko Tankredi – 383 utakmice
- Guido Maseti – 357 utakmica
Najviše golova
Frančeso Toti je igrač koji takođe predvodi i listu strelaca. Princ Rima je tokom 24 godine karijere tresao mrežu rivala 307 puta i po tom parametru je ubedljivo najbolji strelac Vučice u istoriji.
Činjenica da drugi najbolji strelac na listi ima skoro 200 golova manje dovoljno govori koliki je trag Frančesko Toti ostavio u dresu Rome.
Italijanski fudbaler Roberto Pruco je drugi najbolji strelac sa 138 utakmica, a njega prati bosanski napadač Edin Džeko sa 119 golova. Sedam fudbalera postiglo je 100 ili više golova za Romu.
Večna lista strelaca:
- Frančesko Toti – 307 golova
- Roberto Pruco – 138 golova
- Edin Džeko – 119 goolova
- Amedo Amadei – 111 golova
- Rodolfo VOlk – 106 golova
- Pedro Manfredini – 104 gola
- Vićenco Montela – 102 gola
- Abel Balbo – 87 golova
- Marko Delvekio – 81 gol
- Dino Da Kosta – 79 golova
Roma transfermarkt
Prema proceni uglednog sajta Transfermarkt-a koji se bavi procenom vrednosti fudbalera, takmičenja i klubova, procenjena vrednost Rome je 362 miliona evra. Prema toma FC Roma je jedan od najvrednijih klubova Italije.
Roma igrači: Ko je najvredniji igrač u timu?
Roma se može pohvaliti izuzetno kvalitetnim napadačkim opcijama i izuzetno kvalitetnim napadačima koji su sposobni zatresti mrežu svakog tima na svetu.
Iz tog razloga najvredniji fudbaleri Rome su njeni napadači, odnosno ofanzivni igrači.
Belgijski napadač Romelu Lukaku, koji je na pozajmici iz Čelsija, najvredniji je sa procenjenom vrednošću do 40 miliona evra. Pet miliona manju vrednost ima engleski napadač Tami Ejbraham sa 35 miliona, dok su među tri najvrednija fudbalera još kapiten Lorenco Pelegrini i Paulo Dibala koji vrede po 30 miliona.
AS Roma je klub koji je godinama poznat po otkrivanju fantastičnih mladih talenata i njihovoj kasnijoj prodaji za znatno veći novac od uloženog.
Tako da se sigurno među trenutnim igračkim kadrom krije neki talenat na kom će rimski tim dobro zaraditi. Možda je to Nikola Zalevski ili Edoardo Bove?
Po čemu je Roma posebna?
Roma nije samo fudbalski klub; ona je simbol strasti, istorije i kulture koja prevazilazi granice sportskog terena.
Ono što Romu čini posebnom je ne samo njena istorija uspeha i trofeja, već duboka veza koju klub ima sa svojim gradom i navijačima. Rimljani gledaju na Romu ne samo kao na tim, već kao na neodvojivi deo identiteta grada, utkan u svaku njegovu ulicu i trg.
Navijači Rome su poznati po svojoj neumornoj strasti i lojalnosti. Njihova ljubav prema klubu se prenosi s generacije na generaciju, čineći navijanje za Romu više od hobija – to je način života. Ova strast se posebno očituje tokom derbija sa Laziom, gde se celokupan grad ujedinjuje u podršci svom timu.
Jedan od najupečatljivijih simbola Rome je legendarni kapiten, Frančestko Toti, čija karijera u klubu odražava lojalnost.
Ova posebna veza između kluba, njegovih igrača i navijača je ono po čemu je Roma zaista jedinstvena u svetu fudbala.