Bajer Leverkuzen ili kratko samo Bajer, je nemački profesionalni fudbalski klub koji se takmiči u Bundesligi.
Osnovan je 1904. godine i postoji 119 godina. Bajer je klub iz grada Leverkuzena koji se nalazi u regiji Severni-Rajn Vestfalija.
Bajer je dugo bio deo sportskog društva Bajer Leverkuzen koje okuplja mnoge ekipe u košarci, atletici, gimnastici, rukometi u drugim sportovima, ali se klub 1999. godine odvojio od sportskog društva i postao je samostalna organizacija.
Bajer je prema proceni sajta Transfermartka procenjen na 422 miliona evra po čemu je četvrti najvredniji klub Bundeslige i 21. najvredniji klub Evrope.
Na UEFA rang listi po rezutlatima iz poslednjih pet sezona, Bajer Leverkuzen zauzima 24. poziciji sa koeficijentom od 71,000 bodova.
Bajer u svojoj istoriji ima trofeje u Kupu Nemačke iz 1993. godine i Kup UEFA iz 1988. godine. Jedan od najvećih uspeha u istoriji kluba je plasman u finale Lige šampiona u sezoni 2001/02 kada su poraženi u finalu od Real Madrida. Najveći rival Bajera je Keln. Sve do 2024. godine Bajer nikada nije bio šampion Nemačke, ali je tim predvođen španskim trenerom Ćabijem Alonsom, konačno došao do prve titule u Bundesligi.
Soccer vam donosi još jedan u nizu tekstova o nemačkim fudbalskim klubovima kroz koji će te se upoznati sa svim istorijskim činjenicama, rekordima i rivalima ove ekipe.
Table of Contents
ToggleKada i kako je osnovan Bajer Leverkuzen?
Bajer Leverkuzen je osnovan 1904. godine od strane radnika u farmaceutskoj kompaniji Bajer, po kojoj je ovaj grad poznat.
Viljem Hausčajld je u novembru 1903. godine napisao pismo koje je potpisalo 170 radnika fabrike, o ideji da se osnuje fudbalski klub.
Kompanije je prihvatila predlog i 1. jula 1904. godine rođen je fudbalski klub koji se zvao Turn und Spielverein Bayer 04 Leverkusen.
U narednim godinama ime je promenjeno i osvojeno je SV Bayer 04 Leverkusen.
U prvim decenijama klub nije imao previše uspeha. Klub je mahom igrao u trećem i četvrtom rangu nemačkog fudbala i bio je daleko od elite.
Zapaženiji rezultati počeli su dolaze tokom 60-ih godina. Osnovana je Bundesliga, a Bajer je uspeo da se domogne drugog ranga takmičenja. Samo jedan rang ih je tada delio od najjačih klubova zemlje.
Prvi veći uspeh u svojoj istoriji nemački klub je upisao 1969. godine kada je osvojena druga liga i klub se domogao Bundeslige. Konačno su bili u prilici da odmere snage sa najjačim klubovima Nemačke.
Od tada, pa do dana današnjeg, Farmaceuti nikada nisu ispali iz Bundeslige.
Bajer ima jednog velikog rivala
Bajer Leverkuzen je imao mnogo rivala tokom istorije. Bilo je tu raznih borbi za trofeje, titule i mesta u Evropi, ali po svom geografskom položaju imaju jednog kog smatraju najvećim.
Najveći rival Bajer Leverkuzena je Keln. Ova dva kluba se nalaze u isto regiji Severni-Rajn Vestfalija i deli ih samo 19 kilometara.
Kada god se sastanu međusobno tokom sezone njihove utakmice su praznik fudbala za celu regiju.
Izrazitog favorita u ovom duelima nema. Bez obzira ko je u kakvoj formi i kako stoji na tabeli. I ono što je posebno interesantno – njihovi dueli uvek garantuju golove.
Preko 10 godina i skoro 20 utakmica nije se desilo da se meč ova dva tima završi bez golova.
FC Bajer stadion
Bajer Leverkuzen igra na stadionu BayArena koja ima kapacitet 30,210 mesta. Stadion je otvoren 2. avgusta 1958. godine i dizajnirao ga je Maks Bogl.
Tokom istorije renoviran je dva puta. Prvi put 1997. godine i ponovo 2009. kada je u njegovo renoviranje uloženo oko 70 miliona evra.
Na ovom stadionu od 1958. godine svoje utakmice igra Bajer Leverkuzen i u nekoliko navrata domaće utakmice igrala je i nemačka reprezentacija.
Na ovom stadionu igrale su se utakmice Svetskog prvenstva za žene 2011. godine.
Ime BayArena koristi se od 1998. godine.
Najbolji strelci u istoriji
Tokom istorije duge preko 100 godina mnoga fudbalska imena iz Nemačke i širom sveta ostavila su dubok trag u istoriju Bajer Leverkuzena. Farmaceuti su imali odlične igrače i dalje važe za klub koji promoviše sjajne talente.
Kada govorimo o najboljim strelcima u istoriji kluba prvo ime na vrhu liste drži nemački fudbaler Ulf Kirsten koji je od 1990. do 2003. godine igrao za FC Bajer i postigao je 240 golova.
Bio je deo tima koji je osvojio Kup Nemačke i deo onog tima koji je stigao do finala Lige šampiona. Tri puta je završavao sezonu kao najbolji strelac Bundeslige.
Na drugom mestu nalazi se još jedan nemački fudbaler Stefan Kisling koji je u periodu od 2006. do 2018. godine postigao 162 gola. Kisling je jednom bio najbolji strelac Bundeslige.
Svoje ime među najboljim strelcima upisao je i bugarski napadač Dimitar Berbatov koji je igrao pet godina na BayAreni, od 2001. do 2006. godine, i u tom periodu postigao je 91 gol. Berbatov je takođe bio deo tima koji je 2002. godine igrao u finalu Lige šampiona. Dva puta je bio u timu sezone Bundeslige.
Na četvrtom i petom mestu nalaze se Herber Vas sa 74 gola i Kristijan Šrajer sa 68 golova. Vas je igrao u periodu od 1982. do 1990. godine za klub, dok je Šrajer dres nosio sedam godina od 1984. do 1991. godine.
Od aktivnih igrača na listi strelaca nalazi se jedino Karim Belarabi koji je u klub od 2011. godine i postigao je 57 golova.
Lista strelaca:
- Ulf Kirsten – 240 golova
- Stefan Kisling – 162 gola
- Diitar Berbatov – 91 gol
- Herbert Vas – 74 gola
- Kristijan Šrajer – 68 golova
- Ča Bum-Kun – 63 gola
- Paulo Serđo – 61 gol
- Lukas Alario – 58 golova
- Karim Belarabi – 57 golova
- Kevin Foland – 50 golova
Bajer Leverkuzen 2002: Jedna od najboljih sezona u istoriji
Sezona 2001/02 mogla je biti upisana zlatnim slovima u istoriju kluba. Ne samo Bajerna, već u istoriji evropskog fudbala.
Sezona koja je mnogo obećavala, na kraju nije donela ništa i ostala je samo gorka uspomena na nju. Bajer Leverkuzen je te sezone imao fenomenalan tim.
Na klupi trener Klaus Topmoler, a na terenu igrači poput Hansa-Jorga Buta, Jens Novotnija, Ze Roberta, Ulfa Kirstena, Dimitara Berbatova, Mihaela Balaka, Lusija, Olivera Nojvila, Karstena Rameloua i ostalih asova.
Do samog finiša sezone bili u igri za sva tri takmičenja. Obezbedili su plasman u finale Lige šampiona, u finale Kupa Nemačke, dok su se u Bundesligi borili za titulu sa Borusijom Dortmund do samog kraja.
Smešila se tripla kruna, što bi ih stavilo na listu samo nekoliko evropskih klubova koji su u tome uspeli. Međutim, maj 2002. godine doneo je rezultate kakve niko nije želeo.
Bajer Leverkuzen je prvo izgubio trku za titulom tako što je u poslednja četiri kola sezone upisao samo jednu pobedu i dozvolio Borusiji Dortmund da ga prestigne i osvoji titulu sa samo jednim bodom prednosti.
Nedelju dana kasnije usledilo je finale Kupa Nemačke i poraz od Šalkea sa 4:2 i pored toga što je nemački tim prvi poveo u 27. minutu golom Dimitra Berbatova.
Samo tri da posle poraza u Kupu Nemačke, usledio je meč sezone i finale Lige šampiona protiv slavnog Real Madrida.
Farmaceuti supreko Crvene zvezde u kvalifikacijama, prve grupe u kojoj su igrali sa Barselonom, Lionom i Fenerbahčeom, kao i druge grupe gde su im rivali bili Deportivo, Arsenal i Juventus, stigli do četvrtfinala.
Tamo rival engleski Liverpul i prolaz ukupnom rezultatom 4:3. Polufinale je zakazano protiv još jednog engleskog tima Mančester Junajteda. Oba meča završena su bez pobednika, ali je Bajer otišao u finale zbog većeg broja datih golova na strani. Meč u Mančesteru je završen sa 2:2, a drugi u Leverkuzenu sa 1:1.
Finale Lige šampiona 2002. godine odigrano je na stadionu Hampden Park u Glazgovu. Bajer Leverkuzen je za rivala imao Real Madrid. Real je pobedio sa 2:1 u tom meču golom Zinedina Zidana koji je jedan od najlepših golova ikada postignut u finalima Lige šampiona.
Sezona koja je toliko mnogo obećavala, završena je bez osvojenog trofeja porazima u finalu Lige šampiona, porazu u finalu Kupa Nemačke i gubitkom titule za samo jedan bod.
Navijači nemačkog kluba sa velikom gorčinom pamte 2002. godinu.
Takmičenje | Rival | Rezultat |
Kup Nemačke (finale) | Šalke | Poraz 2:4 |
Liga šampiona (finale) | Real Madrid | Poraz 1:2 |
Bundesliga | Borusija Dortmund | 2. mesto, ostali bez titule za bod |
Bajer Leverkuzen transfermarkt: Koliko vrede Farmaceuti?
Prema proceni uglednog sajta koji se bavi procenom vrednosti fudbalera, klubova i takmičenja, vrednost Bajer Leverkuzena iznosi 566 miliona evra.
Po tome su drugi najvredniji klub u Bundesligi iza Bajern Minhena.
Nova velika nada Bajera i nemačkog fudbala Florijan Virc, momak koji ima svega 19 godina, najvredniji je igrač Farmaceuta sa procenjenom vrednošću od 100 miliona evra. Prati ga još jedan talentovan igrač Džeremi Frimpong koji ima 23 godina i vredi 50 miliona evra, a na trećem mestu je 25-godišnji Eksekel Palasios sa vrednošću od 40 miliona.
Najvredniji igrači:
- Florijan Virc – 85 miliona evra
- Džermejn Frimpong – 50 miliona evra
- Eksekel Palasios – 40 milona evra
Bajer Leverkuzen trofeji
I pored istorije duge preko 100 godina, Bajer ne može da se pohvali previše trofejnom salom i prevelikim uspesima. Naravno, njih ima, ali moglo ih je biti znatno više.
Najveći uspeh u istoriji Bajer Leverkuzena je osvajanje Kupa UEFA u sezoni 1987/88 kada su u finalu za rivala imali španski Espanjol. Prvi meč u Španiji Espanjol je dobio sa ubedljivih 3:0 i činilo se da će opet ostati kratak. Međutim, u revanšu su slavili istim rezultatom i meč je otišao u penale gde je Bajer Leverkuzen dobo sa 3:2.
Drugi najveći uspeh u istoriji kluba dogodio se u sezoni 1992/93 kada je Bajer došao do finala Kupa Nemačke i osvojio svoji prvi trofej u ovom takmičenju. Ono što je obeležilo to finale je bajerov rival. U finalu su omerili snage sa rezervnim timom berlinske Herte koji je tada bio član treće lige. To je bio prvi i jedini put da je rezervni tim nekog tima došao do finala kupa.
Bajer je slavio golom Ulfa Kirstena i došao do trofeja.
Bajer je jednom bio šampion Nemačke i to 2024. godine kada su na fantastičan način došli do titule. Tri puta su gubili u finalima Kupa Nemačke i jednom su poraženi u finalu Lige šampiona. Čak su poraženi i u Superkupu Nemačke 1993. godine. Nikada nisu bili šampioni Nemačke.
Osvojili su samo dva velika trofeja u svojoj istoriji, ali zato imaju pet poraza u finalima i pet drugih mesta u Bundesligi.
Trofeji koje je Bajer osvojio:
- Kup UEFA – 1987/88
- Kup Nemačke – 1992/93
- Bundesligu – 2023/24
Bajer je počeo da osvaja trofeje
Bajer ili Bajer Leverkuzen je klub koji je više ostao upamćen po porazima u finalima i gubicima titula u samom finišu sezona, nego po osvojenim trofejima.
Klub ove veličine bi morao imati više trofeja i uspeha. Ipak, radi se o jednom veoma dobrom klubu koji je u poslednjih nekoliko decenija izrastao u ozbiljnu silu, kako u Nemačkoj, tako i u Evropi.
Radi se o klubu koji redovno izbacuje dobre igrače i koji igra lep i napadački fudbal na gol više.
Trofeji nedostaju, ali to ne znači da ih budućnost neće doneti. Trenutno sa španskim trenerom Čabijem Alonsom, Bajer je ponovo na vrhu i napada sve trofeje. Pritom, igraju i prelep fudbal.