Bajern Minhen – ФК Бајерн Минхен (ćir.) je profesionalni fudbalski klub iz Nemačke koji se takmiči u najjačem rangu nemačkog fudbala, Bundesligi. Bajern se nalazi u gradu Minhenu, u regiji Bavarija. Osnovan je 1900. i postoji 123 godine.
Bajern je najuspešniji klub u istoriji nemačkog fudbala. Čak 32 puta bili su šampioni Nemačke, po čemu su lideri.
Trenutno drže rekord sa 10 uzastopnih titula nacionalnog šampiona. Imaju najviše evropskih trofeja od svih nemačkih klubova i Ligu šampiona su osvajali čak šest puta. Pored nje imaju trofeje i u Ligi Evrope i Kupu pobednika kupova.
FK Bajern je jedan od retkih klubova koji je tokom sezone osvojio triplu krunu (prvenstvo, kup i Ligu šampiona). U tome su uspeli 2020. godine.
Takođe, postali su jedinstveni i kada su iste godine osvojili šest trofeja tokom sezone.
Za ovaj podvig i kompletiranje „sextuple-a“ osvojili su Ligu šampiona, Bundesligu, nemački kup, Superkup Evrope, Superkup Nemačke i Svetsko klupsko prvenstvo.
Bajern Minhen – ФК Бајерн Минхен (ćir.) je jedan od najprofitabilnijih klubova na svetu sa godišnjim obrtom od 634 miliona. Bavarci se trenutno nalaze na drugom mestu UEFA rang liste klubova sa koeficijentom 136,000 bodova.
Prema proceni sajta Transfermarkta, FK Bajern Minhen je procenjen na 979 miliona evra po čemu je ubedljivo najvredniji klub u nemačkoj Bundesligi i treći najvredniji klub u Evropi, iza Mančester Sitija i Čelsija.
Bajern se, takođe, može pohvaliti veoma kvalitetnim fudbalerima tokom istorije i njihovi igrači su čak pet puta osvajali Zlatnu loptu.
Soccer vam donosi još jednu priču o najboljem nemačkom klubu koji je godinama i jedan od najuspešnijih na svetu.
Kada je osnovan Bajern Minhen?
Bajern Minhen je osnovan pre 123 godine, 1900. godine.
Osnovan je od strane članova minhenskog gimnastičkog kluba (MTV 1879). Kada je skup članova klub odlučio da fudbalerima neće biti dozvoljeno da se priključe Nemačkoj Fudbalskoj Asocijaciji, 11 članove ja odmah napustilo MTV i istog dana pokrenulo svoj klub Fussball-Club Bayern Munchen.
Samo nekoliko meseci kasnije Bajern je počeo da igra prijateljske utakmice i da pobeđuje svoje lokalne rivale. Pobeđen je FC Nordstern sa čak 15:0.
Bajern je u narednim godinama osvajao neke lokalne lige i kupove i u sezoni 1910/11 pridružili su se novoj „Kreisligi“, koja je bila prva regionalna liga Bavarije.
U prve dve decenija postojanja, Bajern – Бајерн (ćir.) je igrao u regionalnim ligama i važan uspeh u istoriji kluba usledio je 1932. godine kada je osvojena prva titula šampiona Nemačke.
FK Bajern je predvođen trenerom Ričardom Konom osvojio titulu šampiona pobedom nad Ajntrahtom iz Frankfurta u finalu sa 2:0.
Drugi svetski rat je doneo probleme Bajernu. Predsednik i trener su bili Jevreji i morali su da napuste zemlju. Bajern je bio označen kao „jevrejski klub“ i veću podršku je dobijao lokalni rival Minhen 1860.
Nakon završetka Drugog svetskog rata, Bajern preko tri decenije nije imao zapaženiji rezultat u Nemačkoj. Menjao je trener, borio se za opstanak, ispadao, pa se vraća u prvu ligu Nemačke, menjao je trenere i svake sezone je bio daleko od borbe za titulom.
Situacija je bila izuzetno teška tokom 50-ih godina kada je Bajern Minhen – ФК Бајерн Минхен (ćir.) prolazio kroz tešku finansijsku krizu i bio veoma blizu gašenja.
Pedesete godine su, ipak, donele neki uspeh i tokom te dekade osvojen je prvi trofej u Kupu Nemačke pobedom protiv Ajntrahta u finalu 1957. godine.
Kada je osnovan Bundesliga 1963. godine, FK Bajern Minhen nije dobio mesto u njoj, te je morao da igra drugi rang.
Tada su odlučili da pruže šansu treneru Zlatku Čajkovskom koji je sastavio veoma mlad ti sa Sepom Majerom, Gerdom Milerom i Francom Bekenbauerom i dve godine kasnije izborio promociju u Bundesligu.
Prva titula za Bajern i zlatne evropske godine
Prva titula za Bajern i zlatne evropske godine
Već u debitantskoj sezoni Bajern – Бајерн (ćir.) je završio na treće mestu i svake naredne sezone bili su u vrhu. Prva titula u Bundesligi, odnosno druga u istoriji kluba, stigla je u sezoni 1968/69, tri i po decenije nakon prve.
Bajern Minhen je završio sezonu sa 46 bodova i imao osam bodova više od prvog pratioca Alemanije Ahen. Tih godina, pre osvajanja prve Bundeslige, Bajern Minhen – ФК Бајерн Минхен (ćir.) je imao uspeha na drugim poljima.
Već u prvoj sezoni nakon ulaska iz druge lige osvojen je Kup Nemačke, a naredne sezone i prvi evropski trofej Kup pobednika kupova pobedom protiv škotskog Rendžersa u finalu posle produžetaka sa 1:0. Te iste sezone osvojen je i Kup Nemačke, treći u nizu za prvu duplu krunu.
Trofejna sala Bajerna počela je počela je da se puni.
Ono što je obeležilo prvih nekoliko decenija istorije kluba su sedamdesete godine. Ova dekada ostaće upamćena kao jedna od najboljih u istoriji Bajerna.
Tokom 1970-ih godina, Bajern Minhen je četiri puta bio prvak Nemačke, tri puta uzastopno je postao prvak Evrope (1974, 1975. i 1976), osvojio je jedan Kup Nemačke i Interkontinentalni kup.
Generacija predvođena Gerdom Milerom, Sepom Majerom, Francom Bekenbauerom, Ulijem Henesom i Karlom-Hajncom Rumenigeom, gospodarila je nemačkim i evropskim fudbalom.
Ko su najveći rivali Bajerna?
Bajern Minhen – ФК Бајерн Минхен (ćir.) ima nekoliko rivala, što gradskih, regionalni, tako i ligaških.
Bajern – Бајерн (ćir.) je jedan od tri kluba iz Minhena i najveći rival oduvek je bio gradski rival Minhen 1860 sa kojim su od starta imali žestoke borbe.
Minhen 1860 je bio u jednom trenutku, posebno tokom Drugog svetskog rata, znato poštovaniji i bolji klub od Bajerna, ali u novijoj istoriji veoma retko su igrali u istom rangu takmičenja i nemaju mnogo međusobnih duela.
Od 20-ih godina prošlog veka FK Bajern Minhen ima veliko rivalstvo sa Nirnbergom, rivalom iz Bavarije. Ova dva kluba su često bila u borbi za titulom i igrali u istoj ligi tokom 20-ih i 30-ih godina. Utakmica protiv Nirnberga je derbi Bavarije.
Poslednjih godina, posebno od 90-ih, Bajern Minhen ima veliko rivalstvo sa Borusijom Dortmund. Iako ova dva kluba nisu geografski blizu, česte borbe za titulu, okršaji u finalima kupova i Lige šampiona stvorili su jedno veliko rivalstvo koje traje skoro tri decenije.
Derbi meč između Bajern Minhena i Borusije Dortmund poznat je po nazivu „Der Klassieker“.
Ko su rekorderi Bajern Minhena?
Mnogo igrača je prošlo kroz minhenski klub. Mnogi se mogu pohvaliti trofejima, petorica su osvojila Zlatnu loptu, ali malo njih je uspelo da se upiše zlatnim slovima u istorijske knjige duge preko 100 godina.
Kada govorimo o rekorderima po broju utakmica u dresu bavarskog kluba, legendarni nemački napadač fudbaler Sep Majer je rekorder sa 700 utakmica za klub. Odigrao ih je u periodu od 1962. do 1980. godine.
Na drugom mestu nalazi se aktuelni fudbaler Bajern Minhena Tomas Miler. Miler je ponikao u mladim kategorijama Bajerna i u prvom timu je od 2008. godine i odigrao je 660 utakmica u svim takmičenjima. Ukoliko ostane još nekoliko godina, mogao bi da prestigne Sepa Majera.
Legendarni nemački golman Oliver Kan je treći na listi sa 632 utakmica, dok je Gerd Miler na četvrtom mestu sa 605 utakmica.
Igrači sa najviše utakmica u dresu Bajern Minhen FC:
Sep Majer | 700 utakmica |
Tomas Miler | 660 utakmica |
Oliver Kan | 632 utakmice |
Gerd Miler | 605 utakmica |
Franc Bekenbauer | 582 utakmice |
Kada govorimo o listi strelaca na njoj ubedljivo vodi legendarni nemački napadač Gerd Miler koji je u periodu od 1964. do 1979. godine postigao 563 gola. Na drugom mestu nalazi se poljski napadač Robert Levandovski koji je u periodu od 2014. do 2022. godine zatresao mrežu 344 puta.
Tomas Miler je treći sa 234 gola, potom sledi Karl-Hajnc Rumenige sa 217 golova.
FK Bajern Minhen lista strelaca:
Gerd Miler | 563 gola |
Robet Levandovski | 344 gola |
Tomas Miler | 234 gola |
Karl-Hajnc Rumenige | 217 golova |
Rainer Olhauzer | 215 golova |
Bajern Minhen stadion
Bajern Minhen igra na Alijanc Areni, ultra modernom stadionu koji je otvoren 2005. godine.
Alijanc Arena je poznata po svojim plastičnim folijama koje se nalaze oko stadiona i koje menjaju boju u zavisnosti od toga koji klub na njemu igra ili možda svoju utakmicu igra nacionalni tim Nemačke.
Izgradnja stadiona počela je 2001. i završena 2005. godine. Koštala je 350 miliona evra.
Kapacitet stadiona je 70,000 kada FK Bajern svoje mečeve igra u Ligi šampiona, odnosno pet hiljada veći kada Bavarci dočekuju svoje rivale u Bundesligi.
Alijanc Arena je drugi najveći stadion u Nemačkoj posle Vestfalen stadiona na kome igra Borusija Dortmund.
Do 2006. godine Bajern Minhen stadion delili su Bajern i gradski rival Minhen 1860. Oba kluba imala su po 50% vlasništva. FK Bajern je otkupio 50% vlasništva 2006. godine kada je Minhen 1860 bio u finansijskoj krizi.
Minhen 1860 je nastavio da igra svoje utakmice na tom objektu sve do 2017. godine kada ga je napustio i vratio se na svoj stadion.
Na ovom stadionu igrale su se utakmice Svetskog prvenstva 2006. godine, Evropskog prvenstva 2020, a igraće se i mečevi na Evropskom prvenstvu 2024. godine.
Bajern Minhen transfermarkt
Prema proceni uglednog i poznatog sajta Transfermarkta, koji se bavi procenom vrednosti liga, klubova i igrača, procenjena Bajern Minhen transfermakrt vrednost je 931,9 miliona evra.
Bajern Minhen – ФК Бајерн Минхен (ćir.) je tako najvredniji klub Bundeslige i skoro duplo vredniji od drugog na listi. Takođe, Bajern je treći najvredniji klub u Evropi.
U svom sastavu Bajern – Бајерн (ćir.) ima fenomenalne igrače i neki od njih imaju astronomsku vrednost. Trenutno najvredniji igrači u ekipi minhenskog tima su mladi 20-godišnji Nemac Džamal Musiala i engleski napadač Hari Kejn koji su procenjeni na 110 miliona evra.
Bajern Minhen igrači su uvek na ceni, pa tako sledi Josua Kimik koji je procenjen na 75 miliona. Ne mnogo jeftiniji su Liroj Sane sa 75 miliona i Matijs de Liht i Alfonso Dejvis sa 70 miliona.
Najvredniji igrači Bajern Minhena:
- Džamal Musiala, Hari Kejn – 110 miliona evra
- Josua Kimih, Liroj Sane – 75 miliona evra
- Matijs de Liht, Alfonso Dejvis – 70 miliona evra
Bajern Minhen trofeji
Tokom svoje istorije duge preko jednog veka, Bajern je osvojio sve što se može osvojiti. Bili su prvaci Nemačke, prvaci Evrope, a i prvaci svata. Osvajali si triplu krunu, pa čak i šest trofeja u jednoj sezoni.
Obarali su brojne rekorde. Uspeli da osvoje tri uzastopne Lige šampiona (tada Kup šampiona) i 10 vezanih titula u Bundesligi.
Malo koji evropski klub može se pohvaliti sa ovoliko domaćih i evropskih trofeja kao što može Bajern Minhen – ФК Бајерн Минхен (ćir.).
FK Bajern Minhen je osvojio preko 80 trofeja u svojoj istoriji. Bili su šampioni nemačke, osvajali nemački kup, superkup, kao i evropske trofeje.
Prvi trofej u Bundesligi podigli su tek 1932. godine, više od tri decenije nakon osnivanja. Bajern je trenutno aktuelni osvajač Bundeslige i tim koji je 10 uzastopnih godina prvak države. Ukupno su 32 puta bili šampioni Nemačke.
Bajern Minhen je prvi klub koji je postao prvak Evrope i jedan od najtrofejnijih u ovom takmičenju. Ligu šapiona i Kup šampiona osvajali su šest puta.
Tokom 70-ih godina, koje su bile jedne od uspešnijih u istoriji, Bajern – Бајерн (ćir.) je tri puta bio uzastopno bio šampion Evrope 1974, 1975. i 1976. godine.
Takođe, mogu se pohvaliti i sa trofejima u Ligi Evrope i Kupu pobednika kupova koje su osvajali po jednom.
Svi trofeji minhenskog kluba:
- Bundesliga – 33
- Nemački kup – 20
- Nemački Superkup – 10
- Liga šampiona – 6
- Liga Evrope – 1
- Kup pobednika kupova – 1
- Superkup Evrope – 2
- Interkontinentalni kup – 2
- Svetsko klupsko prvenstvo – 2
Bajern Minhen – Najveći nemački klub
Bajern Minhen – ФК Бајерн Минхен (ćir.) je jedan od najvećih i najuspešnijih klubova Nemačke i Evrope. Klub koji je osvojio veliki broj trofeja i čija je trofejna sala prepuna, kako domaćih, tako i evropskih trofeja.
Ne zovu Bajern – Бајерн (ćir.) bez razloga „nemačkom mašinerijom“. Bavarci su klub koji posluje na pravi način i često daje primer drugima. Lako rešavaju probleme i kriza kod njih ne traje dugo.
Bajern Minhen je favorit u svakom takmičenju u kojem se takmiči i neko protiv kog niko ne voli da igra.