FK Partizan: Crno-beli iz Humske

fk partizan grb

FK Partizan – ФК Партизан (ćir.) je jedan od najuspešnijih fudbalskih klubova u Srbiji i u regionu. Takmiče se u Superligi Srbije i osnovani su 1945. godine i osvojili su mnogo trofeja u svojoj istoriji, preko 40.

Crno-beli čitavu svoju istoriju proveli u najjačem rangu jugoslovenskog i srpskog fudbala. Kada su 1966. godine zaigrali u finalu Kup Šampiona postali su prvi klub iz jugoistočne Evrope kome je tako nešto pošlo za rukom.

Partizan FK – Партизан ФК (ćir.) ima veliki broj navijača, kako u Srbiji, tako u zemljama bivše Jugoslavije, a i širom sveta. Prema anketama od pre nekoliko godina, Partizan je drugi najpopularniji srpski klub sa preko 30% navijača među stanovništvom.

Najveći rival je Crvena zvezda sa kojom svake sezone igraju Večiti derbi, jednu od najveći utakmica u sprskom i evropskom fudbalu.

Soccer vam donosi tekst o sprskom klubu. O nastanku i istoriji Partizana, kao i trofejima, statistici i svim uspesima.

FK Partizan: Nastanak i istorija 

FK Partizan – ФК Партизан (ćir.) je osnovan 4. oktobra 1945. godine u Beogradu kao fudbalska sekcija Jugoslovenskog sportskog društva. Sportsko društvo Partizan danas broji preko 20 klubova u različitim sportovima.

Klub je osnovan i vođen od strane grupe mladih oficira Jugoslovenske Narodne Armije i ime Partizan je dobio po Partizanima.

Samo dva dana nakon osnivanja odigrana je prva utakmica protiv Zemuna koja je završena pobedom Partizana sa 4-2. Franjo Glaser je ušao u istoriju kao prvi trener Partizana.

Kako tih godina u tadašnjoj Jugoslaviji nije postojala liga, FK Partizan Beograd je igrao prijateljske utakmice širom Evrope, pa su tako bili gosti u Čehoslovačkoj i Sovjetskom Savezu gde su odmerili snage sa CSKA Moskvom.

Prvi titulu crno-beli osvojili su u sezoni 1946/47 kada su završili prvi u tadašnjoj Prvoj ligi Jugoslavije sa pet bodova ispred Dinamo Zagreba i devet bodova ispred Crvene zvezde.

Dve godine kasnije odbranili su titulu, ali prvih 15 godina istorije nisu bile previše efikasne. Partizan je do 1960. godine osvojio samo dve titule i četiri trofeja u kupu.

Partizanove bebe 

Šezdesete godine prošlog veka jedan su od najboljih perioda koje je FK Partizan – ФК Партизан (ćir.) imao u istoriji. Krajem 50-ih  godina klub je zamenio boju dresova i prešao na crno-belu varijantu, a to je povuklo i promene u igračkom kadru.

Veliki broj mladih igrača koji su prošli kroz fudbalsku školu Partizana postalo je deo prvog tima. Taj timu postao je poznat po nadimku „Partizanove bebe“.

U toj generaciji igrali su:

  1. Miluton Šoškić
  2. Fahrudin Jusufi
  3. Jovan Miladinović
  4. Velibor Vasović
  5. Milan Galić
  6. Ilija Mitić
  7. Zvezdan Čebinac
  8. Vladica Kovačević

Njima su kasnije dodati i Ivan Ćurković, Laraz Radović, Velimiir Sombolac, Branko Rašović i ostali.

Njih su nagledali kvalitetni treneri koji su pomogli u razvoju i rezultat dobrog rada i napretka bile su tri uzastopne titule 1961, 1962. i 1963. godine, što je bio prvi put u jugoslovenskoj ligi da je neko osvojio tri vezane titule.

Tih godina usvojen je i nadimak „Parni valjak“ koji se i dan danas zadržao.

FK Partizan Beograd je dve godine kasnije dodao još jednu titulu, ukupno četvrtu u pet sezona. Ali, kruna ove generacije bila je sezone 1965/66 u Kupu šampiona.

Partizan je kao šampion predstavljao Jugoslaviju i uspeo je da stigne do samog finala, gde ga je zaustavio Real Madrid.

FK Partizan – ФК Партизан (ćir.) je gazio rivale pred sobom. U preliminarnoj rundi savladali su Nant ukupnim rezultatom 4-2. U prvoj rundi eliminisan je nemački Verder Bremem sa 3-1, potom u četvrtfinalu Sparta Prag sa 6-4, gde je posle poraza u Pragu sa 4-1, Partizan pobedio sa čak 5-0 u Beogradu i prošao dalje.

Crno-beli su u polufinalu bili bolji od Mančester Junajteda sa 2-1, dok ih je u finalu Real Madrid porazio sa 2-1, nakon što je Partizan poveo u 55. minutu meča.

Partizan Kup šampiona 1966:

  • Preliminarna runda: Nant – 4:2
  • Prva runda: Verder Breme – 3:1
  • Četvrtfinale: Sparta Prag – 6:4
  • Polufinale: Mančester Junajted – 2:1
  • Finale: Real Madrid – 1:2 

Partizan FK Liga šampiona 

Jedan od najvećih uspeha u novijoj istoriji FK Partizan postigao je tokom sezone 2003/04 kada je uspeo da se kao prvi srpski klub dokopa grupne faze Lige šampiona.

Preko Đurgardena u drugom i senzacionalne pobede nad Njukaslom u poslednjem trećem kolu kvalifikacija, FK Partizan Beograd je uspeo da se kvalifikuje po prvi put u istoriji u grupnu fazu Lige šampiona.

Žreb im je doneo Porto, Real Madrid i Olimpik Marsej, te su na Stadionu Partizana gostovali Žoze Murinjo, Deko, Didije Drogba, Ronaldo, Roberto Karlos, Figo, Zinedin Zidan i ostali asovi evropskog fudbala.

FK Partizan je sve tri utakmice na domaćem terenu završio bez poraza, ali sa tri boda je na kraju bio poslednji u grupi.

PozicijaTimPobedeNerešenePorazi
1.         Real Madrid420
2.         Porto321
3.         Marsej114
4.         Partizan033

U narednim sezonama Partizan FK – Партизан ФК (ćir.) je još jednom obezbedio plasman u grupnu fazu Lige šampiona. Bilo je to u sezoni 2010/11 kada su preko Pjunika, HJK Helsinkija i Anderlehta došli do grupne faze gde su za rivale imali engleski Arsenal, ukrajinski Šahtjor i portugalsku Bragu.

Ovog puta Partizan je upisao svih šest poraza i sa nula bodova završio na poslednjem mestu grupe.

Od 2011. godine FK Partizan – ФК Партизан (ćir.) nikada nije učestvovao u grupnoj fazi Lige šampiona, ali jeste nekoliko puta u grupnoj fazi Lige Evrope ili Lige Konferencija.

Preko 40 trofeja 

FK Partizan dominirao je tokom jugoslovenskih dana sa 11 titula i šest osvojenih kupova. Svoju trofejnu istoriju nastavili su i kasnije u FR Jugoslaviji, pa i Superligi Srbije.

Crno-beli su ukupno 27 puta bili prvaci države, imaju 16 osvojenih kupova i jedan Superkup Jugoslavije.

Crno-beli su tokom istorije osvojili ukupno 44 trofeja.

  • Liga – 27 trofeja
  • Kup – 16 trofeja
  • Superkup  – 1 trofej

FK Partizan – FK Crvena Zvezda: Večiti derbi 

Najveći rival Partizana je Crvena zvezda sa kojoj crno-beli svake sezone igraju Večiti derbi, najveći derbi srpskog fudbala.

Oba kluba osnovana su 1945. godine, posle Drugog svetskog rata i Zvezda je sedam meseci starija od Partizana.

Rivalstvo je počelo da se razvija od prvih utakmica i tokom istorije ova dva kluba odigrala su 269 utakmica.

Crvena zvezda je uspešnija sa 116 pobeda, naspram 82 Partizana.

Rivalstvo Zvezde i Partizana jedno je od najvećih na ovim prostorima i u Evropi generalno. Njihove utakmice privlače veliku pažnju domaćih i inostranih medija.

Rivalstvo ova dva kluba je toliko veliko da se širi na sve ostale sfere života i oba kluba imaju veoma velike i poznate navijačke grupe – Grobari i Delije, koji su poznati širom sveta.

TakmičenjeUtakmicePobede PartizanaNerešenoPobede Zvezde
Liga174485769
Kup4114522
Ostalo5420925
UKUPNO2698271116

Navijači Partizana  

Navijača Partizana poznati su pod imenom „Grobari“ i radi se o grupi koja je osnovana 1970. godine. Kada igra FK Partizan- ФК Партизан (ćir.), Grobari su na južnoj tribini, koja je njihov dom.

Kako se radi i o jednom o najpoznatijih fudbalskih klubova na ovim prostorima, FK Partizan okuplja veliki broj navijača na teritoriji bivše Jugoslavije, kao i među dijasporom.

Nekoliko je teorija kako je nastalo ime „Grobari“, od one da su to ima navijačima Partizana nametnuli navijači Crvene zvezde, aludirajući na njihove klupske boje, pa do onih koji se odnose na ulicu u kojoj se stadion Partizana nalazi – Humska, jer „humka“ se grubo prevodi kao groblje.

„Grobari“ bodre sve klubove u okviru Sportskog društva Partizan, pa pored fudbala, prisutni su i na košarkaškim, odbojkaškim i rukometnim utakmicama.

U prijateljskim su odnosima sa navijačkima PAOK-a, CSKA Moskve, CSKA Sofije.

FK Partizan stadion 

Svoje domaće utakmice FK Partizan- ФК Партизан (ćir.) igra na Stadionu Partizana. U period u 1951. do 1989. godine ovaj stadion bio je poznat po imenu JNA Stadion, odnosno stadion Jugoslovenske Narodne Armije.

Stadion je građen tri godine od 1948. do 1951. godine, kada je i zvanično otvoren. Arhitekta stadiona je Mika Janković i kapacitet je 32,475 mesta za fudbalske utakmice.

Na ovom stadionu svoje utakmice igra Fudbalski klub Partizan, a interesantno je da je u peirodu od 1960. do 1963. godine na njemu utakmice igrala i Crvena zvezda. Na ovom stadionu određene utakmice igra i reprezentacija Srbije.

Sve do 1989. godine stadion je bio u vlasništvu Jugoslovenske Narodne Armije, kada su ga crno-beli zvanično otkupili i promenili ime u Stadion Partizana.

FK Partizan transfermarkt  

Prema sajtu Transfermarkt, FK Partizan je procenjen na 29 miliona evra. Loši rezultati poslednjih godina uticali su na veliki pad cene igračkog kadra Parnog valjka.

Defanzivac Mihajlo Ilić najvredniji je fudbaler Partizana sa procenjenom vrednošću od četiri miliona evra, a prate ga Gajas Zahid sa 2,5 miliona i Stefan Kovač sa dva miliona.

Partizan FK najvredniji fudbaleri:

  1. Mihajlo Ilić – 4 miliona evra
  2. Gajas Zahid – 2,5 miliona
  3. Stefan Kovač – 2 miliona
  4. Aldo Kalulu, Nihad Mujakić – 1,8 miliona  

FK Partizan trener 

Trenutni trener FK Partizan- ФК Партизан (ćir.) je srpski trener Aleksandar Stojanović koji je na toj poziciji od juna 2024. godine.

Ovo je treći mandat Aleksandra Stanojevića na klupi crno-belih. Prvo je 50-godišnji trener radio kao asistent tokom 2007. godine, da bi nakon toga 2010. po prvi put postavljen za trenera prvog tima.

Na klupi se zadržao dve godine. Osam godina kasnije, 2020. godine, Aleksandar Stanojević se vratio na klupu Parnog valjka i opet proveo na njoj dve sezone, a od ovog leta je ponovo, po treći put, trener crno-belih.

Partizan FK – Партизан ФК (ćir.) je vodio na malo manje od 200 utakmica i sa njima osvojio tri trofeja. Dva puta je bio šampion Srbije 2010. i 2011. godine i 2011. godine je kompletirao duplu krunu osvajanjem i Kupa Srbije.

U svojoj karijeri Aleksandar Stanojević je radio u Kini, Turskoj, Izraelu i Saudijskoj Arabiji i vodio klubove poput Pekinga, Makabija, PAOK-a, Al Kadsije i Konjespor.

Autor Marko Jovanović 81 Articles
Marko živi i diše fudbal svakog dana, 24/7. Dugogodišnje treniranje fudbala ostavilo je trag u njegovom životu, iako ga sada igra više rekreativno. Pisanje o fudbalu počeo je još u ranim fazama svoje karijere, a njegovo bogato iskustvo već sada govori samo za sebe. Prati sva evropska takmičenja, s posebnom strašću prema italijanskom fudbalu, iako mu nije problem da se posveti pisanju o bilo kojoj drugoj ligi na svetu. Njegova posvećenost i svestranost čine ga neprocenjivim članom našeg tima.