Search
Close this search box.

Svetsko prvenstvo u fudbalu 1962. godine – Čile

Posle dva uzastopna Mundijala na prostoru Evrope i turnira u Švajcarskoj 1954. i Švedskoj 1958. godine, FIFA je odlučila da takmičenje vrati na južnoamerički kontinent, pa je tako Čile dobio priliku da organizuje Svetsko prvenstvo u fudbalu 1962. godine, odnosno sedmu po redu najveću smotru fudbala.

Zajedno sa Soccer-om proći kroz sedmi Mundijal na svetu.

Svetsko prvenstvo u fudbalu 1962: Fudbal u senci kartona

Pravila se nisu menjala u odnosu na prethodno svetsko prvenstvo. Šesnaest timova bilo je podeljeno u četiri grupa, a nosioci grupa bili su Brazil, Engleska, Italija i Urugvaj.

Karakteristika ovog Mundijala bilo je obilje grubosti, pa je Pele bio teško povređen već u prvoj utakmici sa Česima, dok je utakmica između Čilea i Italije završena tako što su dva igrača italijanske reprezentacije dobila crveni karton, a stadion u Santijagu Italijani su morali da napuste uz veliko policijsko obezbeđenje.

Ova utakmica je inače dobila naziv „Santijaška bitka“ zbog ispoljene grubosti obe ekipe.

Svetsko prvenstvo 1962: Učinak Jugoslavije

Za Svetsko prvenstvo u fudbalu 1962. godine reprezentacija Jugoslavije bila je u grupi sa SSSR-om, Urugvajom i Kolumbijom. Sovjeti su nas na početku potopili sa 0:2, ali su zato naši momci uspeli da poraze Urugvaj sa 3:1 i da demoliraju Kolumbiju sa 5:0 i tako da se kao drugoplasirani u grupi plasiraju u četvrtfinale.

A onda, e, onda smo vratili Nemcima za prethodne eliminacije porazivši ih sa 1:0 i tako smo se našli u polufinalu u kome nas je porazila Čehoslovačka sa 1:3. U utakmici za treće mesto izgubili smo od domaćina Čilea sa 0:1 i tako smo osvojili četvrto mesto na ovom Mundijalu. Sastav „plavih“ tada je bio: Šoškić, Durković, Jusufi, Radaković, Marković, Popović, Šekularac, Jerković, Galić, Skoblar i Šijaković.

Finale su igrali Brazil i Čehoslovačka, što je za mnoge bio pravi šok. Ulogu favorita u ovom meču Brazil je sigurno opravdao, pa su „Karioke“ golovima Amariljda, Zita i Vave, lagano sa 3:1 isprašili Čehoslovake. Gol za Čehoslovačku postigao je Masopust.

Tako je Brazil postao druga reprezentaciji u istoriji, pored Italije, kojoj je uspelo da odbrani titulu svetskog prvaka. Reprezentacija Brazila igrala je u sastavu: Žilmar, Đalma Santos, Mauro Ramos, Zito, Žozimo, Nilton Santos, Garinča, Didi, Vava, Amariljdo i Zagalo. Trener: Zeze Moreira.

Legendarni Pele je zbog povrede u prvom meču, upravo protiv Čehoslovačke (0:0), Svetsko prvenstvo 1962. presedeo na klupi.

Najbolji strelac Mundijala

Ovo je bilo prvo Svetsko prvenstvo na kome je prosek golova po meču bio manji od tri (2,78), trend koji se nastavio i na svakom narednom šampionatu, bez obzira što je broj timova povećan.

Interesantno je to da je čak šest fudbalera podelilo nagradu za najboljeg strelca turnira. Brazilci Garinča i Vava, Čileanac Leonel Sančez, Mađar Florian Alber, Dražan Jerković iz Jugoslavije i Valentin Ivanov iz Sovjetskog Saveza, postigli su po četiri gola na turniru.

Picture of Nikola Petrović

Nikola Petrović

Nikola je jedan od mlađih i najstrastvenijih članova našeg tima. Njegova ljubav prema fudbalu nije samo prisutna na papiru – on ga igra i gleda u slobodno vreme, što mu omogućava da dublje razume igru i prenese tu strast kroz svoje pisanje. Iako je mlad, Nikola već ima dugogodišnje iskustvo kao freelance pisac, sarađujući s brojnim domaćim i međunarodnim portalima. Njegova posvećenost i iskustvo čine ga ključnim delom našeg tima, donoseći svežinu i profesionalnost u svaki tekst koji piše.

Povezane vesti