Svetsko prvenstvo u fudbalu 1966. godine – Светско првенство у фудбалу 1966. године (ćir.) ostaće upamćeno pre svega po tome što je pre njegovog početka na izložbi u Londonu ukraden trofej Žila Rimea.
Skandal je bio na pomolu, ali na svu sreću, britanska policija je uz pomoć psa tragača uspela da u londonskom predgrađu pronađe ukradeni pehar i tako je prvenstvo moglo da počne.
Pored ovog skandala Mundijal je ostao upamćen po tome što Brazil ponovo nije mogao da računa na Pelea, jer su ga Bugari u prvoj utakmici onesposobili za dalje takmičenje, zatim po eksploziji legende portugalskog fudbala Euzebija koji je bio najbolji strelac Mundijala sa devet pogodaka, ali i po senzacijama koje je pravila Severna Koreja, jer je kao potpuno anonimna reprezentacija u grupi remizirala sa Čileom i porazila favorizovanu Italiju, te ih tako izbacila iz daljeg takmičenja.
Istorija Svetskih prvenstava na Soccer-u donosi novi tekst. Posle Svetskog prvenstva u Čileu 1962. godine, na redu su dešavanja sa osmog Mundijala u istoriji fudbala.
Svetsko prvenstvo u fudbalu 1966: Severna Koreja hit turnira i kontroverza u finalu
Malo je nedostajalo da Severna Koreja i u četvrtfinalu protiv Portugalije napravi senzaciju, no Euzebijo se potrudio da do iznenađenja ipak ne dođe.
Naime, u 25.minutu Severna Koreja je vodila sa neverovatnih 3:0, no Oto Glorija, selektor Portugalije, uveo je Euzebija kojeg je mislio da odmori za polufinalni susret, a legenda portugalskog fudbala mu je uzvratio time što je postigao čak četiri pogotka i tako napravio preokret. Ipak, ono po čemu je ovaj turnir najviše ostao upamćen je finalni meč između domaćina Engleske i Nemačke, kojeg je obeležio najsporniji gol u istoriji svetskog fudbala kojeg su Englezi postigli u produžetku.
Finale na prepunom Vembliju završeno je rezultatom 2:2, i ako su Nemci do 89. minuta vodili sa 2:1. Međutim, u prvom produžetku, tačnije u 101. minutu, Džordž Hrst nakon centaršuta u padu zahvata poluvolej, lopta pogađa prečku, pada iza golmana Tilkovskog i vraća se u polje.
Sudija pokazuje na centar smatrajući da je lopta prešla gol liniju i tako Englezi dolaze do zlata vrednog pogotka koji je isekao Nemce. Na kraju, još jedan gol, 4:2 za Engleze, i trofej svetskog prvaka po prvi i jedini put u istoriji dolazi u ruke engleske reprezentacije.
Naravno, Nemci su negodovali, svet se podelio oko spornog pogotka, ali, da tragedija bude veća, do danas niko sa sigurnošću nije mogao da utvrdi da li je lopta zaista prešla gol liniju.
Bilo kako bilo, Englezi su postali svetski šampioni, a sastav koji je zlatnim slovima upisan u zemlji koja je kolevka fudbala bio je: Benks, Koen, Džeki Čarlton, Mur, Vilson, Stajls, Bobi Čarlton, Piters, Bal, Hant i Hrst. Trener: Alfred Remzi.
Naša reprezentacija nije učestvovala na Svetsko prvenstvo u fudbalu 1966. godine.
Svetsko prvenstvo 1966: Portugalac najbolji strelac
Portugalski čarobnjak sa loptom Euzebio poneo je nagradu za najboljeg strelca Svetskog prvenstva u Engleskoj sa devet postignutih golova. On je ostavio daleko iza sebe Nemca Helmuta Alera sa šest golova i Gefa Hrsta, Ferenca Benea, Valerija Porkujana i Franca Bekenbauare koji su postigli po četiri gola.
Na ovom Svetskom prvenstvu postignuto je ukupno 89 golova.