U predvorju ratnih dešavanja, FIFA je odlučila da se Svetsko prvenstvo u fudbalu 1938. godine odigra u Francuskoj, što je izazvalo neviđen revolt kod južnoameričkih reprezentacija, zbog toga što su južnoameričke ekipe smatrale da će se Mundijal igrati naizmenično po sistemu Evropa – Južna Amerika.
Ponovo je učešće uzeo samo Brazil, dok su Urugvaj i Argentina odbili da dođu na Svetsko prvenstvo. Što se tiče evropskih država, Španija nije mogla da učestvuje zbog građanskog rata koji je u njoj besneo, kao ni Austrija, i ako se kvalifikovala, zato što je Nemačka u martu 1938. godine pripojila sebi.
Zanimljivost sa ovog prvenstva je činjenica da su se svetski prvak i domaćin automatski kvalifikovali na Svetsko prvenstvo.
Tradicija da se svetski prvak automatski kvalifikuje ukinuta je od prošlog Svetskog prvenstva u Nemačkoj 1974. godine, tako da je Italija za Mondijal u Južnoj Africi morala da prođe kvalifikacije.
Soccer vam donosi celokupni istorijat Svetskih prvenstava gde možete saznati sve činjenice o najvećoj fudbalskoj smotri.
Svetsko prvenstvo u fudbalu 1938: Poslednje svetsko prvenstvo bez grupa
Kao i u Italiji 1934. godine i u Francuskoj se Svetsko prvenstvo 1938. odvijalo po nokaut sistemu. To je bilo poslednje Svetsko prvenstvo gde se ovako igralo, a već od sledećeg Mondijala uvele su se grupe.
Svetski prvaci ponovo su postali Italijani koji su u finalu u Parizu na stadionu Olimpika savladali Mađare sa 4:2. Tako je Italija odbranila titulu svetskog prvaka i time dokazala svoju superiornost, međutim, oko ove pobede nad Mađarima tada se razvila velika polemika.
Naime, tadašnji golman Mađarske Sabo, da bi opravdao katastrofu svog tima izjavio je da je on puštao golove Italijanima kako bi im spasao živote od fašističkog režima Benita Musolinija, jer im je navodno zaprećeno smrću ako ne odbrane titulu svetskog prvaka.
Italija je ovaj trofej držala sve do 1950. godine, jer zbog Drugog svetskog rata Mondijal se nije igrao 1942. godine i 1946. godine. Praktično, kup Žila Rimea Italijani su u svom vlasništvu imali punih šesnaest godina.
Italija je tada igrala u sledećem sastavu: Olivijeri, Foni, Rava, Serantoni, Andreolo, Lokateli, Biavati, Meaca, Piola, Ferari i Kalauzi. Trener: Vitorio Poco.
Poput prethodnog Svetskog prvenstva u Italiji i ovo u Francuskoj nije imalo grupnu fazu takmičenja, već se odmah igrala nokaut faza.
Nemačka, Francuska, Italija, Čehoslovačka, Mađarska, Kuba i Brazil bile su povlašćene reprezentacije, dok je Švedska dobila prolaz u prvoj rundi jer je Austrija odustala od takmičenja.
Svetsko prvenstvo 1938: Brazilcu titula najboljeg strelca
Brazilski napadač Leonidas bio je najbolji strelac trećeg Svetskog prvenstva sa sedam golova. Mađarski fudbaleri Gjorgi Sarosi i Gula Zengeler, kao i Italijan Silvio Piola, pratili su ga sa po pet golova.
Lista strelaca:
- Leonidas – 7 golova
- Sarosi, Sengeler, Silvio Piola – 5 golova
- Gino Colausi, Ernest Vilimovski – 4 gola