Search
Close this search box.

Svetsko prvenstvo u fudbalu 2002. godine – Japan i Južna Koreja

Lomovi i totalno haotično stanje u našem Savezu, kao i nezainteresovanost naših igrača tokom kvalifikacija i često menjanje trenera, uslovili su da se ne kvalifikujemo na Svetsko prvenstvo u fudbalu 2002. godine – Светско првенство у фудбалу 2002. године (ćir.) koje se po prvi put u istoriji igralo na prostoru Azije i to u dve države, Japanu i Južnoj Koreji.

Tehnološki, ove države su svakako uvek na vrhuncu, tako da je infrastrukturno, ovo Svetsko prvenstvo možda bilo jedno od najbolje ispraćenih u tom pogledu do sada. Igralo se na bezmalo potpuno novim stadionima. Da sreći nije bilo kraja govori i podatak da su gotovo sve utakmice odigrane pred dupke punim tribinama.

Rubrika istorija Svetskih prvenstava donosi podsećanje na novi turnir u kom smo svi uživali. Posle Svetskog prvenstva u Francuskoj 1994. godine, Soccer nastavlja put u Japanu i Južnoj Koreji.

Svetsko prvenstvo u fudbalu 2002: Šokantna eliminacija branioca titule

Ovo prvenstvo ostaće upamćeno po tome što je branilac titule, Francuska, doživela fijasko već u prvoj rundi takmičenja. Na otvaranju ih je ponizio Senegal (0:1), u sledećem meču jedva su remizirali sa Urugvajom (0:0), da bi ih na kraju dokusurila Danska sa 2:0.

Tako su veliki francuski junaci sa prethodnog Mundijala vraćeni kući sa svega jednim osvojenim bodom, prikovani na poslednje mesto u grupi. Međutim, pored „trikolora“ posle prve faze nazad u otadžbinu morale su Argentina i Portugalija. Argentina nije uspela da prođe grupu sa Nigerijom (1:0), Engleskom (0:1) i Švedskom (1:1), pa su iz njihove grupe dalje otišli Englezi i Šveđani.

Portugalci, predvođeni Figom, Nunom Gomešom i ostalim sjajnim igračima nisu uspeli da prođu grupu sa SAD (2:3), Poljskom (4:0) i Južnom Korejom (0:1), pa su dalje otišli domaćini i SAD.

Titulu prvaka sveta na 2002 Svetsko prvenstvo u fudbalu po peti put osvojio je Brazil, a hit prvenstva bili su domaćin Južna Koreja i Turska, jer su se ove reprezentacije domogle polufinala, prikazavši odličan fudbal i fanatičnu borbu, koja se mogla videti posebno kod Koreanaca.

Južna Koreja je u osmini finala izbacila Italiju na penale posle završenih 1:1, što je naravno Italijanima bilo nesvojstveno, zatim su u četvrt finalu posle regularnih 0:0 na penale poslali kući Španiju, da bi u polufinalu morali da pognu glavu pred Nemcima, izgubivši jedva sa 0:1.

Turci su posle grupe u kojoj su igrali sa Brazilom (1:2), Kostarikom (1:1) i Kinom (3:0), u osmini finala pobedili domaćina Japan sa 1:0, potom su u četvrt finalu posle regularnih 0:0 sa Senegalom bili bolji izvođači penala, da bi u polufinalu morali da dožive drugi poraz od Brazila na šampionatu, ovog puta samo sa 0:1.

Tako su fanatični Koreanci i odlični Turci igrali za treće mesto,  a u toj utakmici Hakan Šukur i družina bili su bolji rezultatom 3:2 i tako su Turcima doneli treće mesto na svetu.

Finale u Jokohami odigrali su Brazil i Nemačka, odnosno četvorostruki i trostruki prvak sveta. Brazil je u osmini finala potukao Belgiju sa 2:0, u četvrt finalu Engleze sa 2:1, a u polufinalu Turke sa 1:0. Nemci su u drugoj fazi takmičenja sve utakmice dobili rezultatom 1:0.

Prvo su u osmini finala pobedili Paragvaj, zatim su pali odlični Amerikanci, da bi u polufinalu gorku pilulu popila i Južna Koreja. Pre toga u grupi častili su sa „osmicom“ Saudijsku Arabiju, odigrali su remi sa Ircima i pobedili su Kamerun.

Inače, niko nije očekivao da bi Nemci mogli da dođu do finala, s obzirom na prethodne debakle u Francuskoj 1998. i na Evropskom prvenstvu u Holandiji i Belgiji 2000. godine. U finalu jasno je bilo da je Brazil apsolutni favorit, bez obzira što „karioke“ nisu igrale bog zna kako lepršavo.

Ipak, postavile su na ovom Mondijalu rekord svih prvenstava, a to je sedam utakmica i svih sedam pobeda. Fantastični kvarter „R“ (Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinjo i Roberto Karlos) bez veće muke rutinski je rušio prepreke. Nemcima nije igrao Mihael Balak, što je bila dodatna potvrda da bi Brazil mogao da trijumfuje u finalu. Tako je i bilo.

Dva gola Ronalda, u 67. i 79. minutu bila su dovoljna za petu titulu prvaka sveta Brazilcima. Ponovo se slavilo na Kopakabani, a zvuci sambe odzvanjali su Brazilom narednih meseci. Igrači su dočekani kao pravi heroji.

Sastav Brazila tada je bio: Markos, Kafu, Lusio, Roke Žunior, Edmilson, Roberto Karlos, Žilberto Silva, Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinjo, Kleberson. Trener: Luis Felipe Skolari.

Svetsko prvenstvo 2002: Sve u znaku Ronalda

Svetsko prvenstvo 2002. fudbal proteklo je u znaku brazilskiskog napadača Ronalda koji je postigao osam golova i završio turnir kao najbolji strelac. Pratili su ga Rivaldo i Miroslav Klose sa po tri gola manje. Jon Dal Tomason, napadač Danske, i Kristijan Vijeri, fudbaler Italije, završili su Mundijal sa po četiri gola pored svog imena.

Lista strelaca:

  1. Ronaldo – 8 golova
  2. Rivaldo, Miroslav Klose – 5 golova
  3. Jon Dal Tomason, Kristijana Vijeri – 4
Picture of Nikola Petrović

Nikola Petrović

Nikola je jedan od mlađih i najstrastvenijih članova našeg tima. Njegova ljubav prema fudbalu nije samo prisutna na papiru – on ga igra i gleda u slobodno vreme, što mu omogućava da dublje razume igru i prenese tu strast kroz svoje pisanje. Iako je mlad, Nikola već ima dugogodišnje iskustvo kao freelance pisac, sarađujući s brojnim domaćim i međunarodnim portalima. Njegova posvećenost i iskustvo čine ga ključnim delom našeg tima, donoseći svežinu i profesionalnost u svaki tekst koji piše.

Povezane vesti