Search
Close this search box.

Svetsko prvenstvo u fudbalu 1954. godine – Švajcarska

Razlog što je Švajcarska dobila mogućnost da organizuje Svetsko prvenstvo u fudbalu 1954. godine bila je činjenica da je baš te godine FIFA slavila 50 godina svog postojanja. S obzirom da je sedište FIFA u Švajcarskoj to je bio i više nego dovoljan razlog da ova država dobije mogućnost da organizuje ovako veliku fudbalsku manifestaciju.

Svi jedva čekamo Svetsko prvenstvo u Kataru, kao jedan od najboljih fudbalskih turnira na svetu. Dok ne dođe naredno, obnovi istoriju prethodnih Mundijala na Soccer portalu.

Svetsko prvenstvo u fudbalu 1954: Format takmičenja i učinak Jugoslavije

Najvažnija karakteristika ovog Mundijala je ta da je ovo prvo Svetsko prvenstvo koje je prenošeno putem malih ekrana. Timovi su bili podeljeni u četiri grupe, a svaka grupa je imala dve od tada osam prvorangiranih reprezentacija sveta. U to vreme prvih osam na svetu bili su Austrija, Brazil, Engleska, Francuska, Mađarska, Italija, Turska i Urugvaj.

Tadašnja reprezentacija Jugoslavije bila je u grupi sa Brazilom, Meksikom i Francuskom. Pobedili smo Francuze sa 1:0 golom Miloša Milutinovića, dok smo sa Brazilom igrali nerešeno 1:1 i tako smo uspeli da se plasiramo u četvrtfinale gde su nas dočekali Nemci, koji su kasnije u finalu dobili Mađare, i poslali nas kući sa dva komada u našoj mreži (0:2). Bila je to čuvena naša reprezentacija u sastavu: Beara, Stanković, Crnković, Čajkovski, Horvat, Boškov, Milutinović, Mitić, Vukas, Bobek i Zebec.

Finale u Bernu je odigrano između Nemačke i Mađarske, koja je po ocenama svih ljubitelje fudbala na ovom prvenstvu prikazala najlepši fudbal. Inače, Mađari su tokom prvenstva već jednom odigrali meč sa Nemcima i zgazili ih sa 5:0. Legendarni sastav: Grošič, Buzanski, Lorant, Lantoš, Božik, Zakariaš, Kočiš, Hidegkuti, Puškaš, Cibor i Tot, harali su na ovom turniru.

U finalu je krenulo kao u bajci za Mađare. Već u 6. minutu Puškaš je doveo svoj tim u vođstvo, a u 8. minutu golom Cibora bilo je 2:0 za Mađare. Ali, Nemci ne bi bili Nemci kada bi se bilo kad predali. Već u 10. minutu smanjili su golom Maksa Marloka, a u 18. minutu Helmut Ran izjednačio je na 2:2.

Mađari su u svemu nadigrali Nemce tokom utakmice, ali je na kraju pobedila nemačka upornost, pa je junak ove utakmice, Helmut Ran, u 84. minutu postigao treći gol za „Pancere“ i tako su se Nemci po prvi put u svojoj istoriji domogli trofeja Žila Rimea, a Mađari su drugi put u svojoj istoriji pognute glave napustili finalnu utakmicu.

Svetsko prvenstvo u fudbalu 1954. godine Nemačka je igrala u sastavu: Turak, Posipal, Kolmejer, Ekel, Librih, Maj, Ran, Morlok, O.Valter, Fric Valter i Šefer. Trener: Sep Herberger.

Svetsko prvenstvo 1954: Sandor Kočiš neuhvatljiv

Mađarski fudbaler Sandor Kočiš ubedljivo je osvojio trofej za najboljeg strelca Svetskog prvenstva. Mađarska je dominirala i došla do finala na krilima sjajnog Kočiša koji je postigao čak 11 golova.

Austrijanac Erik Probst, Nemac Maks Morlok i Švajcarac Jozef Hugi postigli su po šest golova i ostali daleko iza Kočiša.

Na ovom turniru postignuto je ukupno 140 golova od strane 63 igrača.

Picture of Marko Jovanović

Marko Jovanović

Marko živi i diše fudbal svakog dana, 24/7. Dugogodišnje treniranje fudbala ostavilo je trag u njegovom životu, iako ga sada igra više rekreativno. Pisanje o fudbalu počeo je još u ranim fazama svoje karijere, a njegovo bogato iskustvo već sada govori samo za sebe. Prati sva evropska takmičenja, s posebnom strašću prema italijanskom fudbalu, iako mu nije problem da se posveti pisanju o bilo kojoj drugoj ligi na svetu. Njegova posvećenost i svestranost čine ga neprocenjivim članom našeg tima.

Povezane vesti