Search
Close this search box.

Katar – Prebogata država spremna za najbolji Mundijal

Katar je jedna od najbogatijih država sveta sa godišnjim BDP-om od preko 100,000 dolara. Ekonomija ove zemlje nekada se zasnivala na ribolovstvu i vađenju dijamanata, dok je danas nafta glavni privredni izvor.

Gde je Katar? Nalazi u Zapadnoj Aziji. Okružen je Persijskim zalivom sa jedne strane, i kopnenom granicom sa Saudijskom Arabijom, sa druge. Granica sa Saudijskom Arabijom duga je 60 kilometara, a obala 563 kilometra.

U ovoj državi živi veliki broj stranaca i odnos između domaćih Katara i stranaca je jedan prema sedam. Procenjuje se da oko 85% stanovništva čine stranici koji su u zemlju stigli zbog posla. Najviše je Arapa, Indijaca, Pakistanca, Iranaca, dok ima i Filipinaca.

Jedan od problema je, takođe, i velika neravnomerna raspodela između muškaraca i žena. Zbog sve većeg broja stranaca koji dolaze zbog poslova, procenjuje se da u Kataru ima skoro 1,5 miliona muškaraca i samo 500,000 žena. Prema izveštajima iz 2020. godine, populacija iznosi oko 2,8 miliona stanovnika. Zvanična religija u Kataru je Islam.

Katar je država na najvećim rezervama prirodnog gasa na svetu. Dokazane rezerve prirodnog gasa iznose oko 25 milijardi kubnih metara.

Krajem godine, ova država će biti u centru pažnje čitavog sveta zbo Svetskog prvenstva koji se u njoj održava. Uz pomoć teksta koji vam Soccer donosi upoznajte se sa Katarom, njegovim zakonima i životom u ovoj zemlji.

Katar država

Šta je Katar? To je država koja je apsolutna monarhija. Njome upravlja porodica Al Tani. Trenutni emir Katara je Tamim bin Hamad Al Tani koji je na vlasti od 2013. godine. On postavlja premijera i sastavlja vladu. Trenutni premijer je Kalid bin Kalifa bin Abdul Aziz Al Tani koji je na tu funkciju postavljen u januaru 2020. godine. U ovoj zemlji su zabranjene političke strane i nema nezavisnog zakonodavstva.

Katar zemlja bez poreza

U većini država sveta na prihod koji pojedinac ili kompanije ostvare neophodno je platiti porez. Ipak, postoje i države u kojima se porez na dohodak ne plaća, a Katar je jedna njih. Zbog velikih rezervi nafte deo prihoda od prodaja iste ide u budžet, pa tako država nema potrebu da oporezuje stanovništvo.

U Kataru su zdravstveno i penziono osiguranje besplatni, kao i školstvo. Ne postoji ni Katar porez na imovinu i struja i voda su takođe besplatni. Procenjuje sa da u Kataru ima oko miliona stranaca koji zbog nepostojanja Katar porez mogu dobiti znatno veće plate nego u drugim državama.

Katar mapa

Gde se nalazi katar? U pitanju je poluostrvo koje se nalazi na obali Persijskog zaliva. Ukupna površina je 11,581 metar kvadratni i ima oko 2,8 miliona stanovnika. Svoju nezavisnost Katar je stekao 1971. godine, a pre toga bio je pod britanskim protektoratom.

Skoro 95% površine zemlje čine pustinje i samo 5% pašnjaci. Obradivog zemljišta je malo više od 1%. Katar mapa se graniči sa Saudijskom Arabijom granicom koja je duga 60 kilometara.

Glavni grad Katara je Doha koja ima 2,3 miliona stanovnika, odnosno u njoj živi preko 80% ukupnog stanovništva ove države.

Klima u je blago umerena zimi i veoma topla leti. Temperature tokom leta prelaze i 40 stepeni, sa veoma hladnim noćima, dok su zime blage sa temperaturom između 20 i 25 stepeni.

Katar država ima jako razvijen turizam i skoro 2,5 miliona turista svake godine poseti ovu državu. Nedavno je postao veoma otvoren za sve turiste i za većinu zemalja važni bezvizni režim.

map

Katar stadioni za sp 2022

Svetsko prvenstvo u Kataru biće održano na osam različitih stadiona. Kako je ova zemlja jedna od najbogatijih zemalja na svetu, sa ne toliko velikom fudbalskom kulturom, organizatori Mundijala bili su svesni činjenice da će morati da naprave kompletno nove stadione.

Od osam stadiona domaćina najveće fudbalske smotre, čak šest stadiona je otvoreno u poslednje dve ili tri godine. Samo dva stadion su „starija“ i otvorena su početkom veka, ali su dobrano renovirana zbog potreba Svetskog prvenstva.

Tako da će ovo biti jedinstveni turnir sa skoro kompletnim novim stadionima. Polovina stadiona nalazi se u Dohi, dok preostala četiri su smeštena na nekih 25 – 35 kilometara od glavnog grada.

Najveći stadion je Lusail Iconic Stadion sa kapacitetom od 80,000 mesta. Na njemu će meč protiv Brazila odigrati naša selekcija. Takođe, na ovom objektu biće odigrano i finale Svetskog prvenstva.

Katar stadion za sp 2022 na kojima će se igrati turnir:

  • Lusail Iconic Stadion – 80,000 kapacitet
  • Al Bayt Stadion – 60,000
  • Khalifa International Stadion – 45,416
  • Education City Stadion – 45,350
  • Ahmad bin Ali Stadion – 44,740
  • Al Janoub Stadion – 40,000
  • Stadion 974 – 40,000
  • Al Thumama Stadion – 40,000

Srbija će meč protiv Kameruna igrati na Al Janoub Stadionu, sa Brazilom na Lusail Iconic Stadionu, a susret sa Švajcarskom biće odigran na Stadionu 974.

Lusail

Katar stadion kontroverze

Od kada je ova zemlja dobila domaćinstvo Svetskog prvenstva 2022. godine, čitavu priču prate i potresaju brojni skandali. Sep Blater, tada prvi čovek FIFA, saopštio je 2010. godine da će Mundijal 2022. godine biti održan u Kataru i da će to biti prvi zimski turnir, jer je zbog veoma visokih temperatura tokom leta nemoguće organizovati takmičenje u standardnom terminu tokom juna i jula.

Zemlja koja nema nikakvu fudbalsku istoriju i kulturu dobila je šansu da organizuje najveću svetsku fudbalsku smotru. Bilo je potrebno izgraditi novi Katar stadion i potrebnu infrastrukturu.

Švajcarska i Sjedinjene Američke Države počele su da ispituju korupciju u ovom slučaju i kako je došlo do toga da Katar dobije domaćinstvo u konkurenciji Japana, Australije, SAD i Južne Koreje. Nakon što je pokrenut postupak, Sep Blater je napustio FIFA-u, a kasnije je i dobio suspenziju kao i novčanu kaznu. Brojni visoki zvaničnici umešani u ovom slučaju dobili su i zatvorsku kaznu.

Način dobijanja domaćinstva je samo jedna u nizu kontroverzi koje prate Mundijal. Katar, kao najbogatija zemlja na svetu, želi što spremnije da dočeka ovaj turnir. Krenula je Katar izgradnja stadiona. Napravljen je nov aerodrom, nove ustanove, objekti, skoro ceo jedan grad. Ali, cena Katar stadion bila je poprilično skupa.

Katar stadioni poginuli radnici

Čim je objavljeno da će Katar biti domaćin Svetskog prvenstva 2022. godine, krenuai je katar izgradnja stadiona i pratećih objekata kako bi ova azijska zemlja što bolje dočekala turnir. Od osam stadiona na koliko će se odigrati utakmice Svetskog prvenstva tokom novembra i decembra, čak šest je novih i otvoreni su u poslednjih par godina upravo za potrebe Mundijala.

Međutim, iza svog tog glamura i modernih stadiona koji će ugostiti najbolje fudbalere sveta, krije se mnogo mračnija pozadina. Naime, brojni mediji su objavili da je na gradilištima širom Katara poginulo preko 6,500 radnika migranata iz Indije, Pakistana, Bangladeša, Šri Lange i Nepala.

Mnogo se pisalo o nehumanim uslovima za rad koji radnici imaju i brojne reprezentacije često su na majicama pre utakmice imale poruku koja je pozivala na kršenje ljudskih prava u Kataru.

Broj poginulih radnika po zemljama (informacije engleskog Gardijana):

  • Indija – 2,711
  • Nepal – 1,641
  • Bangladeš – 1,018
  • Pakistan – 824
  • Šri Lanka – 557

Katar vremenska zona

Katar ima samo jednu vremensku zonu i vremenska razlika u odnosu na Srbiju je jedan sat. Odnosno, vremenska razlika je jedan sat ispred vremena u Srbiji. Međutim, kada budemo vratili sat poslednjeg vikenda oktobra, razlika između Srbije i Katara iznosiće dva sata, s obzirom da se sat u Kataru ne vraća i nema letnjeg i zimskog računanja vremena.

Utakmice grupne faze Svetskog prvenstva igraće se u nekoliko termina. Utakmice prvog i drugog kola igraće su četiri termina – 11, 14, 17 i 20 sati. Mečevi poslednjeg trećeg kola biće odigrani u istim terminima od 16 i 20 sati.

Nokaut runde igraju se u dva termina od 16 i 20 sati. Utakmica za treće mesto, kao i veliko finale, biće na programu u 16 časova po srpskom vremenu.

Srbija Katar udaljenost

Ako ste jedan od mnogobrojnih navijača Srbije koji će otići da bodre Orlove morate na vreme isplanirati putovanje. Potražnja za kartama je ogromna i broj slobodnih kreveta u hotelima i hostelima je sve manji. Na dva načina možete doći do Katara – kolima i avionom. Ako biste išli autom bilo bi potrebno više od dva dana da stignete do odredišta (sa pauzama) s obzirom da je Srbija Katar udaljenost preko 4,500 kilometara. Avionom je, naravno, mnogo lakše i brže stići. Ukoliko na put u Katar krenete avionom u Dohi će te biti za malo manje od 5 sati.

Katar zanimljivosti

Kao što smo pomenuli, Katar je jedna od najbogatijih zemalja sveta koja izuzetno brzo napreduje. U Kataru nema poreza, veliki deo stanovništva čine stranici, takođe veliki deo stanovništva živi u glavnom gradu Dohi.

Katar je jedna veoma interesantna zemlja sa veoma mnogo zanimljivih činjenica. Katar zanimljivosti je mnogo, a mi ćemo vam približiti neke od njih.

  1. Svoju nezavisnost od Velike Britanije Katar je stekao 1971. godine.
  2. Prosečna temperatura tokom letnjih meseci iznosi preko 40 stepeni, a temperatura može dostići i 50 stepeni u toku dana.
  3. Valuta u Kataru je katarski rijal.
  4. Katar je među zemljama sa najvećim rezervama prirodnog gasa.
  5. Službeni jezik u Kataru je arapski
  6. Alkoholna pića su mahom zabranjena u Kataru i postoje određene zone gde je dozvoljeno njihovo konzumiranje. Te zone biće postavljenje i tokom Svetskog prvenstva.
  7. Strancu je gotovo nemoguće da dobije katarsko državljanstvo.
  8. U Kataru je više stranaca nego domaćeg stanovništva.
  9. Katar je druga najbezbednija zemlja za život sa drugom najmanjom stopom ubistava.
  10. Katar nema šume i gotovo celo područje je prekriveno pustinjom.
  11. Skoro 99% stanovništva živi u glavnom gradu Dohi.
  12. Nacionalni dan Katara ne proslavlja se uvek istog datuma.

Katar valuta

Nacionalna valuta je katarski rijal. Postoje novčanice u 1, 5, 10, 50, 100, 200 i 500 apoena. Sve do 1966. godine Katar je koristio indijske rupije, a pre toga i saudijski rijal.

Ako poredimo katarski rijal sa srpskim dinarom, jedan rijal vredi nešto malo više od 32 dinara. Tačnije, jedna valuta Katar je 32,16 srpskih dinara.

Grad Doha Katar

Katar glavni grad je Doha. Ujedno i ekonomski i politički centar države.

Život u Dohi Katar je odličan. Radi se o izuzetno modernom i urbanom gradu koji veoma brzo napreduje. U gradu se nalaze moderne građevine nekih od najboljih svetskih arhitekata. Grad Doha Katar se prostire na 132 kilometra kvadratna i ima 2,3 miliona stanovnika.

U glavnom gradu država Katar grad doha živi više od 80% ukupnog stanovništva, od 2,8 miliona koliko Katar ima. Doha obiluje modernim restoranima, kafićima, muzejima, luksuznim hotelima, prelepim građevinama i urbanim načinom života. Prema istorijskim tvrdnjama ime Doha nastalo je od arapske reči „Dohat“ što znači okruglo, zbog okruglih zaliva oko grada.

Grad Doha Katar ima izuzetno topla leta i poprilično hladne zime. Prosečna temperatura tokom leta iznosi preko 40 stepeni Celzijusa, dok je temperatura zimi oko 20-25 stepeni, s tim što su noći izuzetno hladne. Katar Doha raste izuzetno velikom brzinom. Početkom 21. veka grad je imao malo više od 600,000 stanovnika, dok je sada taj broj četiri puta veći.

U Katar Doha je smešteno čak šest klubova koji nastupaju u fudbalskoj ligi Katara i isto tako četiri od ukupno osam stadiona na kojima će biti održano Svetsko prvenstvo nalaze se u država Katar grad Doha.

Zakon u Kataru

Fudbal i pivo su nerazdvojna kombinacija. Prodaja piva na stadionu i konzumiranje istog, nešto je sasvim normalno na sportskim stadionima širom sveta. Naravno, u normalnim količinama. Ipak, u Kataru, tokom trajanja Svetskog prvenstva, situacija će biti malo drugačija.

U Kataru nije dozvoljena prodaja alkohola u svim prodavnicama, već samo u specijalnim i ne možete bilo gde konzumirati alkoholna pića jer je konzumiranje alkohola na javnim mestima zabranjeno.

Pa kako fudbal bez piva? Prema informacijama neće biti piva na stadionima u Kataru i navijači će moći da kupuju pivo samo pre i nakon završetka utakmica. Biće organizovane posebne „navijačke zone“ u okviru kojih će biti dozvoljena upotreba alkohola. Van njih to će biti kažnjavano.

Alkohol u Kataru može se kupiti u luksuznim hotelima i barovima i tako će biti i tokom trajanja Svetskog prvenstva. Navijačke zone biće i po nekoliko kilometara od stadiona i neće raditi čitavog dana već u određenom vremenskom periodu.

Zastava Katara

Trenutna zastava Katara usvojena je 1971. godine kada je država stekla punu nezavisnost. Pre toga bilo  je nekoliko varijanti zastave, a prva se pojavila početkom 19. veka.

Na zastavi Katara dominiraju dve boje – bela i bordo. Manji deo zauzima bela boja, veći bordo boja. Boje zastave, kao što je to obično, imaju svoje značenje. Bordo boja se odnosi na istorijske događaje i označava krv koja je prosipana tokom istorije, dok bela označava sadašnjoj.

Zastava Katara veoma je slična zastavi komšijskog Bahreina. Zastava Katar jedina je na svetu koja je duplo duža nego što je široka. Proporcija zastave je 11:28.

flag

Katar luksuzni život

Kao jedna od najbogatijih zemalja sveta, zahvaljujući ogromnim rezervama prirodnog gasa i nafte, Katar je zemlja koja neverovatno brzo napreduje sa ekonomskog aspekta i zemlja kojom odiše luksuz.

Velike luksuzne zgrade, kafići, butici velikih i poznatih brendova, muzeji, moderni tržni centri, luksuzni hoteli, moderni parkovi, deo su onoga što krasi ulice glavnog grada Dohe. Kao jedna od najrazvijenijih i najbogatijih zemalja na svetu, Katar ima mnogo nisku stopu nezaposlenosti i inflacije. Samo oko 3%. Najviše je poslova u energetici i građevinarstvu.

Prosečna mesečna zarada je oko 11,500 dolara. Dozvole za izgradnju kuća dobijaju se veoma lako i država je ta koja finansira polovinu izgradnje. Lokalno stanovništvo, koje je u manjini, ne plaća poreze i radi samo najbolje plaćene poslove. Zene u Kataru, za razliku od drugih arapskih zemalja, imaju znatno veća prava.  

Trenutni emir Katara je Tamim bin Hamad Al Tani pored ekonomije brine i o kulturi. Nedavno je izradio Nacionalni muzej u koji je uloženo oko 400 miliona dolara i Katar je jedan od najvećih kupaca umetničkih dela na svetu.  Svetsko prvenstvo će samo još više doprineti velikom razvoju Katara. Da organizacija prođe u najboljem mogućem redu svedoči i činjenica da je u celokupan projekat uloženo oko 200 milijardi dolara. Sagrađeno je šest novih stadiona, 900 kilometara saobraćajnih puteva, hoteli, novi metro i svi objekti potrebni da se svi fudbaleri i navijači osećaju komotno.

Picture of Jovan Nenadić

Jovan Nenadić

Jovan je jedan od najiskusnijih članova našeg tima, pravi fudbalski veteran i enciklopedija znanja. Njegovo fascinantno poznavanje svih aspekata igre, od istorije do najnovijih dešavanja, čini ga nezamenjivim resursom za naš sajt. Dugogodišnje iskustvo pisanja za brojne portale omogućava mu da pokrije sva takmičenja širom sveta, s dubokim razumevanjem i preciznošću. Njegovi tekstovi obogaćuju naš sadržaj, pružajući čitaocima sveobuhvatan uvid u globalni fudbal.

Povezane vesti